Pr(ij)elomni trenutak, defetizam i posljedice...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
NKVD

Pr(ij)elomni trenutak, defetizam i posljedice...

Post by NKVD » 27/02/2007 22:09

Nisam siguran da je pametno ovo sada pisati, ali sutra me možda prođe huja...
Ja mislim da bi ovo mogao biti jako bitan trenutak za našu budućnost i generalno za formiranje svijesti (ako nije kasno) naroda koji živi na ovim prostorima.
Presuda kao presuda nam ne može toliko pomoći/odmoći koliko naša interpretacija iste, Defetizam koji je zavladao je nešto puno ozbiljnije i sa mogućim težim posljedicama.
Ko je danas bio na mitingu i slušao nebuloze kojima se tamo pljeskalo, kući je, sasvim sigurno, otišao jako nesretan što je dio ovakvog trenutka, ovakvog naroda. To pod pretpostavkom da nije dio mračnog vilajeta koji, kao precrtan iz Andrićevih romana, prijeti da potpuno obavije našu stvarnost.
I ne spominjem Andrića u ovome kontekstu bez razloga, mogao sam se poslužiti i Selimovićem, Kusturicom i inim koji su napustili naš brod kada je voda suknula kroz pukotine. Potpuno svijesni šta napuštaju i kome se priklanjaju. Uvijek jačim i sposobnijim, dakle timu koji dobija. O njihovim karakterima, daljnim postupcima i našim razočarenjima drugom prilikom, sada samo o trenutku pucanja, uzrocima i posljedicama.
Ovo je trenutak kada gubimo kvalitet (koji, realno, jedva i da imamo), opasan momenat osipanja kojeg možda nismo ni svjesni. Defetizam i posljedice. Jeste, šta nas ne ubije možda nas ojača. Ali samo možda, a to smo već toliko puta probali i posljedice su katastrofalne. Mi NISMO sposobni iz poraza izaći dignute glave i iskoristiti emociju, promijeniti joj predznak i jurnuti naprijed. To nas ubija, mi imamo mentalitet žrtve i ako nas neko silom ne digne jako dugo ostajemo valjati se u blatu sopstvene nemoći i niskih strasti.
Zato je, kao rijetko kada, bitno da pričamo sa okolinom, čitamo vijesti naglas i iznosimo stavove, korigujemo svoje zablude i ne dozvolimo da nas ponese odron čije posljedice možda nećemo imati šanse popraviti.
U protivnom, svi će nam međunarodni eksperti biti kao Čekić i Softić (razumite me, hvala vam što me podržavate u ovoj mojoj borbi), svi političari kao Silajdžič i Tihić, svi mediji kao Avaz i Hayat...
I ne dozvoliti da se vrata koja će dodizi, i naši i prekodrinski, vrlo brzo otškrinuti učine neodoljivo primamljivim. Tu rijeku, taj Rubikon teško prelazimo u obratnom smijeru.

Fair Life

Re: Pr(ij)elomni trenutak, defetizam i posljedice...

Post by Fair Life » 27/02/2007 22:14

NKVD wrote:...
Mi NISMO sposobni iz poraza izaći dignute glave i iskoristiti emociju, promijeniti joj predznak i jurnuti naprijed.
...

Treba uciti od zemljoradnika...

I poslije slabe zetva vrijedi mu sijati. Prvo, dakle, treba njivu preorati... temeljito.

I pripaziti na 'korov'... da ne osvoji.

miro777

Post by miro777 » 27/02/2007 22:20

Ljudi, ma uopće nema mjesta defetizmu! :)

I ja sam se u prvi mah osjećao, da izvinete posrano, ali život ide dalje! Niste ni svjesni koliko potencijala ima u BiH, samo te potencijale treba pokrenuti, dovesti mlade, neopterećene ljude, krenuti već jednom raditi i stvarati. Od politiziranja radi politike same nema nikakve fajde!

Samo zakon, red, rad, disciplina, pravna država, jednakost za sve, pa da vidite kako stvari kreću divovskim koracima!

Pogledajte primjer jedne Njemačke 1945. (samo što je to potpuno drugi kontekst)! Razrušena, poražena, osramoćena, a pogledajte gdje je danas!Znači, ljudi, prihvatimo se posla i razvoja, od priče nema ništa!

