Premium segment okrsaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply

Kojeg od navedenih biste najprije parkirali u garazu?

Audi A8
17
30%
BMW 7
17
30%
Mercedes S klasa
23
40%
 
Total votes: 57

Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#1 Premium segment okrsaj

Post by Blobi »

Primjecujem da je na meni omiljenom podforumu, "Auto", postalo malkice dosadno. Jedan od razloga je taj sto je ponestalo onih "pravih" tema, gdje ce lokalni auto eksperti i demagozi dobiti priliku da malo pljuju po svemu, ili pohvale "svog konja".

Helem, za neke san (mozda i nedostizan), za neke stvarnost. Kako god, bilo bi lijepo cuti misljenja svih forumasa na ovu temu. Ako nista, lijepo je diskutovati o ovim tehnoloskim dostignucima (ovo nisu automobili).

Pa evo, potrudit cu se da budem maksimalno nepristrasan, a ucesnike ovog "okrsaja" cu poredati alfabetski (A-Z). Svi automobili su upareni sa najjacim dizel motorima koji su u ponudi.

Audi A8

Image
Image
Image

Motor: 4.2 V8 TDI
Snaga: 350ks
Obrtni moment: 700 Nm @ 1,900 rpm, 790 NM @ 2250 rpm

BMW 7

Image
Image
Image

Motor: 4.0d (3.000 ccm zapremine)
Snaga: 326ks
Obrtni moment: 600 Nm @ 1900 rpm

Mercedes S klasa

Image
Image
Image

Motor: 4.2 CDI diesel
Snaga: 314 ks
Obrtni moment: 700 Nm @ 1950 rpm, 730 Nm @ 2200 rpm

Zamolio bih unaprijed da rasprava ne krene u krivom toku, i da se ne pocne govoriti o "Hondi Ridgeline", ili osovini "Dodge RAM-a". Na ovoj temi se radi o SAMO I ISKLJUCIVO cetiri iznad navedena vozila, sa pomenutim motorima. Nista Jaguar, nista Aston Martin, Maserati... :dance:

EDIT: Na zahtjev pojedinih forumasa, Lexus je izbacen zbog toga sto u ponudi nema dizel motore.

Neka zustra rasprava zapocne :D :D :D.
Last edited by Blobi on 08/09/2010 11:28, edited 3 times in total.
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#2 Re: Premium segment okrsaj

Post by Blobi »

Moje misljenje je da Audi ima najljepsi interijer, dok za eksterijer vagam izmedju Mercedesa i Audija. U svakom slucaju, Audijev motor je najsnazniji, barem sto se podataka tice...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3 Re: Premium segment okrsaj

Post by shlauf »

Audi odličan a kod Mercedesa i Lexus-a mi se ne svidja ova lamperija u unutrašnjosti. :D

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:
User avatar
olensoner
Posts: 1164
Joined: 24/01/2008 19:34

#4 Re: Premium segment okrsaj

Post by olensoner »

Bilo bi dobro upakovati Audija u BMW-a, jer kod Audija mi se sve svidja osim izgleda, motor, unutrasnjost, pogon, snaga sve, a BMW mi se svidja estetski. Mada da se radi o benzincima definitvno bih izabrao BMW-a u potpunosti, ovako stvarno ne znam sta bih izabrao. Mercedes je dobar, ali vec 5 godina je na trzistu, Lexus je isto dobar ali interijer izgleda kao da je dizajniran 1998. godine, zastario i kicav nekakav...
@blobi, LS Lexus nema dizel motora, tako da ne gubis vrijeme trazeci podatke, jedina prikladna zamjena moze biti benzinski motor: 4600cc, 380cv, 493Nm :thumbup:
User avatar
dottore
Posts: 1359
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#5 Re: Premium segment okrsaj

Post by dottore »

BMW 750li, ne bih ovog dizela.... :mrgreen:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#6 Re: Premium segment okrsaj

Post by shlauf »

Lexus 2007 LS 460
benzinski motor
Obujam [ccm] 4608
Snaga [kW/KS] 280/381
Pri o/min 6400
Maks. okr. moment [Nm] 493
Pri o/min 4100

Brzina
Max.brzina [km/h] 250
Ubrzanje 0-100 [s] 5,7
:D

Aleeee aleeeeeeeeeeee :dance:
mišmaš
Posts: 506
Joined: 24/06/2009 00:32

#7 Re: Premium segment okrsaj

Post by mišmaš »

