Preporod poljoprivrede u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
bach

Preporod poljoprivrede u BiH

Post by bach » 10/09/2015 15:59

U Hrvatsku putujem najmanje dva puta godišnje. Idem u Slavoniji i prema Zagrebu. Od trenutka kada su susjedi ušli u EU nešto se čudno dešava. Nekada divna slavonska polja danas zjape prazna i neobrađena. Đakovo, Slavonski Brod, Osijek polako ostaju gradovi duhova. Iz Slavije bježi ko stigne. Iz ono što čovjek vidi vlastitim očima, te prateći njihove medija i njihovu kuknjavu, nije teško uvidjeti da je hrvatska poljiprivreda mrtva.

http://www.24sata.hr/politika/totalna-katastrofa-hrvatska-poljoprivreda-je-najlosija-u-eu-363434

Uvoz mlijeka povećao se od 2012. četiri puta, objavio je regionalni portal Bilten. Najvažnija grana naše poljoprivrede, mljekarstvo, potonula je lani 16,6 posto!
Umjesto da naši poljoprivrednici zarade na mlijeku za koje nije potrebna svemirska tehnologija - navodno je dovoljno imati kravu, travu, štalu i traktor te zainteresiranu Vladu, što se u bitnom nije mijenjalo već jako dugo vremena - naša mljekarska industrija klizi u likvidaciju. Od 2001. do danas u Hrvatskoj je nestalo nevjerojatnih 60.000 mljekarskih farmi. Od njih je živjelo četvrt milijuna ljudi. Sve zemlje u Europskoj uniji, osim Mađarske koja bilježi pad od dva posto, lani su imale rast poljoprivredne proizvodnje.
Osim nezainteresirane Vlade, treba dodati i niske otkupne cijene mlijeka koje i dalje padaju.
No i druge grane poljoprivrede propadaju. Pšenica, suncokret, uljana repica i kukuruz sve se manje proizvode. Sliku totalne katastrofe upotpunjuju svi drugi podaci bez izuzetka: obrađene površine 2013. imale su površinu od 1,25 milijun hektara, dok je u 2010. obrađeno 1,31 milijun. Lani je zatvoreno 3500 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Uvoz hrane iznosio je 2,5 milijardi dolara, a to je domaću proizvodnju srezalo čak 10 posto.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/petir-hrvatska-poljoprivreda-je-na-dnu-291518

Zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir (HSS) izjavila je u petak u Osijeku kako je proizvodnja hrane hrvatski nacionalni interes, ali je poljoprivreda na dnu zbog neodgovornosti vladajućih struktura koje nisu bile spremne iskoristiti šansu koju daje Europska unija.

Na konferenciji o provedbi Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) u RH, Petir je kazala kako se za taj sektor odvaja gotovo 50 posto proračuna EU, ali dok druge zemlje imaju rast poljoprivrednog sektora Hrvatska bilježi pad.

Navela je kako je prema podatcima Eurostata i Državnog zavoda za statistiku u Hrvatskoj 2010. bilo 233 tisuće obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), a prošle godine 45 tisuća OPG-a manje, što znači, kako je rekla, oko 200 tisuća manje ljudi bez prihoda na hrvatskom selu.

Program ruralnog razvoja pet puta je vraćan na doradu, što pokazuje aljkavost ministra poljoprivrede koji očito nije spreman poslušati ni jedan savjet, jer nije istina da u Ministarstvu nema stručnih ljudi, ustvrdila je Petir na konferenciji na kojoj su sudjelovali i Albert Dess, koordinator Europske pučke stranke u Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta te Günther Felssner, predsjednik Bavarskog mljekarskog saveza.

http://www.glasistre.hr/vijesti/pula_istra/hrvatska-poljoprivreda-ne-ispunjava-temeljne-zadace-498728

http://www.glas-slavonije.hr/222141/7/Hrvatska-poljoprivreda-je-u-kaoticnom-stanju

Na drugpj strani, bh, poljoprivreda dobiva novi zamah. Hercegovina je izgleda "poludjela za smiljem". U Bosni sve više porodica bavi uzgojem malina, karstavaca - kornišobna, jagoda, uzgojem heljde...Obični ljudi u ovoj zemlji su konačno shvatili da se od zemlje može živjeti...I ta "nova" bh. poljoprivreda ije iz hobby nije ekstenzivna. Poljoprivrednici idu na smeinare, obraćajuse nadležnim polj. institutima oko savjeta kada je u pitanju sjeme, zemljište, navodnjvanje. Okrupnjavju se parcele, uvodi se zaštita od sunca i nametnika, štiti se zemljište od mraza...

