Prelasci na Islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Haqqani

Prelasci na Islam

Post by Haqqani » 07/09/2006 11:10

Na sugestiju moderatora otvaram temu "Prelasci na Islam", po ko zna koji put .

Svaki put kad otvorim ovu temu , ona bude izbrisana !!!
Last edited by Haqqani on 07/09/2006 11:12, edited 1 time in total.

Haqqani

Post by Haqqani » 07/09/2006 11:11

Pogledati obavezno. Radi se o Tanji , djevojci iz Kanade koja je primila Islam.

Image

http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... =0&thold=0
Last edited by Haqqani on 07/09/2006 12:22, edited 1 time in total.

BECHO

Post by BECHO » 07/09/2006 11:35

I sta to sad ima veze, koliko je i ko presao na Islam? :-) Meni ni u dzep, ni iz dzepa, sto je tamo neka Kanadjanka postala muslimanka. :roll: Pravo da ti kazem, jedini muslimani za koje brinem, su ovi nasi bosansko-hercegovacki. Do ostalih mi je stalo kao i do proizvodnje lopti u Pakistanu! 8)

SiSaJuMe

Re: Prelasci na Islam

Post by SiSaJuMe » 07/09/2006 11:45

Haqqani wrote:
SiSaJuMe wrote:
Haqqani wrote:
SiSaJuMe wrote:
Haqqani wrote:Svaki put kad otvorim ovu temu , ona bude izbrisana !!!

Bas me cudi!!!!!

Moderator...

Ma necudi me medator, nego cudim se tebi kako mozes bit uporan sa ovakvim temama. Il je to samo reklama druge stranice.

PS. Nemoj me pogresno shvatit nemam nista protiv al zar nevidis da se ljudi danas saltaju na sve strane i da ovo i nije nesto posebno da zasluzuje zasebnu temu. To saltanje su licne stvari koje neinteresuju nikoga. Neljubazno je nabacivat temu radi reklamiranja.

pozdrav.

Nisam okrivio moderatora , nego ga prozivam da te ukine .

Sto ti ja zasmeta sokole. Zar ima nesto u mom postu pogresno.

_BosanaC

Re: Prelasci na Islam

Post by _BosanaC » 07/09/2006 11:46

Haqqani wrote:
SiSaJuMe wrote:
Haqqani wrote:
SiSaJuMe wrote:
Haqqani wrote:Svaki put kad otvorim ovu temu , ona bude izbrisana !!!

Bas me cudi!!!!!

Moderator...

Ma necudi me medator, nego cudim se tebi kako mozes bit uporan sa ovakvim temama. Il je to samo reklama druge stranice.

PS. Nemoj me pogresno shvatit nemam nista protiv al zar nevidis da se ljudi danas saltaju na sve strane i da ovo i nije nesto posebno da zasluzuje zasebnu temu. To saltanje su licne stvari koje neinteresuju nikoga. Neljubazno je nabacivat temu radi reklamiranja.

pozdrav.

Nisam okrivio moderatora , nego ga prozivam da te ukine .

Forum je mjesto za diskusije... A ako zelis jednosmjernu komunikaciju napravi portal ili blog, pa udri koliko te volja.

Haqqani

Post by Haqqani » 07/09/2006 12:00

Od: moderator
Za: Haqqani
Upisano: 06/09/2006 20:35
Naslov teme: teme
Postovani Haqqani,
unatoc svim upozorenjima, ti opet otvaras teme o prelascima na islam, jedan prelazak jedna tema. Mislim da smo ti vise puta naglasili da slobodno otvoris JEDNU TEMU gdje ces postirati sve clanke i informacije o konvertiranju, a da cemo temu cistiti od zachatavanja i provokacija raznih kalibara. Da li je toliko tesko uciniti takvo nesto?
pozdrav
sa-x administracija

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 13:39

Sad malo vezano za temu:

Ne znam kako iko moze vjerovati ljudima koji tako lako dresove mjenjaju... Bez obzira ko ti ljudi bili i koje boje bili dresovi.

terapija

Post by terapija » 07/09/2006 14:03

_BosanaC wrote:Sad malo vezano za temu:

Ne znam kako iko moze vjerovati ljudima koji tako lako dresove mjenjaju... Bez obzira ko ti ljudi bili i koje boje bili dresovi.

jedan od primjera je tom cruise:)
pravi veliku budalu od sebe :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 14:10

terapija wrote:

jedan od primjera je tom cruise:)
pravi veliku budalu od sebe :)

Slazem se apsolutno.