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 27/02/2007 22:26

svaka ti cast. sve ko da sam sam ja pisao samo sto si ti to bolje rekao.

nazalost, cini mi se da je to prokletstvo ovog naroda...a bojim se da smo na putu da taj Rubikon predjemo uz - kao sto ovdje vidimo - masovne ovacije. :roll:

Nedostaje nam snage da se iz poraza uzdignemo sa odlucnoscu da ne idemo putem kojim nasi dusmani jedva cekaju da podjemo, a kojim se vise necemo moci vratiti.

Umjesto cudnog "uzitka" u sopstvenoj viktimizaciji koji cesto nalazim kod kolektiviteta bosnjaka, mogli bi jednom da krenemo putem kojim su isli neki prije nas i od kojih bi mogli mnogo toga da naucimo.

Nazalost, nadam se da cemo cesto iracionalno ponasanje sklono teorijama zavjere i vici i dreci zamijeniti racionalnim odlukama koje ce povratiti dostojanstvo i drzavi i narodu.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 27/02/2007 22:38

I moram jos da dodam da je duznost politickog liderstva da ljudima kazu ono i sto ne vole cuti ali je istina i kljucno je za njihovo dobro. Nasi medjutim, govore samo ono sto narod voli cuti i tako ih samo dalje guraju u iluziju.

NKVD

Post by NKVD » 27/02/2007 23:12

Da, i upravo se tu pokazuje kvalitet lidera. Kada natjeraš svoje stado da aplaudira nečemu što je do tada bilo nezamislivo. Kada je on dovoljno hrabar i arogantan da napravi taj iskorak i napusti sigurnost svog mindera, a sve u cilju nekakvog napretka. Kada ovaj medvjed Dodik kaže, kao sinoć u nekoj opskurnoj emisiji: "Ma ko je taj Mladić, šta on hoće, kako ga nije sramota, kakav je on heroj a skriva se i muči cijeli narod". Opa!
Bolje jedno mlako pivo nego možda i četiri hladna, kaže ovaj drugi, naš. Hadžifejzović mu da minute, nane ga proglase najvećim i najljepšim, hamali mu glambaju, on je haram-halal beg. Samo pomisli kako bi bilo korisno da i na našoj strani ima lider sa karizmom, sposoban i bezobrazan. Da kaže ljudima da deset ćevapa na Jablaničkom, Barca na tv-u, piva i "golf" dvojka nije civilizacijski maksimum i da bi možda mogli resetovati deset najtežih godina i krenuti dalje.

haris ubleha

Post by haris ubleha » 28/02/2007 00:40

@NKVD,
:thumbup: duboki naklon
postovi koje si napisao u posljednja dva dana su vrhunac ovog foruma, uveo bih obavezu da se citaju u skolama, preduzecima, javnim ustanovama, samo da se ovaj nesretni narod osvijesti i pogleda gdje je dosao 12 godina nakon sto smo izbjegli bioloski nestanak.
Da kazem da sam uzivao citajuci postove, lagao bih, jer je nasa realnost (bojim se i buducnost) upravo onakva kakvom si je opisao. Jadna i cemerna. I bojim se da cemo sada tonuti jos brze, jer bagra koja je najodgovornija za ovaj potop sada ima savrsen izgovor u "svijetu koji je protiv nas".

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 28/02/2007 02:27

Da kaže ljudima da deset ćevapa na Jablaničkom, Barca na tv-u, piva i "golf" dvojka nije civilizacijski maksimum i da bi možda mogli resetovati deset najtežih godina i krenuti dalje.

Za takav revolucionarizam nema dovoljno manevarskog prostora, niti lidera koji bi taj prostor mogli obezbjediti. Mukotrpna borba za dusu BiH, izmedju snaga suzivota s jedne strane i nacionalnog aparthejda s druge, se vodi u drzavnom parlamentu, ustavnom sudu, konferencijskim salama Vijeca Evrope .....

