Priznatost diplome i znanje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
hiimfedja

Priznatost diplome i znanje

Post by hiimfedja » 17/05/2015 18:39

pozz..zanima me po vasem misljenju (ili jos bolje misljenju nekog ko je kroz ovo prosao) je li bolje ici vani zavrstiti informatiku i je li kvalitetnije (kako pricaju) i dobije li se vise znanja na etf u sarajevu ili hajmo reci na tu graz ili nekom univerzitetu vani ?

takodjer me zanima koliko je diploma sa etf u sa priznata vani ?

mk ultra

Re: Priznatost diplome i znanje

Post by mk ultra » 17/05/2015 19:38

etf je akreditiran u potpunosti tako da je diploma priznata 100% bilo gdje

a znanje koje dobiješ, to uvijek ovisi o tebi, bez obzira na fakultet
ukoliko znaš programiranje, možeš se zaposliti bez ikakve diplome u bilo kojoj kompaniji ovdje u Sarajevu

friskyoreo

Post by friskyoreo » 17/05/2015 20:40

hiimfedja wrote:pozz..zanima me po vasem misljenju (ili jos bolje misljenju nekog ko je kroz ovo prosao) je li bolje ici vani zavrstiti informatiku i je li kvalitetnije (kako pricaju) i dobije li se vise znanja na etf u sarajevu ili hajmo reci na tu graz ili nekom univerzitetu vani ?

takodjer me zanima koliko je diploma sa etf u sa priznata vani ?

Ako imas priliku da biras, svakako Graz ili neki drugi uni u Austriji, Njemackoj itd. Naravno, sve ovisi o tebi koliko ces se posvetiti ucenju, ali bar ces imati priliku da steknes znanje. I kada zavrsis tamo studije, puno vise opcija imas.

U-zap

Post by U-zap » 17/05/2015 21:24

Iz vlastitog iskustva ti mogu reci da ti je bolje vani studirati nego u BiH. Dobit ces vise prakse i znanje koje je relevantnije za buduci posao. Ako ipak odlucis da studiras u BiH, upisi ETF i uci eng/njem jezik. Sto se tice privatnih faxova izbjegavaj ih jer ces samo izgubiti dosta novca. Nije BiH pa da ima privatne faxove visokog kvaliteta kao u USA.

sonmoho

Post by sonmoho » 17/05/2015 22:47

A mašinstvo nije priznato? Ja sad pitam zato, jer je jako tesko upasti na državni budžet na ETF'u u Sa, zato sam odlučio studirati mašinstvo, koje mi se čini isto kvalitetno kao elektrotehnika. Na masinstvu ima oko 8 smjerova, od kojih je i nekoliko fokusirano na tržište stranih zemalja, kao smjer motori i motorna vozila, odbrambene tehnologije ili industrijsko inžinjerstvo i menadžment. Vidim također da se mašinstvo hvali jakom međunarodnom saradnjom, pa mi nije jasno zašto je vani samo priznata diploma ETF'a.
Nadam se da ce mi neko ovo objasniti :)

Rimad

Post by Rimad » 18/05/2015 07:46

Ako misliš ići vani, što prije odeš, biće ti lakše. To što pričaju da je nešto u BiH bolje nego negdje vani, čisto pr....anje, pogotovu su tome skloni ovi sa ETF-a. Naravno, i na zapadu ima smeća od fakulteta, ali pretpostavljam da nisi mislio studirati na takvom?

Znanje je prije svega individualno, znači imaš inžinjera koji su završili ETF u Sarajevu i bolji su od inžinjera koji su završili MIT u Americi, ali to ne znači da je ETF bolji od MIT-a.

Iz svog iskustva, nebitno o kojoj branši se radi, ko ima želju da ide/bježi, treba to što prije učiniti, jer te vrlo lahko vrijeme može pregaziti, pa kasnije nećeš stići realizovati što si naumio.

purgatorio

Post by purgatorio » 18/05/2015 10:08

Ja poznajem mnogo ljudi što je otišlo u Graz studirati na način da ovdje samo upišu fax i onda se prebace tamo i stignu na I semestar. Što se tiče informatike, preporučujem ovdje završiti, jer je to disciplina koja najviše zavisi od tvoga truda i zalaganja, tako da se ne isplati ići vani.

Ekvivalent znanju (i više) stečenom kroz fax je moguće dobiti besplatno online.

npr http://blog.agupieware.com/2014/05/online-learning-bachelors-level.html

Tesla10

Post by Tesla10 » 18/05/2015 10:25

purgatorio wrote:Ja poznajem mnogo ljudi što je otišlo u Graz studirati na način da ovdje samo upišu fax i onda se prebace tamo i stignu na I semestar. Što se tiče informatike, preporučujem ovdje završiti, jer je to disciplina koja najviše zavisi od tvoga truda i zalaganja, tako da se ne isplati ići vani.

Ekvivalent znanju (i više) stečenom kroz fax je moguće dobiti besplatno online.

npr http://blog.agupieware.com/2014/05/online-learning-bachelors-level.html

Hvala ti mnogo za ovo!!!

Post Reply