Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

Post Reply
_BataZiv_0809
Has thanked: 45 times
Been thanked: 189 times

#1 Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by _BataZiv_0809 » 05/04/2020 20:27

Je li koncert stvarno trebao biti zabranjen? Ako da-zbog čega?

Da li se,kao što to obično biva-protekom vremena ovaj koncert pretvorio u nešto što nije?

Je li istina da je raja došla da čuje "Ružu hrvatsku" kako to tvrdi legendarni HRT TV kalendar ili su došli da čuju dobru svirku Prljavaca u naponu snage? Tvrde da je raja došla sa šahovnicama, ali ja osim Dinamovih šalova i jedne zastave SR Hrvatske (ista jugoslovenska samo gore crvena) to nisam vidio?

Bonus pitanje: može li se Ruža hrvatska uspoređivati sa Da te nije Alija u pogledu načina na koji ih se percipira i dileme kome su namijenjene?

Jasenko Houra za razliku od Dine Merlina nije moralna kuja koja tvrdi sad Miladin, sad Izetbegovic i drži se stava da je pjesma za njegovu preminulu majku i uredno je pjeva u Beogradu.

radostan dan
Been thanked: 106 times

#2 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by radostan dan » 05/04/2020 20:50

_BataZiv_0809 wrote:
05/04/2020 20:27
Je li koncert stvarno trebao biti zabranjen? Ako da-zbog čega?

Da li se,kao što to obično biva-protekom vremena ovaj koncert pretvorio u nešto što nije?

Je li istina da je raja došla da čuje "Ružu hrvatsku" kako to tvrdi legendarni HRT TV kalendar ili su došli da čuju dobru svirku Prljavaca u naponu snage? Tvrde da je raja došla sa šahovnicama, ali ja osim Dinamovih šalova i jedne zastave SR Hrvatske (ista jugoslovenska samo gore crvena) to nisam vidio?

Bonus pitanje: može li se Ruža hrvatska uspoređivati sa Da te nije Alija u pogledu načina na koji ih se percipira i dileme kome su namijenjene?

Jasenko Houra za razliku od Dine Merlina nije moralna kuja koja tvrdi sad Miladin, sad Izetbegovic i drži se stava da je pjesma za njegovu preminulu majku i uredno je pjeva u Beogradu.
e pa ja bik vako, po sjećanju i tadašnjim spoznajama und impresijama:

a) nije trebao biti zabranjen...niti se o tome pisalo. vjerovatno se pričalo, da mu ga se -da po gasu-.
b) nije bio neophodan protok vremena. u startu je dobio status -posebnog-. u stvari, još u najavi istog.
c)haerteov kalendar standardno jede govna, mada jeste činjenica da je raja bila posebno nabrijana na pomenutu, što je i logično obzirom na aktuAlni trenutak.
ne bih rekao da su tada bili u naponu snage...prije bih ocijenio da je to polazna tačka uzlazne linije, u smislu produkcije i usviranosti. sve manje su bili -prljavci-, a sve više -umiveni-.
šta si još rekO? šahare? ne sjećam se, više pamtim one navijačke dimne rekvizite.
d) jebem li ga, što ne može...svako vrijeme i svaki režim ima svoga čkalju, radivoja lolu novkovića ivu robića, majranovića ili slične. pjesme i igrokazi sa određenom namjenom u određeno vrijeme, koje se autori i izvođači kasnije -ne sjećaju- ili je permutuju u nešto drugo.

i bonus odgovor pod e)
a što nije moralna kuja? za mene jeste, ne baš kuja, ni jedan ni drugi, kako ga/ih već nazivaš, ali...cvrkutani jesu i jedan i drugi. i oni treći što ih nisi pomenuo.

buuu...pazi, korona. :zoka:

dezurni_ucenik
Has thanked: 12 times
Been thanked: 35 times

#3 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by dezurni_ucenik » 05/04/2020 20:56

Kraj je osamdesetih. U zraku se osjetio raspad Jugoslavije. Umjesto masivnijeg mahanja petokrakama i koristenja"jugoslovenski" odjednom se koristi prisvojni pridjev "hrvatska".

