Prekrsajni nalog

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
said89

Prekrsajni nalog

Post by said89 » 16/04/2011 15:03

Vozdra svima... novi sam na forumu ali dosta citam teme na forumu pa se ne smatram novajlijom :D

Ovako, mene interesuje sljedece... u proteklih mjesec dana 2x me zaustavljala policijska patrola kod Jablanice... jednom rutinska kontrola a drugi put su sve i sve pretrazili, sa namjerom da napisu neki prekrsaj koliko sam ja skuzio... :x on kako je pregledavao signalizaciju, opremu i sve ostalo, ustanovio je da nemam reflektirajuci prsluk i kako nemam oznaku "P" (26.10.2009 polozen vozacki ispit)... prvo sam mislio da je ukinuta ta oznaka pa sam je skinuo a za prsluk sam mislio da nije obavezan... i ja tako njemu kazem on izvadi neki prirucnik ZOBS-a i pocne mi pokazivati clanke i cimbenike ko zna od kada je :-) i ja njemu velim da cu vratiti oznaku nije problem a za prsluk nisam znao, kad on meni: "kad bi ja tako svakoga pustao nikoga ne bi kaznio, ti kako hoces.. ja ti mogu napisati oba preksaja a mogu i najnizu kaznu, na tebi je." I napise mi najnizu kaznu za pojas a bio sam svezan :-)

Sad mene interesuje: da li on moze po zakonu napisati samo jedan prekrsaj ili vise prekrsaja za vozaca kod kojeg vrsi kontrolu??? Npr. prekoracis brzinu i nisi svezan ili tako nesto..

Be hairli i teme na forumu su za svaku pohvalu :-D

pringless

Re: Prekrsajni nalog

Post by pringless » 16/04/2011 15:11

Kume trebo ti je napisat prekrsaj za P i za prsluk, smilovo se covjek i napiso najnzu kaznu, ne znam sta oces uopste :? :? da ga zakonski ganjas sto ti je izaso u susret ?

Gile Šampion

Post by Gile Šampion » 16/04/2011 15:17

Dobro si prošao...mogao ti je napisati i kaznu za narušavanje javnog reda i mira jer si se raspravljao/diskutovao sa njim...

Šuti i plati to što ti je napisao,još ga poljubi drugi put kad ga vidiš :lol:

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 16/04/2011 15:20

:lol: :lol: :lol: dobro ti je gile rekao.........2 x mu onu janjecu glavicu odnesi :mrgreen:

said89

Post by said89 » 16/04/2011 15:21

pringless wrote:Kume trebo ti je napisat prekrsaj za P i za prsluk, smilovo se covjek i napiso najnzu kaznu, ne znam sta oces uopste :? :? da ga zakonski ganjas sto ti je izaso u susret ?

Ma ne, ja nigdje u tekstu nisam napisao zasto je to uradio... On ima pravo zaustaviti i mene i tebe ili bilo koga... nego vadio se na tu pricu kao moze mi napisati obe kazne ili ako hocu moze mi napisati i najnizu kaznu... nekako mi je to djelovalo kao zastrasivanje... jer meni je svejedno, ako sam nacinio neki prekrsaj neka i napise... samo me zanima ono sto sam naveo u zadnjem pasosu kao pitanje... jucer sam ponovo prosao pored istog policajca koji me zadnji put zaustavio, samo se nasmijao kad me vidio i zaustavi auto (golf IV) koji je isao iza mene :-D

nino90

Post by nino90 » 16/04/2011 15:21

vjrovatno moraju kazniti neki minimum kada su na tim patrolama pa ti im naiso
a P moras stavjati, i prsluk moras imati

said89

Post by said89 » 16/04/2011 15:32

reni-90 wrote:vjrovatno moraju kazniti neki minimum kada su na tim patrolama pa ti im naiso
a P moras stavjati, i prsluk moras imati

ma i ja mislim da imaju neki minimum tj. patrolni nalog koji moraju ispuniti sa nekim minimumom ali me samo zanimalo da li je moguce da vozacu uruce vise prekrsajnih naloga :-)

Sada sam "kompletan" :D

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 16/04/2011 15:52

nego pocetnice pazi se hahara po mostaru :mrgreen:

vukojebina

Post by vukojebina » 16/04/2011 16:04

prolazis kroz crveno svjetlo, i na pjesackom udaris stariju gospodju (citaj babu :) )...zaustavi te policija, i po tvojoj logici samo ti pise kaznu sto si proso kroz crveno, a babu ko jebe...

cuj pitanja da li moze napisati kaznu za vise prekrsaja...ja logike i kur...

said89

Post by said89 » 16/04/2011 16:17

vukojebina wrote:prolazis kroz crveno svjetlo, i na pjesackom udaris stariju gospodju (citaj babu :) )...zaustavi te policija, i po tvojoj logici samo ti pise kaznu sto si proso kroz crveno, a babu ko jebe...

cuj pitanja da li moze napisati kaznu za vise prekrsaja...ja logike i kur...

