Pristati ili ne pristati :D

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Pacho

Pristati ili ne pristati :D

Post by Pacho » 25/04/2011 12:43

Naime dobio sam jednu veoma primamljivu ponudu :D

Jedan čovjek kojeg poznajem čitav zivot me je pitao da budem direktor neke firme, jos nisam sa njim razjasnio o cemu se radi ali postavljam ovdje pitanje:

Da li ja mogu napraviti kakav ugovor sa moje strane da se "ogradim" od eventualne pronevjere novca ili slicnog?

Sad mi treba vase misljenje sta bi uradili na mom mjestu :D :D :D
Pozzzzz

terra_incognita

Re: Pristati ili ne pristati :D

Post by terra_incognita » 25/04/2011 12:53

Ako je oblik privrednog drustva u kojem jamcis svojom imovinom, ne mozes se ograditi.

Vegetastar

Post by Vegetastar » 25/04/2011 12:55

Hajd prvo razjasni o čemu se radi, pa se onda javi.

A ne možeš ugovorom ništa spriječiti, kao ni zakonom, možeš samo pristati ili ne pristati da uradiš npr. pronevjeru

terra_incognita

Post by terra_incognita » 25/04/2011 12:57

Dok cekamo pojasnjenje, evo ga frisak sa teme "vic dana":

Uciteljica zadala temu za pismeni zadatak koja glasi ''Da sam direktor''
svi pisu osim Perice.
Pita ga uciteljica:
- ''Zasto ne pises Perice?''
Perica odgovara:
- ''Čekam sekretaricu!' :D

Pacho

Post by Pacho » 25/04/2011 13:38

Jos nisam detalje razjasnio... ali frajer je mutan do jaja :D :evil: i mene gotivi citav zivot i sad je on predlozio da ja budem direktor te neke firme (uskoro cu saznat o kakvoj se firmi radi) znaci nema veze nikakve sa mojom imovinom.
Ali znam jedan slucaj slican pitali neki "likovi" nekog frajera hoš bit direktor a on pristao i kasnije popu.io foru :D

nova_korisnica

Post by nova_korisnica » 25/04/2011 13:53

ja da sam na tvom mjestu ne bih pristala...koliko vidim ti ne razumijes sta ce biti tvoje obaveze, u kakve poslove se upustas i kakve posljedice to moze imati po tebe i tvoju imovinu...samim tim sto kazes da je lik mutan, dao si manje vise sebi odgovor...

*mima*

Post by *mima* » 25/04/2011 13:56

Pacho wrote:Jos nisam detalje razjasnio... ali frajer je mutan do jaja :D :evil: i mene gotivi citav zivot i sad je on predlozio da ja budem direktor te neke firme (uskoro cu saznat o kakvoj se firmi radi) znaci nema veze nikakve sa mojom imovinom.
Ali znam jedan slucaj slican pitali neki "likovi" nekog frajera hoš bit direktor a on pristao i kasnije popu.io foru :D

I ti sam postajes mutan do jaja ako prihvatis.

bordo gandalf
Has thanked: 1 time

Post by bordo gandalf » 25/04/2011 13:57

terra_incognita wrote:Dok cekamo pojasnjenje, evo ga frisak sa teme "vic dana":

Uciteljica zadala temu za pismeni zadatak koja glasi ''Da sam direktor''
svi pisu osim Perice.
Pita ga uciteljica:
- ''Zasto ne pises Perice?''
Perica odgovara:
- ''Čekam sekretaricu!' :D

:D

Vegetastar

Post by Vegetastar » 25/04/2011 14:02

*mima* wrote:
Pacho wrote:Jos nisam detalje razjasnio... ali frajer je mutan do jaja :D :evil: i mene gotivi citav zivot i sad je on predlozio da ja budem direktor te neke firme (uskoro cu saznat o kakvoj se firmi radi) znaci nema veze nikakve sa mojom imovinom.

I ti sam postajes mutan do jaja ako prihvatis.

Ama prvo vidi o čemu se radi, ovako nam je nesuvislo nasuho raspravljati.

Možda frajer pokreće proizvodnju neke organske hrane, možda hoće one šparoge da uzgaja sa anamo one teme :)

Prvo ti vidi o čemu se radi i šta bi tvoja zaduženje/odgovornosti bile, pa nam to fino napiši, a onda ćemo da analiziramo :)

Pacho

Post by Pacho » 25/04/2011 14:08

Možda frajer pokreće proizvodnju neke organske hrane, možda hoće one šparoge da uzgaja sa anamo one teme :)

Prvo ti vidi o čemu se radi i šta bi tvoja zaduženje/odgovornosti bile, pa nam to fino napiši, a onda ćemo da analiziramo :)

To bi bilo najbolje ni ja nisam siguran sta hoce :D

Vegetastar

Post by Vegetastar » 25/04/2011 14:12

Pacho wrote:

To bi bilo najbolje ni ja nisam siguran sta hoce :D

Eto, ali molim te nit prihvataj nit odbijaj dok mi ne aminujemo :)

terra_incognita

Post by terra_incognita » 25/04/2011 14:20

Pacho wrote:) znaci nema veze nikakve sa mojom imovinom.

