Pozitivni pomaci u poslovanju u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
JimMorrison

Pozitivni pomaci u poslovanju u BiH

Post by JimMorrison » 09/09/2011 11:44

Pročitao sm da su napravljeni dobri pomaci po pitanju poslovanja u BiH. Navodnoje evropska unija dala nekoliko milijuna za ubrzanje procesa registracije preduzeća. Sada je navodno znatno lakše osnivanje preduzeća bez puno papirologije. Ali pitanje je da li je to moguće sve registrirati i riješiti za 5 dana kako su naveli da će biti izvedivo ili to ipak traje znatno duže.

Pored toga su smanjili porez na dobit sa 30% na 10% što bi dodatno trebalo privući investitore da otvaraju firme i otvaraju radna mjesta.

Pitanje je koliko u praksi funkcionira sve navedeno ili su pak potrošilievropske pare, a stvari ostalena istom?

JThomas
Been thanked: 48 times

Re: Pozitivni pomaci u poslovanju u BiH

Post by JThomas » 09/09/2011 15:02

ubrzali jesu kako je bilo, ali za samu registraciju na sudu još uvijek treba 12-15 dana ako sve odmah ispravno predaš. još dva-tri dana trebaju za ID broj i statistiku i poslije toga možeš otvoriti račun u banci i početi faktički sa radom. znači u prosjeku je to ipak dvadesetak dana - ako znaš šta radiš i odmah sve ispravno predaš.

Toto

Post by Toto » 09/09/2011 16:54

Kome je duzina procesa registracije najveci problem u biznisu neka se okani biznisa i zaposli u Stranci

JThomas

Post by JThomas » 09/09/2011 17:00

to je zanemarljiv problem za sam biznis, slažem se. al' je ogledalo države i njenog (ne)funkcionisanja u globalu.

Toto

Post by Toto » 09/09/2011 17:39

makro ekonomija -u koju drzava moze da bidne plaho upletena- jeste vazan dio poslovanja svake firme, ali se na ovom foruma svaka tema vezana za poduzenistvo zavrsi na "jebavanje matere" drzavi, stranci i njihovim mahanama oko registracije ....
mislim da je to samo alibi za jalan poduzetnike koji nemaju muda ni da se registruju a kamo li da zapocnu neki biznis.
Registracija firme nejma ama bas nikakve veze sa poslovanjem firme.. Jebo ti biznismena kojemu je trosak registracije firme izrazen u dukatima i potrosenim norma satima najveci problem ..
U americi na salteru za registraciju provedes 15 minuta ili to uradis preko interneta -uz kaficu i sta onda.. e ondak pakuj kofere i put Kine. Razlozi zasto je skoro sva metalna i drvna industrija iz USA iseljena na istok (Kina, Tajvan itd) su uglavnom u skupoj drzavi u svakom smislu.

Ricken
Been thanked: 2 times

Post by Ricken » 09/09/2011 17:55

JimMorrison wrote:Pročitao sm da su napravljeni dobri pomaci po pitanju poslovanja u BiH. Navodnoje evropska unija dala nekoliko milijuna za ubrzanje procesa registracije preduzeća. Sada je navodno znatno lakše osnivanje preduzeća bez puno papirologije. Ali pitanje je da li je to moguće sve registrirati i riješiti za 5 dana kako su naveli da će biti izvedivo ili to ipak traje znatno duže.

Pored toga su smanjili porez na dobit sa 30% na 10% što bi dodatno trebalo privući investitore da otvaraju firme i otvaraju radna mjesta.

Pitanje je koliko u praksi funkcionira sve navedeno ili su pak potrošilievropske pare, a stvari ostalena istom?

