prljavo sarajevo

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
The Nightwatchman

prljavo sarajevo

Post by The Nightwatchman » 28/01/2007 10:42

ponekad mi, kada hodam sarajevom, dođe da povratim... prljav, neodržavan (ili vrlo neodgovorno i traljavo održavan) grad, smrad po ulicama, smeće, plastične kese lete svuda. kako je moguće da smo toliko neodgovorni, a samo da naglasim- smatram da odgovornost pojedinca u smislu osjećaja za svoju okolinu nema nikakve veze sa obrazovanjem, razvijenošću ili nekim ekonomskim faktorima...

koliki čovjek mora biti kreten da sam sebi sere u usta?

P.S

volio bih da me komentarima NE natjerate da izlazim vani sa foto-aparatom i dokumentiram gore navedene tvrdnje :)

shin

Post by shin » 28/01/2007 10:48

Vazda smo bili gurbeti sto se tice bacanja smeca prije i poslije rata.

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 28/01/2007 10:50

shin wrote:Vazda smo bili gurbeti sto se tice bacanja smeca prije i poslije rata.

mogu ti reći da sam pravo iznenađen tvojim komentarom. ti to uzimaš kao nešto najnormalnije izgleda... eto, k'o biva, mi smo vazda taki bili, pa šta... :roll:

shin

Post by shin » 28/01/2007 10:59

Jedino da uzmem metlu pa da idem pomest od RTV Doma pa do Inat Kuce. Sta hoces da kazem da sam jako ljut? Od rodjenja ga istog gledam, tesko da mozes promjeniti kolektivno razmisljanje 4 mil stanovnika.

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 28/01/2007 11:15

užas. izvinjavam se na glupoj temi.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/01/2007 11:35

Tema nije glupa sekunde. U opstini Novo Sarajevo i u dijelu Novog Grada je postavljeno cini mi se preko 150 kontejnera za razdvajanje otpada. I pred mojom zgradom ima tri kontejnera. Medjutim, konstantno su puni, na kraju smece krene ispadati iz njih, a komunalci kada naidju da to pokupe ono smece okolo tu i ostave, jer to nije "do njih". I ovo je naravno vezano za one koji nosaju dzepove pune smeca kako bi ih bacili u za to odgovarajuce mjesto, medjutim znaju proci cijelo Vilsonovo i ne naci ni jedne jedine kante za smece!

S druge strane, vise se ne ceka ni noc da bi se smece zafrljacilo kroz prozor... Serpe se istresaju sa desetog sprata... Pisa po liftovima... Sere po haustorima...

A eko policija sjedi na vec upracenim mjestima i zaboli je qrac. Sam sam slao slike, medjutim nije im valjda posao da rade posao, nego da setaju po gradu, od kafane do kafane, i podignu platu kada dodje za to vrijeme. Platu za koju i ja sam odvajam novac.

Skyfox

Post by Skyfox » 28/01/2007 12:19

Situacija jeste kriticna, ali mislim da je od rata barem malo krenulo na bolje. Barem je vise kanti za smece, koje nerijetko zavrse u Miljacki. Cini mi se da ljudi koji dozivljavaju ovaj grad stvarno svojim gradom manje przne... Cini mi se...

tempora

Re: prljavo sarajevo

Post by tempora » 28/01/2007 12:51

geronimove mudrolije wrote:ponekad mi, kada hodam sarajevom, dođe da povratim... prljav, neodržavan (ili vrlo neodgovorno i traljavo održavan) grad, smrad po ulicama, smeće, plastične kese lete svuda. kako je moguće da smo toliko neodgovorni, a samo da naglasim- smatram da odgovornost pojedinca u smislu osjećaja za svoju okolinu nema nikakve veze sa obrazovanjem, razvijenošću ili nekim ekonomskim faktorima...

koliki čovjek mora biti kreten da sam sebi sere u usta?

P.S

volio bih da me komentarima NE natjerate da izlazim vani sa foto-aparatom i dokumentiram gore navedene tvrdnje :)

Pa sad, nesto ne znam, da li ta pojava ima veze sa obrazovanjem, razvijenoscu i sl? Vrlo diskutabilno pitanje.

