Prijevod diplome

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

El_Diabloo

Prijevod diplome

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 21:21

Da li neko posjeduje informacije gdje i na koji nacin mogu prevesti svoju diplomu i svjedocanstva na engleski jezik? Kakva je procedura i gdje se ista ovjerava? Bio bih veoma zahvalan da me neko uputi...

agnostic_front

Re: Prijevod diplome

Post by agnostic_front » 05/05/2013 21:25

Pa valjda kod onih prevodilaca, tumača kako se to kaže.

Ne znam za šta ti treba, ali mislim da neke zemlje EU prihvataju samo prevod, bez ovjeravanja ikakvog (zemlje sa kojima imamo te bilateralne odnose).

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 21:53

agnostic_front wrote:Pa valjda kod onih prevodilaca, tumača kako se to kaže.

Ne znam za šta ti treba, ali mislim da neke zemlje EU prihvataju samo prevod, bez ovjeravanja ikakvog (zemlje sa kojima imamo te bilateralne odnose).

Treba mi za Norvesku, dakle sve ovjereno. Znate li kakva je procedura?

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:03

odes kod sudskog prevodioca za engleski, odneses original diplome, platis 30 km, toliko bilo prije par godina i za nekoliko dana dobijes ovjeren papir koji priznaje NOKUT :-D

agnostic_front

Post by agnostic_front » 05/05/2013 22:10

El_Diabloo wrote:
agnostic_front wrote:Pa valjda kod onih prevodilaca, tumača kako se to kaže.

Treba mi za Norvesku, dakle sve ovjereno. Znate li kakva je procedura?

Evo objasnio je @uglavnomja (a mislim da možeš i kopiju ovjerenu od strane notara da koristiš).

A to ovjeravanje je pretpostavljam apostile, to se u opštinskim sudovima radi, koliko ja znam.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:14

nista apostile, sudski tumac se zove sudski zato jer je ovlasten od suda :D

pecat i potpis vaze u norveskoj, 100%.

e sad ne znam da li ce kolega forumas drito traziti posao ili mora proci nostrifikaciju kroz NOKUT, pa dobiti norvesku potvrdu diplome :? ali znam da nokut priznaje papir od sudskog tumaca :)

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 22:16

uglavnomja wrote:nista apostile, sudski tumac se zove sudski zato jer je ovlasten od suda :D

pecat i potpis vaze u norveskoj, 100%.

e sad ne znam da li ce kolega forumas drito traziti posao ili mora proci nostrifikaciju kroz NOKUT, pa dobiti norvesku potvrdu diplome :? ali znam da nokut priznaje papir od sudskog tumaca :)

Bravo. Treba mi da posaljem diplome u NOKUT na procjenu... Sta znate o tome? Mozete li mi malo pribliziti? Bio bih zahvalan do neba.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:21

nista laske, otvoris stranicu nokut/a, imas sve na engleskom, a mozda ima i na nasem :?
i sve je perfektno detaljno objasnjeno, sta moras od dokumenata dostaviti, napr. sjecam se da ne moras prevoditi sredjoskolsku svjedodzbu, ali moras fakultetsku, pa ima jos nekih caka, ali sve pise.

i popuniti sheme, precizno, ne smijes nista zaboraviti, narocito ne zaboraviti staviti x u kucicu gdje pitaju da li se slazes da kontaktiraju fax da provjere diplomu :D

ceka se 4-6 mjeseci na odgovor.

i salje se postom, potpisano. nista mail.

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 22:25

uglavnomja wrote:nista laske, otvoris stranicu nokut/a, imas sve na engleskom, a mozda ima i na nasem :?
i sve je perfektno detaljno objasnjeno, sta moras od dokumenata dostaviti, napr. sjecam se da ne moras prevoditi sredjoskolsku svjedodzbu, ali moras fakultetsku, pa ima jos nekih caka, ali sve pise.

i popuniti sheme, precizno, ne smijes nista zaboraviti, narocito ne zaboraviti staviti x u kucicu gdje pitaju da li se slazes da kontaktiraju fax da provjere diplomu :D

ceka se 4-6 mjeseci na odgovor.

i salje se postom, potpisano. nista mail.

Znam, skinuo sam te neke obrasce. Saljem uskoro. Nego, hocu da studiram tamo. Da li znate nesto vise o tome? Sta ce u odgovoru precizirati i tako to...

