PREVARANTI PO SARAJEVSKIM AUTO-PIJACAMA I OGLASIMA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
ninja-san

PREVARANTI PO SARAJEVSKIM AUTO-PIJACAMA I OGLASIMA

Post by ninja-san » 04/03/2007 20:25

Kazu mi prijatelji da se na sarajevskoj auto-pijaci vise ne moze sresti postena covjeka.Namnozilo se raznih dilera , manipulatora, a prava je sreca naci auto sa urednim papirima.
Kazu da su zloupotrebe razlicite (od prekucavanja brojeva , tusenja auta ukradenih na zapadu) pa do vrhunac finte koju sam cuo ovih dana.
Likovi uzmu auto vani, naravno nije na njima , dodju u BIH, prodaju ga, vrate se natrag i onda nakon par dana prijave da je auto ukraden.
Vlasnik u BIH voza sve u redu , ali do prvog granicnog prijelaza gdje ga ceka iznenadjenje.
Takodje, nedavno sam cuo bas zanimljivo iskustvo.
Jedan covjek je bio bas musterija za auto , i trazio je od "Vlasnika" da odu u MUP (mislim da je Ilidza bila u pitanju).
Vlasnik se nije javljao cijelo poslijepodne, a onda se javio u 16.30 kao bio je zauzet , a bas u vrijeme kada opcine vise ne rade.
Kupac je dosao sa prijateljem koji dugo radi oko auta, i pitao da li su papiri u redu.
Vlasnik naravno tvrdi da je 100% sve ok, ali ga covjek pita samo "je li ti zao saobracajne?".
Vlasnik zbunjeno kaze da nije , a ovaj je uzme i podere i kaze prevarantu "nove bh saobracajne dozvole se ne mogu poderati ".
Uglavnom ,oni odose , a prodavac osta k'o popi**n.
I stvarno probajte da li je istina , mogu li se poderati nove bh saobracajne!?

BSn

Re: PREVARANTI PO SARAJEVSKIM AUTO-PIJACAMA I OGLASIMA

Post by BSn » 04/03/2007 20:30

ninja-san wrote:I stvarno probajte da li je istina , mogu li se poderati nove bh saobracajne!?

Normalno da ne mogu, kada su plastificirane! :D

shadow

Post by shadow » 04/03/2007 21:03

Za sve je kriva drzava, ko ce drugi. Prevod auta su nadrkali na 10% a uveli pravo punomoci, to nema nigdje u svijetu. Puno efikasnije bi bilo da su prevod smanjili na 2 ili 3% ali uveli da je obavezan tj. skroz ukinuli punomoc, drzava bi imala vise koristi a i papirologija bi bila cistija. Ovako se ne zna ko je vlasnik cega, situacija ko stvorena za lovce u mutnom.

Smithers

Post by Smithers » 04/03/2007 22:48

shadow wrote:Za sve je kriva drzava, ko ce drugi. Prevod auta su nadrkali na 10% a uveli pravo punomoci, to nema nigdje u svijetu. Puno efikasnije bi bilo da su prevod smanjili na 2 ili 3% ali uveli da je obavezan tj. skroz ukinuli punomoc, drzava bi imala vise koristi a i papirologija bi bila cistija. Ovako se ne zna ko je vlasnik cega, situacija ko stvorena za lovce u mutnom.

O cemu ti pricas. Otkad je uveden PDV ne placa se porez na prevod auta.

Jedan od problema je sto ljudi recimo na pijaci pogledaju papire auta koji izgledaju ok, sklope ugovor i daju pare - a onda kad odu u MUP da registruju auto na svoje ime skontaju da je saobracajna falsifikovana

Znaci trebalo bi najprije u MUP-u sve provjeriti pa onda davati pare...

ninja-san :

I stvarno probajte da li je istina , mogu li se poderati nove bh saobracajne!?

Moja saobracajna dozvola je obican papir a izvadio sam je prije cetiri mjeseca.

amrica

Post by amrica » 04/03/2007 23:00

prevod auta platis samo papire koje moras popuniti + neka taxa, nista puno, cca 30KM do 40 KM

ninja-san

Post by ninja-san » 04/03/2007 23:00

Nove bh saobracajne jesu plastificirane i meni se cini da se ne mogu poderati , samo se uvijaju,
Ali nema veze, to ionako nije sustina teme, stvar je u tome da napisete je li vas nekad neko od prodavaca auta izradio onako kao levate u vezi bilo cega na autu.

shadow

Post by shadow » 04/03/2007 23:16

Smithers wrote:
shadow wrote:Za sve je kriva drzava, ko ce drugi. Prevod auta su nadrkali na 10% a uveli pravo punomoci, to nema nigdje u svijetu. Puno efikasnije bi bilo da su prevod smanjili na 2 ili 3% ali uveli da je obavezan tj. skroz ukinuli punomoc, drzava bi imala vise koristi a i papirologija bi bila cistija. Ovako se ne zna ko je vlasnik cega, situacija ko stvorena za lovce u mutnom.