To umrtvljuje mase jer im ne pruza mogucnost aktivnog ucesca, te se sva energija manifestuje kroz podsjecanje na proslost. Drzavi lojalni gradjani nemaju Martin Luter Kinga koji ce organizovati radne akcije da bi se pomoglo narodu u Strgacini, ili nekog ko bi organizovao projekat naseljavanja Podrinja drzavi lojalnim gradjanima iz drugih dijelova BiH, kako bi se, tom krampom u glavu velikosrpstva, efektivno eliminisalo cilj genocida.

Ostaju politicka nadmudrivanja, pokusaj iskoristavanja presude u projektu stvaranja Distrikta Srebrenica, pokusaj osujecivanja istog, a sve to bez sirih masa, koje se bez konkretnih inicijativa zadrzavaju na slikovito opisanom nivou.

Vingo

Post by Vingo » 28/02/2007 08:37

NKVD wrote:Da, i upravo se tu pokazuje kvalitet lidera. Kada natjeraš svoje stado da aplaudira nečemu što je do tada bilo nezamislivo. Kada je on dovoljno hrabar i arogantan da napravi taj iskorak i napusti sigurnost svog mindera, a sve u cilju nekakvog napretka. Kada ovaj medvjed Dodik kaže, kao sinoć u nekoj opskurnoj emisiji: "Ma ko je taj Mladić, šta on hoće, kako ga nije sramota, kakav je on heroj a skriva se i muči cijeli narod". Opa!
Bolje jedno mlako pivo nego možda i četiri hladna, kaže ovaj drugi, naš. Hadžifejzović mu da minute, nane ga proglase najvećim i najljepšim, hamali mu glambaju, on je haram-halal beg. Samo pomisli kako bi bilo korisno da i na našoj strani ima lider sa karizmom, sposoban i bezobrazan. Da kaže ljudima da deset ćevapa na Jablaničkom, Barca na tv-u, piva i "golf" dvojka nije civilizacijski maksimum i da bi možda mogli resetovati deset najtežih godina i krenuti dalje.

To!!!!

mostarac

Post by mostarac » 28/02/2007 09:00

glupo da se ponavljamo ali NKVD :thumbup:

i imas bas nenasilan nick :D

foucault

Post by foucault » 28/02/2007 09:05

NKVD wrote:Nisam siguran da je pametno ovo sada pisati, ali sutra me možda prođe huja...
Ja mislim da bi ovo mogao biti jako bitan trenutak za našu budućnost i generalno za formiranje svijesti (ako nije kasno) naroda koji živi na ovim prostorima.
Presuda kao presuda nam ne može toliko pomoći/odmoći koliko naša interpretacija iste, Defetizam koji je zavladao je nešto puno ozbiljnije i sa mogućim težim posljedicama.
Ko je danas bio na mitingu i slušao nebuloze kojima se tamo pljeskalo, kući je, sasvim sigurno, otišao jako nesretan što je dio ovakvog trenutka, ovakvog naroda. To pod pretpostavkom da nije dio mračnog vilajeta koji, kao precrtan iz Andrićevih romana, prijeti da potpuno obavije našu stvarnost.
I ne spominjem Andrića u ovome kontekstu bez razloga, mogao sam se poslužiti i Selimovićem, Kusturicom i inim koji su napustili naš brod kada je voda suknula kroz pukotine. Potpuno svijesni šta napuštaju i kome se priklanjaju. Uvijek jačim i sposobnijim, dakle timu koji dobija. O njihovim karakterima, daljnim postupcima i našim razočarenjima drugom prilikom, sada samo o trenutku pucanja, uzrocima i posljedicama.
Ovo je trenutak kada gubimo kvalitet (koji, realno, jedva i da imamo), opasan momenat osipanja kojeg možda nismo ni svjesni. Defetizam i posljedice. Jeste, šta nas ne ubije možda nas ojača. Ali samo možda, a to smo već toliko puta probali i posljedice su katastrofalne. Mi NISMO sposobni iz poraza izaći dignute glave i iskoristiti emociju, promijeniti joj predznak i jurnuti naprijed. To nas ubija, mi imamo mentalitet žrtve i ako nas neko silom ne digne jako dugo ostajemo valjati se u blatu sopstvene nemoći i niskih strasti.
Zato je, kao rijetko kada, bitno da pričamo sa okolinom, čitamo vijesti naglas i iznosimo stavove, korigujemo svoje zablude i ne dozvolimo da nas ponese odron čije posljedice možda nećemo imati šanse popraviti.
U protivnom, svi će nam međunarodni eksperti biti kao Čekić i Softić (razumite me, hvala vam što me podržavate u ovoj mojoj borbi), svi političari kao Silajdžič i Tihić, svi mediji kao Avaz i Hayat...
I ne dozvoliti da se vrata koja će dodizi, i naši i prekodrinski, vrlo brzo otškrinuti učine neodoljivo primamljivim. Tu rijeku, taj Rubikon teško prelazimo u obratnom smijeru.