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:30

hm

oni samo vrse priznavanje fakulteta, nikakav pismeni odgovor neces dobiti, nego potvrdu diplome, na kojoj pise da ti je fax priznat sa 60 bodova x broj godina studija, i da imas pravo na zvanje kjdsgdty prema nekom zakonu itd... debeli papir A4 format, nista drugo.

ovo je ako ti se priznaje fax, a ako ne, ne znam :cry:

i ne znam kako ide za studiranje :|

je li postdiplomski ili :?:

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 22:37

uglavnomja wrote:hm

oni samo vrse priznavanje fakulteta, nikakav pismeni odgovor neces dobiti, nego potvrdu diplome, na kojoj pise da ti je fax priznat sa 60 bodova x broj godina studija, i da imas pravo na zvanje kjdsgdty prema nekom zakonu itd... debeli papir A4 format, nista drugo.

ovo je ako ti se priznaje fax, a ako ne, ne znam :cry:

i ne znam kako ide za studiranje :|

je li postdiplomski ili :?:

U principu bih ganjao postdiplomski, posto sam ovdje diplomirao vec i idem na master, medjutim ne bih imao nista protiv da pocnem iznova tamo... Imate kakve informacije?

agnostic_front

Post by agnostic_front » 05/05/2013 22:41

Pokušaj naći više informacija na ovoj stranici (ako nisi već):
http://www.studiraj.eu/ba/procedura-upisa-na-studij-u-norveskoj/

Imaš i forum na ovoj stranici, mislim da bi ti moglo biti od pomoći.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:42

iskreno, ako nemas gore nekoga ko ce te izdrzavati, :sad:

zivot je strahovito skup.

sto se tice mastera, postoje oblasti za koje se dobije stipnedija, ali nije dovoljna za zivot, ako moras placati stan. zato ti daju mogucnost da radis odredjeni broj sati mjesecno da popunis budzet za zivot.

a sto se same procedure tice, ne znam nista. :|

znam da puno mladih ide vani studirati, i ne mislim samo na eu ili usa, nego cak i u madjarsku :-)

najjaci univerziteti su u oslu i trondheimu, narocito tehnicki u trondheimu.

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 22:45

agnostic_front wrote:Pokušaj naći više informacija na ovoj stranici (ako nisi već):

Hvala puno... :D Navijajte za mene...

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 05/05/2013 22:47

uglavnomja wrote:iskreno, ako nemas gore nekoga ko ce te izdrzavati, :sad:

zivot je strahovito skup.

sto se tice mastera, postoje oblasti za koje se dobije stipnedija, ali nije dovoljna za zivot, ako moras placati stan. zato ti daju mogucnost da radis odredjeni broj sati mjesecno da popunis budzet za zivot.

a sto se same procedure tice, ne znam nista. :|

znam da puno mladih ide vani studirati, i ne mislim samo na eu ili usa, nego cak i u madjarsku :-)

najjaci univerziteti su u oslu i trondheimu, narocito tehnicki u trondheimu.

Nemam nikoga, osim par prijatelja, ali nema veze, dati cu sve od sebe da se snadjem samo da odem. Doduse nemam neki prosjek na dodiplomskom, oko 7.3. Ne znam koliko to igra ulogu, a zavrsio sam poljoprivredni ovdje...

agnostic_front

Post by agnostic_front » 05/05/2013 22:48

Sa srećom, a isto mislim da ti je najbolje da kontaktiraš sam fakultet na koji hoćeš da ideš. Oni će ti ipak dati najviše informacija.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 22:51

koja struka?

ne zaboravi najvaznije, a to je jezik, mozda se mozes provuci negdje samo sa engleskim, ali bez norveskog :-?

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/05/2013 23:02

El_Diabloo wrote:
agnostic_front wrote:Pokušaj naći više informacija na ovoj stranici (ako nisi već):

Hvala puno... :D Navijajte za mene...

:thumbup:

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 06/05/2013 00:05

uglavnomja wrote:koja struka?

ne zaboravi najvaznije, a to je jezik, mozda se mozes provuci negdje samo sa engleskim, ali bez norveskog :-?

Zavrsio sam agronomski fakultet u Sarajevu. Znam engleski i solidno njemacki. Doduse, imao bih oko godinu do polaska da naucim norveski tako da. Posjedujes neke informacije?

uglavnomja

Post by uglavnomja » 06/05/2013 00:19

engleski je obavezan u zivotu, njemacki ti je super osnova za ucenje norveskog.

e sad je problem sto ne znam da li negdje u sa ima kurs norveskog :?

znam da ljudi koji dobiju samo radnu dozvolu, koju svake godine produzavaju 3 godine, nemaju pravo na dzabni kurs jezika, koji traje 6 mjeseci, po 3 sata 3 dana sedmicno i nista ne mozes nauciti. :cry:
oni moraju placati, a to je cca 1.000 km mjesecno. a i ovi ostali, ako nemaju ucitelja u kuci, moraju placati poslije tih 250 sati.
ne znam kako ide sa stipendistima :-?

ko se ozenio, dobio azil itd... ima pravo na te dzabne sate.

znam da ima ljudi iz bg, doktori su u pitanju, koji su dobili i mastere i poslove, koji su pozavrsavali kurseve norveskog u bg sto im je bilo odlicno, ali opet nedovoljno za rad sa pacijentima, morali su jos da se pate da dobiju pravo da traze posao.

