privatni fakulteti

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#1 privatni fakulteti

Post by lara b. »

zanima me da li neko studira na nekom privatnom fakultetu u sarajevu ili negdje drugo u bih i kako vam se cini ?
ja sam zavrsila menadzment 2 god.na ekon.fakul.u sarajevu i sada bih da nastavim dalje ali bih radije probala na nekom privatnom jer sam cula da je manje studenata i da je bolja nastava i prolaz, pa radije bih to probala nego na ovom da nastavim... i da li su te dipl.priznate npr.da kasnije radis kao samost.racunovodja... i da malo uporedite sa ovim standardnim ekon.faxom...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Posts: 92
Joined: 12/04/2005 09:36

#2

Post by xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx »

Evo ti pogledaj sta na mom faxu pise o privatnim fakultetima

http://cs.fit.ba/forums/thread/39008.aspx
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#3

Post by funaki »

Ma kakav privatni fakultet, gledaj kako da odes iz ove j..... zemlje! Ja sam se razocarao u svoj (inzenjerski) fakultet! Zavrsio u roku, jedan od najboljih studenata, imao dobru stipendiju, radim od prvog dana po zavrsetku predavanja..., i koda to sve saberem... bio sam budala sto nisam otisao negdje vani studirati! Vjerujte da je bezze ostati ovdje i bukvalno prezivljavati od plate inzenjera...
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#4 Re: privatni fakulteti

Post by Dezze »

lara b. wrote:zanima me da li neko studira na nekom privatnom fakultetu u sarajevu ili negdje drugo u bih i kako vam se cini ?
ja sam zavrsila menadzment 2 god.na ekon.fakul.u sarajevu i sada bih da nastavim dalje ali bih radije probala na nekom privatnom jer sam cula da je manje studenata i da je bolja nastava i prolaz, pa radije bih to probala nego na ovom da nastavim... i da li su te dipl.priznate npr.da kasnije radis kao samost.racunovodja... i da malo uporedite sa ovim standardnim ekon.faxom...
Ja ti toplo preporucujem da se klonis tih fakulteta.... To je samo da se dignu pare. Kada se usvoji zakon o viskom obrazovanju (a hoce!), napravice se revizija fakulteta i diploma. I bice jaaaako puno onih koji se nece priznati. Na kraju ces skontati da si samo lovu bezveze dala. Pa Ekonomski fakultet u Sarajevu je vec poceo sa odbijanjem nostrifikacije diploma sa ovih fakulteta iz bh metropola kao sto su Sokolac isl. ;-) Ozbiljno, to bas nema smisla. Jedna takva diploma ne moze da se poredi sa diplomom ovih kvazifakulteta.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#5

Post by mala-i »

ja sam na postdiplomskom na privatnom faxu u susjednoj državi...studij ima dopusnicu ministrarstva obrazovanja...neuporedivo je zanimljivije i lakše studirati u grupi od dvadesetak ljudi-to je samo jedna od prednosti.
ipak, što se naše zemlje tiče, ja ti savjetujem da pričekaš tu reviziju diploma da ne bi dala pare za nešto što ti na kraju niko neće priznati kao validno.
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#6

Post by bug »

veliko NE :oops: :D privatnim univerzitetima
odgovorno tvrdim :D bacanje novca
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#7

Post by gavrilo »

mozda off topic... ali ja sam kategoricno protiv privatnih fakulteta (bili oni kvalitetni ili ne). drzava treba da garantuje svima iste sanse.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#8

Post by Svemirski_Jebach »

ja idem na privatni univerzitet al ni on ne bi ni mjesec prezio da ne dobiva pare od drzave...dakle, samo uz podrsku drzave moze postojati kvalitetan univerzitet.

I harvard je privatan al i on on drzave dobija pravo puuno
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#9

Post by aNTropocentrio »

Eno u Banja Luci poništiše 300njak diploma privatnih fakulteta, a to je tek početak.