Što je najzanimljivije, to "novi" poljoprivrednici nisu ljudi koju su rođenjam vezani za selo...Ima tu novinara, dizajenera, ex- sportista, estradnjaka, inžinjera, profesora. Za razliku od "starih" poljoprivrdnika koji kukaju na državu i prosipaju mlijeko itd jer ga ne mogu kome prodati, ovi novi proizvođači hrane "kukaju" kako ne mogu dovoljno proizvesti. Sve što proizvedu, tržište proguta. Ni peteljka ne ostane.

Poznajem dvojicu penzioniranih košarkaša, ljudi u svojim srednjim tridesetim, koji su jeftino kupili zemlju u okolini Sarajevom i bave se uzgojem hrane. Znam tipa koji je išao sa mnom u osnovu, kasnije se bavio strujom, zatim studirao na FP, bavio se novinarstvo, kasnije se navio muzikom, pa rukometom, završio DIF, bio sportski radnik - danas ima plantažu malina itd...

Mljekari su već posebna priča. Dok u Hrvstkoj nestaje na hiljade mljiječnih farmi, naši bh. mljekri su napredovali, educirali se, dostizali standarde, kupovali savremenu opremu - i porazili hrvatsku poljoprivredu na njenom vlastitom terenu.

Odvratnom, nesposobnom, bubuljičavm Zoranu Milanovići nije preostalo ništa drugo nego da kukavičku pokušava zaustaviti uvoz kvalitenijeg, jeftinijeg, boljeg bh. mlijeka. Uspio se samo osramoti.

Kako vi komentarišete ovaj neobičan obrat kada je poljoprivreda u pitanju?
Last edited by bach on 10/02/2016 23:14, edited 2 times in total.

_BataZiv_0809

Re: Propast hrvatske poljoprivede VS uspon i nova mladost poljoprivrede u BiH

Post by _BataZiv_0809 » 10/09/2015 16:03

Mediji su me toliko sjebali da svaku dobru vijest primam s skepsom, a losoj vjerujem po defaultu.

dobar osjecaj

Post by dobar osjecaj » 10/09/2015 16:25

bach wrote:Mljekari su već posebna priča. Dok u Hrvstkoj nestaje na hiljade mljiječnih farmi, naši bh. mljekri su napredovali, educirali se, dostizali standarde, kupovali savremenu opremu - i porazili hrvatsku poljoprivredu na njenom vlastitom terenu.

Odvratnom, nesposobnom, bubuljičavm Zoranu Milanovići nije preostalo ništa drugo nego da kukavičku pokušava zaustaviti uvoz kvalitenijeg, jeftinijeg, boljeg bh. mlijeka. Uspio se samo osramoti.

Kako vi komentarišete ovaj neobičan obrat kada je poljoprivreda u pitanju?

Ovih dana sam gledala previse priloga ocajnih mljekara iz EU koji su izgubili ogromno trziste u Rusiji i citala o gubicima od 5.5 milijardi prihoda farmera nakon embarga na uvoz njihovih proizvoda u Rusiju. Hrvatska je tu ni zrno prasine.

bach

Post by bach » 10/09/2015 16:25

Im dobrih vijesti

Da je drugačija politika, da se poljoprivredi daje značaj koji zaslužuje u Bosni i Hercegovini, mogli bismo imati hranu za sebe i izvoziti. Hadžići bi, kao i prije rata, mogli podmirivati tržište grada, ne bi bilo nezaposlenih. Ali, kako kada ima onih koji kažu da Hadžići nisu poljoprivredna općina.

Uzeo u zakup

- Ja ih demantiram! To sam rekao i na tematskoj sjednici Općinskog vijeća o stanju poljoprivrede - počinje svoju priču Šaćir Tabak, predstavnik Udruženja poljoprivrednika “Zdrava hrana” Hadžići.

