Pratnja hadzija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

car-x

Pratnja hadzija

Post by car-x » 11/12/2006 14:01

u subotu, negdje u prijepodnevnim satima se zaputim od srebrenika do tuzle. vidim, pojacano prisustvo policije.. hajd kontam, popravlja se put, pa se neko pametan sjetio da malo regulisu saobracaj.. kad mi u susret velikom brzinom (vec sam bio izaso iz grada, ali jos uvijek kroz naselje) naletje "konvoj".. par autobusa (bilo je ih 6-7), na vrh kolone policijski auto (golf) sa upaljenim rotacionim, na kraju kolone sluzbeno terensko vozilo i jos jedan golf, oba auta sa upaljenim rotacionim svjetlima..

u brzini uspijem tek da razaznam malu zelenu tablu na prednjoj desnoj strani autobusa "hadz 2006/07"..

----

i sjetim se davne 1980. godine kad je moj rahmetli djed kreno na hadz. cijela familija se skupila da ga isprati, otac i amdiza ga odvukli u dubrovnik, odakle je odletio (nisam siguran je li bilo presjedenja ili tako nesto) za dzidu, a odmah po tom i za meku.. i tako se isto vratio.. ne sjecam se vise ko je otiso po njega.. sve u sopstvenoj reziji..

-----

pitam se samo, ko je platio ona sluzbena vozila i od cijih para? ko im je dozvolio da kroz naseljeno mjesto voze najmanje 90 km/h?? zna li ministar da su mu policajci bili angazovani na pratnji buducih hadzija, obicnih gradjana, koji ni po kojem osnovu ne zasluzuju oficijelnu pratnju drzavniih organa?

ne znam kako ostala raja, al meni takve akcije pomalo idu na zivce. u bosni ima puno poreskih obveznika koji su bez religijske pripadnosti, ili pak drugih vjeroispovijesti.. bojim se da njih niko nije pito bi li oni dali pare za tu pratnju..

na kraju krajeva, mozda bi mogo i razumiti, a sve zbog aktuelne drustveno-politicke situacije, da ih je pratnja cekala na ceriku, provela kroz RS i ugasila rotaciju s onu stranu koridora negdje u posavskoj zupaniji.. kroz tuzlu i srebrenik buducim hadzijama definitivno ne treba pratnja, a jos manje im treba da profuraju ko ekspresni voz kroz naseljeno mjesto..

ponekad onako u raji se cudim, pa dobro, koji je kurac vise srbima i hrvatima, stalno neki separatisticki urlici, pa me onda ovako jedan konvoj uvjeri da imaju itekako razloga da seru jer seru i ovi "nasi"..

po kojem osnovu je taj konvoj imao status koji je imao?
Last edited by car-x on 11/12/2006 14:32, edited 1 time in total.

alek

Post by alek » 11/12/2006 14:14

mozda su docnili na presjedanje :? :D ma jebo to :D

HomeArt

Post by HomeArt » 11/12/2006 14:30

Nema jarane niko pametnij od tebe :lol:

car-x

Post by car-x » 11/12/2006 14:31

sahan wrote:Nema jarane niko pametnij od tebe :lol:

haman.. da ja ukinem zadnju recenicu.. mozda se onda neko "usudi"..

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 11/12/2006 14:34

car-x wrote:

mozda po istom osnovu po kojem autobus fudbalera sarajeva sa rotacijama dodje na grbavicu, i obratno...

vanredna voznja od (mozda) visokog rizika ili tako nesto...

to sto se pratnje tice, sto se tice 90 na sat, tu ih ni Josip Broz ne moze oprati da se nisu kurcili.....

amrino

Post by amrino » 11/12/2006 14:41

mIRCerka wrote:
car-x wrote:

mozda po istom osnovu po kojem autobus fudbalera sarajeva sa rotacijama dodje na grbavicu, i obratno...

vanredna voznja od (mozda) visokog rizika ili tako nesto...

to sto se pratnje tice, sto se tice 90 na sat, tu ih ni Josip Broz ne moze oprati da se nisu kurcili.....

pricas o ljudima koji idu da obave hadz! imaj bona malo respekta pa izostavi psovke ako nista onda zbog neke "kurtoazije"
ccc... :oops:
Last edited by amrino on 11/12/2006 15:38, edited 1 time in total.