Svaka cast, majstore !

zlatan01

Post by zlatan01 » 28/02/2007 09:25

NKVD wrote:Nisam siguran da je pametno ovo sada pisati, ali sutra me možda prođe huja...

Bravo! Izvjestaj o stanju nacije, covjece... Ali, dijagnoza je tu, a sta je lijek?
Mi Bosanci kao nacija nemamo strategiju, ne postoje ciljevi koji su prihvatljivi za sve! Ja ne vidim te gromade od ljudi, te moralne autoritete koji mogu uciniti nesto vise nego "use, nase i podase"...

furlan
Has thanked: 1 time

Post by furlan » 28/02/2007 09:41

Sve to stoji sto ti napisa dobri nas NKVD, ali to je samo dijagnoza koju vec poznajemo ali tretman za lijecenje iste jos uvijek nismo pronasli.Svi vise manje znamo ko nas vodi i ko nas je vodio svih ovih godina, kap je prelila casu sa ovom tuzbom i porazom, ali opet nema nikoga da usmjeri taj jad i nezadovoljstvo u pozeljnom i jedinom pravcu.Opet smo culi govore o nasoj pobjedi i vadjenju stvari iz cjelokupnog konteksta koji je malo reci negativan.Problem je reci i ko ce reci da je ovo bio pad bosanske politike vodjene zadnjih petnaest godina(da je makar posljednji) koji pokazuje svu nasu nemoc i diletantizam.Ni lidera, ni jaku stranku, nece nam svevisnji poslati ko Mesiju, vec ga treba stvoriti i naci, a dok ne dignemo guzice sami slaba vajda.

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 28/02/2007 09:54

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:53, edited 1 time in total.

NKVD

Post by NKVD » 28/02/2007 14:36

Samo kratko, jer hitam...
vis a vis ...ali tretman za lijecenje iste jos uvijek nismo pronasli... jer je to normalna i očekivana reakcija na pametovanja poput mog gornjeg.
S obrzirom da nismo baš toliki imbecili pa povjerujemo u čuda da će s neba pasti novi Olaf Palme, sposoban, "naš" a da ga i drugi vole, nama valja zasukati rukave i raditi.
Evo kratak citat iz jedne moje ranije poruke:
...Vi MORATE, ako mislite praviti bilo kakve promjene, poći od osnovnih ćelija društva, da se poslužim sintagmom poznatom iz "mrskih" vremena. Recimo da su porodice homogene i da je tu posao završen (upitno, jel' da!?). Slijedi mjesna zajednica i opština. Ne država ili kanton, do toga treba doći zalaganjem i dokazivanjem...
Kakav je bio put bitnih lidera, na svim stranama i u svim sistemima, sposobnih da slijepom narodu otvore oči, opale par šamara i povedu u bolje sutra?! Krvava borba od samog početka. Neki su se uz stepenice penjali velikim koracikma i veoma brzo, neki su zauvijek ostali zakucani u prizemlju ali niko, baš niko, nikada nije zasjeo u parlament a da nije odero guzove po mjesnih odborima, opštinskim komisijama, odrorima "prijateljskih" firmi i sitnim partijskim ćelijama.
Recept je vrlo jednostavan i daje rezultate. Istina, prvi će koraci biti maleni i teški ali ide se naprijed. Dakle svaki dan rad, rad i rad: tegovi, škola, sport, štednja, sila, nekretnine, sklekovi, pare, snaga, moć...

Post Reply