Preticanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#1 Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Ovo je ustvari više neko pitanje o BRZINI. Kao što je i mahnitom jasno, u preticanju se razvija veća brzina od vozila koje valja preteći, na kratko vrijeme, dok ne uletiš ispred preteknutog vozila.

E sad, murija lukavička na izlazu za Trnovo ima fintu: na onom jedinom ravnom dijelu, gdje je preticanje DOZVOLJENO jer je crta isprekidana, a uvijek se nađe neki truhlać ili šleper za preteć, oni snimaju radarom KONTRA-TRAKU, i pokušavaju iznuditi kaznu za "prekoračenje".

Ja sam im jednom izmak'o na trehu, ali mislim da nemaju pravu uzimati TU brzinu - ograničenje ne bi smjelo važiti za preticanje, a preticanje je kažnjivo na PUNOJ, tamo je isprekidana. Jel' neko zna konkretno, šta zakon o tome misli? Meni se čini da je u pitanju zloupotreba ovlasti.
User avatar
winnie
Posts: 388
Joined: 19/08/2009 19:50

#2 Re: Preticanje

Post by winnie »

prekoracenje je prekoracenje, nije mi logicno da se vadis na preticanje
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#3 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Pa bolan, KAKO ćeš preteći bez prekoračenja? :-)
User avatar
jazzer
Posts: 7535
Joined: 20/12/2004 14:44

#4 Re: Preticanje

Post by jazzer »

Jimmy_The_Saint wrote:Pa bolan, KAKO ćeš preteći bez prekoračenja? :-)
Pa ako je ogranicenje, lupam, 60 km/h a taj ispred tebe sleper ili sta vec ide toliko, onda ga i ne trebas preticati.
U suprotnom pravis prekrsaj.
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#5 Re: Preticanje

Post by Better Man »

Ako je ograničenje npr. 70 km/h i ako vozilo koje želiš preticati vozi 70 km/h, onda policija ima puno pravo da te zaustavi i naplati kaznu za prekoračenje brzine, jer si preticao auto koje vozi tačno koliko je propisano, a ti si da bi to uradio morao prekoračiti dozvoljenu brzinu. Drugo je zaobilaženje zaprežnih kola ili sličnih učesnika u saobraćaju, kao i vozila koja idu ispod ograničenja, ali takve učesnike u saobraćaju se može zaobići, da ne prekoračiš brzinu.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#6 Re: Preticanje

Post by Tranquilizer »

Ma to rade i tamo iza Vojkovica u Istocnom Sarajevu, kada se krene na Bjelašnicu, mene su jednom uhvatili kako sa pretekao lika sa 63 km/h, a ogranicenje 60...presmješno ali je tako ne možeš im ništa... :lol: :lol: :lol: :lol: ali malo sam ih naguravao pa su me pustili :x :x :x :x ma uzimaju te na sve živo ne znam šta se cudiš... :D :D :D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#7 Re: Preticanje

Post by Blobi »

Ispade sad svi voze koliko je ogranicenje, nikad niko ni za 1km/h nije napravio prekoracenje i niko ne pretice...
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#8 Re: Preticanje

Post by joeaziz »

pa lijepo. nisi na trkama. ako auto koje pretices vozi toliko brzo da moras prekoraciti brzinu da ga preteknes, onda nema razloga za preticanje.
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#9 Re: Preticanje

Post by joeaziz »

Blobi wrote:Ispade sad svi voze koliko je ogranicenje, nikad niko ni za 1km/h nije napravio prekoracenje i niko ne pretice...
ispade da se ne preticu auta koja voze onoliko koliko je ogranicenje.
(ne)forumas
Posts: 1681
Joined: 02/12/2009 00:08

#10 Re: Preticanje

Post by (ne)forumas »

Jimmy_The_Saint wrote:ograničenje ne bi smjelo važiti za preticanje, a preticanje je kažnjivo na PUNOJ
nego ti cim naidjes na isprekidanu liniju daj lijevi zmigavac i po gasu :D a ako te uhvate sa druge strane pune linije reci da si zapoceo preticanje u hadzicima na isprekidanoj liniji :D
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#11 Re: Preticanje