Smanjenje poreza na dobit je na štetu privlačenja stranih invenstitora u odnosu na ono kako je bilo po starom zakonu o porezu na dobit, koji su do smanjenja poreza na dobit bili oslobođeni plačanja poreza na dobit u periodu od 5. godina, a sada je ta olakšica za stranog investitora ukinuta. No ono što nije sređeno je tumačenje poreznih zakona, pa porezne vlasti i UIO i Porezna uprava stvaraju dosta problema u poslovanju, tumačenjem poreznih zakona kako njima odgovara, idući na štetu i domaćih i stranih poduzetnika. S druge strane svake godine se uvodi neki novi nameti, recimo ove godine fond za invalide, a uskoro, iako je to uvedeno u RS-u, i u FBiH zakon o protupožarnoj sigurnosti koji će zahtejvati neke dodatne rashode. Sama registracija je dosta olakšana za domaće privrednike, ali i dalje postoji dosta papirologije kod procesa dobijanja svih potrebnih dokumenata za strance. Lijepo je ipak što je objedinjen registar za prijavu poreza i doprinosa.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 09/09/2011 18:08

Prije je registracija trajala 50 dana, a nekad i znatno duze, ovisno o tome tko se ustao na lijevu nogu u kojoj drzavnoj sluzbi. E sad zamisli motivacije onome tko zeli postati poduzetnik kad vidi takvu lakrdiju. Tko zna sto ga ceka kasnije u poslovanju i nosanju s inspekcijama i tko zna cime. Zato je pomak u registraciji firme dobar znak.

Menije glavni problem sto sam stranac. Ja sam mislio otvoriti firmu i zaposliti bosance i hercegovce da rade operativne poslove u firmi, a ja bi radio poslove managementa koje bi ionako morao raditi iz daleka i u raznim krajevima. Zato meni nije interesantno da moram dolaziti u Bosnu i Hercegovinu svaki drugi dan i cekati redove u drzavnim sluzbama i toko 50-10-200 dana samo da bi mogao poceti raditi.

Meni treba opcija da nadjem notara ili advokata koji ce sve te poslove obaviti za mene ako je to uopce moguce u BiH.

Ricken

Post by Ricken » 09/09/2011 18:19

JimMorrison wrote:Prije je registracija trajala 50 dana, a nekad i znatno duze, ovisno o tome tko se ustao na lijevu nogu u kojoj drzavnoj sluzbi. E sad zamisli motivacije onome tko zeli postati poduzetnik kad vidi takvu lakrdiju. Tko zna sto ga ceka kasnije u poslovanju i nosanju s inspekcijama i tko zna cime. Zato je pomak u registraciji firme dobar znak.

Menije glavni problem sto sam stranac. Ja sam mislio otvoriti firmu i zaposliti bosance i hercegovce da rade operativne poslove u firmi, a ja bi radio poslove managementa koje bi ionako morao raditi iz daleka i u raznim krajevima. Zato meni nije interesantno da moram dolaziti u Bosnu i Hercegovinu svaki drugi dan i cekati redove u drzavnim sluzbama i toko 50-10-200 dana samo da bi mogao poceti raditi.

Meni treba opcija da nadjem notara ili advokata koji ce sve te poslove obaviti za mene ako je to uopce moguce u BiH.

Naravno da jeste, imaš specijalizirane firme za to, sa full uslugom.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 09/09/2011 18:21

Ricken wrote: Naravno da jeste, imaš specijalizirane firme za to, sa full uslugom.
Koliko to odprilike košta? Da li te oderu kao jarca ili je cijena razumna?

talić

Post by talić » 09/09/2011 19:16

JimMorrison wrote:
Ricken wrote: Naravno da jeste, imaš specijalizirane firme za to, sa full uslugom.
samo su notarske usluge skupe a usluge knjigovodstvenih servisa sa pravnim uslugama su jeftine i možeš dobiti vrhunski kvalitet za 800 do 1000 KM što je jeftinije nego trošak jednog stalnog uposlenog.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 09/09/2011 20:30

talić wrote:
JimMorrison wrote:
samo su notarske usluge skupe a usluge knjigovodstvenih servisa sa pravnim uslugama su jeftine i možeš dobiti vrhunski kvalitet za 800 do 1000 KM što je jeftinije nego trošak jednog stalnog uposlenog.
Pa to je preskupo. U Hrvatskoj vrhunsko knjigovodstvo kosta oko 300-500 maraka.
Koliko kostaju usluge notara za osnivanje firme?