O cemu ti pricas. Otkad je uveden PDV ne placa se porez na prevod auta.

Jedan od problema je sto ljudi recimo na pijaci pogledaju papire auta koji izgledaju ok, sklope ugovor i daju pare - a onda kad odu u MUP da registruju auto na svoje ime skontaju da je saobracajna falsifikovana

Znaci trebalo bi najprije u MUP-u sve provjeriti pa onda davati pare...

nisam znao da je od uvodjenja pdv-a tako, znam da je prije bio haos...do mene, zivim vani pa nisam bas u toku.

a ovo drugo sto spominjes je ipak naivnost raje..zasto dati vise od neke simbolicne kapare dok se papiri ne pregledaju.

whow

Post by whow » 05/03/2007 00:54

Ma prevaranata i hostaplera ima to je bruka. Treba dobro otvoriti oci. Evo nekoliko savjeta:
1.) Dobro prekontroliraje svu dokumentaciju ukljucujuci prodavcevu identifikaciju , saobracajnu , vozacku i uporedite informacije .
2.) Prodavca pitajte gdje stanuje i probajte da se raspitate za njega : adresa, broj telefona , gdje radi, provjerite njegov identitet , ako se prodavac protivi znaci da nesto krije.
3.) Primopredaju vozila probajte urediti kod prodavca u kuci.
4.) Za vozilo nikada ne placajte na pijaci nego sacekajte dok ne izvrsite mehanicki pregled vozila pa poslije toga ukoliko je sve ok mozete napraviti ugovor.
5.) Trgovacke price o tome kako je auto od brata , sestre , amidze i slicne gluposti znaci samo jedno da doticni "preprodaje auta".

Mozda ove mjere izgledaju drasticno medutim sve je bolje nego se izvaliti da bih poslije skonto da te neko izradio.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 05/03/2007 01:15

I mene su jednom izlevatili i to zesce... Pazi na koji fazon:
Otiso ja na dzumu u Carevu (ko ne zna - Barcicevu :D ) dzamiju, ostavio avto ispred Merhameta, likovi me upratili i fino ga odnijeli dok me nije bilo - mos mislit bezobrazluka samo :-) :roll:

Grebiga, ima vazda gore od goreg :D

Faust

Post by Faust » 05/03/2007 11:21

Ja hocu da kupim neki polovna auto, a sve oklijevam da krenem u ozbiljniju potragu, strahujući da ne dam novce za neregularne papire... Ima neko rješenje kako najbezbolnije do auta... :D :D

Jonx

Post by Jonx » 05/03/2007 11:34

Par jako bitnih stvari koje treba znati te provjeriti prije kupovine vozila:

1. Servisna knjizica vozila kao i prateca dokumentacija ( niko ne baca niti gubi servisnu knizicu. ona se cuva, a nepostojanje iste znaci samo jedno)

2. Auto dijagnostika (kod nekoga poznatog kompjuterski provjeriti stanje vozila; kilometraza...)

3. Posjet SVOM automehanicaru (detaljni pregled mehanike vozila)

4. Provjera vozila u MUP-u (potrebna veza u MUP-u da provjerite trazi li se vozilo sa brojem motora koje kupujute)

5. Novac za vozilo predati s racuna na racun (ostaju pisani tragovi o prijenosu novca)

6. Zapisati i provjeriti takodjer u MUP-u preko stele prodavca vozila

Sretno :)

Faust

Post by Faust » 05/03/2007 12:04

Hvala Jonx

Ostri_Mac
Been thanked: 3 times

Post by Ostri_Mac » 05/03/2007 12:10

Al' ima jos nesto...

Zna se desiti da mangupi kupe auto, isto daju na zalog, onda ga prodaju a da ne kazu kupcu za zalog i eto ti belaja :-)

Bio u Volksbank neki dan, oni su certificirani za provjere zaloga na pokretnoj imovini, centralizovana je baza tako da nema problema

A ljudi moji, to sa FMUP-om i ostalim provjerama, ma bjaaazi...govorim vam zato sto znam...

Mogu provjeriti da li se auto potrazuje u FBiH (i da, ti podaci su prilicno azurni), a sinkronizacija podataka sa MUP RS, EUROPOL-om INTERPOL-om itd je haman pa na pozitivnoj nuli il' ako i jest onda je par mjeseci stara... 100% provjereno :-)

Evo i ja kontam sta uzeti, najprije ce biti Fabia jer je lako sve provjeriti i svi imaju servisne knjizice itd isl

A citam evo da i auto kuce daju 1god garancije i garanciju na porijeklo i da je sve udure...pa eto sad...al' yes da zarade i oni min 500 kerma na tome; al' opet, bolje i to nego da pjesacis sa granice negdje do Sarajeva :D

Post Reply