Prepis zemljista

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
laly

Prepis zemljista

Post by laly » 28/12/2015 21:32

Imam pitanje za pravnika pa ako moze da mi odgovori:

Rijec je o zemljistu koje se vodi 1/2,( dva brata su vlasnici ) i da li otac kao jedan od vlasnika moze svoj dio prepisati na sina?

Imamo ZK u kojem su navedena oba vlasnika.

muminovic

Re: Prepis zemljista

Post by muminovic » 28/12/2015 21:48

pises da su dva brata vlasnici 1/2, a onda kazes otac je vlasnik.

Svaki vlasnik moze prepisati svoj dio bilo kome.

Za sve dalje kontaktiraj notara.

laly

Post by laly » 28/12/2015 21:55

Hvala na brzom odgovoru!
Niste me razumjeli mislila sam da je otac "vlasnik" svog dijela zemlje, ne znam kako bih to drugacije rekla..jedan dio pripada jednom bratu, a drugi dio drugom,( a jedan od ove brace ima sina i zeli njemu dati svoj dio ) pa sam rekla otac kao vlasnik svog dijela.
Bili su kod notara ali kaze da prvo treba da izvadimo novi ZK na kojem je samo jedan vlasnik, da upisemo zemlju 1/1, pa onda da izvrsi prepis.

Molim vas recite mi gdje prvo treba da odemo ( da podnesemo taj zahtjev ili sta vec za upis zemlje 1/1 ) jer evo vrtimo se u krug nekoliko dana a nikako da to rijesimo.
Last edited by laly on 28/12/2015 22:08, edited 5 times in total.

muminovic

Post by muminovic » 28/12/2015 21:56

laly wrote:Hvala na brzom odgovoru!

Bili su kod notara ali kaze da prvo treba da izvadimo novi ZK na kojem je samo jedan vlasnik, da upisemo zemlju 1/1, pa onda da izvrsi prepis.

Molim vas recite mi gdje prvo treba da odemo ( da podnesemo taj zahtjev ili sta vec za upis zemlje 1/1 ) jer evo vrtimo se u krug nekoliko dana a nikako da to rijesimo.

Notar je upoznat sa predmetom on ce ti sve objasniti besplatno.

Samo mu se javi.

zenicablues

Post by zenicablues » 31/12/2015 17:50

laly wrote:Hvala na brzom odgovoru!
Niste me razumjeli mislila sam da je otac "vlasnik" svog dijela zemlje, ne znam kako bih to drugacije rekla..jedan dio pripada jednom bratu, a drugi dio drugom,( a jedan od ove brace ima sina i zeli njemu dati svoj dio ) pa sam rekla otac kao vlasnik svog dijela.

Želiš da kažeš da su dva brata suvlasnici nekretnine 1/2 a jedan želi da svoj dio prenese svome sinu? Je li tako?

laly

Post by laly » 02/01/2016 23:30

zenicablues wrote:
Želiš da kažeš da su dva brata suvlasnici nekretnine 1/2 a jedan želi da svoj dio prenese svome sinu? Je li tako?

Da, tako je o tome se radi :zoka:

zenicablues

Post by zenicablues » 03/01/2016 01:59

Sa Zk izvodom odete kod notara i on će napraviti ugovor (pretpostavljam o poklonu jer je oslobođen plaćanja poreza) .

Taj ugovor se onda ovjeri u poreznoj upravi,pa se onda preda da se provede u gruntovnici,nakon čega će sin postati suvlasnik zemljišta 1/2,a drugi suvlasnikc će ostati njegov stric.

Nadam se da sam pomogao.

Pozdrav

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 03/01/2016 11:20

Koliko ja kontam ... ta parcela ima dva vlasnika i potrebno je da se ona pocijepa, tu proceduru cijepanja katastarske čestice pokreću njeni gruntovni vlasnici u Općini. Tek kada se katastarska čestica pocijepa-podijeli na , u ovom slučaju dva dijela, može se izvršiti kupoprodaja ili poklon njenih novonastalih dijelova na treće lice.

zenicablues

Post by zenicablues » 03/01/2016 15:05

Ne mora se cijepati,sve zavisi što otac i sin žele. Može ići i tim redoslijedom,a može sin steći suvlasništvo 1/2 pa nakon sticanja suvlasnistva izvršiti cijepanje parcele,a to ne mora ni raditi ako ne želi pa će ostati suvlasnik 1/2.

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 03/01/2016 18:12

Rekao sam već svoje mišljenje.

laly

Post by laly » 04/01/2016 23:52

Sarajmen wrote:Koliko ja kontam ... ta parcela ima dva vlasnika i potrebno je da se ona pocijepa, tu proceduru cijepanja katastarske čestice pokreću njeni gruntovni vlasnici u Općini. Tek kada se katastarska čestica pocijepa-podijeli na , u ovom slučaju dva dijela, može se izvršiti kupoprodaja ili poklon njenih novonastalih dijelova na treće lice.