Ricken

Post by Ricken » 09/09/2011 22:50

Računovodstvene usluge zavise od obima posla, i normalno da ako nema mnogo prometa, cijena nije toliko velika koliko je cjenjeni kolega naveo. P.s. Koliko bilo šta vrhunski može biti za 300-500 KM? Ne kažem da usluge nisu ok, ali sam posao za takvu cijenu sigurno nije viša matematika.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 09/09/2011 22:59

Ricken wrote:Računovodstvene usluge zavise od obima posla, i normalno da ako nema mnogo prometa, cijena nije toliko velika koliko je cjenjeni kolega naveo. P.s. Koliko bilo šta vrhunski može biti za 300-500 KM? Ne kažem da usluge nisu ok, ali sam posao za takvu cijenu sigurno nije viša matematika.
To je cijena za malu firmu sa 0 zaposlenih, bez obracuna place, bez sluzbenih kola i obracuna goriva i putnih naloga, bez kupovanja raznih djindja na firmu. To je firma koja sluzi samo daa bi se izvrsila legalna naplata. Ima par stotina izdanih racuna mjesecno, treba ih proknjiziti i trebaju osnovni porezni savjeti vezani uz rutinsko poslovanje. Za takvo knjigovodstvo se trazi 300-500 maraka mjesecno u Hrvatskoj. Koliko to kosta u BiH?

JThomas

Post by JThomas » 09/09/2011 23:20

ne može biti firma sa 0 zaposlenih.

Ricken

Post by Ricken » 09/09/2011 23:49

U Hrvatskoj nema uslova kao u BiH o minimalnom broju zaposlenih, te niti direktor nemora biti u uposlenik.
Par stotina računa je puno i nevjerujem da možeš naći uslugu u raposnu od 300-500 KM. U BiH su malo drugačije odredbe pa ćeš morati i nekoga zaposliti. Sve u svemu teško ćeš naći te usluge u željenom rasponu, mislim možeš ali nespominji par stotina faktura. Tržište ovih usluga je drugačije uređeno ovdje nego u Hrvatskoj i dok tamo te usluge mogu pružati fizička lica ovdje moraš imati registrovanu djelatnost što poskupljuje i usluge. Ali pošto znam stanje i na tržištu Hrvatske stotinjak faktura mjesečno ne košta toliko koliko pričaš izuzev ako nije neka friendly based ponuda ili je riječ o nekom dosta manjem mjestu u Hrvatskoj, ali u Zagrebu nema šanse kao niti u Sarajevu. Probaj u nekim mnogo manjim mjestima i u BiH.
Last edited by Ricken on 09/09/2011 23:55, edited 1 time in total.

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 09/09/2011 23:51

Toto wrote:Kome je duzina procesa registracije najveci problem u biznisu neka se okani biznisa i zaposli u Stranci
:thumbup: kratko i jasno

talić

Post by talić » 10/09/2011 08:39

@ Jim Morrisone,
ako ti je skupo onda zaposli certificiranog računovođu pa mu daj plaću 1.500 KM i plati doprinose pa će te koštati 2.500 KM umjesto 1.000. Mislim da je brezobrazno i pohlepno ne cijeniti tuđi rad i tuđe vrijeme. Treba neko da troši 100 radnih sati na tvoju firmu a da mu platiš 300 KM. Dogovori cijenu po satu, realno bi bilo 20 KM pa će se vidjeti da li je to 15 sati mjesečno ili 150. :lol:

JimMorrison

Post by JimMorrison » 10/09/2011 09:22

talić wrote:@ Jim Morrisone,
ako ti je skupo onda zaposli certificiranog računovođu pa mu daj plaću 1.500 KM i plati doprinose pa će te koštati 2.500 KM umjesto 1.000. Mislim da je brezobrazno i pohlepno ne cijeniti tuđi rad i tuđe vrijeme. Treba neko da troši 100 radnih sati na tvoju firmu a da mu platiš 300 KM. Dogovori cijenu po satu, realno bi bilo 20 KM pa će se vidjeti da li je to 15 sati mjesečno ili 150. :lol:
Pa 20 KM po stu je sasvim ok. 15 sati je dovoljno da se sve odradi za ovakvu firmu o kojoj ja pricam. Razlika je da liimas neku internetsku firmu ili imas maloprodajni lanac trgovina s gomilom razlicitih artikala, puno radnika, sluzbenim vozilima i sl. Ako je punoposla, onda sigurno da trebas platiti kako spada. Ako je posla malo i sitno, onda mine pada na pamet da placaam 1000 maraka za 20 sati jer to ispada 66,6 km na sat. Vecu cijenu se placa ondakad firma naraste i kad zahtijeva puno posla, a ne da te netko odmah u startu odere sa 1000-1500 maraka, a posla nema ni za 1 postenu radnu smjenu.

E sad je jedina razlika sto ja imam takvu firmu u Hrvatskoj, a ovdje se radi o Bosni i Hercegovini. To je druga drzava i drugi zakoni. Ako su zakoni puno slozeniji, kompliciraniji i treba ogromna papirologija, onda je to druga stvar. Tu onda lezi zec.

Eshek

Post by Eshek » 11/09/2011 18:36

Firma u Sarajevu, sa 2 poslovne jedinice, 15-tak zaposlenih i par miliona godišnjeg prometa. Nekih 10-tak vozila je u firmi i par hiljada faktura godišnje.

Knjigovođu nemju, nego plaćaju 500 KM mjesečno i zadovoljni su.

Ricken

Post by Ricken » 11/09/2011 19:05

Eshek wrote:Firma u Sarajevu, sa 2 poslovne jedinice, 15-tak zaposlenih i par miliona godišnjeg prometa. Nekih 10-tak vozila je u firmi i par hiljada faktura godišnje.

I trebaju biti. Presedan.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 11/09/2011 19:24

Eshek wrote:Firma u Sarajevu, sa 2 poslovne jedinice, 15-tak zaposlenih i par miliona godišnjeg prometa. Nekih 10-tak vozila je u firmi i par hiljada faktura godišnje.

Takve su od prilike cijene i u Hrvatskoj. Skuplje je ako firma ima par hiljada racuna mjesecno (velika trgovina ili nesto slicno gdje ima masu kupaca ili pak brodska firma koja prodaje ogroman broj karata i sl.). Tada je skupo i onda takve firme zaposle svoje knjigovodje. Ali ako je to par hiljada racuna godisnje ili par stotina mjesecno, bez posebnih komplikacija, onda je to 1000-2000 kuna mjesecno, odnosno 277-555 maraka.

Spreman bi ja bio placati i 1500 maraka, ali s vremenom kad posao naraste. Medjutim, bilo bi vrlo nezgodno placati odmah toliko puno. Problem je sto u BiH postoji zakon da firma mora imati najmanje dvoje zaposlenih koji moraju biti bosanci i hercegovci. Nemogu ja zaposliti sebe i svoju zenu tamo jer mi smo stranci pa je tesko dobiti radnu dozvolu.

Ako zaposlim dvoje ljudi, onda je to jos 3-4 hiljade maraka bruto troska svaki mjesec + 1000-1500 maraka za knjigovodstvo... Onda cu radija nastaviti poslovati u Hrvatskoj ili ici otvoriti firmu u Srbiji, Crnoj Gori ili Sloveniji gdje su uvjeti puno povoljniji.