ja sam mislio na one prekrsaje koje se kontrolom ustanove da postoje pa ovo me interesovalo jer dok mi je pisao prekrsaj kazao mi je da zaustavlja vozace zbog jednog prekrsaja a ne 2 ili vise njih... a sto se tice tog tvog primjera sto si naveo to je ozbiljan prekrsaj za koji slijedi oduzimanje vozacke dozvole i drakonske kazne za vozaca... ali nema veze, izgleda da se ova tema vodi sa kontrapitanjima i suprotnim razmisljanjima a ne adekvatnim i konkretnim odgovorima... samo sam zelio znati informaciju vise... :run:

said89

Post by said89 » 16/04/2011 16:18

vjesticanametli wrote:nego pocetnice pazi se hahara po mostaru :mrgreen:

hehe ma nisam ni isao do mostara, nego do jablanice :-)

AS_sa

Post by AS_sa » 16/04/2011 22:17

nemoj se vezat, palit svjetla, nemoj nosit P, vozi preko ogranicenja ... i vidjeces da moze pisat sve ... :-D

testovi

Post by testovi » 16/04/2011 23:20

za P kazu 40km kazna
a za prsluk ne moze te kaznit
prsluk je obavezan kada ti je auto u kvaru a ti pored auta pravis auto cekas slep sluzbu itd tada moras imat prsluk da bi te vozaci uocili
direktora jedne auto skole policija je pokusala da kazni zbog prsluka ne znajuci da je on direktor a onda im je on saopstio taj neki clan zakona itd
raspitaj se

Bullet Tooth Tony

Post by Bullet Tooth Tony » 17/04/2011 00:27

a za prsluk ne moze te kaznit
prsluk je obavezan kada ti je auto u kvaru a ti pored auta pravis auto cekas slep sluzbu itd tada moras imat prsluk da bi te vozaci uocili
direktora jedne auto skole policija je pokusala da kazni zbog prsluka ne znajuci da je on direktor a onda im je on saopstio taj neki clan zakona itd
raspitaj se

kako ces imati da obuces ako nemas u autu .... mislim nisam bas skontao sta hoces da kazes :-) nece te kazniti sto nemas u autu ali hoce ako ne obuces :-)

iceman ze

Post by iceman ze » 17/04/2011 08:57

Ako smatras da je nesto protuzakonito ucinjeno tokom slubenih radnji pol.sluzbenika, nazovi odjel za profesionalne standarde policijskih sluzbenika, odnosno unutrasnju kontrolu itd. Sto se tice prekrsaja, ako si kriv za iste, a polagao si vozacku, dovoljno znas, onda plati i dovidjenja-prijatno; neces vise. Veliki pozdrav!

notsure

Post by notsure » 24/06/2011 17:24

Naš je ZOBS katastrofa od zakona.
Preksinoć me kod Kotorskog (između Modriče i Doboja) zaustavi patrola. Mrakača, izleti drot (prvo mi je bilo blesavo što je bez reflektujućeg prsluka, jedva sam ga i vidio) i maše crvenim svijetlećim lizalom.
Pokaza mi radar: 74 km/h. Kako nije bilo znaka ograničenja, pobunio sam se, a njegov izgovor je bio "Ima tabla za naseljeno mjesto i zato je ograničenje 50 km/h". Ja nisam baš bio upućen u novi ZOBS pa sam pristao na 10 KM mita, a sad kontam da nisam trebao, jer nije ni bilo prekršaja.
U ZOBSu je stvarno ograničenje od 50 za "naselje", a naselje nije isto što i naseljeno mjesto (zaustavio me između dvije table za Kotorsko ali pored puta nije bilo kuća).
M17 je magistralni put, a na takvom putu i ne smije biti tabla s ograničenjem manjim od 60 km/h.
Volio bih da me neko prosvijetli s ovim magistralnim putevima i naseljima, je li 50 ili je 60?

nino90

Post by nino90 » 24/06/2011 19:01

moras prsluk imati to se uvijek moralo

AS_sa

Post by AS_sa » 24/06/2011 19:51

notsure wrote:Naš je ZOBS katastrofa od zakona.
Preksinoć me kod Kotorskog (između Modriče i Doboja) zaustavi patrola. Mrakača, izleti drot (prvo mi je bilo blesavo što je bez reflektujućeg prsluka, jedva sam ga i vidio) i maše crvenim svijetlećim lizalom.
Pokaza mi radar: 74 km/h. Kako nije bilo znaka ograničenja, pobunio sam se, a njegov izgovor je bio "Ima tabla za naseljeno mjesto i zato je ograničenje 50 km/h". Ja nisam baš bio upućen u novi ZOBS pa sam pristao na 10 KM mita, a sad kontam da nisam trebao, jer nije ni bilo prekršaja.
U ZOBSu je stvarno ograničenje od 50 za "naselje", a naselje nije isto što i naseljeno mjesto (zaustavio me između dvije table za Kotorsko ali pored puta nije bilo kuća).
M17 je magistralni put, a na takvom putu i ne smije biti tabla s ograničenjem manjim od 60 km/h.
Volio bih da me neko prosvijetli s ovim magistralnim putevima i naseljima, je li 50 ili je 60?

pa ako je naselje (kuce ili zgrade s obje strane puta) onda je 50 km/h ogranicenje, a ako je naseljeno mjesto (kuce ili zgrade samo sa jedne strane puta) onda je 60km/h ogranicenje ... tako bi bar trebalo biti ...