_BataZiv_0809

#4 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by _BataZiv_0809 » 05/04/2020 22:11

@radostan dan

a) nekako se taj dio oko zabranjenosti nikad posebno ne elaborise. u svim emisijama o Prljavcima uglavnom ide standardno, dosla milicija rekla nece biti koncerta recite to raji, Houra rekao recite im vi, pa se kao nesto nisu mogli probiti kroz raju (jake li policije :D ), pa su im kao dobacivali jos jedna samo i gasi....uglavnom lov u mutnom koliko vidim. Mada ne sporim da se vidi neka uplasenost na licu Bodaleca, narocito se usro kad roknu ona petarda...

c) ok, mogu se i sa tim sloziti, ali dosao je Bodalec, meni licno Real Madrid od pjevača naspram ušmrkanog Bogovića koji nije htio ići snimati Heroja ulice u Švedsku jer mu se išlo na more :D Zaustavite zemlju je bio aktuelan

d) i e) pjesma je emotivna i zaista jedna od ljepsih i sa moje tacke gledista politicke konotacije su joj pridodate kasnije, mislim da pjesma nije radjena sa tom namjerom, ali imam grč u želucu kad je slušam upravo zbog onoga što je postala, a ne zbog čega je nastala. Mislim da je Merlin ipak par stepenica iznad po ljigavosti, jer Prljavci su kasnijim radovima bili direktni, ne ovako pitijski ambivalentni da može i jedno i drugo, zavisi ko pita (plaća). Od Blajburga u Devedesetoj, Lupi petama, Moj dom je Hrvatska, do onoga sto cesto prodje neopazeno-volio sam te kao Hitler Evu Braun, kao Tito Jovanku u Previse suza u mom pivu....Opet nikad nisu presli u nacionalisticki kič i zadržali su tu nit radničke Dubrave u pjesmama koje su nastale u ta dramatična vremena tranzicije vlasništva nad kapitalom pod Tuđmanovim režimom...Bog nek čuva golubove i sirotinju....

radostan dan
Been thanked: 106 times

#5 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by radostan dan » 06/04/2020 20:37

sad napamet pišem, dal sam u vupra ne znam..ali čini mi se da je ruža hrvatska snimljena godinu i po - dvije, prije nego je -eksplodirala-.
houra je samo uzjahao osedlanog konja koji je stao pred njega, bio bi glup da nije, jer bi u suprotnom doživotno svirao po klubovima od 300-400 ljudi.
i loše sam juče ocijenio....on nije nikakav cvrkutan, još manje kuja kako ti neke nazivaš. ništa on nije posrao pa lizao. ja ne znam da jeste.

za razliku od husa iz p.valjka. e on se popišao po sebi, i to par puta.

bodalec? pa dobro, tebi se sviđa to furanje prljavaca na u2, a meni je bilo smješno koliko se dečko trudi da skine b.voksa, i facom, i mimikom, i garderobom.

za mene starohana, kazalište je kazalište iz/sa prva dva albuma.

interesantno, sad se sjetih...jedan od prva dva tri albuma koja sam u životu kupio je bio - crno bijeli svijet. bio sam tad peti ili šesti razred osnovne škole.

eejjjj, peti ili šesti razred osnovne škole. danas, meni starije dijete nema pojma o muzici niti ga interesuje ništa mimo fortnajta i mesija i ronalda. jbt. i ono što je kao klinac gutao knjige, i to ga prošlo.

jbt, ja sam živio za dobar film, album, knjigu...nosale me impresije po par mjeseci kad poslušam, pročitam, odgledam.

_BataZiv_0809

#6 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by _BataZiv_0809 » 06/04/2020 21:32

radostan dan wrote:
06/04/2020 20:37

1) i loše sam juče ocijenio....on nije nikakav cvrkutan, još manje kuja kako ti neke nazivaš. ništa on nije posrao pa lizao. ja ne znam da jeste.

2) za razliku od husa iz p.valjka. e on se popišao po sebi, i to par puta.

3) bodalec? pa dobro, tebi se sviđa to furanje prljavaca na u2, a meni je bilo smješno koliko se dečko trudi da skine b.voksa, i facom, i mimikom, i garderobom.

za mene starohana, kazalište je kazalište iz/sa prva dva albuma.
1.) Pa da, nije pitijski davao odgovore kome je pjesma posvećena. Pokojnoj majci i to je to, te price se drzao i 1989 i 2019. Za razliku od Merlina koji je Da te nije Aliju posvetio svima od Izetbegovica, preko Miladina i Nametka, do Brace Gumena glava Osmanovicu, ovisno o tome da li ga za tu pjesmu pita novinar iz Beograda ili Fadil Mandal iz Avaza.

2.) Sta je uradio Hus?

3.) Pišaj ga radosni, veze ti ja nemam o muzici, ili mi nešto godi uhu ili ne godi, tako ja to gledam. I ovu temu sam više otvorio kao ljubitelj i poznavalac istorije, nego kao ljubitelj i poznavalac muzike. Bodalec mi je onako baš taman. Kao i U2 :)

Ludzak
Has thanked: 8 times
Been thanked: 65 times

#7 Re: Prljavo Kazalište-"Zabranjeni" koncert

Post by Ludzak » 19/04/2020 11:17

Šta fali pjesmi 'Ruža hrvatska'? Ne razumijem.

Post Reply