Katkada vjerujem, da je prljavstina koju vidimo, najbolji odraz nase vjere u postojanje ove drzave i ljubavi prema njoj.
Kada je svojevremeno, hafiz iz moje ulice, odlucio svojim rukama izgraditi ulicu, koja je granatiranjem skroz ostecena, sve komsije su mu se hinjski smijale u lice. Bilo je i onih, koji su mu drzali prodike, iznad njegovih pogrbljenih pleca, dok ja na 40stepeni, mokar kao ispod tusa, klecao na koljenima i redao kamen sa Darive.
Sve te krasne komsije, cije basce mirisu na ruze i jorgovan, te odisu cistocom, nemaju i ne zele da imaju svjest van svoje ograde.

Ako podjemo samo od cinjenice, da se kod nas skoro ni u granap ne moze otici bez auta, ( koji mi sebi luksuz i bezobrazluk dozvoljavamo!!!) najbolje mozemo shvatiti nasu svjest o okolini. Sto ce opet reci, da nisu samo plasticne kese i kontejneri pokazatelj koliko mi unistavamo zemlju kojom se toliko ponosimo.

I iako nisi aludirao, ( a neki sigurno hoce), mislim da silna prljavstina koja se Bosni desava, nije uzrok dosljaka-na sto se mnogi, vecina vadi. Ona je djelimicno razlog nepostojeceg sistema i haosa u kojoj se drzava nalazi.
A svi mi izgleda svojoj djeci, zelimo i cinimo najgore.

I ponekad se osjecam kao zrtva silovanja u svemu tome, jer moram gledati intimu necijeg zivljenja, rasutu po ulici, u rijekama, skupljenu u otpadu pored kuca. :oops:

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 28/01/2007 13:20

meni se sve to toliko gadi... ne znam kako (s obzirom da zivim u ovakvom drustvu), ali ja citavoga zivota imam taj osjecaj i smatram se vrlo odgovornim kad je otpad u pitanju. stvar je u tome da mi nije jasno kako je moguce da ljudi, kao sto sam gore naveo- sami sebi seru u usta??? jer upravo se o tome radi ovdje...

sad mi pade na pamet jedna kosarkaska utakmica kad su po igracima u teren na skenderiji navijaci bacali pitu (poslije su skontali da je bilo i bureka i zeljanice, sirnica se valjda pojela) :D ovo mozda nema direktno veze s temom, nego mi pade na pamet onako... :lol: :lol: :lol: cuj pitu......

digger

Post by digger » 28/01/2007 13:44

Pa sramota me reci, ali je Sarajevo iznenadjuce 'cist' kada dodjem u posjetu. Naime, imajuci u vidu jad i cemer od komunalnih usluga i onih koji ih vrse, a da ne spominjemo desetine hiljada pridoslica cija je kultura stanovanja na sumnjiviom nivou.

Zato bolan 'gero' nemoj da si tako ostar. Nasi smo. :D

Iskreno, vise me brine da cu po mraku uletiti u nepokriven otvor na plocniku ili rupu na istom. Ima ih toliko dubokih da bi mogli u istoj da na licu mjesta sahrane povrijedjenog.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/01/2007 14:05

Kod nas na Alipasinom i u okolnim naseljima je, p meni, najveci problem to sto je vecina smetljarnika pretvorena u poslovne prostore, a hajfishi su izbaceni napolje, pored zgrada. Onda se tu nakamara smecha (ako ga ne odvezu na vrijeme), naidju ovi sto preturaju po njemu, razbacaju, puhne vjetar, raznese, i tako u krug. Nije trebalo pretvarati smetljarnike u poslovne prostore, za koje sam sigurad da vecina sadasnjih korisnika i ne placa pristojbe opstini.
Jedan od vidova odbrane je i uvodjenje obaveznog predmeta Ekologija i zastita covjekove okoloine, i to tokom cijelog obrazovanja. Pa ce valjda djeca (koja ce za koju godinu biti odrasli i imati svoju djecu) nauciti kako ne treba bacati otpatke gdje stignes i da treba cuvati covjekovu okolinu (da ne kazem Sarajevo).
Stvarno ima puno otpadaka oko zgrada, na zelienim povrsinama, po ulicama, nije da se JKP Rad ne trudi, ali ne mogu stici da pokupe sto stoka moze pobacati.
Divljih deponija je mali milion, a Eko policijija slabo radi i baca ga iz lijeve u desnu, dok se mi gusimo pod sopstvenim otpadom.
Kod mene na vikendici (okolina Rakovice) doselilo se ne znam ni ja odakle sve ne, sproveli kanalizaciju da se slijeva niz ulicu umjesto da su bar iskopali septicke jame, guse se ljudi u svome smradu, a ja sebi jebem majku sto ne kupismo tamo daleke 1983-ce vikendicu na moru ili negdje gdje nema ni puta ni papanluka!

