pravo o plodouzivanju?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
karanfil19

pravo o plodouzivanju?!

Post by karanfil19 » 15/08/2006 20:49

Moram da napisem ovaj sporazum ali nemam bas nekog iskustva...ako ima neko neki primjer ili adresu na kojoj se mogu naci ti dokumenti, zamolio bih vas da preporucite...hvala

debela

Post by debela » 15/08/2006 20:54

a sta ti ovo znaci :?

karanfil19

Post by karanfil19 » 15/08/2006 21:06

prije par godina umro mi je stari pa sada moramo sestra i ja tu kucu na mamu prevesti, ili samo napisati sporazum po kojem se nas dvoje odricemo te imovine u njenu korist, nesto kao nasljedje!!!

cr8ive

Post by cr8ive » 15/08/2006 21:15

Koliko ja znam treba ti potvrda od advokata tj. ti napises kratko i jasno da se odricete kuce ti i sestra i da ti je stara neslijednik/ca te imovine i odes do advokata on to ovjeri i to je to.

karanfil19

Post by karanfil19 » 15/08/2006 21:18

moze li se negdje naci format po kojem bi ja mogao skuckati taj sporazum?!

River_isle

Post by River_isle » 16/08/2006 07:37

Pogledaj po arhivama na sudu ili kod nekog advokata koji se bavi gradjanskim pravom; primjera ima i u udzbenicima, mada ne vjerujem da je format isti posto su knjige iz bivse drzave. sretno.

nokia6170

Post by nokia6170 » 16/08/2006 08:19

a kakve veze ima plodouzivanje sa odricanjem nasljednickog dijela u korist treceg lica?

mozda da jos malo cinjenica stavis i kazes sta tacno zelite ti i sestra...da vidimo pod koji pravni institut da stavimo vase zelje.

Edit

Post by Edit » 16/08/2006 08:26

Niposto ne pises da se odrices..
Potrebno je da ovjeris izjavu - sada to mozda moze i u opstini pred biljeznikom, a inace se radilo kod advokata, sa slijedecim sadrzajem:

Ja, ta i ta, (l.k., JMBG, adresa itd) izjavljujem svjesno i pod punom odgovornoscu da prihvatam naslijedje koje mi pripada nakon smrti oca ( puni podacI) i da ga ustupam svojoj majci .... ( puni podaci)

Ako bi se odrekla, onda bi se tvojim dijelom rasoplagalo po nekom zakonom odredjenom rasporedu. Ovako ti svoj dio prihvatis i odaberes kome ga ustupas. Na ostavinskoj raspravi je nekad bilo dovoljno doci i to pred sudijom izjaviti, a oni koji su odsutni morali su poslati ovakve izjave ovjerene pred advokatom.

nokia6170

Post by nokia6170 » 16/08/2006 09:30

"Ako bi se odrekla, onda bi se tvojim dijelom rasoplagalo po nekom zakonom odredjenom rasporedu. Ovako ti svoj dio prihvatis i odaberes kome ga ustupas. Na ostavinskoj raspravi je nekad bilo dovoljno doci i to pred sudijom izjaviti, a oni koji su odsutni morali su poslati ovakve izjave ovjerene pred advokatom."

Malo pises nebuloze..."Ako bi se odrekla, onda bi se tvojim dijelom rasoplagalo po nekom zakonom odredjenom rasporedu"...sta god to znacilo:)

Imamo premalo informacija da bi mogli pricati o ovim stvarima: Za pocetak bi bilo dobro da dobijemo sljedece informacije:

1. da li je sprovedena ostavinska rasprava i da li je doneseno rjesenja o nasljedjivanju iza umrlog.

2. ako jeste, ko je sve imenovan zakonskim nasljednikom.

3. paziti usput da li je osim zakonskog nasljedjivanja ukljucen i neki testamentarni nasljednik po osnovu testamenta. ako nije onda se drzati rjesenja o nasljedjivanju.

4. e sad dolazi onaj dio u vezi sa zeljama u vezi sa raspolaganjem predmetne nasljedjene imovine....to ostavljam autoru ovog posta da nas informise ako vec zeli nasu pomoc.

Edit

Post by Edit » 16/08/2006 09:36

Malo pises nebuloze..."Ako bi se odrekla, onda bi se tvojim dijelom rasoplagalo po nekom zakonom odredjenom rasporedu"...sta god to znacilo:)

to znaci da, ako nema testamenta, postoji zakonom utvrdjen omjer koliko kojem clanu uze porodice pripada. (Ako se ne varam, 50% supruga, a ostalih 50% na sve clanove uze porodice opet ukljucujuci suprugu... no zato sto ne znam, napisala sam "nekom" odredjenom rasporedu)
Onaj ko se odrekne stavlja svoj dio na tu "kamaru", dakle njegov dio se dijeli na sve one koji su prema zakonom predvidjeni za tu raspodjelu.

Zato se koristi izraz "prihvatam i ustupam"

ali naravno,
Imamo premalo informacija da bi mogli pricati o ovim stvarima:
Last edited by Edit on 16/08/2006 09:40, edited 1 time in total.

zena21

Post by zena21 » 16/08/2006 09:37

karanfil19 wrote:prije par godina umro mi je stari pa sada moramo sestra i ja tu kucu na mamu prevesti, ili samo napisati sporazum po kojem se nas dvoje odricemo te imovine u njenu korist, nesto kao nasljedje!!!