mirness

Re: Pratnja hadzija

Post by mirness » 11/12/2006 14:44

car-x wrote:u subotu, negdje u prijepodnevnim satima se zaputim od srebrenika do tuzle. vidim, pojacano prisustvo policije.. hajd kontam, popravlja se put, pa se neko pametan sjetio da malo regulisu saobracaj.. kad mi u susret velikom brzinom (vec sam bio izaso iz grada, ali jos uvijek kroz naselje) naletje "konvoj".. par autobusa (bilo je ih 6-7), na vrh kolone policijski auto (golf) sa upaljenim rotacionim, na kraju kolone sluzbeno terensko vozilo i jos jedan golf, oba auta sa upaljenim rotacionim svjetlima..

u brzini uspijem tek da razaznam malu zelenu tablu na prednjoj desnoj strani autobusa "hadz 2006/07"..

----

i sjetim se davne 1980. godine kad je moj rahmetli djed kreno na hadz. cijela familija se skupila da ga isprati, otac i amdiza ga odvukli u dubrovnik, odakle je odletio (nisam siguran je li bilo presjedenja ili tako nesto) za dzidu, a odmah po tom i za meku.. i tako se isto vratio.. ne sjecam se vise ko je otiso po njega.. sve u sopstvenoj reziji..

-----

pitam se samo, ko je platio ona sluzbena vozila i od cijih para? ko im je dozvolio da kroz naseljeno mjesto voze najmanje 90 km/h?? zna li ministar da su mu policajci bili angazovani na pratnji buducih hadzija, obicnih gradjana, koji ni po kojem osnovu ne zasluzuju oficijelnu pratnju drzavniih organa?

ne znam kako ostala raja, al meni takve akcije pomalo idu na zivce. u bosni ima puno poreskih obveznika koji su bez religijske pripadnosti, ili pak drugih vjeroispovijesti.. bojim se da njih niko nije pito bi li oni dali pare za tu pratnju..

na kraju krajeva, mozda bi mogo i razumiti, a sve zbog aktuelne drustveno-politicke situacije, da ih je pratnja cekala na ceriku, provela kroz RS i ugasila rotaciju s onu stranu koridora negdje u posavskoj zupaniji.. kroz tuzlu i srebrenik buducim hadzijama definitivno ne treba pratnja, a jos manje im treba da profuraju ko ekspresni voz kroz naseljeno mjesto..

ponekad onako u raji se cudim, pa dobro, koji je kurac vise srbima i hrvatima, stalno neki separatisticki urlici, pa me onda ovako jedan konvoj uvjeri da imaju itekako razloga da seru jer seru i ovi "nasi"..

po kojem osnovu je taj konvoj imao status koji je imao?

ja iskreno mislim da bi tvoj rahmetli dedo da je ziv stidio se tvojih komentara

car-x

Post by car-x » 11/12/2006 14:47

mIRCerka wrote:vanredna voznja od (mozda) visokog rizika ili tako nesto...

visokog rizika? prolaz buducih hadzija kroz tz i srebrenik je od visokog rizika? come on..

mirness

Post by mirness » 11/12/2006 14:48

pa sve dok ima muslimana koji tako ko ti razmisljaju to je visoki rizik

car-x

Post by car-x » 11/12/2006 14:50

mirness wrote:pa sve dok ima muslimana koji tako ko ti razmisljaju to je visoki rizik

majstore, vrijeme je ikindiji.. voz..

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/12/2006 14:53

car-x wrote:

visokog rizika? prolaz buducih hadzija kroz tz i srebrenik je od visokog rizika? come on..

pa ja ti navedoh sta im moze biti zakonsko opravdanje....

mene to iritira strasno, SVA VOZILA pod pratnjom rotacija...
ide Paravac u lov, pice autoputem i ti se na autoputu, u stvari na M17 sa dvije trake, moras sklanjati da prodju...itd itd...

