priprema za putovanje.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
leo_

#1 priprema za putovanje.

Post by leo_ » 23/08/2011 10:07

Trebao bih za nekih 10-ak dana krenuti na malo duzi put, sarajevo-lyon, vlastitim autom, ali idem prvi put, pa bi mi dobro dosli savjeti onih koji su vec vozili malo duze rute vlastitim autima. kako pripremate auto za put i slicno. googlao sam i dosta toga sam nasao, i dosta toga sam i odradio (provjerena rezervna guma i pribor za promjenu, mjenjanje ulja i filtera u autu za koji dan, danas odoh provjeriti diskove i pakne da vidim u kakvom su stanju i td. uglavnom, ako neko ima dodatnih komentara i savjeta, zahvaljujem.

Pozdrav.

Dr.Mr.Fr.

#2 Re: priprema za putovanje.

Post by Dr.Mr.Fr. » 23/08/2011 10:18

mojim prijateljima su na pauzi neki likovi stavili neštu na gumu pa je postepeno ispuhala da bi ih kasnije opljackali na auto putu, tako savjet ti je da ne ostavljaš vozilo bez nadzora i da ga pregledaš svaki put prije vožnje....

a ja bih ti još preprucio onu pjenu za gumu pored rezervne kao i obavezno provjeriti engine oil and transmission fluid :D

leo_

#3 Re: priprema za putovanje.

Post by leo_ » 23/08/2011 10:30

e super, hvala obojici. dino, za tu nekakvu bagru sam vec upozoren (hehe), a ko sve u BiH nudi tu "pomoc na putu"? sto se tice brisaca, mislis da imam metlice rezervne ili nesto drugo?
relativno novije auto je u pitanju, ali nije bas namjenjeno za putovanja, ali isto tako nemam ni ja izbora. :)

zzop

leo_

#4 Re: priprema za putovanje.

Post by leo_ » 23/08/2011 10:48

DinoZe wrote:Nudi BIHAMK a mozes pitati i svoje osiguranje, jer to i neka osiguranja nude u svom paketu uz malu nadoplatu.
A za brisace ne mislim na metlice nego na elektroniku, naravano da je tako nesto nepredvidivo ali opet se neke smetnje daju izcitati na centralnom racunalu auta. Odes u ovlasteni servis i kazes da ti izcitaju greske. Kod mene je BMW, prikjljuce ga kod Tomica na citac i kazu mi, pokazuje da si tada i tada imao problema pri paljenju ili da su ti brisaci dva puta preskakali. I onda mi kazu ako je neki veci problem da bi taj dio trebao promijeniti.
Eh sada ako tvoje auto nema taj sistem onda klasika uradis ono sto se vidi i to je to.
super, hvala dino. idem danas sve to provjeriti.

peace.

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 87 times

#5 Re: priprema za putovanje.

Post by drndalo » 23/08/2011 10:57

Kad vec ides na provjeru, nek ti provjere i rashladni sistem, ventilator, prekidac, termostat, nivo rashladne, da ne bude kuhanja na autoputu...

dugi

#6 Re: priprema za putovanje.

Post by dugi » 23/08/2011 11:02

Pored svega navedenog provjeri jos i pritisak u gumama, ako si puno natovaren onda napumpaj gume malo vise ili na max koji daje proizvodjac.
A i inace treba gume pumpati na 0.2 vise od propisanog, nece nista skoditi a smanjuje ti potrosnju.
Jer ako je guma malo ispuhala onda je veci rizik pa pukne pri vecim brzinama zbog pregrijavanja.
I ne zaboravo da sipas gorivo cim opadne ispod pola rezervoara. Moze se desiti da budes na rezervi i da uletis u zastoje i da potrosis gorivo prije naredne benzinske.
A najbitnije je da uplatis pomoc na putu koja vazi u EU. Bilo sta da se desi imas broj koji zoves, cak i ako ti nestane goriva mozes ih zvati.

ladyada

#7 Re: priprema za putovanje.

Post by ladyada » 23/08/2011 11:07

ponesi jednu flasu vode za brisace obavezno i spuzvicu za skidanje komaraca........

donsedin

#8 Re: priprema za putovanje.

Post by donsedin » 23/08/2011 11:11

ladyada wrote:ponesi jednu flasu vode za brisace obavezno i spuzvicu za skidanje komaraca........
jako dobar i koristan savjet

leo_

#9 Re: priprema za putovanje.

Post by leo_ » 23/08/2011 11:15

Ljudi, prva liga ste, zivota mi. dobro je pa makar ovdje nema spamera. :)
hvala puno, dosta korisnih savjeta.

ladyada

#10 Re: priprema za putovanje.

Post by ladyada » 23/08/2011 11:20

donsedin wrote:
ladyada wrote:ponesi jednu flasu vode za brisace obavezno i spuzvicu za skidanje komaraca........
jako dobar i koristan savjet
neznam kako je sad ali npr u hr prije nije bilo mogucnosti na pumpi oprati sajbu .........spuzve sve vec istrosene nema u vodi sampona itd a komarci ko muhe ......ono kad se zalijepi krug od 5 cm , a kad vozis par hiljada km oci se umore i smeta ti svaka sitnica ........

madnessa

#11 Re: priprema za putovanje.

Post by madnessa » 23/08/2011 11:30

Takodjer provjeri koja je obavezna oprema u državama kroz koje prolaziš i da li ti je potrebna međunarodna vozačka dozvola (izvadi se u BIHAMK-u). U BIHAMK-u možeš kupiti i vaučere za autoput za neke države, pa provjeri da li će ti trebati da ne kupuješ na ulazima u te države i time uštediš vrijeme ukupnog puta.
Ne zaboravi da ovako dalek put može biti jako dosadan, pa nemoj da se siliš i voziš kada ti se spava nego odmori kada ti se ukaže prilika i otkunjaj desetak minuta, popij kafu u nekom odmaralištu, udahni zraka i protegni se.

zonna

#12 Re: priprema za putovanje.

Post by zonna » 23/08/2011 11:48

za lion prolazis kroz hr, slo i italiju. nemoj odmah na startu da ides negativom jer ti se najvjerovatnije nista lose nece desiti.
slo, italija i fr su zemlje gjde svako malo imas parking sve sa restoranima i jako puno naroda na istom tako da ti je moj savjet da pustis ove teorije i samo uzivas.
prije par mjeseci smo taj put prosli autom i bilo je super :-)

530i
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

#13 Re: priprema za putovanje.

Post by 530i » 23/08/2011 11:53

Rute isplaniraj preko viamichelin.com, prilično realan prikaz.
Ako budeš gdjegod pauzirao gledaj da u autu ti ništa ne stoji na vidnom mjestu, u kabini. U suprotnom morat ćeš biti uvijek u blizini auta. Vinjete kupi na vrijeme i generalno se ne pravi pametan, posebno Slovencima...pristojno, uljudno i bit će sve ok. Ako na granicu dolaziš po mraku upali svjetlo u kabini da te fino vidi carinik. Kroz Hrvatsku nemoj ići konstantno 150 kmh+, presretači su uvijek tu negdje...

Post Reply