preregistracija szr u tr zbog fiskalizacije

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
edobih

preregistracija szr u tr zbog fiskalizacije

Post by edobih » 16/08/2011 08:08

da li je istina da se svi str.,szr.,uslužni obrti moraju preregistrovati u trgovačka radnja zbog fiskalizacije.juče bio u općini zenica-služba za ekonomske poslove i tamo mi dali obrazce za preregistraciju.ja imam registrovan szr i nema mi logike ta budem tr.što je najgore pdv obveznik sam (moram raditi izmjenu naziva u rješenju od uio),fiskalizovao sam radnju,pa moram uraditi defiskalizaciju szr,pa ponovo fiskalizaciju tr.stoga molim provjerene informacije,da ne ulazim u sve ovo,a gospođa u općini mi nije djelovala pouzdano samo mi je rekla da se to mora uraditi.da ne zaboravim najvažnije preregistracija u opštini zenica košta 30,00 KM (taksene marke)
hVala

racunovodja

Re: preregistracija szr u tr zbog fiskalizacije

Post by racunovodja » 16/08/2011 09:51

Koliko sam ja upucen Vi morate izvrsiti preregistraciju ali ne u TR nego u OR, odnosno STR prelaze u TR, a svi ostali (ZR, SZR......) prelaze u OR (obrt). Prilikom preregistracije mijenja se naziv Vase radnje, odnosno mijenja se samo SZR u OR, Vas "ID broj" i PDV broj ostaju isti, s obzirom da ste vec fiskalizovani morate podnijeti Ovlaštenom servisu koji izvršio fiskalizaciju Vaseg fiskalnog uredjaja Zahtjev na osnovu kojeg ce Ovlasteni servis u saradnji sa PUFBIH izvrsiti izmjenu Vasih podataka u fiskalnom uredjaju. Zahtjev podnosite na propisanom Obrascu ZPANPM Ovlaštenom servisu, mozete ga preuzeti sa http://pufbih.ba/images/stories/fiskaln ... M_novi.pdf

Nadam se da sam bar malo pomogao.....

dragan.s

Post by dragan.s » 16/08/2011 11:30

Ne znam tačno kako je to riješeno u FBiH, ali u RS kod promjene naziva ili adrese pri kojima se ne mijenja ID i PDV broj podnosi se sličan zahtjev. U tom slučaju se ne mijenja fiskalni modul jer se u istom nalaze samo ID i PDV broj, a adresa i naziv su u memoriji kase i promjenjive su.
Mi smo se tako dogovorili sa poreskom da mi prethodno odradimo promjenu adrese/naziva na kasi, podnesemo zahtjev poreskoj i onda oni donesu novo riješenje o fiskalizaciji. Inspektor čak i ne vidi kasu, a i nema potrebe jer se poreske plombe ne mijenjaju.
Tako da znate ako vam u servisu kažu da morate mijenjati fiskalni modul (cca. 170KM u RS) recite im da nisu u pravu.

enx

Post by enx » 16/08/2011 17:26

racunovodja wrote:Koliko sam ja upucen Vi morate izvrsiti preregistraciju ali ne u TR nego u OR, odnosno STR prelaze u TR, a svi ostali (ZR, SZR......) prelaze u OR (obrt). Prilikom preregistracije mijenja se naziv Vase radnje, odnosno mijenja se samo SZR u OR, Vas "ID broj" i PDV broj ostaju isti, s obzirom da ste vec fiskalizovani morate podnijeti Ovlaštenom servisu koji izvršio fiskalizaciju Vaseg fiskalnog uredjaja Zahtjev na osnovu kojeg ce Ovlasteni servis u saradnji sa PUFBIH izvrsiti izmjenu Vasih podataka u fiskalnom uredjaju. Zahtjev podnosite na propisanom Obrascu ZPANPM Ovlaštenom servisu, mozete ga preuzeti sa http://pufbih.ba/images/stories/fiskaln ... M_novi.pdf

I još samo dopuna, SZR prelazi u SOR (samostalna obrtnička radnja), i u opštini podnijeti zahtjev za promjenu samo naziva firme, dakle iz SZR u SOR, (pozvati se na zakon o fiskalizaciji), ostali podaci ostaju isti, i ne plaća se ni taksa na to. Kad dobijete novo rješenje, izvaditi novi pečat, promjeniti ime firme s novim pečatom u statistici i poreznoj upravi i banci kao i PDV ako ste obveznik.
Što se tiče STR oni su sad STO (trgovački obrt).
Inače službenici u opštinskim službama za privredu su slabo upućeni u promjene jer im niko ništa ne govori. Njihovi šefovi se plaše da ako ih edukuju zauzeće njihova mjesta ne daj bože!?