Ove godine, heljdom, pšenicom, ječmom, raži i drugim kulturama zasijao je 200 dunuma. Od toga je na 150 dunuma heljda. Za to se lako nađe tržište.

- Moje zrno otišlo je putem "Klasa" u Dansku. Da imam zemljišta, mogao sam posijati još toliko. Svih 200 dunuma uzeo sam u zakup. Nemojte misliti da je lako, ali ja sam svoj gazda. Dobrom živim. Zaposlio sam cijelu porodicu. Ponavljam, od poljoprivrede se može dobro živjeti, a Hadžići imaju sve prirodne uvjete za to - kaže Tabak.

Predlaže da se osnuje savez poljoprivrednih udruženja općine Hadžići.

- Tu bi bili i proizvođači mlijeka, pčelari, ratari... Zajedno smo jači. To imaju u Konjicu i drugim općinama. Na sjednici sam predložio zajednički sastanak načelnika Konjica i Hadžića. Ali, imam utisak da to nekome ne odgovara. Više vole da smo usitnjeni - ističe Tabak.

Sve prirodno

Kaže da se od heljde može iskoristiti sve. Osim zrna, tu je ljuska, od koje se prave jastuci. Sve se može izvoziti. Dolaze mu ljudi iz Sarajeva po heljdino brašno. Naredne godine na više hektara misli zasijati i tikvu, jer je velika potražnja u Njemačkoj. Proizvodi krompir koji se ne prska. Sve je prirodno, ali...

Ubi “papirologija”!

- Od 200 dunuma, koliko sam zasijao, podsticaja dobivam za 78. Zemljište sam uzeo u zakup, neman svog i ubi ta “papirologija”. Na sjednici sam rekao da bih radije uzorao još 100 dunuma nego ganjao sve te dokumente - govori u jednom dahu Tabak.

- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/194352/hadzic ... 8PcIm.dpuf

strucnjak_kofol

Post by strucnjak_kofol » 10/09/2015 19:20

Po ovom forumu Konzum je davno vec trebao propasti,a evo sad ce vidim i poljoprivreda u Hr ciknut :-) koma ste

dalmatinka

Post by dalmatinka » 10/09/2015 20:10

@bach - smiješan si. Uzimaš sve crno-bijelo. Kako na temi o bojkotu Konzuma, tako i na ovoj. Ali, stvarno si smiješan. Što bi rekao npr. na ovo?
http://www.vecernji.hr/gospodarstvo/izvoz-voca-raste-za-nevjerojatnih-107-1022988

karanana

Post by karanana » 10/09/2015 20:19

pretjerivanje.

ali je sigurno da ih jebe EU. neki dan gledam na dnevniku hrt-a, postoji EU fond koji isplacuje hrvatske ribare da postanu ex-ribari, odnosno da njihove barke posalju u staro gvozdze. to je sranje. ali ko da gledam izradice dalmoshi te europejce. uzece im pare za neke stare i malte ne neplovne barke a nastavice ribati sa drugim brodicama.

dalmatinka

Post by dalmatinka » 10/09/2015 20:24

karanana wrote:pretjerivanje.

ali je sigurno da ih jebe EU. neki dan gledam na dnevniku hrt-a, postoji EU fond koji isplacuje hrvatske ribare da postanu ex-ribari, odnosno da njihove barke posalju u staro gvozdze. to je sranje. ali ko da gledam izradice dalmoshi te europejce. uzece im pare za neke stare i malte ne neplovne barke a nastavice ribati sa drugim brodicama.

I Talijani su to napravili. Naravno da nitko neće odvesti u rezalište novi brod.

bach

Post by bach » 10/09/2015 21:02

dalmatinka wrote:@bach - smiješan si. Uzimaš sve crno-bijelo. Kako na temi o bojkotu Konzuma, tako i na ovoj. Ali, stvarno si smiješan. Što bi rekao npr. na ovo?
http://www.vecernji.hr/gospodarstvo/izvoz-voca-raste-za-nevjerojatnih-107-1022988

I šta ima u Šibeniku?

dalmatinka

Post by dalmatinka » 10/09/2015 21:09

bach wrote:
dalmatinka wrote:@bach - smiješan si. Uzimaš sve crno-bijelo. Kako na temi o bojkotu Konzuma, tako i na ovoj. Ali, stvarno si smiješan. Što bi rekao npr. na ovo?