I nije jedini primjer, na zalost... To sve vise postaje jedan vid marketinga pojedinih religija.

Haqqani

Post by Haqqani » 07/09/2006 14:21

Ipak je Islam malo ozbiljniji od fudbala i Tom Cruisea.

uozo

Post by uozo » 07/09/2006 14:30

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 14:33

Haqqani wrote:

Smatram te dovoljno pametnim da znas da ne pricam o fudbalu :)

A i Tom Cruise bi garant isto rekao i za scientologiju u odnosu na islam, isto kao sto ce ti svaki krscanin to reci... Bitno je pljuvati onog drugog...

A ko jednom promjeni dres velike su sanse da to uradi opet.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 07/09/2006 14:34

Haqqani wrote:

Zaista ne vidim problem u tome što je neko pokrenuo ovakvu temu. Pa, na ovom forumu toliko je širok raspon tema okojima se raspravlja i ne vidim niti jedan razlog zbog kojeg se ne bi pisalo i raspravljalo o prelascima na islam.

A što se tiče primjedbi da je promjena vjere stvar marketinga, da je riječ o modi, da se osobama koje promijene vjeru spočitava neka vrsta nestabilnosti,itd,itd....to sve, opet govori o našoj sklonosti da stvari promatramo crno-bijelom tehnikom.

Moguće je da ima i takvih slučajeva, no, ja sam se sreo s ljudima čija je odluka da pređu na islam,bila uvjetovana sasvim drugačijim razlozima. A ti razlozi nisu bili ni želja za pomodarstvom, niti zbog nečije labilnosti. Naprotiv.....

I o tome je teško raspravljati,bez prisustva osoba koje su odlučile, da iz određenog razloga, u određenom životnom dobu,prihvate islam kao svoj svjetonazor.Takvi ljudi jedini i mogu pojasniti razloge svoga postupka.

Sreo sam nekoliko takvih osoba.Najviše njih iz Hrvatske. Po nacionalnosti,što bi rekli Amerikanci,etnički Hrvati, odgajani ,manje ili više,u skladu sa katoličanstvom. Danas su muslimani, sa osobinama kakve se samo poželjeti mogu. Ne govorim ovdje o namazu, o postu, o prakticiranju vjere....Govorim o njihovom odnosu prema ljudima, govorim o njihovoj spremnosti da uvijek i SVAKOME pomognu, govorim ,zapravo, o jednom prijateljstvu sa jednom takvom osobom, kojim me veliki Bog dž.š. počastio.....Nema tu mrvice pomodarstva, marketinga, nema tu nikakve labilnosti......I ono što me svaki puta impresionira, jeste zapravo činjenica da je riječ o osobi iz ravne Slavonije, gdje ,osim nekoliko lokalnih pekara i poslastičara sa Kosova, muslimani ne žive već stoljećima....No, islam je našao svoj put u srce mog dragog prijatelja....Jednom sam prilikom,slušao razgovor ovog mog prijatelja i jednog mladića iz Beograda, koji je također prešao na islam....Nikada ništa slično nisam čuo, nikada ljepšem razgovoru nisam prisustvovao, nikada više ,one čiste i iskrene ljubavi prema ljudskom rodu, nisam osjetio kao u tom razgovoru......

terapija

Post by terapija » 07/09/2006 14:37

Haqqani wrote:

hehe pitaj scientologe da li oni misle tako :)

elem, pohvalno je da ljudi prelaze na Islam, narocito sa gledista muslimana, jer to je ispravna vjera, Muhamed a.s. posljednji od poslanika itd.

Medjutim, mozes li dati neko svoje misljenje svemu tome, ovako ispadne kao reklama. Presao ovaj, presao onaj...
Imas ti sasvim dobrih clanaka, ali ovaj ispade kao oglasna ploca :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 14:41

Ahmmed wrote:
Haqqani wrote:

Zaista ne vidim problem u tome što je neko pokrenuo ovakvu temu. Pa, na ovom forumu toliko je širok raspon tema okojima se raspravlja i ne vidim niti jedan razlog zbog kojeg se ne bi pisalo i raspravljalo o prelascima na islam.