Miki123

Post by Miki123 » 16/08/2011 21:48

Ma ja, mora se mijenjati pdv i id broj. Ovaj gore napisa da ne mora.

enx

Post by enx » 16/08/2011 23:21

na mijenja se broj. Samo naziv firme.

dragan.s

Post by dragan.s » 16/08/2011 23:27

Miki123 wrote:Ma ja, mora se mijenjati pdv i id broj. Ovaj gore napisa da ne mora.
Koliko ja znam kod preduzetnika je ID broj (a samim tim i PDV) vezan uz JMBG vlasnika.

enx

Post by enx » 17/08/2011 16:03

Kod obrtnika u Federaciji ID broj nije vezan za matični broj. Dobiju ga kad prijavljuju obrt u zavodu za statistiku kao i ostali.

udrch

Post by udrch » 19/08/2011 00:24

Promjena je obavezujuća i inspektor takve predmete vraća i neće da ih fiskalizuje..
Sam ID broj, onaj 13-tocifreni se ne mijenja, ali se mijenja onaj list što ga zovemo ID broj, jer se mijenja i ime firme..

dragan.s

Post by dragan.s » 19/08/2011 00:46

enx wrote:Kod obrtnika u Federaciji ID broj nije vezan za matični broj. Dobiju ga kad prijavljuju obrt u zavodu za statistiku kao i ostali.
OK, onda ovo važi samo za RS. Imao sam slučaj gdje je čovjek zatvorio radnju pa za neko vrijeme otvorio nešto drugo. I opet je dobio isti ID broj. Mislio sam da je neka greška, ali su mi iz poreske objasnili da se ID broj uvijek veže za JMBG (kod preduzetnika) i uvijek će biti isti koliko god puta da osoba otvori-zatvori radnju.

Ricken
Been thanked: 2 times

Post by Ricken » 08/09/2011 13:49

racunovodja wrote:Koliko sam ja upucen Vi morate izvrsiti preregistraciju ali ne u TR nego u OR, odnosno STR prelaze u TR, a svi ostali (ZR, SZR......) prelaze u OR (obrt). Prilikom preregistracije mijenja se naziv Vase radnje, odnosno mijenja se samo SZR u OR, Vas "ID broj" i PDV broj ostaju isti, s obzirom da ste vec fiskalizovani morate podnijeti Ovlaštenom servisu koji izvršio fiskalizaciju Vaseg fiskalnog uredjaja Zahtjev na osnovu kojeg ce Ovlasteni servis u saradnji sa PUFBIH izvrsiti izmjenu Vasih podataka u fiskalnom uredjaju. Zahtjev podnosite na propisanom Obrascu ZPANPM Ovlaštenom servisu, mozete ga preuzeti sa http://pufbih.ba/images/stories/fiskaln ... M_novi.pdf

Evo ti odgovora. Te promjene nemaju veze sa fiskalizacijom već sa promjenom zakona o obrtu.

Intimus

Post by Intimus » 11/09/2011 04:03

Tek prije dva dana sam čuo od svog knjigovođe za ovu preregistraciju, pa tako i našao (vidim sa zakašnjenjem) ovu temu.
Može li mi, molim vas, neko upućen malo pobliže pojasniti ovu preregistraciju STR u TR?
Zanima me šta je suština ove promjene, odnosno šta se to bitno mijenja ako će se sad moja radnja zvati TR a ne STR?
Koji je krajnji rok za preregistraciju?
Fiskalizaciju smo završili sredinom 4.-og mjeseca ove godine (o istoj ne bih puno detaljisao na ovaj put, samo za inform. da me koštala oko 2.000 KM i kilometar živaca), pa sam zaista zatečen sad još i ovim!? :?

edozenica

Post by edozenica » 20/09/2011 20:54

u općini su mi rekli da je rok 31.12.2011.godine

Post Reply