PS:Istina, prolaznost jeste VELIKA.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#10

Post by Maksim »

Ako zelis drukcije iskustvo (avanturu :lol: ), bolje novac ustedi za dalju edukaciju vani umjesto da ides na bilo kakav privatni fakultet a u BiH su oni vjerojatno veoma sumnjivi po kvalitetu.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#11

Post by mala-i »

gavrilo wrote:mozda off topic... ali ja sam kategoricno protiv privatnih fakulteta (bili oni kvalitetni ili ne). drzava treba da garantuje svima iste sanse.
država i ovako ne garantuje svima iste šanse...
putnik29
Posts: 75
Joined: 19/12/2006 21:19

#12

Post by putnik29 »

Ne znam da li naucne institucije treba kategorizirati na drzavnom ili privatnom osnovu. Ono sto ne valja u nasim obrazovnim institucijama ne rjesava se vlasnickim odnosima vec standardizacijom preduvjeta za upis i materije potrebne za savladavanje kako bi se doslo do odredjene diplome. Fakulteti moraju biti samodohodovne institucije, prema tome morati ce se svi drzati poslovnog nacina rada u igri trgovine znanjem, jer obrazovanje, nazalost, pored toga sto je neophodno, jest i biznis.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

Slazem se i sa onima koji podrzavaju privatne fakultete i sa onima koji su protiv. Sve ima svoje zasto i svoje zato.

Medjutim, gdje su tu studenti? Da li je samoodrzivost i finansiranje drzavnog fakulteta to sto svaki faks ima bar jednog ili dva profesora koji se ponose ne niskom prolaznoscu, nego brojem studenata koji se moze nabrojati na prste ruku i to u zadnjih pet godina? Jel' moguce da stotine i hiljade studenata nisu sposobne nauciti jedan jedini predmet ili ima barem malo sanse da je i do profesora?

Na zalost, od takvih profesora fakulteti zive, odnoso dekanati i rektorati nisu ludi da sjeku grane koje ih hrane (ispit 100KM, puta broj studenata, puta broj takvih profesora, ima finog hajra od toga i fakultet i univerzitet).

A da ne spominjemo korumpiranost profesora... To je mozda za neke druge teme...

Sta pjesnik hoce da kaze... Da mi je muka koliko profesori na drzavnim fakultetima seru i laju po profesorima i radu privatnih fakulteta. Privatni fakultet barem u startu rekne koliko je to para, dok drzavni prodaje suplju a naplati sigurno studentu dva ili tri puta vise nego sto bi uzeo privatni. A mi smo jos uvjek u situaciji, na zalost, sve gledati kroz novac.

Bivsi student drzavnog fakulteta
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#14

Post by amarce »

ko je sinoc gledao 60 minuta zna o cemu se radi.go lopov
pa ti bujrum na privatni fax.diplomirat ces nebrini se. :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by _BosanaC »

amarce wrote:ko je sinoc gledao 60 minuta zna o cemu se radi.go lopov
pa ti bujrum na privatni fax.diplomirat ces nebrini se. :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Ne kontam fakat :?
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#16

Post by amarce »

ma ne sinoc jebi ga.nema to veze.u ponedeljak sad ovaj.tema privatni fakulteti.lopov do lopova. :x :x :x
te jos ona vehabijska skola neznam gdje tacno. :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#17

Post by mala-i »

da imamo zakon o visokom obrazovanju kao što reče čini mi se dezze,takve stvari se ne bi mogle dešavati...što nas opet dovodi do zaključka da je krivac vlast koja je dozvolila kojekakvim bakićima,slobomirima i inim da ubiru kajmak.
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#18

Post by amarce »

A ko danas u BiH neubire kajmak???Mogu se izbrojatii na prste jedne ruke.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#19

Post by mala-i »

amarce wrote:A ko danas u BiH neubire kajmak???Mogu se izbrojatii na prste jedne ruke.
pa pod izgovorom da svi ubiru, treba pustiti da se radi sve i svašta?ili opravdati nečije ubiranje?
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#20

Post by amarce »

mala-i wrote:
amarce wrote:A ko danas u BiH neubire kajmak???Mogu se izbrojatii na prste jedne ruke.
pa pod izgovorom da svi ubiru, treba pustiti da se radi sve i svašta?ili opravdati nečije ubiranje?
nije izgovor.Pogresno si protumacila.Zelio sam samo reci da svi ubiru kajmak.a u ovom slucaju ubiru kajmak od omladine :x :x :x :x
pa dokle vishe
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#21