A što se tiče primjedbi da je promjena vjere stvar marketinga, da je riječ o modi, da se osobama koje promijene vjeru spočitava neka vrsta nestabilnosti,itd,itd....to sve, opet govori o našoj sklonosti da stvari promatramo crno-bijelom tehnikom.

Moguće je da ima i takvih slučajeva, no, ja sam se sreo s ljudima čija je odluka da pređu na islam,bila uvjetovana sasvim drugačijim razlozima. A ti razlozi nisu bili ni želja za pomodarstvom, niti zbog nečije labilnosti. Naprotiv.....

I o tome je teško raspravljati,bez prisustva osoba koje su odlučile, da iz određenog razloga, u određenom životnom dobu,prihvate islam kao svoj svjetonazor.Takvi ljudi jedini i mogu pojasniti razloge svoga postupka.

Sreo sam nekoliko takvih osoba.Najviše njih iz Hrvatske. Po nacionalnosti,što bi rekli Amerikanci,etnički Hrvati, odgajani ,manje ili više,u skladu sa katoličanstvom. Danas su muslimani, sa osobinama kakve se samo poželjeti mogu. Ne govorim ovdje o namazu, o postu, o prakticiranju vjere....Govorim o njihovom odnosu prema ljudima, govorim o njihovoj spremnosti da uvijek i SVAKOME pomognu, govorim ,zapravo, o jednom prijateljstvu sa jednom takvom osobom, kojim me veliki Bog dž.š. počastio.....Nema tu mrvice pomodarstva, marketinga, nema tu nikakve labilnosti......I ono što me svaki puta impresionira, jeste zapravo činjenica da je riječ o osobi iz ravne Slavonije, gdje ,osim nekoliko lokalnih pekara i poslastičara sa Kosova, muslimani ne žive već stoljećima....No, islam je našao svoj put u srce mog dragog prijatelja....Jednom sam prilikom,slušao razgovor ovog mog prijatelja i jednog mladića iz Beograda, koji je također prešao na islam....Nikada ništa slično nisam čuo, nikada ljepšem razgovoru nisam prisustvovao, nikada više ,one čiste i iskrene ljubavi prema ljudskom rodu, nisam osjetio kao u tom razgovoru......

Ko je rekao da je problem pokretanje ove teme?

A cilj i svrhu znamo i ti i ja.

I, opet kazem... bez obzira o cemu se radilo... mjenjanje dresova je ipak mjenjanje dresova. Samo sto ce neko reci da je dobro jer je neko presao na islam i jer se spametovao, dok ce neko drugi reci kako je neko napokon dosao pameti, ostavio se islama i presao na katolicanstvo.

Isto sranje - drugo pakovanje.

terapija

Post by terapija » 07/09/2006 14:49

Ahmmed wrote:... Ne govorim ovdje o namazu, o postu, o prakticiranju vjere....Govorim o njihovom odnosu prema ljudima, govorim o njihovoj spremnosti da uvijek i SVAKOME pomognu, govorim ,zapravo, o jednom prijateljstvu sa jednom takvom osobom, kojim me veliki Bog dž.š. počastio.....

Da li to znaci da samo musliman moze biti dobra osoba i voljeti druge ljude? Ili da ako si dobra osoba i volis druge ljude si automatski musliman??

Ja mislim da svaka religija polazi od ovog kao jednog od osnovnih nacela. Znaci treba prvenstveno biti dobra osoba i ciniti dobra djela. Ali isto tako, ako si i ateista ako se ponasas po etickim normama drustva, mozes biti dobra u susretljiva da ne kazem humana i kulturna osoba. To je i najmanje za sta mozemo koristiti nas razum kojim smo obdareni.

Haqqani

Post by Haqqani » 07/09/2006 14:52

_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:

A i Tom Cruise bi garant isto rekao i za scientologiju u odnosu na islam, isto kao sto ce ti svaki krscanin to reci... Bitno je pljuvati onog drugog...

Hoces da ti sad pocnem nabrajati ljude koji su primili Islam , i ostali su u istome???

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 15:00

Haqqani wrote:
_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:

Hoces da ti sad pocnem nabrajati ljude koji su primili Islam , i ostali su u istome???

Ne moras, poznajem ih dovoljno. Kao i onih koji su se odrekli islama i presli na nesto drugo.