I šta ima u Šibeniku?

Pa puno toga. Otvorena dva nova luksuzna hotela, upravo je završio srednjovjekovni sajam, kreće se u renoviranje još jedne tvrđave, industrijska zona Podi se konstantno širi. Kako je bilo prije nekoliko godina,
imala sam osjećaj da je perspektiva ravna nuli, U zadnjih par godina Šibenik se diže iz pepela.

bach

Post by bach » 10/09/2015 21:19

dalmatinka wrote:
bach wrote:

I šta ima u Šibeniku?

Pa puno toga. Otvorena dva nova luksuzna hotela, upravo je završio srednjovjekovni sajam, kreće se u renoviranje još jedne tvrđave, industrijska zona Podi se konstantno širi. Kako je bilo prije nekoliko godina,
imala sam osjećaj da je perspektiva ravna nuli, U zadnjih par godina Šibenik se diže iz pepela.

To je divno. Lijepe vijesti za vas. OD Hrvatake jedino što živi, to je Zageab, Istra, Rijeka i neki dijelovi dalmatinske obale, eto Šibenik. Ostatak zemlje, Slavonija, Dalmatinska Zagora,ex područja Sao Krajina, Zagorje - uglavnom podsjećaju na neke dijelove Bosne...Tužno, siromašno i zapušteno.

sinuhe

Post by sinuhe » 11/09/2015 08:03

Ako se ne bave poljoprivredom bave se necim drugim.
Evropa je svakako zasicena mlijekom.

Last December

Post by Last December » 11/09/2015 08:50

Poljoprivredom se ljudi u BiH bave iz očaja, jer nemaju ništa drugo - ili to ili iz hobija. Malo je onih koji imaju neku dobit od toga a to su mahom oni koji su u talu sa politikom.
Hrvatska nikako nije u gorem polozaju od BiH, osim po zaduzenjima, sve ostalo je i tehnoloski i ekonomski naprednije.
Propast mljekarskog sektora treba tražiti u neplanskoj hiperproizvodnji koja je dovela da se mlijeko prodaje u bescjenje.

Napokon, treba pogledati neke makroekonomske prognoze za EU i svijet gdje kažu da će sveukupne cijene hrane opadati u sljedećih desetak godina i do 20% (nisam siguran za cifru). Poenta je da automatizacija dovodi do jeftinije hrane i svako tehnolosko zaostajanje znači ekonomsku propast.
Recimo, kad pogledamo berbu voća, sve uspješne kompanije imaju robote umjesto sezonaca. Da li je moguće očekivati takve tehnologije kod nas? Čisto sumnjam. Ili automatizacija mljekarskih farmi - robot distribuira silažu, robot muze krave, ima samo jedan tehničar koji sve nadgleda. Propast će svi koji budu neplanski zapošljavali fizičke radnike. Budućnost proizvodnje hrane pripada bogatim korporacijama a mali OPG-ovi su osuđeni na propast. Osim ako se ne bave proizvodnjom nečeg egzotičnog, ali i to je upitno. Jednostavno, mali čovjek više nema šta tražiti u poljoprivredi osim radi pukog prežiljavanja i hobija. To je to...

Napokon, nakon svega gore rečenog, možemo reći da je demokratija u EU mrtva i da je jedino moguće društveno uređenje tehnokratija - da se svi masovno posvete i okrenu automatizaciji i da se većina budžeta uloži u to, jer subvencionisanje poljoprivrede na način na koji se danas radi je neefikasno i neodrživo. Šuplja politika okrenuta čovjeku kao nekakvom mesiji i spasiocu je stvar prošlosti i hrišćanske istorije. Jedina budućnost koju mi imamo su mašine i roboti, sve ostalo je povratak u srednji vijek...

bach

Post by bach » 11/09/2015 10:14

Last December wrote:Poljoprivredom se ljudi u BiH bave iz očaja, jer nemaju ništa drugo - ili to ili iz hobija. Malo je onih koji imaju neku dobit od toga a to su mahom oni koji su u talu sa politikom.
Hrvatska nikako nije u gorem polozaju od BiH, osim po zaduzenjima, sve ostalo je i tehnoloski i ekonomski naprednije.
Propast mljekarskog sektora treba tražiti u neplanskoj hiperproizvodnji koja je dovela da se mlijeko prodaje u bescjenje.