Da tako je, otisli smo kod advokata i on nam je ovo isto rekao, ne moze se prenositi dok je vlasnistvo 1/2

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 05/01/2016 12:10

Nema na čemu, hairli da bude .

ZPP

Post by ZPP » 05/01/2016 12:55

Ne kontam.

Kakve veze ima cijepanje parcele sa poklanjanjem svog suvlasničkog dijela?! Znači sve moraš prevesti 1/1 na sebe pa onda poklanjati? :-)

Ima tu još nešto čim ne može. Možda neće ugovorom o poklonu da prenose, nego ugovorom o kupoprodaji pa zbog prava preče kupovine drugog suvlasnika...

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 05/01/2016 15:16

Bilo koja katastarska čestica ima svoj jedinstven broj, površinu, vrstu zemljišta i tip vlasništva. Čestica koja ima dva vlasnika se može prodati ili pokloniti u cjelini trećem licu , ako njeni vlasnici to žele. Međutim, ako samo jedan od vlasnika (suvlasnik) želi da svoj dio proda ili pokloni, on to može samo u slučaju kada je njegov udio u predmetnoj čestici zemljišta jasno određen.
Je li lijevi ili desni dio čestice? Gornji ili donji? Da li se drugi suvlasnik slaže da se udio proda ili pokloni trećem licu? Da li je jedan od suvlasnika dobio ponudu da on kao suvlasnik kupi udio? Ko od njih dvojice suvlasnika zadržava broj osnovne katastarske čestice , nakon što se ona pocijepa na dva površinom ista dijela?

Kontaš, svi se ti odgovori dobiju pokretanjem procedure ''cijepanja katastarske čestice'' . Bez te obavljene procedure notar ne smije da radi.

zenicablues

Post by zenicablues » 05/01/2016 19:41

laly wrote:
Sarajmen wrote:Koliko ja kontam ... ta parcela ima dva vlasnika i potrebno je da se ona pocijepa, tu proceduru cijepanja katastarske čestice pokreću njeni gruntovni vlasnici u Općini. Tek kada se katastarska čestica pocijepa-podijeli na , u ovom slučaju dva dijela, može se izvršiti kupoprodaja ili poklon njenih novonastalih dijelova na treće lice.

Da tako je, otisli smo kod advokata i on nam je ovo isto rekao, ne moze se prenositi dok je vlasnistvo 1/2

Nema taj advokat pojma,mogu slobodno reći.

Odradio sam najmanje nekoliko stotina ugovora,i prije stupanja na snagu notarijata i sada sa notarima gdje su se ugovorom prenosili suvlasnicki dijelovi.

Što se tiče prava prece kupnje,drugog suvlasnika moraš obavijestiti,formalno,da želiš da prodas svoj suvlasnicki dio,inače taj ugovor može pobijati,ali to nije smetnja da se ugovor napravi. Pravo suvlasnika da pobija ugovor se gasi istekom roka od godine dana od zaključenja ugovora ili u roku od 30 dana od dana saznanja za ugovor.

Pozdrav

ZPP

Post by ZPP » 05/01/2016 20:31

Sarajmen wrote:Bilo koja katastarska čestica ima svoj jedinstven broj, površinu, vrstu zemljišta i tip vlasništva. Čestica koja ima dva vlasnika se može prodati ili pokloniti u cjelini trećem licu , ako njeni vlasnici to žele. Međutim, ako samo jedan od vlasnika (suvlasnik) želi da svoj dio proda ili pokloni, on to može samo u slučaju kada je njegov udio u predmetnoj čestici zemljišta jasno određen.
Je li lijevi ili desni dio čestice? Gornji ili donji? Da li se drugi suvlasnik slaže da se udio proda ili pokloni trećem licu? Da li je jedan od suvlasnika dobio ponudu da on kao suvlasnik kupi udio? Ko od njih dvojice suvlasnika zadržava broj osnovne katastarske čestice , nakon što se ona pocijepa na dva površinom ista dijela?

Kontaš, svi se ti odgovori dobiju pokretanjem procedure ''cijepanja katastarske čestice'' . Bez te obavljene procedure notar ne smije da radi.

Puno ti stvari nabaca ovdje.

Kazes, "Cestica koja ima dva vlasnika se moze prodati ili pokloniti u cjelini trecem licu, ako njeni vlasnici to zele".

Ovdje se ne poklanja u cjelini nego samo njegov suvlasnicki dio od 1/2. Logicno da ne mozes pokloniti ono sto nije tvoje.

Lijevi, desni, gornji, donji, apsolutno nema veze sa raspolaganjem suvlasnickim dijelom. Jedino ogranicenje je ovo o cemu zenicablues govori - pravo prece kupovine i to u slucaj prodaje. Ako se radi o poklonu drugi suvlasnik nema apsolutno nista s tim.

