Problem instalacije win xp

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Rexi1

Problem instalacije win xp

Post by Rexi1 » 25/06/2015 16:10

Kad instaliram xp nece da botuje ni sa cd ni sa stika..na taj stik i cd rade na drugom kompu, al i na ovom nece i kad ga pokusam ovako instalirat nece izbaci ovo..http://prntscr.com/7l6cgy razumijem ja sta ovo znaci ali moze li se kako zaobic to ?

Benq

Re: Problem instalacije win xp

Post by Benq » 25/06/2015 16:21

U biosu , pod BOOT opcijom moras namjestiti da ti pokrece instalaciju sa cd-a , i onda nakon restarta , bios ce prvo provjeriti da li imas boot cd pa tek onda hdd. Ta verzija windows-a na racunaru je novija od verzije koju pokusavas da instaliras , vjerovatno si pokusao upgrade iz samog sistema pa si dobio tu poruku.

Neke ploce nemaju opciju boot-a sa stikova, tako da se ne cudis ako nema te opcije nikako.

Rexi1

Post by Rexi1 » 25/06/2015 16:36

Benq wrote:U biosu , pod BOOT opcijom moras namjestiti da ti pokrece instalaciju sa cd-a , i onda nakon restarta , bios ce prvo provjeriti da li imas boot cd pa tek onda hdd. Ta verzija windows-a na racunaru je novija od verzije koju pokusavas da instaliras , vjerovatno si pokusao upgrade iz samog sistema pa si dobio tu poruku.

Neke ploce nemaju opciju boot-a sa stikova, tako da se ne cudis ako nema te opcije nikako.

Znam to sve sam uradio al opet nece da se botuje nije mi jasno na drugom racunaru radi

Benq

Post by Benq » 25/06/2015 17:09

Ako pravilno podesis boot opciju u biosu i ako je cd bootabilan , onda mora sve ici kako treba. Isto tako pripazi ako imas npr dva cd-roma u racunaru , koji ces postaviti da bude prvi boot.

Na kraju krajeva , ugasi racunar , otvori kuciste , iskljuci kabal iz hard diska skroz , upali racunar i stavi cd , ako tada uradi boot sa cd-a normalno , znaci da nisi u biosu podesio kako treba.

Rexi1

Post by Rexi1 » 25/06/2015 18:26

Benq wrote:Ako pravilno podesis boot opciju u biosu i ako je cd bootabilan , onda mora sve ici kako treba. Isto tako pripazi ako imas npr dva cd-roma u racunaru , koji ces postaviti da bude prvi boot.

Na kraju krajeva , ugasi racunar , otvori kuciste , iskljuci kabal iz hard diska skroz , upali racunar i stavi cd , ako tada uradi boot sa cd-a normalno , znaci da nisi u biosu podesio kako treba.

Sve sam uradio al opet nece sve je podeseno o tome znam sve, ali sa ovim racunarom nesto nije uredu, uvijek je bilo problema oko instalacije...zanimalo me samo kako zaobic onu poruku sto izbaci kad probam instalirat :) u svakom slucaju hvala na trudu :D

Del_Boy1

Post by Del_Boy1 » 25/06/2015 18:49

Kako očita taj CD kad je kompjuter upaljen, znalo mi se dešavat da neće boot ako DVD-ROM nije u najboljem stanju.

Rexi1

Post by Rexi1 » 25/06/2015 19:00

Del_Boy1 wrote:Kako očita taj CD kad je kompjuter upaljen, znalo mi se dešavat da neće boot ako DVD-ROM nije u najboljem stanju.

dobro cita cd..ovo je stvarno nekako cudan pc..na svoju ruku haha

mehanika

Post by mehanika » 25/06/2015 21:51

Pa je li imaš neki windows već instalisan. Je li dođeš do one tačke kad te pita hoćeš li "repair" postojećeg windowsa ili "fresh copy". Ako imaš neki noviji windows i biraš "repair" izbaciće ti ovu poruku a ako biraš "fresh copy" ne bi trebalo, naravno to znači da moraš biti oprezan da ne dadneš isto user name kao što je prije bilo jer će ti onda otići personalni dokumenti.
Možda je tu već instalisan SP3 ili Vista, a ti pokušavaš repair sa SP2.

newphoenix

Post by newphoenix » 25/06/2015 22:56

Nece sa USB stick sto BIOS nema opciju da boot-a sa USB.
Nece sa DVD sto racunar nema DVD rom citac nego samo CD citac.
Nemoj iskljuciti sve mogucnost.

LP

Don Strudla

Post by Don Strudla » 25/06/2015 23:30

Mozda BIOS daje u listi bootable devices pored klasicnog naziva "CD-ROM" i tip ili sifru CD-ROM-a kojeg koristis. Pa tako u izboru imas 2 CD-ROM-a, samo sto je jedan Fake, a drugi original. Kod mene je takav slucaj na desktop racunaru gdje izbaci tip Philipsovog CD-ROM, npr. SPD2414BM i, naravno, taj biram za first boot device, a ne CD-ROM.

Pogledaj kad ti se BIOS bude podizao, sta ce ti se ispisati pod naslovom IDE devices (obicno bude ispisan naziv proizvodjaca uredjaja), jer su opticki driveri komunikaciono povezani preko IDE konektora.

Ako ti se CD ucitava u Windows-u, onda ne bi trebalo biti problema sa butabilnoscu.

mehanika

Post by mehanika » 25/06/2015 23:58

Ma ne može mu na samom početku izbaciti ovako dobro grafički obrađenu poruku. Dakle on sigurno započne instalirati, dakle nije problem u bootanju, već pokušava repair ili recovery preko novije verzije windowsa. Samo fresh copy dolazi u obzir uz eventualno novo particioniranje i formatiranje.

Rexi1

Post by Rexi1 » 26/06/2015 00:34

mehanika wrote:Ma ne može mu na samom početku izbaciti ovako dobro grafički obrađenu poruku. Dakle on sigurno započne instalirati, dakle nije problem u bootanju, već pokušava repair ili recovery preko novije verzije windowsa. Samo fresh copy dolazi u obzir uz eventualno novo particioniranje i formatiranje.

Ne izbaci ovo na samom pocetku vec kad odem u my comp i tamo pokrenem instalaciju, onda dodje ova poruka a cd ni stik nece uopste da botuje a na drugim racunarima rade..iako sam provjerio i citac i sve a ono nece pa nece..

Praetorious

Post by Praetorious » 26/06/2015 00:59

Da bi otišao u My Comp moraš imati neki Win već instaliran. U tom slučaju nije ni čudo što dobijaš poruku o grešci, jer imaš noviji sistem i ne možeš preko njega instalirati stariji XP.
Ili formatiraj sistemsku particiju i postavi XP kao čistu instalaciju ili napravi dual boot ili instaliraj XP na virtualnu mašinu, ali ne možeš tek tako instalirati stariji sistem "preko" novijeg.
I da, probaj snimiti XP na drugi optički medij, možda pomogne.

mehanika

Post by mehanika » 26/06/2015 01:40

Kad već imaš Windowse možda da probaš ažurirati BIOS.

Post Reply