Napokon, treba pogledati neke makroekonomske prognoze za EU i svijet gdje kažu da će sveukupne cijene hrane opadati u sljedećih desetak godina i do 20% (nisam siguran za cifru). Poenta je da automatizacija dovodi do jeftinije hrane i svako tehnolosko zaostajanje znači ekonomsku propast.
Recimo, kad pogledamo berbu voća, sve uspješne kompanije imaju robote umjesto sezonaca. Da li je moguće očekivati takve tehnologije kod nas? Čisto sumnjam. Ili automatizacija mljekarskih farmi - robot distribuira silažu, robot muze krave, ima samo jedan tehničar koji sve nadgleda. Propast će svi koji budu neplanski zapošljavali fizičke radnike. Budućnost proizvodnje hrane pripada bogatim korporacijama a mali OPG-ovi su osuđeni na propast. Osim ako se ne bave proizvodnjom nečeg egzotičnog, ali i to je upitno. Jednostavno, mali čovjek više nema šta tražiti u poljoprivredi osim radi pukog prežiljavanja i hobija. To je to...

Napokon, nakon svega gore rečenog, možemo reći da je demokratija u EU mrtva i da je jedino moguće društveno uređenje tehnokratija - da se svi masovno posvete i okrenu automatizaciji i da se većina budžeta uloži u to, jer subvencionisanje poljoprivrede na način na koji se danas radi je neefikasno i neodrživo. Šuplja politika okrenuta čovjeku kao nekakvom mesiji i spasiocu je stvar prošlosti i hrišćanske istorije. Jedina budućnost koju mi imamo su mašine i roboti, sve ostalo je povratak u srednji vijek...

Bave se ovdje poljoprivredom i ljudi koji imaju milione. Kupuju zemlju, na stotine duluma, koriste najsavremenije agrotehničke mjere i od toga prave velike pare.

Ja i moja porodica smo nedavno dobili u nasljedtvo nešto zemlje u okolini Sarajeva. Razmišljali smo da to prodamo, no odustali smo. Moguće je da ćemo se baviti uzgojem neke vrste egzotike, recimo šafranom. 200 eura kilogram čini mi se. Nedavno sam bio na jednom mini - poljoprivrednom sajmu i imao poslovne susrete sa ljudima koji se bavi direktnim otkupom i plasmanom povrća. Rekli su mi "Sve što proizvedete - smatrajte da je već unaprijed otkupljeno i plaćeno"

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 11/09/2015 10:28

dalmatinka wrote:

Šibenik je zakon :thumbup: Pošto sam Vodičanin po porodičnoj vikendici, često sam u Šibeniku. Mogli smo u Cinestar nekad :kiss:

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 11/09/2015 12:29

Niđe veze, nit je tamo propast, nit se ovdje dešava bilo kakav procvat vrijedan pažnje.

strong69

Post by strong69 » 11/09/2015 13:46

VjecitiStudent wrote:Niđe veze, nit je tamo propast, nit se ovdje dešava bilo kakav procvat vrijedan pažnje.

Upravo tako. Kod nas MOZE doci do procvata ali ovo sto imamo je samo pojedinacni doprinos, moram to reci, veoma hrabrih i odvaznih ljudi. Kao ovi sa farme Spreca. Gledam prije neki dan imaju ogromnu farmu, vocnjake, planiraju izgradnju biogasnog postrojenja... Ali ovakvih primjera nema bas mnogo.

dalmatinka

Post by dalmatinka » 11/09/2015 16:51

_BataZiv_0809 wrote:
dalmatinka wrote:

Šibenik je zakon :thumbup: Pošto sam Vodičanin po porodičnoj vikendici, često sam u Šibeniku. Mogli smo u Cinestar nekad :kiss:

Hoćeš li mi vjerovati ako ti kažem da radim u zgradi u kojoj je Cinestar, a nikada nisam bila u njemu. Ne mogu se ja skoncentrirati na film, ni na televiziji.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 11/09/2015 18:00

dalmatinka wrote:Hoćeš li mi vjerovati ako ti kažem da radim u zgradi u kojoj je Cinestar, a nikada nisam bila u njemu. Ne mogu se ja skoncentrirati na film, ni na televiziji.

