pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Revolucionar ★
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

#451 Re: pravni savjet

Post by Revolucionar ★ » 24/03/2020 16:26

Ima li poslodavac pravo u ovim danasnjim okolnostima krize pozvati radnike da potpisu neplaćeno, uz napomenu da se radi o radnicima iz djelatnosti ciji je rad zabranjen zbog krize. U Zakonu o radu kaze da se neplaceno odsustvo rjesava po zahtjevu radnika, dok su u ovom slucaju radnici obavijesteni i "pozvani" da potpisu navedeno?!

kuli1961
Has thanked: 4 times

#452 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 » 24/03/2020 20:21

Revolucionar ★ wrote:
24/03/2020 16:26
Ima li poslodavac pravo u ovim danasnjim okolnostima krize pozvati radnike da potpisu neplaćeno, uz napomenu da se radi o radnicima iz djelatnosti ciji je rad zabranjen zbog krize. U Zakonu o radu kaze da se neplaceno odsustvo rjesava po zahtjevu radnika, dok su u ovom slucaju radnici obavijesteni i "pozvani" da potpisu navedeno?!
Koliko ja razumijem Zakon o raud. ne moze. Pojam "neplaceno odsustvo" ima znacenje da ga radnik trazi. i da o tome odlucuje poslodavac.
Cini mi se da ovdje poslodavac zeli smanjiti troskove- plata, porezi, doprinosi za radnike, topli obrok itd..tako sto od radnika trazi da oni podnesu taj zahtjev, sto izgleda, ne odgovara stvarnom stanju, i na taj nacin svoju namjeru rezanja izdataka "upodobi" sa zakonom. Kao- radnici trazili neplaceno, ja odobrio.. hm?

sadmire
Has thanked: 8 times
Been thanked: 11 times

#453 Re: pravni savjet

Post by sadmire » 24/03/2020 20:37

Revolucionar ★ wrote:
24/03/2020 16:26
I ovi dilberi u jednoj javnoj ustanovi htjeli da mijenjaju Pravilnik o radu pa da direktor moze slati radnike na neplaceno kako mu se cefne...naravno na Upravnom odboru taj prijedlog nije prosao jer je neplaceno mogucnost za radnika, a ne obaveza koju mu moze nametnuti poslodavac...inace za vrijeme neplacenog prava i obaveze iz radnog odnosa miruju, fakticki si nezaposlen, bez ikakve naknade...to bi bilo gore od nekadasnjeg cekanja, barem je isao staz i isplacivana neka naknada...

Zeleni12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 22 times

#454 Re: pravni savjet

Post by Zeleni12 » 24/03/2020 20:48

I ovdje mi nikako nije jasno to neplaceno?! Pa zar poslodavac i radnik u ovoj situaciji na mogu da se dogovore da radnik dobije otkaz, ode na biro po naknadu za nezaposlene od oko 350 KM mjesecno, umjesto neplacenog, od kojeg radnik nema nikakve koristi, pa da se vrati kad opet posao krene. Sto ce radniku sad neplaceno ako moze sa biroa dobijati neku naknadu za nezaposlene? I

Haris.ba
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times

#455 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba » 25/03/2020 06:59

Zeleni12 wrote:
24/03/2020 20:48
I ovdje mi nikako nije jasno to neplaceno?! Pa zar poslodavac i radnik u ovoj situaciji na mogu da se dogovore da radnik dobije otkaz, ode na biro po naknadu za nezaposlene od oko 350 KM mjesecno, umjesto neplacenog, od kojeg radnik nema nikakve koristi, pa da se vrati kad opet posao krene. Sto ce radniku sad neplaceno ako moze sa biroa dobijati neku naknadu za nezaposlene? I
Pa nada se poslodavac najboljem. Nisu sve djelatnosti da možeš da nađeš radnika jednostavno. Misli da će jednostavnije aktivirati radnika da ga drži neplaćeno nego da mu da otkaz.

Ma naslušao sam se raznih budalaština. U federalnim ministarstvima rade u smjenama. Jedan da radi, jedan odmara. Ovaj dan kaka se odmara odbija se od godišnjeg. Kad te državna uprava tako tretira, horori kod privatnika su samo veći.

Zeleni12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 22 times

#456 Re: pravni savjet

Post by Zeleni12 » 25/03/2020 07:13

Haris.ba wrote:
25/03/2020 06:59
Zeleni12 wrote:
24/03/2020 20:48
Pa nada se poslodavac najboljem. Nisu sve djelatnosti da možeš da nađeš radnika jednostavno. Misli da će jednostavnije aktivirati radnika da ga drži neplaćeno nego da mu da otkaz.

Ma naslušao sam se raznih budalaština. U federalnim ministarstvima rade u smjenama. Jedan da radi, jedan odmara. Ovaj dan kaka se odmara odbija se od godišnjeg. Kad te državna uprava tako tretira, horori kod privatnika su samo veći.
I recimo da ovo potraje 2-3 mjeseca, radnik na neplacenom odmoru nema primanja, nema radnog staza. Ovako, ako ispunjava uslove, ode na biro i ima makar tih oko 350 KM mjesecno, pa kad kriza prodje, onda da se vrati na posao, da se dogovori sa poslodavcem.

Revolucionar ★
Has thanked: 1 time

#457 Re: pravni savjet

Post by Revolucionar ★ » 25/03/2020 10:20

Ma ovo sam pitao zbog situacije u kojoj su se nasle radnice kladionica. One su prakticno danas natjerane da potpisu zahtjev za neplaceno odsustvo. Vecina se boji otkaza. Da li im moze dati otkaz u ovim okolnostima i zbog cega? - za slucaj da ne potpisu

kuli1961
Has thanked: 4 times

#458 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 » 25/03/2020 21:42

Revolucionar ★ wrote:
25/03/2020 10:20
Ma ovo sam pitao zbog situacije u kojoj su se nasle radnice kladionica. One su prakticno danas natjerane da potpisu zahtjev za neplaceno odsustvo. Vecina se boji otkaza. Da li im moze dati otkaz u ovim okolnostima i zbog cega? - za slucaj da ne potpisu
Posmatrano u svjetlu zakonskog teksta- ne moze im dati otkaz iz razloga sto su te radnice odbile da potpisu taj glupi zahtjev, koji nije izraz njihove volje, ni njihove stvarne potrebe.
Medjutim u realnom zivotu to ide tako da radnica odbije potpisati, poslodavac joj iz nekog bezveznog razloga da otkaz, bez prava propisanih Z. o radu, odjavi je kod PU i Fonda PIO MIO I Fonda zdravstvenog, i toj radnici ne preostaje nista drugo nego da ga tuzi. A dok doceka da sud ponisti otkaz, nalozi vracanje na rad i isplatu svega dugujuceg- lipši magare do zelene trave...

Post Reply