Post by holowey »

joeaziz wrote:pa lijepo. nisi na trkama. ako auto koje pretices vozi toliko brzo da moras prekoraciti brzinu da ga preteknes, onda nema razloga za preticanje.
ako imas pravac sa isprekidanom linijom od recimo 100m, ogranicenje je 60km/h ali vozilo ispred tebe se krece 50km/h (usput npr. ostavlja oblak dima iza sebe, razlog vise za preticanje), da bi na tako kratkoj dionici uspio da bezbjedno izvrsis manevar preticanja MORAS se kretati brze od 60km/h... otherwise, preticanje bi trajalo minutu-dvije i sigurno bi zavrsilo nakon pocetka pune linije...
ako si razvio vecu brzinu zbog manevra preticanja ne znaci da ces se nastaviti kretati istom brzinom nego ces povratkom u svoju traku brzinu prilagoditi ogranicenju...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#12 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

joeaziz, ako auto koje pretičem ostavlja iza sebe oblak crnog dizel smrada, ja ću ubrzati koliko GOD treba da ga preteknem BEZ OBZIRA na njegovu brzinu a onda NASTAVITI NORMALNOM BRZINOM u ograničenju. Samo me zanima jel' zakonito - naime, sve upute za preticanje podrazumijevaju UBRZAVANJE da bi se što kraće zadržali u kontra traci. Konkretno, recimo, Španija ima toleranciju od 20 posto PREKO ograničenja ako si u kontra-traci - da ne mislite da je moj rezon jedinstven i naopak.

Da, holowey, to je upravo ta šema. :D
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#13 Re: Preticanje

Post by vozač »

Jimmy_The_Saint wrote:Ovo je ustvari više neko pitanje o BRZINI. Kao što je i mahnitom jasno, u preticanju se razvija veća brzina od vozila koje valja preteći, na kratko vrijeme, dok ne uletiš ispred preteknutog vozila.

E sad, murija lukavička na izlazu za Trnovo ima fintu: na onom jedinom ravnom dijelu, gdje je preticanje DOZVOLJENO jer je crta isprekidana, a uvijek se nađe neki truhlać ili šleper za preteć, oni snimaju radarom KONTRA-TRAKU, i pokušavaju iznuditi kaznu za "prekoračenje".

Ja sam im jednom izmak'o na trehu, ali mislim da nemaju pravu uzimati TU brzinu - ograničenje ne bi smjelo važiti za preticanje, a preticanje je kažnjivo na PUNOJ, tamo je isprekidana. Jel' neko zna konkretno, šta zakon o tome misli? Meni se čini da je u pitanju zloupotreba ovlasti.
pa ako prekoračiš brzinu imaju pravo da ti naplate kaznu, kakve veze ima to što pretičeš, po toj logici možeš voziti i 120 dok pretičeš pa te ne bi smjeli zaustaviti jer si tu brzinu postigao prilikom preticanja

ili ti voziš 80 dok pretičeš, a neko vozi 62 bez preticanja i ti si sad, po tvojoj teoriji, korektniji vozač od njega

ako si prekoračio brzinu to je tako i gotovo, budi spreman na sankcije ako te zaustave
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#14 Re: Preticanje

Post by joeaziz »

Jimmy_The_Saint wrote:joeaziz, ako auto koje pretičem ostavlja iza sebe oblak crnog dizel smrada, ja ću ubrzati koliko GOD treba da ga preteknem BEZ OBZIRA na njegovu brzinu a onda NASTAVITI NORMALNOM BRZINOM u ograničenju. Samo me zanima jel' zakonito - naime, sve upute za preticanje podrazumijevaju UBRZAVANJE da bi se što kraće zadržali u kontra traci. Konkretno, recimo, Španija ima toleranciju od 20 posto PREKO ograničenja ako si u kontra-traci - da ne mislite da je moj rezon jedinstven i naopak.

Da, holowey, to je upravo ta šema. :D
dzimi, sto se mene tice mozes preticat i letece podmornice u rikverc, ali ce te milicija oderati svaki put kad te u'fati. i neka ce.
mrchinho
Posts: 526
Joined: 06/10/2009 12:07

#15 Re: Preticanje

Post by mrchinho »

Jimmy_The_Saint wrote:joeaziz, ako auto koje pretičem ostavlja iza sebe oblak crnog dizel smrada, ja ću ubrzati koliko GOD treba da ga preteknem BEZ OBZIRA na njegovu brzinu a onda NASTAVITI NORMALNOM BRZINOM u ograničenju. Samo me zanima jel' zakonito - naime, sve upute za preticanje podrazumijevaju UBRZAVANJE da bi se što kraće zadržali u kontra traci. Konkretno, recimo, Španija ima toleranciju od 20 posto PREKO ograničenja ako si u kontra-traci - da ne mislite da je moj rezon jedinstven i naopak.