Post by mala-i »

amarce wrote:
mala-i wrote:
amarce wrote:A ko danas u BiH neubire kajmak???Mogu se izbrojatii na prste jedne ruke.
pa pod izgovorom da svi ubiru, treba pustiti da se radi sve i svašta?ili opravdati nečije ubiranje?
nije izgovor.Pogresno si protumacila.Zelio sam samo reci da svi ubiru kajmak.a u ovom slucaju ubiru kajmak od omladine :x :x :x :x
pa dokle vishe
ne znam šta da ti kažem a da ne bude protumačeno kao traženje izgovora u državi ovakvoj kakva jeste...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#22

Post by nineac »

Joj svemirski sta ti poredis jebote :lol:
Ma privatni ili drzavni, ako je bilo gdje na balkanu imas sanse samo tu. I da u HR zavrsis sanse su ti male ako ikada u zivotu pokusas bilo gdje vani da nadjes posao, ili da slucajno ti iskrsne prilika da dobijes neki posao vani, to ce biti kocnica.
Ako imas para pokusaj naci fakultet vani, npr. u americi imas preko 13.000 univerziteta i college-a. Naravno nisu svi istog ranga, ali univerzitet je univerzitet, i on ako ima akreditaciju on mora nositi odredjenu tezinu.
Naravno ako zavrsis Columbia ili UCLA ili UT da je to druga prica, ali ako zavrsis npr. Lee University u Tenneesse-ju koji ima 3.000 studenata nece ti nista falit! Fazon je sto na Lee-ju godina ksota 10.000$,a na ovim gore spomenutim dobro preko 30.000$. Ako imas pare, fino popuni aplikaciju, i oni ce dalje tebi objasniti sta trebas raditi.
Jedina mana takvih univerziteta jeste sto su obicno u malim gradovima, a to je ovdje malo zeznuto sa aspekta adaptacije.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#23

Post by Svemirski_Jebach »

nineac wrote:Joj svemirski sta ti poredis jebote :lol:
Ma privatni ili drzavni, ako je bilo gdje na balkanu imas sanse samo tu. I da u HR zavrsis sanse su ti male ako ikada u zivotu pokusas bilo gdje vani da nadjes posao, ili da slucajno ti iskrsne prilika da dobijes neki posao vani, to ce biti kocnica.
Ako imas para pokusaj naci fakultet vani, npr. u americi imas preko 13.000 univerziteta i college-a. Naravno nisu svi istog ranga, ali univerzitet je univerzitet, i on ako ima akreditaciju on mora nositi odredjenu tezinu.
Naravno ako zavrsis Columbia ili UCLA ili UT da je to druga prica, ali ako zavrsis npr. Lee University u Tenneesse-ju koji ima 3.000 studenata nece ti nista falit! Fazon je sto na Lee-ju godina ksota 10.000$,a na ovim gore spomenutim dobro preko 30.000$. Ako imas pare, fino popuni aplikaciju, i oni ce dalje tebi objasniti sta trebas raditi.
Jedina mana takvih univerziteta jeste sto su obicno u malim gradovima, a to je ovdje malo zeznuto sa aspekta adaptacije.
ma dobro, malo karikiram al hocu reci da ni najjaci ne mogu opstati samo bez pomoci drzave i bez drzavnih para ne mogu pruziti kvalitetno obrazovanje. Al dobro, jarane karikiram jebo ga ti :D

naravno, da dodam, zavisi sta ces studirati...onda pogledas gdje, sta kako, koliko para itd...rang zavisi od oblasti sta zelis raditi.

vjeruj mi moze se dobiti stipendija...samo treba zapeti, i da - ako ne znas nikoga u drzavnim strukturama nemoj traziti od njih, dobices kitu kao i ja...mater im jebem u picku
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#24

Post by EI Presidente »

Svemirski_Jebach wrote:
vjeruj mi moze se dobiti stipendija...samo treba zapeti, i da - ako ne znas nikoga u drzavnim strukturama nemoj traziti od njih, dobices kitu kao i ja...mater im jebem u picku
a moj spacefuckeru, evo sam ja zapeo za stipendiju, pa dobio po p.... i ne jebu GPA i ostalo...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#25

Post by pitt »

EI Presidente wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
vjeruj mi moze se dobiti stipendija...samo treba zapeti, i da - ako ne znas nikoga u drzavnim strukturama nemoj traziti od njih, dobices kitu kao i ja...mater im jebem u picku
a moj spacefuckeru, evo sam ja zapeo za stipendiju, pa dobio po p.... i ne jebu GPA i ostalo...
pa ne daju propalitetima :D:D
Post Reply