Pregled abdomena sta obuhvata?

Sve o zdravlju...
Post Reply
fole13

Pregled abdomena sta obuhvata?

Post by fole13 » 19/03/2011 19:05

Sta generalno obuhvata pregled abdomena (ultrazvucni) i kakav uvid ljekar ima kada su u pitanju crijeva ?

modesti

Re: Pregled abdomena sta obuhvata?

Post by modesti » 19/03/2011 19:47

Koliko znam (a nisam sigurna, nisam ljekar), UZV pregled abdomena ukazuje na nepravilnu građu želuca (želudac je šupalj organ pa ne vidi ništa konkretno), jetra, ev. prostata, nadbubrezi, bubrezi... za crijeva nisam sigurna, zavisi koje crijevo. Ako je debelo crijevo, mora se raditi kolonoskopija a mislim da se može vidjeti ugrubo tanko crijevo (kao i želudac).

Opet, ne znam, najbolje je pitati ljekara.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 19/03/2011 21:02

Ultrazvučni pregled abdomena prikazuje veličinu i strukturu jetre, žučne kese i vodova, slezene, pankreasa, bubrega, uretera i mokraćnog mjehura. Nije najbolja metoda za pregled želuca i crijeva, jer su to šuplji organi koji su, kada nisu ispunjeni sadržajem, kolabirani, tj.zidovi su im "slijepljeni", pa se ništa praktično i ne može uočiti. Za vizuelno ispitivanje želuca primarno se koristi rentgenska pretraga sa kontrastom (barijev sulfat) i, još bolje, ali za pacijenta neugodnije, gastroskopijom. Analogno tome, debelo crijevo se može ispitati irigografijom i kolonoskopijom.

dzejkej

Post by dzejkej » 22/06/2011 14:32

Pera Trta wrote:Ultrazvučni pregled abdomena prikazuje veličinu i strukturu jetre, žučne kese i vodova, slezene, pankreasa, bubrega, uretera i mokraćnog mjehura. Nije najbolja metoda za pregled želuca i crijeva, jer su to šuplji organi koji su, kada nisu ispunjeni sadržajem, kolabirani, tj.zidovi su im "slijepljeni", pa se ništa praktično i ne može uočiti. Za vizuelno ispitivanje želuca primarno se koristi rentgenska pretraga sa kontrastom (barijev sulfat) i, još bolje, ali za pacijenta neugodnije, gastroskopijom. Analogno tome, debelo crijevo se može ispitati irigografijom i kolonoskopijom.

koliko traju ova dva pregleda; gastroskopija i kolonoskopija?
moze li se piti voda u toku pripreme? ne mislim na onaj naznaceni period sa donatom i cajem nego na jutro kada se radi pregled. moze li kafa na dan prije pregleda - u onom periodu pripreme?

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 22/06/2011 14:58

dzejkej wrote:
Pera Trta wrote:Ultrazvučni pregled abdomena prikazuje veličinu i strukturu jetre, žučne kese i vodova, slezene, pankreasa, bubrega, uretera i mokraćnog mjehura. Nije najbolja metoda za pregled želuca i crijeva, jer su to šuplji organi koji su, kada nisu ispunjeni sadržajem, kolabirani, tj.zidovi su im "slijepljeni", pa se ništa praktično i ne može uočiti. Za vizuelno ispitivanje želuca primarno se koristi rentgenska pretraga sa kontrastom (barijev sulfat) i, još bolje, ali za pacijenta neugodnije, gastroskopijom. Analogno tome, debelo crijevo se može ispitati irigografijom i kolonoskopijom.

koliko traju ova dva pregleda; gastroskopija i kolonoskopija?
moze li se piti voda u toku pripreme? ne mislim na onaj naznaceni period sa donatom i cajem nego na jutro kada se radi pregled. moze li kafa na dan prije pregleda - u onom periodu pripreme?

Pregled traje ovisno o tome kakav je nalaz, aliopćenito ne dugo.
Na dan pripreme uzima se na usta samo ono što je naznačeno. Na dan pregleda ništa se ne smije na usta unositi, ni kafa, jer će i najmanji prisutan sadržaj u želucu ili crijevima ometati pretragu i ona se neće moći izvesti. Najveća bi greška bila da popiješ nešto ujutro i ne kažeš ljekaru, i on uđe sa sondom i zacrni mu se slika od sadržaja i mora prekinuti ne učinivši ništa, a najteži dio prošao (samo uvođenje sonde).

dzejkej

Post by dzejkej » 22/06/2011 15:07

Pera Trta wrote:Pregled traje ovisno o tome kakav je nalaz, aliopćenito ne dugo.
Na dan pripreme uzima se na usta samo ono što je naznačeno. Na dan pregleda ništa se ne smije na usta unositi, ni kafa, jer će i najmanji prisutan sadržaj u želucu ili crijevima ometati pretragu i ona se neće moći izvesti. Najveća bi greška bila da popiješ nešto ujutro i ne kažeš ljekaru, i on uđe sa sondom i zacrni mu se slika od sadržaja i mora prekinuti ne učinivši ništa, a najteži dio prošao (samo uvođenje sonde).

boldirano mi je vazno. mislila sam da voda ne kvari pripremu (mislim voda pored onog preporucenog dijela).
a kafa bi na dan pregleda sigurno 'zacrnila' pregled ali nadala sam se da moze makar dan prije.
ok, bas ti hvala na odgovoru.

Post Reply