Da li jos vazi taj zakon da firma mora imati min. dvoje zaposlenih?

talić

Post by talić » 11/09/2011 21:30

hoćeš da kažeš da je ta cijena OK ? Zato se kaže: "Dabogda ti dijete bilo knjigovođa"! Da bi neko cijenio tvoj rad moraš cijeniti rad drugih. Nije pošteno da knjigovodstveni servis sa npr. 5 uposlenih mora voditi takvih 25 firmi samo da bi zaradili za plaće, doprinose i trošak firme.

JimMorrison

Post by JimMorrison » 11/09/2011 22:41

talić wrote:

hoćeš da kažeš da je ta cijena OK ? Zato se kaže: "Dabogda ti dijete bilo knjigovođa"! Da bi neko cijenio tvoj rad moraš cijeniti rad drugih. Nije pošteno da knjigovodstveni servis sa npr. 5 uposlenih mora voditi takvih 25 firmi samo da bi zaradili za plaće, doprinose i trošak firme.
Mi se izgleda ne kuzimo. Ja ne znam kakvi su zakoni i procesi knjigovodstva u Bih. Mozda je to skroz drugacije. Ono sto meni radi moj knjigovodstveni servis nije veliki posao i moja cijena je 360 maraka. Radi se o renomiranom servisu koji je usput i revizorski ured. Naplacuju oni neke poslove iznimno puno, a neke iznimno malo, sve proporcionalno kolicini posla. E sad, ako su u BiH drugaciji zakoni i puno vise papirologije i posla, onda je to druga prica.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 12/09/2011 00:06

JimMorrison wrote:
talić wrote:

Mi se izgleda ne kuzimo. Ja ne znam kakvi su zakoni i procesi knjigovodstva u Bih. Mozda je to skroz drugacije. Ono sto meni radi moj knjigovodstveni servis nije veliki posao i moja cijena je 360 maraka. Radi se o renomiranom servisu koji je usput i revizorski ured. Naplacuju oni neke poslove iznimno puno, a neke iznimno malo, sve proporcionalno kolicini posla. E sad, ako su u BiH drugaciji zakoni i puno vise papirologije i posla, onda je to druga prica.
Ma sve se da rijesiti...

Registracija se odradi u toku 5 radnih dana, pod uslovom da znas prave ljude, a i cijena je prihvatljiva, mada ces naravno morati poloziti x maraka ovisno od tipa firme koju namjeravas registirati. Detalje mogu provjeriti, nisam to dugo radio, ali znam da je prijatelj prije 4 godine za svega nekoliko dana zavrsio registraciju preko advokata koji iskljucivo radi te poslove - trosak par stoja, zanemarivo.

Sto se tice knjigovodstva, moj savjet je da kontaktiras lokalne servise i uzmes ponude, jer forum i nije najbolje mjesto za to. U igri je dosta faktora, od PDV statusa do broja faktura, troskova, revizije, plus racunaj da ce ti vjerovatno trebati fiskalni sistem (kasa), koji nemate u HR. Osim toga, regulativa je jako slicna i siguran sam da mozes sve rijesiti za istu lovu kao u HR, mozda i manje ako odbijemo fiskalizaciju. Dakle, telefon u ruke, objasni sta ti treba i za par dana imas konkretnu cifru,

I naravno, nek je sa srecom :D

talić

Post by talić » 12/09/2011 08:04

JimMorrison wrote:
talić wrote:

u BiH je većina vlasnika polupismena pa im knjigovostveni servis popunjava čak i virmanske uplatnice. Tako da osim kontiranja faktura, prijava i odjava radnika, obračuna plaća, kalkulacija, pologa pazara, vođenja blagajne, dostave podataka za statistiku, poreskih prijava, knjigovodstveni servisi rade i obavezne šestomjesečne i godišnje obračune. U vrijeme obračuna većina knjigovodstvenih servisa radi i do ponoći. Rudarski posao.

Post Reply