Poziv

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Ahmmed

Poziv

Post by Ahmmed » 26/01/2007 23:31

Kadgod kakogod, Feed, black, Razmjeran, njonjica,Latinica,zena,vazda problemi, i svi ostali, zainteresirani :)

Ako ste u Sarajevu, bio bih veoma sretan kad bih se vidio s Vama, da sjednemo i popijemo čaj ....a može i limunada, kafa, po izboru :)

I ne razvlačite, da ne bih izdavao fetvu, pa na fetvu adendu.... :)

KOGOD KADGOD

Re: Poziv

Post by KOGOD KADGOD » 26/01/2007 23:49

Ahmmed wrote:Kadgod kakogod, Feed, black, Razmjeran, njonjica,Latinica,zena,vazda problemi, i svi ostali, zainteresirani :)

Ako ste u Sarajevu, bio bih veoma sretan kad bih se vidio s Vama, da sjednemo i popijemo čaj ....a može i limunada, kafa, po izboru :)

I ne razvlačite, da ne bih izdavao fetvu, pa na fetvu adendu.... :)

Ama rado bismo mi, ali ovi "ne sjede" sa zenama a kamoli da imaju petlju da s njima lice-u-lice popricaju... :)

A, i kako su "kratkog spoja" - jos bi se poceli fizicki obracunavati sa nama...

Eto, pozivala sam ja ovdje, da se slozimo oko jedne stvari koja nam je zajednicka - Qur'an - i niko se nije javio - kud ces veci dokaz da ne ZELE da smo jedan ummet nego da se ovako mogu okomljavati i vrijedjati bilo koga ciji im stav ne odgovara.

I to jos anonimno (ja se barem ne ustezem da nesto o sebi kazem [sto zazalih jer su se uhvatili beskrupulozno za neke detalje] dok oni mogu biti neki varioci, pekari, knjigovoci, dijasporci koji grickacu "kafirsku" socijalu dok se busaju u prsa kao veliki "posteni" vjernici dok malo jos na crno beru voce, ciste ili sta vec) nemaju takvi "petlju" da se suoce sa cinjenicama...

Probaj @Ahhmed, naci razumne ljude u svojoj okolini i pokusaj ih potstaci da se sloze oko zajednickih stvari a da ne obracaju paznju na razlicitosti koje nisu pitanje IMANA... Bog da ti je na pomoci, inshallah...
Moguce je, ali samo sa obrazovanim i ljudima otvorena uma... I kako je samo lijepo vidjeti slogu i medjusobnu ljubav i postovanje.

Mi ovdje nismo "vazni" - snaga nam je jedino u jedinstvu - tada bi mozda i bilo svrhe da se zajedno nadjemo - inace se mozemo samo nadati da "vladajuci" tipovi o tome pocnu kontati - sto je mala sansa jer njima odgovara dasmo razdvojeni i rsparcani....

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/01/2007 23:58

Kakogod, moj poziv i dalje važi....Neke stvari, jednostavno, kad se vidi ljudsko lice, promijene se....Postajemo obzirniji, pažljiviji, pristojniji...i o međusobnim razlikama, razgovaramo s puno više uvažavanja....A ovo su, čini mi se, ozbiljne stvari...Ponešto se pogrešno protumači, ponešto pogrešno pročita, padnu teške riječi,i eto belaja :)

Dakle, bilo bi lijepo da se organiziramo, naravno u skladu sa željama i mogućnostima :)

Selam!

niskoprofilni

Post by niskoprofilni » 27/01/2007 00:10

Zanimljiv prijedlog, tesko da ce proci... Ko zna kakvih sve likova ovdje ima, na sta bi to sve izaslo... S obrazovanim i tolerantnim osobama uvijek.
:thumbup:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 00:25

niskoprofilni wrote:Zanimljiv prijedlog, tesko da ce proci... Ko zna kakvih sve likova ovdje ima, na sta bi to sve izaslo... S obrazovanim i tolerantnim osobama uvijek.
:thumbup:

Ma, vjeruj mi, izašlo bi na hajr :)

Barem, kad je većina u pitanju...