Ali kao sto terapija rece, da li su dobri ljudi samo i jedino muslimani? Predispozicija da budes dobar covjek je jedino da si u islamu? I, analogno tome, hoces li da ti pocnem nabrajati ljude koji su muslimani a ne zasluzuju ni, u najmanju ruku, da se zovu ljudima???

Ahmmed

Post by Ahmmed » 07/09/2006 15:17

terapija wrote:
Ahmmed wrote:... Ne govorim ovdje o namazu, o postu, o prakticiranju vjere....Govorim o njihovom odnosu prema ljudima, govorim o njihovoj spremnosti da uvijek i SVAKOME pomognu, govorim ,zapravo, o jednom prijateljstvu sa jednom takvom osobom, kojim me veliki Bog dž.š. počastio.....

Da li to znaci da samo musliman moze biti dobra osoba i voljeti druge ljude? Ili da ako si dobra osoba i volis druge ljude si automatski musliman??

Ja mislim da svaka religija polazi od ovog kao jednog od osnovnih nacela. Znaci treba prvenstveno biti dobra osoba i ciniti dobra djela. Ali isto tako, ako si i ateista ako se ponasas po etickim normama drustva, mozes biti dobra u susretljiva da ne kazem humana i kulturna osoba. To je i najmanje za sta mozemo koristiti nas razum kojim smo obdareni.

Nisam niti u jednom momentu pomislio da samo musliman može biti dobra osoba i voljeti druge ljude. Moje pojašnjenje bilo je u kontekstu razloga zbog kojih ljudi mijenjaju vjeru, pa između ostalog, prelaze na islam.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 07/09/2006 15:20

terapija wrote:

Nisam niti u jednom momentu pomislio da samo musliman može biti dobra osoba i voljeti druge ljude. Moje pojašnjenje bilo je u kontekstu razloga zbog kojih ljudi mijenjaju vjeru, pa između ostalog, prelaze na islam.

Haqqani

Post by Haqqani » 07/09/2006 15:24

_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:
_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:

Ne moras, poznajem ih dovoljno. Kao i onih koji su se odrekli islama i presli na nesto drugo.

Ali kao sto terapija rece, da li su dobri ljudi samo i jedino muslimani? Predispozicija da budes dobar covjek je jedino da si u islamu? I, analogno tome, hoces li da ti pocnem nabrajati ljude koji su muslimani a ne zasluzuju ni, u najmanju ruku, da se zovu ljudima???

Reci mi jednog .

Samo bih te zamolio da otvoris drugu temu " Ljudi koji su napustili Islam ", jer ovako zachatavas ovu temu .

Unaprijed zahvalan, Haqqani.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/09/2006 15:36

Reci mi jednog .

Samo bih te zamolio da otvoris drugu temu " Ljudi koji su napustili Islam ", jer ovako zachatavas ovu temu .

Ne, ne zacatavam temu.

A, kao sto rekoh, ovo je forum. Na forumu se ostavljaju komentari. A ako ne zelis da neko komentarise ono sto ti postas, imas razne portale, blogove, oglasne table itd.

mala-i

Post by mala-i » 07/09/2006 18:10

evo,mene interesuje da li se ti prelasci moraju nužno odvijati u džamijama?
jer,čula sam za nekoliko prelazaka u mesdžidima studentskog doma...

uozo

Post by uozo » 07/09/2006 18:27

Evo, postoji vec tema :

Kristijanizacija Kabilije

Na vrh

Ma ja sam samo mislio da nije rek'o opet slucajno na Islam pres'o. Reko' garant levat treb'o samo vizu za Italiju pa sad se opet vratio na Islam. :-)
Il' se dje sa Paparacijem seta po sikstinskoj :-)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 07/09/2006 18:37

mala-i wrote:evo,mene interesuje da li se ti prelasci moraju nužno odvijati u džamijama?
jer,čula sam za nekoliko prelazaka u mesdžidima studentskog doma...

Ne moraju, oni su stvar odluke,stvar srca i razuma, stvar prihvatanja šehadeta, tj. prihvatanja islamske maxime kojom se potvrđuje pripadnost islamu a to je vjera u jednoga Boga i prihvatanje Muhammeda a.s. kao posljednjeg Božijeg poslanika.

Gdje će čovjek formalno objaviti svoju odluku o prelasku na islam i hoće je uopće objavljivati na takav način, najmanje je važno. Jer "cijela je kugla zemaljska, mesdžid" :)

Post Reply