E ovako... ja sam (na zalost) bila u toj situaciji prosle godine. Isli smo na sud na ostavinsku raspravu. Tete nas tamo pitale da li smo se vec dogovorili oko kuce i ostalog. Mi "djeca" rekli da se odricemo svega u korist mame, oni napravili zapisnik, mi potpisali, svi dobili po jednu kopiju i to je to. Sve bilo gotovo za 10 minuta.
Nismo uzimali nikakve advokate, sve zavrsili na licu mjesta.

idic

Post by idic » 16/08/2006 09:40

Edit ti je tačno rekla kako trebaš postupiti, prihvataš nasljedstvo i odričeš se u korist majke. Plodouživanje je sasvim drugi slučaj kod osoba koje su korisnici neke imovine pravo da se koriste dobrima koja ta imovina poluči. Ako nisi tu možeš dati pismenu izjavu i ovjeriti je kod notara i to je dovoljno bez tvog prisustav na ostavinskoj raspravi.

nokia6170

Post by nokia6170 » 16/08/2006 09:53

"Ako nisi tu možeš dati pismenu izjavu i ovjeriti je kod notara i to je dovoljno bez tvog prisustav na ostavinskoj raspravi."

ovo je totalno netacna informacija...plasirate pogresne informacije ovdje, jer notari ili ti javni biljeznici jos uvijek ne postoje u bosni i hercegovini...zakon jeste usvojen o notarima, ali do prelaska sa sudskog na notarski sistem ce jos dosta miljacke da protece.

Uzmite zakon o nasljedjivanju i zakon o vanparnicnom postupku federacije bih pa se malo informisite bolje ako vec zelite da ucestvujete na ovu temu.

idic

Post by idic » 16/08/2006 10:01

nokia6170 wrote:"Ako nisi tu možeš dati pismenu izjavu i ovjeriti je kod notara i to je dovoljno bez tvog prisustav na ostavinskoj raspravi."

ovo je totalno netacna informacija...plasirate pogresne informacije ovdje, jer notari ili ti javni biljeznici jos uvijek ne postoje u bosni i hercegovini...zakon jeste usvojen o notarima, ali do prelaska sa sudskog na notarski sistem ce jos dosta miljacke da protece.

Uzmite zakon o nasljedjivanju i zakon o vanparnicnom postupku federacije bih pa se malo informisite bolje ako vec zelite da ucestvujete na ovu temu.

Ako nisi tu smatram da je negdje u inostranstvu, a tamo naotari itekako postoje i dokument iz inostranstva bez ovjere notara ne vrijedi.

Edit

Post by Edit » 16/08/2006 10:02

Prava usko-birokratska reakcija :)))
Notar, biljeznik, ovlasteni javni sluzbenik... irelevantno.
Mozes u Opcini Centar doci na salter i pred sluzbenikom potpisati bilo kakvu izjavu... dakle postoje opcije i bez advokata.

Na ovu kao i na svaku drugu temu se moze ucestvovati i na osnovu opsteg znanja ili iskustva. Ovo nije strucni site pa i samo postavljanje teme ovdje podrazumijeva da pokretac to zna - za strucni savjet bi se obratio advokatskoj kancelariji.
Citanje zakona i njihovo tumacenje su pak razlicite vjestine... ti ces nadamo se, razviti i ovu drugu, s praksom:)))

jusuff

Post by jusuff » 16/08/2006 10:08

Edit wrote:Prava usko-birokratska reakcija :)))
Mozes u Opcini Centar doci na salter i pred sluzbenikom potpisati bilo kakvu izjavu... dakle postoje opcije i bez advokata.

Na ovu kao i na svaku drugu temu se moze ucestvovati i na osnovu opsteg znanja ili iskustva. Ovo nije strucni site pa i samo postavljanje teme ovdje podrazumijeva da pokretac to zna - za strucni savjet bi se obratio advokatskoj kancelariji.
Citanje zakona i njihovo tumacenje su pak razlicite vjestine... ti ces nadamo se, razviti i ovu drugu, s praksom:)))

ehhh, ne bih da komplikujem, ali izjave iz opcine vise ne vrijede... ko ne vjeruje, neka ode na sud s opcinski ovjerenom izjavom i provjeri koliko ce mu ta ovjera kod sudije piti vode... ovo je, recimo, najnovija odluka sudskog vijeca

nokia6170

Post by nokia6170 » 16/08/2006 10:13

"Prava usko-birokratska reakcija Smile))

Citanje zakona i njihovo tumacenje su pak razlicite vjestine... ti ces nadamo se, razviti i ovu drugu, s praksom:)))"

super...onda nek slusa tebe i tvoje savjete, samo nek ponese dva tri para cipela jer ce se nahodati:) ipak jebiga treba prvo malo do hrvatske kod notara, pa onda nazad u bosnu kod javnog sluzbenika (cuj javnog sluzbenika:) pa onda malo do opcine centar...itd.

U pravu ti ne pomaze plaho opste znanje...

Manje cu ti ja naplatiti strucno znanje i tumacenje zakona...ne placam pdv i ne trosim papir preko interneta:)

Post Reply