Šta ja znam nisam vozio nijednog, al nekako Audi nikako ne smatram premiumom, nema mi taj neki duh il šta već, i pored toga što mi se vanjski izgled ne sviđa, nema mi nekako "premium" dušu, možda je i do mene ko će ga znat. A kako rekoh da nisam nijednog od navedenih vozio, pa ocijenit ću samo prema ovome što vidim na slikama, znači Lexus mi se najviše sviđa. mada eto u anketu su stavljeni samo neki od predstavnika iz mid-luxury domena, i ja bih dodao tu mozda i jaguara xj, i ponesto iz amerike (koji bi naravno kod mene jednoglasno pobijedili sto se dizajna tice 8-) ), ali da ne bude zabune ono high-luxury segment ravnopravno drze bentley i rolls royce, maybach je tu negdje, ali ipak nije to klasa jos za bentleya... eto, jel dovoljno od mene starog znalca :D :lol:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#8 Re: Premium segment okrsaj

Post by shlauf »

Primetio sam da ovim autima nešto fali:

Image

:D :D :D

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:
mišmaš
Posts: 506
Joined: 24/06/2009 00:32

#9 Re: Premium segment okrsaj

Post by mišmaš »

hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:
kod65
Posts: 266
Joined: 30/05/2010 23:18
Location: Sarajevo

#10 Re: Premium segment okrsaj

Post by kod65 »

mišmaš wrote:hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:
A jest ova sedmica ruzna, pogotovo naprijed.

shlauf, patentiraj to sto prije :D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#11 Re: Premium segment okrsaj

Post by Blobi »

kod65 wrote:
mišmaš wrote:hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:
A jest ova sedmica ruzna, pogotovo naprijed.

shlauf, patentiraj to sto prije :D
I meni se sedmica cini nekako nezgrapnom naprijed, mada je nazad OK, ali u svakom slucaju da je jedna opaka limuzina. Pogledaj samo taj interijer :thumbup:
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#12 Re: Premium segment okrsaj

Post by Karabaja »

Je li se ovo igramo "izbaci uljeza"? :D Šta će ti ovaj Lexus ovdje :D
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#13 Re: Premium segment okrsaj

Post by kurty »

Karabaja wrote:Je li se ovo igramo "izbaci uljeza"? :D Šta će ti ovaj Lexus ovdje :D

haj nek se javi ko je glasao za njega...

EDIT: 2 glasa za lexus... :lol: :lol:


ja cu malo sad off..
nadam se da mi postavljac teme nece zamjeriti, a ova anketa me na to posjetila...
sjecatel se neke teme, nesta kao "najbolje sise sa domacih tv ekrana"... uglavnom bilo je par sex bombi, dok je na anketu zalutala Sanja Vlaisavljevic... i nakon mjesec dana, Sanja ima jedan glas, ove ostale bruku simpatizera...
i neko napisa:
"Haj nek se javi onaj ko je glasao za Sanju...necemo mu nista" :lol: :lol: :lol:


Glas ide BMWu... jer mi je san vozati BMW... i naravno da u sabracajnoj pise moje ime i prezime
Last edited by kurty on 06/09/2010 22:45, edited 1 time in total.
frankwhite
Posts: 169
Joined: 27/05/2009 13:07
Location: Sarajevo

#14 Re: Premium segment okrsaj

Post by frankwhite »

BMW definitivno najljepsi izvana kao i unutra, audi mi je ruzan a i nekako ga ne vidim u istoj klasi sa mercedesom ili BMWom, lexus također ne mogu uzeti u obzir jer ga vidim samo kao toyotu. Ovje je meni samo poredjenje izmedju mercedesa i BMWa a BMW mi se vise svidja po svemu (najbolji motor, najljepsi itd)
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#15 Re: Premium segment okrsaj

Post by Bordolini »

Kad bi se nekako moglo kombinovati izabrao bih unutrasnjost iz A8, "nos" od Merca a "guzu" od Benge.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#16 Re: Premium segment okrsaj

Post by 530i »

BMW sam vidjeo uživo i to bijeli 750iL...auto je perverzno, ali nije markantan kao 5-ica E60 i ostale starije kreacije Banglea.

Ja ću se voditi onom seoskom politikom Mercedes je Mercedes iako i drugi mogu da mu pariraju bez pardona.
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#17 Re: Premium segment okrsaj

Post by corolla02 »

joj sto su se "balkanci okupili u jedan saf" :lol: kad je rijec o BMW i njegovoj neprikosnovenosti, te kako je jedino to premium segment a ostalo su kopije ovog ili onog, ma mojne te serii... i nije cudo sto je eto i bio i ostao samo Balkan Motor Wagen, ali i to neko wozilo mora da bidne :thumbup:

Na temu: nije mi san voziti Lexusa niti bilo koje od ovih navedenih, ali kad bi biro onda bih se dvoumio izmedju Lexe i Mercha ali bi ipak opt za Lexus, opet po svojoj tradiciji :-D . Mislim da su Merc i Lexo puno luksuzniji al istovremeno manje sportski u odnosu na prva dva. Takodjer, oba su najstarija serija od svih ovih 4, tamo iz 2006. Malu prednost Lexi vs Merch dajem za interijer koji je jednostavan, efektivan i klasican i u 2010. Za snagu ne treba brinuti jer su svi od prilozenih V8 te da mi je to bitno (N/m ili KS tj. te cifre) odabrao bih opet nesto sportsko, nakindjureno i nafurano :mrgreen:

i da, BMW iz 2010 mozda i najljepsi model ove serije 7 do sad, dok Audi ipak stagnira iz serije u seriju, te mu se ovi najnoviji(premium) zadnji stopovi trebaju se uskoro prodavati na novoj Jetti ovdje u SAD.

@blobi; dobra tema :thumbup: ali ju je treba ponovno ponoviti za koju godinu, radi novog LS i S klasse, te vidjeti sta oni novog imaju da kazu :wink:
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#18 Re: Premium segment okrsaj

Post by johntra »

Glas ide za LS-a, jer Lexus ima hibridnu tehnologiju, koja je vodećoj trojci iz Njemačke zadala velike glavobolje i koja je dokazala da je smrdljivi dizel odavno prevaziđen, kako po pitanju potrošnje, tako po pitanju performansi...
što se tiče trenutno najboljeg auta u klasi, to je bez sumnje A8...prvo, jer su svi konkurenti stariji od njega, a drugo, jer se Audi baš potrudio oko ovog modela...bio sam na njegovoj promociji i mislim da je na dobrom tragu čuvene D2 generacije, tu mislim na facelift verziju iz 1999. godine (mada mi je uvijek bilo čudno kako je to faeclift, kada se radilo o skroz drugom autu)...što se tiče nove osmice, jedino mi se ne sviđaju ova šugava izlomljena LED svjetla...
hookah
Posts: 78
Joined: 04/06/2010 23:03

#19 Re: Premium segment okrsaj

Post by hookah »

kad bi mi neko odlučio poklonit auto i kad bih moro birat nešto u ovoj vrijednosti, odabro bi nekog renaulta ili nekog amerikanca koji su po tradiciji jeftiniji (a bolji 8-) oujea, sad pljujte), a razliku bih uzeo u parama... meni lično glupost dat toliko para za auto, i ko da te pare za mene je debil ili ne zna šta znači zaradit pare :dance: :x btw moj glas lexusu, ipak se vidi taj stil u odnosu na šugavu njemačku tehnologiju :thumbup: izuzev možda mercedesa, al nije me nikad merc nešto extra privlačio
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#20 Re: Premium segment okrsaj

Post by Qler »

1. Mercedes
2. BMW
3. Audi
4. Mercedes E klase
5. Lexus :D :run:
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: Premium segment okrsaj

Post by Qler »

@hookah

sto ti kazes debil daje ovolike pare za auto. Ja cu sad izaci na ulicu i naci bar 10 ljudi koji ce reci da samo debil daje 10k KM za auto... Drug, sve je relativno.

A o tome da americka auta valjaju, necemo :D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#22 Re: Premium segment okrsaj

Post by ado-šampion »

Znam samo da Mercedes ima prekopiranu centralnu konzolu iz stare BMW sedmice... :)
hookah
Posts: 78
Joined: 04/06/2010 23:03

#23 Re: Premium segment okrsaj

Post by hookah »

Qler wrote:@hookah

sto ti kazes debil daje ovolike pare za auto. Ja cu sad izaci na ulicu i naci bar 10 ljudi koji ce reci da samo debil daje 10k KM za auto... Drug, sve je relativno.

A o tome da americka auta valjaju, necemo :D

normala, sve je to relativno, samo kažem ono jbg kako ja sve to vidim... nisam reko ni da je 10k KM taman, po nekom mom mišljenju 20ak milja je taman :thumbup: i ne bih o amerikancima naravno, al samo da kažem dokle god me jedan od njih ne izda, ostavi u šumi ili na cesti, ne mogu reć da ne valjaju :thumbup:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#24 Re: Premium segment okrsaj

Post by Romeo 80 »

E jes vam izbor...
Hebo vas ta kuruza, treba imati stila.

Ja bih izabrao ovo! :)

Image
Image
Image
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#25 Re: Premium segment okrsaj

Post by citroen »

Ova klasa automobila me ne privlaci,ali et kad je blobi postavio onda da glasamo redom...
1.Audi A8
2.Mercedes S
3.Lex ls
4.Bmw..koji je samo zbog prednjeg dijela zavrsio na poziciji br.4
Post Reply