Kakvo zadrzavanje broja katastarske cestice? Sve ostaje isto i zk ulozak i k.c., samo se umjesto ranijeg suvlasnika (oca) upisuje novi (sin) sa istim suvlasnickim dijelom koji je imao otac.

Razvrgnuce zajednice nekretnina tj pitanje diobe je poseban vanparnicni postupak kojim se odredjuje koji dio nekretnine pripada kojem suvlasniku i taj postupak pokrecu suvlasnici kad hoce da se "podijele".

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 05/01/2016 21:16

laly wrote:Imam pitanje za pravnika pa ako moze da mi odgovori:

Rijec je o zemljistu koje se vodi 1/2,( dva brata su vlasnici ) i da li otac kao jedan od vlasnika moze svoj dio prepisati na sina?

Ako sin želi da ima vlasništvo 1/1, napisao sam ispravan put do toga. A ako mu to ne igra ulogu (a trebalo bi :wink: ) onda su i ostali u pravu kada tvrde da moj prijedlog nije jedino ispravan. Vlasništvo 1/2, 1/3...1/20... je odložena patnja.

zenicablues

Post by zenicablues » 05/01/2016 23:30

Sarajmen wrote:
laly wrote:Imam pitanje za pravnika pa ako moze da mi odgovori:

Ako sin želi da ima vlasništvo 1/1, napisao sam ispravan put do toga. A ako mu to ne igra ulogu (a trebalo bi :wink: ) onda su i ostali u pravu kada tvrde da moj prijedlog nije jedino ispravan. Vlasništvo 1/2, 1/3...1/20... je odložena patnja.

Slažem se!!!

Onda bi braća trebalo da podnesu zahtjev za cijepanje parcele,da geometar izađe na teren,izvrši mjerenje i cijepanje parcele na dva dijela, onda ugovorom prenijeti vlasništvo 1/1.

laly

Post by laly » 06/01/2016 00:17

Hvala svima na odgovorima.
Bas su komplikovane ove pravne stvari, mi smo mislili da iako je vlasnistvo 1\2 da mozes raspolagati sa svojim dijelom, ali I notar I advokat su rekli da ne moze nista dok zemljiste ne bude u vlasnistvu 1\1, jer se ne zna koji dio kome pripada.Nisu spomenuli nikakvu drugu opciju.
Predali smo danas u poresku I tamo kazu ceka se 4-5 mjeseci da to bude gotovo :shock:

ZPP

Post by ZPP » 06/01/2016 08:08

Demonstrativno ću da zapalim svoju diplomu. :mrgreen:

Hajmo redom...
1. Jesu li u zk. ulošku dva brata upisana sa pravom suvlasništva od po 1/2 dijela?
2. Kako jedan brat misli raspolagati svojim dijelom? Radi li se o Ugovoru o poklonu ili Ugovoru o kupoprodaji?

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 07/01/2016 16:33

Halali, ja nisam pravnik al' fakat. Napisao sam odgovor iz meni dobro znanog slučaja.

ZPP

Post by ZPP » 08/01/2016 08:01

Ko se sve danas zove sudijom/notarom/advokatom, iskreno ne čudi me više ništa.

Danguba

Post by Danguba » 15/01/2016 23:40

Iz iskustva od prije par godina, moji roditelji su u 90-tim kupili pola kuce sa dvoristem od vlasnika te kuce. Nakon par godina to je poklonio-prenio na mene. Na A izvadku(pregled parcela)stoji broj parcele/1 a u B listu(pregled posjednika) stoji broj parcele/2. Tako je bilo ranije i tako je i ostalo. Niko nema 1/1.
Nista se nije mijenjalo oko ovih brojeva izuzev sto se promijenio posjednik(ja) u listu B.

Sada se meni pojavio problem. Vlasnici(bivsi) su umrli. Iza sebe nisu imali djece. Pojavljuju se osobe koje su imale neki ugovor o izdrzavanju pa je raskinut, zatim osobe koje su im pomagale, pa sira rodbina...tako da i nakon 3 god.ne mogu da se dogovore oko nasljedstva. Kuca polako propada(crijep treba mijenjati, oluke...) bez obzira sto sam ja prizemlje renovirao. U ugovoru stoji da vanjske radove na kuci odrzavamo zajednicki.
Sta ja da radim dok se oni i ako se uspiju dogovoriti? Mogu li ja na svoju ruku izvrsiti renoviranje vanjskog dijela? Mogu li oni svoj dio prodati trecoj osobi a da mene zaobidju iako sam im dao do znanja da sam zainteresovan?

Svako ko mi moze pomoci savjetom sta da radim u medjuvremenu, bit cu zahvalan.

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 16/01/2016 11:40

Danguba

Post by Danguba » 16/01/2016 22:03

Hvala ti puno. To je ono sto mene zanima ali ipak cu konsultovati nekog advokata. :thumbup:

Post Reply