Naravno da ima, procitaj zakon o privrednim drustvima.
Ali mozes se kao Selimovic uvijek proglasiti ludim :D

A ti mutni kao Vardar, obicno su jako zainteresovani za organsku hranu, ekologiju i slicno :lol: :lol: :lol:

JThomas
Been thanked: 47 times

Post by JThomas » 25/04/2011 14:42

direktor ne odgovara svojom imovinom za dugove društva...ali krivično i prekršajno itekako odgovara za zakonitost svog rada. direktor zastupa društvo u svakodnevnom poslovanju, i nikako se ne možeš ograditi od eventualnih pronevjera kad si ti taj koji ih mora potpisati. ako već znaš da je lik mutan, nemoj se upuštati u to. naročito ne grlom u jagode da ne znaš ni šta on radi ni šta bi ti morao raditi.

Vegetastar

Post by Vegetastar » 25/04/2011 14:48

JThomas wrote:direktor ne odgovara svojom imovinom za dugove društva...ali krivično i prekršajno itekako odgovara za zakonitost svog rada. direktor zastupa društvo u svakodnevnom poslovanju, i nikako se ne možeš ograditi od eventualnih pronevjera kad si ti taj koji ih mora potpisati. ako već znaš da je lik mutan, nemoj se upuštati u to. naročito ne grlom u jagode da ne znaš ni šta on radi ni šta bi ti morao raditi.

osim ako je zaista u pitanju proizvodnja jagoda :D

terra_incognita

Post by terra_incognita » 25/04/2011 14:51

To zavisi od oblika drustva, u d.o.o. ne ali postoje oblici u kojima odgovara za obaveze drustva neograniceno solidarno cjelokupnom svojom imovinom. I to svaki clan ne samo vrhovni komadant.
Last edited by terra_incognita on 25/04/2011 14:52, edited 1 time in total.

iVar

Post by iVar » 25/04/2011 14:52

Pristani i podjeli otkaze, sve prepisi na sebe i kasnije rasprodaj imovinu firme :D

JThomas

Post by JThomas » 25/04/2011 14:53

odgovara član, ali ne odgovara direktor (ako nije ujedno i član). da hoće da bude član, valjda bi rekao "hajmo osnovati firmu". imaju posebni uslovi pod kojima i član d.o.o. može odgovarati...ali to nije ovdje tema, pošto mi se stvarno čini da ovaj hoće samo da bude direktor.

terra_incognita

Post by terra_incognita » 25/04/2011 14:56

Onda mutni moze i sam biti direktor a odgovornost prebaciti na clanove ali to ocito nije cilj.

Evo mu za svaki slucaj neka se pozabavi, ja ne bih ni bratu rodjenom bila direktorska figura
http://www.rbr.ba/pdf/Zakon%20o%20privrednim%20drustvima.pdf

JThomas

Post by JThomas » 25/04/2011 15:03

može čisto imovinsku za redovne obaveze društva, ali krivična i prekršajna odgovornost za sve mutne radnje će biti na njemu jer ih mora potpisati. a one sad pa sad mogu prerasti u imovinsku... :D

Pacho

Post by Pacho » 25/04/2011 15:20

JThomas wrote:može čisto imovinsku za redovne obaveze društva, ali krivična i prekršajna odgovornost za sve mutne radnje će biti na njemu jer ih mora potpisati. a one sad pa sad mogu prerasti u imovinsku... :D

A de mi samo reci da li uprava moze ista uraditi bez mog znanja ili pak da bi oni nesto "smuljali" moraju imat moj potpis ? to mi je glavno da znam :D

terra_incognita

Post by terra_incognita » 25/04/2011 15:23

JThomas wrote:može čisto imovinsku za redovne obaveze društva, ali krivična i prekršajna odgovornost za sve mutne radnje će biti na njemu jer ih mora potpisati. a one sad pa sad mogu prerasti u imovinsku... :D

I opet se sve svodi na to sto mu pricam....

Vegetastar

Post by Vegetastar » 25/04/2011 15:28

Pacho wrote:

A de mi samo reci da li uprava moze ista uraditi bez mog znanja ili pak da bi oni nesto "smuljali" moraju imat moj potpis ? to mi je glavno da znam :D

Pa prvo moras vidjeti kakve ce biti ovlastenja svakog od clanova uprave.

Ta ovlastenja daje vlasnik prilikom registracije firme na sudu

JThomas

Post by JThomas » 25/04/2011 15:38

Pacho wrote:

sve ovisi u konkretnom slučaju, sve se to definiše aktima društva, može se recimo imenovati prokurist koji može poduzimati sve pravne radnje...ali čim traže tebe koji ne znaš ništa ko tu koga...znači da hoće da podvale nekoga da potpisuje mutljage.

pođi od sebe, da otvaraš firmu za pošten i normalan posao, bi li pitao nekoga da ti bude direktor, a bez da mu kažeš šta će firma uopšte raditi...? to kratko i jasno znači da im ne treba pravi direktor, nego žrtveni jarac.

NoriDeNoir

Post by NoriDeNoir » 25/04/2011 15:43

Mada sam bas nedavno polagao privredno pravo da ne filozofiram sada ovdje i pricam cisto teorijski mozda na ovom linku bude sta korisno

http://www.poslovniforum.hr/info/doo.asp (posto pretpostavljam da se u tvom slucaju radi o d.o.o)

Ima dosta teksta ali spusti se do podnaslova "Organi drustva" i imas tu par informacija koje te mogu interesovati.

P.S.
Znam da se ovo odnosi na RH ali kako vidim razlike su neznatne... ako grijesim sorry :run:

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 25/04/2011 15:45

meni se na prvi pogled ucini da pise pristaviti ili ne pristaviti. ali vidjeh da nije na ljubav & sex.

Post Reply