tempora

Post by tempora » 28/01/2007 14:08

digger wrote:Pa sramota me reci, ali je Sarajevo iznenadjuce 'cist' kada dodjem u posjetu. Naime, imajuci u vidu jad i cemer od komunalnih usluga i onih koji ih vrse, a da ne spominjemo desetine hiljada pridoslica cija je kultura stanovanja na sumnjiviom nivou.
Zato bolan 'gero' nemoj da si tako ostar. Nasi smo. :D

Iskreno, vise me brine da cu po mraku uletiti u nepokriven otvor na plocniku ili rupu na istom. Ima ih toliko dubokih da bi mogli u istoj da na licu mjesta sahrane povrijedjenog.

Ja se tu ipak ne bih slozila sa tobom. Mislim da se prvenstveno radi o sistemu-jer i u evropskim zemljama, prljavstina u narodu nije strana, ali se to pravno sankcionise pa kad te udare po dzepu, slijedeci put se zapitas hoces li papiric ubaciti u dzep ili ces ga baciti na ulicu.
Na kraju krajeva, ne pricamo mi o Somalijki koja u azilskom centru pere ruke i noge u wc solji jer misli da joj je to svrha, vec o narodu koji je "kulturno" gledajuci vise blizak nego udaljen.
I dalje mislim da se radi o tome da vecina naroda nema vjeru u ovu drzavu niti ljubav prema njoj. Mnogi je smatraju kao nekakvu cekaonicu ili nuzno zlo, koje je tu da se iz njega izvuce ono sto se moze izvuci.

Ta prljavstina i odnos o okolini mogao bi se uporediti sa silnim kucama u BiH, onim oronulim, nenastanjenima, cije lice pokazuje da se radi o problematicnim imovinskim odnosima, pa su vlasnici u svojoj borbi jednih protiv drugih, ostavili da sve propada i nestane jer bolje je da u tome ne uziva niko, ako ne moze jedan od njih.

Plus, da nam je svima, tj zastrasujuce velikoj vecini, svjest o ekologiji, nistica. Nas odnos uopsteno prema blagodetima ove planete, zabrinjavajuci je.Pocev od koristenja vode i odvrtanja slavina do kraja, odnosa prema hrani, odnos prema prevozu, odnos prema prostoru, odnos jednih prema drugima, odnos prema zivotinjama...............ehhh

encian

Post by encian » 28/01/2007 14:54

u mojim planinarskim pocecima, poznavah jednog likusa koji je zivio "tamo gdje je dozvoljeno drzanje stoke i peradi". eh "tamo" je bilo jako cisto, i na planini je bio za primjera, sto jest jest. ali jednom hodamo kod trznice i on odmota cokoladicu i baci papir na ulicu, 3 metra od kante. mi na njega, a on jednostavno kaze:" ja placam komunalno i ostale da bi cistili iza mene".

ma raja, nemojte se puno sekirat. ima toga svugdje. nego kad vam djete baci papiric natjerajte ga da ga podigne. evo japan je cist. ali hodam ja po planini i naidjem na provaliju, kad dole auta, masina, kutija i td. ovdje isto ima znakova i reklama kako je ruzno bacati smece. a da stvar bude bolje kanti za smece po gradu jednostavno nema. bas jucer vidjeh japanca u sred grada gdje otvara prozor i baca papiric van. najbolji mi je primjer bio malezija i kako ih uce gdje god se okrenu (plakati, radio, tv i td) kako da se ponasaju. mislim da bi i mi to trebali, jer rollingstonesi su ipak naucili cuvati avliju, ali ne i ulicu.

sojka

Post by sojka » 28/01/2007 16:12

Nemocni smo kada su tudja (ne)djela u pitanju. I na Zapadu mozes doziviti da klinci bacaju odpadke 2 koraka od kante ili cak pred cistaca, tek tako ..
a sto??? Ponizenje im je baciti papir pravilno.
Ne razumijem nesvijest da bi
se problem zagadjivanja njihove okoline mogla i njih doticati, taj nemar.

Najcistije zemlje su po tom pitanju Svedska, Kanada, Japan.

Bum se potrudila da postiram fotku, jednog uzornog :D primjera cistoce.
Fasciniralo me toliko da sam fotografisala. :-)

sojka

Post by sojka » 28/01/2007 16:50

klick, ukoliko vas zanima :-)

Image

Post Reply