a za tvoju struku nista ne znam :|

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 06/05/2013 00:28

uglavnomja wrote:engleski je obavezan u zivotu, njemacki ti je super osnova za ucenje norveskog.

e sad je problem sto ne znam da li negdje u sa ima kurs norveskog :?

znam da ljudi koji dobiju samo radnu dozvolu, koju svake godine produzavaju 3 godine, nemaju pravo na dzabni kurs jezika, koji traje 6 mjeseci, po 3 sata 3 dana sedmicno i nista ne mozes nauciti. :cry:
oni moraju placati, a to je cca 1.000 km mjesecno. a i ovi ostali, ako nemaju ucitelja u kuci, moraju placati poslije tih 250 sati.
ne znam kako ide sa stipendistima :-?

ko se ozenio, dobio azil itd... ima pravo na te dzabne sate.

znam da ima ljudi iz bg, doktori su u pitanju, koji su dobili i mastere i poslove, koji su pozavrsavali kurseve norveskog u bg sto im je bilo odlicno, ali opet nedovoljno za rad sa pacijentima, morali su jos da se pate da dobiju pravo da traze posao.
Sto se mene tice, najbitnije bi mi bilo da se prebacim tamo i pocnem studirati. Ostalo bih se snasao vec nekako s vremenom. Nedavno sam tamo boravio turisticki i bas sam upoznao tu neku balkansku kremu. Vjeruj da to nisu nikakvi giganti, mislim da se uz dosta volje i odricanja moze nesto napraviti. Za pocetak cu da sutra prevedem papire i u toku sedmice pokusam poslati u NOKUT. U medjuvremenu cu kontaktirati visokoobrazovne ustanove i viditi hoce li i sta ce odgovoriti. Otprilike imam godinu-dvije dana da pokusam nesto napraviti. Inace, imam 22 godine i nemam sta izgubiti. Za tu godinu dana cu vjerovatno i ovdje master zavrsiti tako da bih mogao pokusati napraviti nesto po pitanju nostrifikacije diplome ili trazenja posla tamo poslije izvjesnog vremena. Mozda isceprkam neki nacin da dobijem taj azil ili sta vec...

a za tvoju struku nista ne znam :|

uglavnomja

Post by uglavnomja » 06/05/2013 00:38

za azil nemas sansi, niko sa ovih prostora nema ni 0,00000000001 promila sansi za azil.

postoje nacini:

brak
nadjes posao pa dobijes radnu dozvolu

dobijes postiplomski i u medjevremenu nadjes posao

ja ti zelim svu srecu svijeta, nadam se da ces uspjeti, ali racunaj da ce biti tesko. ako ti neko od tih ljudi moze pomoci mjesec dva sa smjestajem, dok ne udjes u sheme i dok ne pocne lijegati lova, to je super.
ali sam doci gore bez kofera para :-?

evo ti strania ministarstva poljoprivrede i hrane, mozda ima nesto zanimljivo

http://www.regjeringen.no/en/Topics_a-z.html?id=223486

ako te jos nesto zanima, ja cu rado odgovoriti koliko znam, a ne znam puno o tvojoj struci :cry:

mogu ti naci stranice univerziteta ili tako nesto

El_Diabloo

Post by El_Diabloo » 06/05/2013 00:51

uglavnomja wrote:za azil nemas sansi, niko sa ovih prostora nema ni 0,00000000001 promila sansi za azil.

postoje nacini:

brak
nadjes posao pa dobijes radnu dozvolu

dobijes postiplomski i u medjevremenu nadjes posao

ja ti zelim svu srecu svijeta, nadam se da ces uspjeti, ali racunaj da ce biti tesko. ako ti neko od tih ljudi moze pomoci mjesec dva sa smjestajem, dok ne udjes u sheme i dok ne pocne lijegati lova, to je super.
ali sam doci gore bez kofera para :-?

evo ti strania ministarstva poljoprivrede i hrane, mozda ima nesto zanimljivo

http://www.regjeringen.no/en/Topics_a-z.html?id=223486

ako te jos nesto zanima, ja cu rado odgovoriti koliko znam, a ne znam puno o tvojoj struci :cry:

mogu ti naci stranice univerziteta ili tako nesto

Evo poslao sam ti poruku na private, pa ako nemas nista mnogo pametnije za raditi, mozemo razmjeniti po jos koju informaciju. :)

Astrix

Post by Astrix » 25/01/2016 13:02

Gdje mogu prevesti diplomu srednje skole?
Možda imam jednu šemu da predam jednoj firmi u njemačkoj koja traži moju struku, pa bih prije toga naravno preveo diplomu na njemački i tada im predao sve papire.
Gdje to mogu uraditi i za koliko?

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 26/01/2016 19:23

Vidi na gugli listu sudskih tumaca....pazi se ima ih puno nepismenih ...ako hoces mogu ti dati 2 osobe sutra na pp.....

Post Reply