Reina

Post by Reina » 11/12/2006 14:58

alek wrote:mozda su docnili na presjedanje :? :D ma jebo to :D

da upravo tako mogao je biti 1000 i 1 razlog.... e sad najbolje je naglabati bezveze ...
kao sto znam da se jedna zena porađala i sticajem okolnosti je imala takvu pratnju... :roll:

car-x

Post by car-x » 11/12/2006 14:59

mIRCerka wrote:pa ja ti navedoh sta im moze biti zakonsko opravdanje....

ide Paravac u lov, pice autoputem i ti se na autoputu, u stvari na M17 sa dvije trake, moras sklanjati da prodju...itd itd...

upravo o ovom govorim.. svi primijete kad paravac ide pod pratnjom, a to sto su neki tamo obicni gradjani (buduci hadzija kao osoba nema nikakvu drustvenu funkciju, poseban znacaj, status, ...) isto tako pod organizovanom pratnjom i sve sto ide uz to (upaljena svjetla, prekoracenje brzine, ...) to se nikome ne cini kao nepotrebno trosenje zajednickih para i resursa..

amrino

Post by amrino » 11/12/2006 14:59

mIRCerka wrote:
car-x wrote:

:oops:

car-x

Post by car-x » 11/12/2006 15:00

Reina wrote:

da upravo tako mogao je biti 1000 i 1 razlog.... e sad najbolje je naglabati bezveze ...
kao sto znam da se jedna zena porađala i sticajem okolnosti je imala takvu pratnju... :roll:

meni organizovana kolona sa tri sluzbena auta i 6-7 autobusa nikako ne izgleda ko sticaj okolnosti..

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/12/2006 15:02

amrino wrote:
mIRCerka wrote:
car-x wrote:

poenta?

amrino

Post by amrino » 11/12/2006 15:03

Reina

Post by Reina » 11/12/2006 15:04

car-x wrote:
Reina wrote:

meni organizovana kolona sa tri sluzbena auta i 6-7 autobusa nikako ne izgleda ko sticaj okolnosti..

ko sto rece alek mozda su kasnili, mozda su negdje bili radovi na putu pa da
se ne bi bespotrebno zadrzavali imali su organizovanu pratnju....najbolje da pitas ... u PU ... koji su to razlozi bili....

amrino

Post by amrino » 11/12/2006 15:04

Neka je svim hadzijama sretno i hairli i neka im dragi Allah ukabuli i olaksa i svima dzennet podari

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/12/2006 15:05

amrino wrote::oops:

vidi je, prava Drugarica :D

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 11/12/2006 15:07

i sta sad tebi tu smeta?... :oops:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/12/2006 15:12

black wrote:i sta sad tebi tu smeta?... :oops:

sto kroz naseljeno mjesto voze 90 na sat, a tu je dozvoljeno 40 na sat...
sto se kroz "nasu" teritoriju obezbjedjuje pratnja kao da ide Clinton, a, za sve one koji nisu znali, sve to ide iz budzeta u dnevnice...
mislim kul, cak i policajac koji dodje na plato sat vremena nas cuvati dobije 30KM dnevnicu...

care, primjetim ja stosta nesto, ali ako ja napisem, opet cu biti okarakterisana kao cetnik :D
Nego, nas zakon ne nadjoh, a evo kako je regulisano u Cro.
Članak 44.

Kada u pratnji izvanrednog prijevoza sudjeluje više policijskih službenika s više vozila, voditelj pratnje nalazi se u policijskom vozilu u prethodnici pratnje.

U slučaju da se iza vozila pod pratnjom formira kolona drugih vozila, voditelj pratnje dužan je na pogodnom mjestu zaustaviti vozila pod pratnjom i propustiti kolonu vozila te osigurati ponovo uključivanje vozila pod pratnjom u promet.

Na način propisan u stavku 2. ovoga članka voditelj pratnje postupit će i u slučaju ako na vozilu pod pratnjom nastupi kvar, a ako vozilo nije moguće maknuti s ceste vozilo će se zaustaviti što bliže desnom rubu kolnika i propisno označiti.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 11/12/2006 15:14

E, vela havle, svakakvih tema :D

I zaista, ne znam, šta su se te hadžije uzdigli vozikati autobusima, avionima i ostlaim motornim prijevoznim sredstvima. što ne idu na konjima ,ili , eventualno, kamilama?

Bili bi zadovoljni i poreski obveznici, jer ne bi bilo potrebe za policijskom pratnjom, a naravno , bili bi zadovoljni i naši vehabije, jer bi, takav način transporta, značio povratak izvornim islamskim vrijednostima!

amrino

Post by amrino » 11/12/2006 15:15

Reina

Post by Reina » 11/12/2006 15:16

e svasta... zaista... :lol:

Post Reply