Taman premijerno sa mnom u cinestar na premijeru nekog filma.

bach

Post by bach » 11/09/2015 23:16

Zamislite: U Bosni se može živjeti od vlastitog rada. Čudna li čuda...

http://www.news-blic.com/biznis/pozitivan-primjer-evo-kako-se-u-bih-moze-zivjeti-od-vlastitog-rada/

Da se u BiH može živjeti od vlastitog rada ako imate dobru poslovnu ideju, a pri tome ste još uporni i marljivi, najbolje pokazuje primjer Amela Mukače, 25-godišnjeg mladića iz Fojnice, koji je prije pet godina osnovao poljoprivrednu zadrugu pod nazivom Krompir.ba.

Pronašli smo ga u sarajevskom naselju Hrasno, a uz ljubaznog domaćina, dočekala su nas i dva studenta koji su zaposleni u zadruzi. Sve je, priča nam Amel, krenulo 2009. godine, kada su on i brat Almir počeli distribuirati krompir kojeg su njihovi roditelji uzgajali na porodičnom imanju u Fojnici.

“Krompir smo pakovali u kese i prodavali kupcima. Tada se i rodila ideja da osnujemo zadrugu i nazovemo je Krompir.ba. Prve dvije godine to je bio amaterski rad, ali smo se vremenom usavršavali. Sada mogu reći da smo razvili pravi biznis na kojem bi nam zavidjele i veće firme”, govori Mukača.

Ono na što su posebno ponosni svi uposleni je inovativni koncept „Zelenara na Vašim vratima“. To je korpa pomno biranog sezonskog voća i povrća kojeg po telefonskom pozivu ili putem interneta, u roku od 24 sata može dobiti svaki stanovnik Sarajevskog kantona na adresu.

“Pakujemo tri korpe, malu, srednju i veliku. Mala korpa sadrži šest artikala, a to su: krompir, paprika, crveni luk, rukola, paradajz i tikvice. Srednja korpa sadrži sve namirnice iz male, plus još krastavce, patlidžan i i baby-leaf salatu. Veliku korpu čine sve namirnice iz male i srednje, a još se dodaju cherry paradajz, kruške i jabuke”, otkriva Mukača.

Kupci ove zadruge kojih je, kako nam se pohvalio vlasnik, svakim danom sve više, su osobe uzrasta od 30 do 60 godina koji se žele zdravo hraniti.

“Trenutno nudimo 39 artikala, a osim voća i povrća, tu su i domaći sokovi i sirupi, sirevi, tjestenina, crveno meso, riba, bijelo meso i jaja. Imamo i ajvar koji je svake godine u ovo vrijeme veoma tražen. Naravno, ako neko nije zadovoljan onim što dobije, namirnice može vratiti, a novac će dobiti nazad. Međutim, u našem petogodišnjem poslovanju zaista smo imali malo takvih slučajeva”, kaže Mukača.

Kako bi se više posvetili komunikaciji sa kupcima, Mukače su odustale od vlastite proizvodnje, ali su zato sklopili ugovore sa najboljim bh. proizvođačima hrane. Trenutno rade sa 12 kooperanata iz cijele BiH.

“Prije nego što smo sklopili ugovore sa kooperantima tražili smo da nam dostave certifikate o tome da oni uzgajaju hranu bez ikakvih hemijskih dodataka. To je u stvari i moto našeg poslovanja. Cilj nam je da naši kupci dobiju korpu zdrave hrane, jer tako nešto ne mogu dobiti u supermarketu i tržnici”, naglasio je Mukača.

Iako je imao dobru ideju, volju i želio danonoćno raditi, Mukača se na početku bojao da li će posao uspjeti, pa se za pomoć, otkriva nam, obraćao i vlastima. Međutim, uvijek je nailazio na zatvorena vrata. Sada mu je kaže, i draže što je tako, jer je sve stekao vlastitim radom.