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 27/01/2007 00:42

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:22, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 00:56

Latinica wrote:Hvala lijepa na pozivu Ahmmede. :oops:

Mozda se nekad i upoznamo. :)

( sto li me ova tema podsjeca na Visokog Predstavnika...H.S.S. :lol: :lol: :lol: pozdrav njonji mojoj :) kad sam vec tu :) )

p.s. KG KG ...zao mi je zbog tebe, sto su te neke osobe povrijedile, ne uzimaj sve ovo isuvise ozbiljno. Ako mozes. pozz :)

Ma, Latinica, nekako mi žao bude,kad čitam neke stvari....Pa rekoh, da se uživim u ulogu HR, ali bez bonskih ovlasti i zabrane javnog djelovanja :)

Latina

Post by Latina » 27/01/2007 01:03

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:23, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 01:05

Latinica wrote:Je li to zato sto si Bolji ?

Bolji? Od koga?

Latina

Post by Latina » 27/01/2007 01:06

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:24, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 01:11

Latinica wrote:Od sviju kojima si se obratio.

Iako mi ne manjka ni samopouzdanja ni samopoštovanja, ne pada mi na pamet ni pomisliti da sam bolji od bilo koga kome sam se obratio....Jednostavno, u ovih nekoliko posljednjih nedjelja nisam se aktivno uključivao u diskusije na "Filozofiji i religiji", ali sam pratio šta se dešava...Pa sam,kao neka vrsta "promatrača", odlučio da Vas pozovem.....

Latina

Post by Latina » 27/01/2007 01:14

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:25, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 01:16

Latinica wrote:
Ahmmed wrote:
Latinica wrote:Od sviju kojima si se obratio.

Iako mi ne manjka ni samopouzdanja ni samopoštovanja, ne pada mi na pamet ni pomisliti da sam bolji od bilo koga kome sam se obratio....Jednostavno, u ovih nekoliko posljednjih nedjelja nisam se aktivno uključivao u diskusije na "Filozofiji i religiji", ali sam pratio šta se dešava...Pa sam,kao neka vrsta "promatrača", odlučio da Vas pozovem.....

Aha. :)

pozz

Spavat ću snom pravednika :)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 01:18

I šta više: Znam sigurno, ko je od pozvanih milion puta bolji od mene.....

Latina

Post by Latina » 27/01/2007 01:24

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:26, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 01:29

Latinica wrote:
Ahmmed wrote:I šta više: Znam sigurno, ko je od pozvanih milion puta bolji od mene.....

Tko je ?

p.s. da i ja mirno usnim... :)

Mirno spavaj :)A odgovor ćeš dobiti , kad budemo pili kafu :)

Latina

Post by Latina » 27/01/2007 01:33

...
Last edited by Latina on 31/01/2007 02:27, edited 1 time in total.

forUMASH

Post by forUMASH » 27/01/2007 02:02

....aferim Ahmmede.....vidim, cafiri se ne pozivaju na kafu.... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 02:07

forUMASH wrote:....aferim Ahmmede.....vidim, cafiri se ne pozivaju na kafu.... :D

Za početak, pozvani su svi :)
No, posebno su pozvani , dakle imenima tj nickovima :D , oni koji su imali zapaženo učešće na ovoj diskusiji :)

Uvaženi forUMASH, pozivate se da budete zapisničar na pomenutoj kafi :)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 02:13

I kad malo bolje razmislim, u pravu si, ćafiri nisu pozvani :D

Iz prostog razloaga. Ne poznajem niti jednog ni "uživo", niti na forumu, čak ne dam za pravo da su ćafiri, ni onima koji sami sebe tako nazivaju :D

forUMASH

Post by forUMASH » 27/01/2007 02:15

....no sikiriki, ja sam malo neozbiljan veceras .... :D ....dovoljno sam procitao od tebe, tako da nemam nikakve sumnje kakve su tvoje namjere i motivi sta god i skim god radio..... :)