Qler

Post by Qler » 24/06/2011 21:32

Kako god 74km/h je za kazne :)

A otvarac teme, trebao bi sto neko kaze sljedeci put poljubiti milicajca sto mu je samo pojas napisao. Mogao je tih nekih 40 za prsluk, 40 za P, i minimalno 200 za nepostivanje sluzbenog lica.

Nedavno moj poznanik, popio malo, 0.74 napuhao, zautave ga, i on kaze sto mene zaustavljate, sto ne hvatate kriminalce... epilog

50KM za alkohol (sto je super u toj situaciji) i 200 za nepostivanje :D pa ti raspravljaj :run:

notsure

Post by notsure » 24/06/2011 23:21

Qler wrote:Kako god 74km/h je za kazne :)

Ma ne znam baš... da je u "naselju" pa hajd', ali kraj ceste je bilo par srušenih kuća, u daljini crkva i ništa više. To meni nije naselje. ZOBS kaže "naselje je prostor na kome se redovi ili grupe zgrada nalaze sa jedne ili sa obje strane puta, dajući mu izgled ulice..."
Tu gdje me zaustavio ne bi ni "redova" ni "grupa".
Zato meni 74 nije za kazne. Al' et' :roll:

AS_sa

Post by AS_sa » 24/06/2011 23:43

notsure wrote:

Ma ne znam baš... da je u "naselju" pa hajd', ali kraj ceste je bilo par srušenih kuća, u daljini crkva i ništa više. To meni nije naselje. ZOBS kaže "naselje je prostor na kome se redovi ili grupe zgrada nalaze sa jedne ili sa obje strane puta, dajući mu izgled ulice..."
Tu gdje me zaustavio ne bi ni "redova" ni "grupa".
Zato meni 74 nije za kazne. Al' et' :roll:

ah pa tu ti je onda 60km/h ogranicenje ... a ti si opet isao vise od tih 10 nekog popusta sto inu gledaju kroz prste ...

said89

Post by said89 » 26/06/2011 10:44

A otvarac teme, trebao bi sto neko kaze sljedeci put poljubiti milicajca sto mu je samo pojas napisao. Mogao je tih nekih 40 za prsluk, 40 za P, i minimalno 200 za nepostivanje sluzbenog lica.

Nedavno moj poznanik, popio malo, 0.74 napuhao, zautave ga, i on kaze sto mene zaustavljate, sto ne hvatate kriminalce... epilog

50KM za alkohol (sto je super u toj situaciji) i 200 za nepostivanje :D pa ti raspravljaj :run:

ma nisam se ja raspravljao nego mu samo konstatovao zasto nemam slovo "P" a za prsluk nemam opravdanje.. nema ga i cao.. pravo fin policajac, i napise mi najmanju kaznu ali mene buni sto svaki policajac kaze, ne zaustavljam ja ljude zbog 2+ prekrsaja nego zbog jednog pa me to zanimalo jel moze napisati 2+ prekrsaja odjednom u prekrsajnom nalogu :O mada sam ja po prirodi opusten i nisam teske naravi pa sam, naravno, pristao na tu nagodbu... odmah sam sve vratio i sad sam kompletan :)

Drule_sa

Post by Drule_sa » 26/06/2011 13:44

Nisam siguran za ovo oko pisanja jednog ili vise prekrsajnih prijava, a za P sam mislio da je ukinuto.Ugl, dobio sa i ja prije neki dan kaznu tu za pojas, i pise rok 8 dana placanja.Ja totalno zaboravio na to, i proslo je tih 8 dana.E ako neko zna sta sada ide, ocul dobit neku kamatu na to il nesto, il ostaje onih 40 km da to mogu sa uplatnicom rijesit, ili moram ici u stanicu to da placam.

said89

Post by said89 » 26/06/2011 19:25

Drule_sa wrote:Nisam siguran za ovo oko pisanja jednog ili vise prekrsajnih prijava, a za P sam mislio da je ukinuto.Ugl, dobio sa i ja prije neki dan kaznu tu za pojas, i pise rok 8 dana placanja.Ja totalno zaboravio na to, i proslo je tih 8 dana.E ako neko zna sta sada ide, ocul dobit neku kamatu na to il nesto, il ostaje onih 40 km da to mogu sa uplatnicom rijesit, ili moram ici u stanicu to da placam.

Pise ti u prekrsajnom nalogu, ako ne platis kaznu u zakonskom roku od 8 dana, onda placas dodatnih 20 KM, takse ili sta vec... uglavnom doda ti se jos 20 KM ako ne platis u roku od 8 dana, to je sigurno :sax:

vnm

Post by vnm » 26/06/2011 20:13

ako si priznao odgovornost potpisom prekrsajnog naloga onda mislim da imas duze od 8 dana fore da platis.

Post Reply