“Malo je dana u godini kada mogu reći da ne radim, ali sam zato razvio posao od kojeg žive moja porodica i još dva radnika. Za nas su čuli širom Balkana, a žela mi je da u budućnosti Krompir.ba bude prepoznat i u Evropi kao primjera radi švicarska „toblerone“ čokolada”, kaže uz osmijeh Mukača.

bach

Post by bach » 09/01/2016 12:46

http://www.jutarnji.hr/kandidatkinja-mo ... -/1494182/
Vukovac je po zanimanju pravnica, ali je, kaže, kao zamjenica predsjednika Poljoprivredne komore, članica udruge Život, ali i kroz svoju obitelj koja se 35 godina bavi poljoprivredom, duboko uronjena u probleme poljoprivrede: “Poljoprivreda će sigurno biti vrući krumpir, ali tek trebamo sjesti i razgovarati. Sve muke promašene poljoprivredne politike, taj pokolj ruralnog prostora, prešle su preko mojih leđa. Ja dolazim iz štale i moja je obaveza reći što u toj štali ne štima: rezultati su porazni, Hrvatska ovisi o uvozu, i to uvozu nekvalitetne hrane. Treba napraviti zaokret od 180 stupnjeva ako ne želimo da nam selo izumre. Na tisuće načina sam to željela promijeniti, ministar Tihomir Jakovina ignorirao je sve naše vapaje s terena. U Most sam ušla baš zato što sam zaključila da se od ljudi koji donose odluke ex cathedra, a da nisu živjeli sa stokom, ništa ne može očekivati, stvari se mogu mijenjati tek na vrhu. Ništa ne vrijedi ako iz lokalne pozicije pokušavate mijenjati politiku; sinergija između Ministarstva i ljudi na selu ne postoji”.

strucnjak_kofol

Post by strucnjak_kofol » 09/01/2016 21:50

Bolest, mrzi sve hrvatsko, ne spava trazeci gdje da pljucne na hrvate, idi bre lijeci se :-)

vivaldi

Post by vivaldi » 10/01/2016 01:00

http://www.vecernji.hr/gospodarstvo/izv ... 07-1022988
slicno u bosni, i hravtska vlada (ko i mnoge druge, narocito tranzicijske) u nedostatku relanih pozitivnih pomaka, pribjegne statistickoj obmani i izmisljanju.

ali statistika je bikini (to je najpoznatija izreka o statistici, a druga najpoznatije je ona "statistika moja dika, sto pozelim ona naslika) samo za one koji je ne razumiju citati ili za nju nemaju vremena jer to stvarno jeste opsirna materija.

ali statistika zapravo pokaze sve ili skoro sve.

u ovom slucaju obmana se krije u tzv roterdamskom efektu (roterdam je jelte najveca evropska luka). Hrvatski izvoz voca jeste porastao, ali apsurd je kada se pogleda u statisitiku pa se vidi sta je to tacno poraslo.

u slucaju hrvatske npr explodirao je izvoz banana :-) . tako npr hrvatska koja je imala logicno 0 kuna izvoza banana 2011., vec 2014 je imala preko 20 miliona kuna izvoza banana, a u 2015 kada se prikupe svi podaci pokazace se da je izvoz banana bio jos i veci. slicna stvar je i sa drugim slicnim "autohtonim" vocem poput ananasa i sl.

u cemu je fol?

fol je provozu. banane iz afrike ili ko zna odakle, stignu u neku hrvatsku luku, tamo ih preuzme neki hrvatski spediter, a one se onda dalje izvoze u eu pa se hrvatskoj pise i uvoz i izvoz. toga prije nije bilo jer hrvatska nije bila clanica eu, pa se sada odjednom pojavise neki novi izvozni "aduti".

staistike inace provoz ne registruju pod uvoz/izvoz, ali kad lokalni spediter preuzme transport, onda se moraju provuci kroz stiastisitku.

delllboy79

Post by delllboy79 » 11/01/2016 13:04

Koliko Hrvatska ima poljoprivrednog zemljista a koliko Bosna. ?
Dovoljno je pogledati kartu i vidi se da je BiH vecinom planinska zemlja obrasla sumom.
Smijesno je porediti .

Post Reply