Da, holowey, to je upravo ta šema. :D
ogranicenje 50 - +20% = 60 km/h opet za godinu preteknes :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#16 Re: Preticanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Cuj "Bosnjaka" sto izmisljaju toplu vodu, zato i jesmo zadnja rupa na sviralu. Kod preticanja se ne smije prekoraciti ogranicena brzna, bez obzira na subjektivne razloge kojima pokusavate opravdati prekoracenje. Ja ne znam gdje ste vi polagali vozacki ali ocito niste nista naucili.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 30/08/2010 11:14, edited 1 time in total.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#17 Re: Preticanje

Post by vozač »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Cuj "Bosljaka" sto izmisljaju toplu vodu, zato i jesmo zadnja rupa na sviralu. Kod preticanja se ne smije prekoraciti ogranicena brzna, bez obzira na subjektivne razloge kojima pokusavate opravdati prekoracenje. Ja ne znam gdje ste vi polagali vozacki ali ocito niste nista naucili.
e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivam :lol:
User avatar
Prolaznik
Posts: 701
Joined: 14/07/2004 19:43

#18 Re: Preticanje

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#19 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

:lol: Nema potrebe za vrijeđanjem. Svakom svoje... :D
Samo mi još objasnite, na M-17 uvijek vozim po dvadesetak preko ograničenja, i uvijek me barem 20 ljudi pretekne, ako niste vi, ko je onda? :evil:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NU-Iod_a ... re=related[/youtube]

Prolazniče, riječ je o komadu ceste između ničega i ničega, ne pričam uopšte o vožnji u naselju, tu ga i na 40 spustim ako vidim da je kakav vašar.... :lol:
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#20 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Jimmy_The_Saint wrote::lol: Nema potrebe za vrijeđanjem. Svakom svoje... :D
Samo mi još objasnite, na M-17 uvijek vozim po dvadesetak preko ograničenja, i uvijek me barem 20 ljudi pretekne, ako niste vi, ko je onda? :evil:

Prolazniče, riječ je o komadu ceste između ničega i ničega, ne pričam uopšte o vožnji u naselju, tu ga i na 40 spustim ako vidim da je kakav vašar.... :lol:
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#21 Re: Preticanje

Post by vozač »

Jimmy_The_Saint wrote::lol: Nema potrebe za vrijeđanjem. Svakom svoje... :D
Samo mi još objasnite, na M-17 uvijek vozim po dvadesetak preko ograničenja, i uvijek me barem 20 ljudi pretekne, ako niste vi, ko je onda? :evil:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NU-Iod_a ... re=related[/youtube]

Prolazniče, riječ je o komadu ceste između ničega i ničega, ne pričam uopšte o vožnji u naselju, tu ga i na 40 spustim ako vidim da je kakav vašar.... :lol:
očito imaš para za bacanje, samo ti vozi po svom, jebo muriju 8-)
User avatar
winnie
Posts: 388
Joined: 19/08/2009 19:50

#22 Re: Preticanje

Post by winnie »

moze i preko ogranicenja al treba znat gdje i kad.. dok se naplacas kazni naucices :D
svaka skola se placa
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#23 Re: Preticanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vozač wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Cuj "Bosljaka" sto izmisljaju toplu vodu, zato i jesmo zadnja rupa na sviralu. Kod preticanja se ne smije prekoraciti ogranicena brzna, bez obzira na subjektivne razloge kojima pokusavate opravdati prekoracenje. Ja ne znam gdje ste vi polagali vozacki ali ocito niste nista naucili.
e jarane, a još se nisu ni uključili legendarni "tumači zakona o boezbjednosti saobraćaja", da ih ne prozivam :lol:
Najbolji su mi oni koji mrtvo-hladno tvrde da se u gradu lijevom trakom vozi brze u odnosu na desnu, pa se ovaj u lijevoj traci mora skloniti vozilu iza njega ako on vozi brze - isto kao na autoputu. :roll:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: Preticanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jimmy_The_Saint wrote::lol: Nema potrebe za vrijeđanjem. Svakom svoje... :D
Samo mi još objasnite, na M-17 uvijek vozim po dvadesetak preko ograničenja, i uvijek me barem 20 ljudi pretekne, ako niste vi, ko je onda? :evil:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NU-Iod_a ... re=related[/youtube]

Prolazniče, riječ je o komadu ceste između ničega i ničega, ne pričam uopšte o vožnji u naselju, tu ga i na 40 spustim ako vidim da je kakav vašar.... :lol:

Prekoracim i ja ogranicenu brzinu, nije u tome poenta, ne mozes tvrditi da je prekoracenje ogranicenja brzine nekaznjivo kod preticanja - u tome je cijela poenta. Da li znas da preticanje moras zavrsiti prije kraja isprekidane linije? Eto sada znas i to. :wink:

Pozdrav.
japo-
Posts: 29468
Joined: 15/01/2009 16:43
Location: Banovići

#25 Re: Preticanje

Post by japo- »

fora je ta jer milicija ima kote i to je to, a ti moš pjevat borbene o pravilima :dance:
Post Reply