....sto se tice te kafe, ja cu biti slobodan da ti se javim kad se tokom ljeta pojavim u SA....s tobom bi bas bilo merak popiti jednu..... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 27/01/2007 02:18

forUMASH wrote:....no sikiriki, ja sam malo neozbiljan veceras .... :D ....dovoljno sam procitao od tebe, tako da nemam nikakve sumnje kakve su tvoje namjere i motivi sta god i skim god radio..... :)

....sto se tice te kafe, ja cu biti slobodan da ti se javim kad se tokom ljeta pojavim u SA....s tobom bi bas bilo merak popiti jednu..... :D

Bujrum, bit će mi zadovoljstvo :)

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 27/01/2007 02:22

Latinica wrote:Hvala lijepa na pozivu Ahmmede. :oops:

Mozda se nekad i upoznamo. :)

( sto li me ova tema podsjeca na Visokog Predstavnika...H.S.S. :lol: :lol: :lol: pozdrav njonji mojoj :) kad sam vec tu :) )

p.s. KG KG ...zao mi je zbog tebe, sto su te neke osobe povrijedile, ne uzimaj sve ovo isuvise ozbiljno. Ako mozes. pozz :)

Ne moze me "povrijediti" neko ciji mi ispadi nista ne znace, mila, samo me bude stid sto ne misle na to koliko ljudi CITA i prati ovo sve, i koliko onih, koji vole da vide da muslimani napadaju svoje sestre i bracu, "trlja ruke" i smjeska se na ovo...

Da je barem vrijedno uvreda i teskih rijeci (zao mi je onih koji se tako lahko sluze rijecima kao "lazov". "licemjer", "nevjernik" itd. jer ako onaj kojem je upuceno to nije - onda se to vrati onom koji je uputio takav naziv i njega cini takvim - a ne zelim da se ikome tako nesto desi, zato svima halalim, Bog zna, i unaprijed...)

:)

patrius

Post by patrius » 27/01/2007 02:54

KGKG,ne bih zelio da me pogresno shvatis,cijenim tvoje napore i uvidjam dobre namjere,ali,zaboga,ti,vidim,znas sve sto i bog zna.Iznosis svoje stavove kao da ih direktno od boga primas,ne ostavljajuci nikakvu mogucnost da se o njima polemise.Da li boga ima ili nema,mi to ne znamo,znat cemo kad i ako za to dodje vrijeme(ponaosob,svako za sebe).Sudeci prema nasem ovozemaljskom iskustvu,a ja ne vidim nista relevantnije da se donese zakljucak,vise ga nema nego sto ga ima.Ako nista drugo,bog se dosad trebao na bilo koji nacin ogradit od neshvatljivih zlocina koji su pocinjeni,i koji se i dan-danas cine u njegovo ime.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 27/01/2007 03:04

Ahmmed wrote:Kakogod, moj poziv i dalje važi....Neke stvari, jednostavno, kad se vidi ljudsko lice, promijene se....Postajemo obzirniji, pažljiviji, pristojniji...i o međusobnim razlikama, razgovaramo s puno više uvažavanja....A ovo su, čini mi se, ozbiljne stvari...Ponešto se pogrešno protumači, ponešto pogrešno pročita, padnu teške riječi,i eto belaja :)

Dakle, bilo bi lijepo da se organiziramo, naravno u skladu sa željama i mogućnostima :)

Selam!

Sto se mene tice, bujrum i kod mene na kahvu / caj / sok...

Moj ce efendija da nas sve posluzi jer on voli kada se kod nas sakupi vjernika (svakakvih) ali posto sam nije bas nacitan i hazur da se ukljuci, on radije "hizmeti" - i meni ne da da ustajem i da posluzujem - vise voli da me pusti da razgovaram jer me cijeni a ja njega jos vise, on u meni cijeni moje vrline ja u njemu njegove - mada su razlicite, u tome i jeste ljepota ravnopravnosti bez jednakosti...

Sad ce da "zapjene" ovi sto bi me "lupili" (onako "po Qur'anu") i zatvorili u kucu, i rekli kako mi je muz "papucar" ili tako nesto sto im je vazda na vrh jezika da uvrijede - ali meni to ne smeta, moj je efendija, da ga Bog nagradi najvisim Dzennetom i Svojim Rizalukom, bolji musliman u praksi nego vecina bradonja i "sveznajucih" zakonodavaca zajedno.

I kad bi im uspjelo da me zatvore (ne izlazim puno svakako osim poslom) - opet i sestre i braca koji su cijenjeni, ili nepoznati, u gradskoj IZ vole doci na sohbet sa mnom, Bog zna zasto, beli ima nesta sto vole da cuju ili pitaju, ili svoje znanje sa mnom podijele - sto ovima ovdje (koje si pozvao na skup) dodje k'o "neislamski" makar to ne bilo tako pretsjedniku IZ ili imamu najvece dzamije koji dolazi i sa hanumom, i bez nje, s vremena na vrijeme na sohbet, nasihat, muzakkaru...

Kako su se sastajali prvi muslimani? Zar zaista neko misli da su sjedili odvojeno i da nisu jedni s drugima razgovarali? Jedni druge su poucavali Qur'anu, i jedino ogranicenje kretanja im je bilo iz razloga predislamskih obicaja koje nije bilo moguce iskorijeniti u nekoliko dekada.

Cak su i zene hriscanke do prije par stoljeca bile smatrane posjedom muzeva i bez ikakvih prava, dok su muslimanke uzivale, u TEORIJI slobodu u svakom smislu, iako u praksi sovinisti nisu mogli da podnesu Istinu koja im je potvrdjena ni manje ni vise nego od Boga. Cak su se i najblizi sljedbenici Muhammedove poruke Qur'ana, kao Omar bin Al-Khattab, otvoreno protivili Poslaniku sto je zenama davana sloboda misljenja i izbora - ali samo iz postovanja prema njemu nisu javno iznosili svoje misljenje (dok su u privatnosti svojih kuca prema svojim zenama bili takvi da su se neke dolazile zaliti Poslaniku)...

Sta mislite da se desilo nakon njegove smrti? Sta drugo nego (stoljecima uspjesni) pokusaji da se zene vrate "gdje pripadaju" tj. "sto nize" i kao podrsku izmislili i pripisali Poslaniku izreke koje on nikad ne bi rekao, ne samo sto je vjerovao u ravnopravnost zena, nego zato sto je cvrsto vjerovao u ono sto mu je objavljivano...

Nakon smrti Poslanika, njegove zene (koje nisu kao ostale) su radije iza zastora razgovarale jer nisu imale muza a nisu se mogle ponovo udati, dok je bio ziv, ukljucivale su se u razgovor do odredjene mjere (sto je bilo nezamislivo u predislamsko doba kada su bile nasljedjivane, neobrazovane i bez ikakvih prava, samo posjed oceva i kasnije muzeva).

Postoji, u mnogim muslimanskim zemljama, redovno okupljanje vjernika, bez obzira na spol, gdje se razgovara o razlicitim stvarima, nekada braca a nekada sestre ordrze govor ili lekciju u vezi sa nekim ajetom / ajetima i novim saznanjima u vezi sa njima koje bi da podijele sa ostalima - i nema problema.

Vise se primjeti "zvjeranja" u zenske dijelove dzemata u tradicionalnim skupovima nego tamo gdje svi skupa sjede, muz do zene, neko sam ili sa prijateljem/icom, i gdje nemaju razloga da zvjeraju i gledaju ko je dosao ko se kako obukao itd - svima je vazno O CEMU se razgovara a ne KO govori i kako je obucen...

Post Reply