Pozitivna tema

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

sirotanovic
Posts: 229
Joined: 10/10/2007 12:25

#26

Post by sirotanovic »

Iako je sama rijec "izvuci" malo gruba...evo jedno kratko razmisljanje na ovu temu.

Prije svega mi moramo biti svijetlost drugima. Mi svojim svjetlom moramo osvjetljivati tamu u drugima. Jer, kako ocekivati od tame da sama od sebe bude svjetlo, kada znamo da tama nije nista drugo do odsustvo svjetla?

Dakle, svojim svjetlom osvijetlimo tamu u drugima; tada ce nestati tama a pojavit ce se svjetlo.

Svetlo je ubica tame!
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#27 Re: Pozitivna tema

Post by madona »

klif wrote:Pitanje upućujem svima, ali prije svega religioznim među nama.

Kako iz ljudi izvući ono najbolje, najpozitivnije i najljudskije u njima?
Tako sto ces ti biti najbolji, najpozitvniji i najljudskiji prema ljudima. Probaj, vidjeces da nije lako nimalo.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#28

Post by lady midnight »

postoji nekoliko ljudi na ovom svijetu, nadjoh ih na mjestima na kojima sam im se mozhda najmanje nadala, ali koji mi uvijek vrate vjeru u to da na svijetu postoji dobro; time shto chine neshto dobro chemu se divim, shto znaju naci prave rijechi u svakom trenutku, ili jednostavno time shto su takvi kakvi su... chestiti, iskreni, dragi, pouzdani....i josh se vishe divim tome shto su takvi u svijetu u kojem to nimalo nije lako. i divim se ljudima zbog tih osobina vishe nego shto bih se ikada mogla diviti nekom "maheru" koji je uspio u karijeri, u javnosti ili gdje vec ...
zahvalna sam shto postoje i shto ih znam, i zahvalna sam za to upravo u onim trenucima kada me neke okolnosti dovedu do toga da posumnjam u sve i da cijeli svijet poshaljem u neku stvar...

znam da sam "izvrnula" temu, jer bi se trebalo raditi o tome koliko mi sami mozhemo uticati na tu pozitivu u nekom drugom, ali ja priznajem da ne znam kako se to radi ili kako naci neki recept, osim da se chovjek trudi da chista obraza hoda kroz zhivot, ili da pokusha da od ovakvih koje spomenuh neshto nauchi (i onda kada zbog nekih okolnosti to na prvi pogled mozhda izgleda neprimjereno... isplati se pogledati i drugi put)
User avatar
Bosancica ?
Posts: 194
Joined: 10/09/2007 11:05

#29

Post by Bosancica ? »

Mislim da je tema veoma zanimljiva.
Po meni je na prvom mjestu da neko sam , za sebe ,posjeduje to najbolje , pozitivno i ljudsko a onda da proba oko sebe to da prosiri na druge ljude ili da ''izvuce ''od drugih ljudi .
U svakom slucaju ce znati sta trazi od drugih kad to vec sam posjeduje.
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#30 Re: Pozitivna tema

Post by Brunello »

klif wrote:Pitanje upućujem svima, ali prije svega religioznim među nama.

Kako iz ljudi izvući ono najbolje, najpozitivnije i najljudskije u njima?
Pa zar treba religiozan biti da bih mogao o toj temi da raspravljam????
pa pozitivan neznaci biti religiozan!!! Posten je karakter a ne religija.....jao boze tema na ovome sax-u odmah se sjetim one 2sta djezaca o zavicaju znaju".....Boze sacuvaj.....
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#31

Post by Brunello »

Bosancica ? wrote:Mislim da je tema veoma zanimljiva.
Po meni je na prvom mjestu da neko sam , za sebe ,posjeduje to najbolje , pozitivno i ljudsko a onda da proba oko sebe to da prosiri na druge ljude ili da ''izvuce ''od drugih ljudi .
U svakom slucaju ce znati sta trazi od drugih kad to vec sam posjeduje.
Tema je zanimljiva ali pogledaj postavljeno pitanje i izjavu "pogotovo mi religiozni"..... Pa cekaj, zar su samo religiozni oni koje dobro, kvalitetno, napredno, uspjesno, korisno drustvo / ljude trebaju.....halloooooo
User avatar
black
Posts: 17282
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32

Post by black »

Imate li naviku omalovažavati samog sebe, moguće je i da će drugima biti teško prihvatiti vas. Osjećati prema sebi zdravo samopoštovanje nije isto što i biti narcisoidan. Narcis, lik iz grčke mitologije koji je sve vrijeme provodio u čežnji za vlastitim odrazom na površini vode, zanemarivao je sve ostale u životu jer je bio toliko zaokupljen samim sobom. Bio je poput onih koji satima nastoje namjestiti besprijekornu frizuru ili se savršeno našmikati kako bi ih drugi smatrali lijepima.
U pozadini je toga pretpostavka da nisu dovoljno dobri onakvi kakvi jesu, te da se moraju mijenjati i poboljšavati kako bi u tuđim očima bili prihvatljivi.
Istinsko samopoštovanje pripada onome tko se gleda u ogledalo ne kako bi kritizirao ili se divio, nego kako bi proniknuo dublje od fizičke površine, u samu bit djeteta Božjeg čiji odraz ondje vidi. Onaj ko nadilazi strah i nelagodu kako bi se duboko i s ljubavlju zagledao u vlastite oči trebao bi biti u stanju taj pogled ljubavi posve podijeliti i s drugima. Prihvatite to što i kakvi jeste, izložite se opasnosti i podijelite sebe s drugima, a potom samo gledajte kako ćete napredovati i rasti.
rina*
Posts: 257
Joined: 07/05/2007 10:48

#33 Re: Pozitivna tema

Post by rina* »

klif wrote:Pitanje upućujem svima, ali prije svega religioznim među nama.

Kako iz ljudi izvući ono najbolje, najpozitivnije i najljudskije u njima?

Ako si mislio na ljude u svom blizem okruzenju jedino mozes utjecati sa dobrim primjerom. Ne razumijem zasto izvlaciti nesto iz nekoga, ljudi daju sebe i od sebe onoliko koliko mogu i znaju, i sami moraju imati tu sposobnost da naglase, razviju svoje najace osobine. Kao sto to rece Black, prihvatiti sebe i podjeliti to sa drugima, raditi na tome da razvijes svoj duh.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#34

Post by gospodar kuglastih munja »

Odgovor o dobroti je tesko traziti kod religioznih ljudi, jer su same religije sistem koji zivi sa drugim standardima od ovog naseg danasnjeg. Gradjasko drustvo i religija su dvije suprotnosti i tu postoji vjecna kolizija. Ono sto je u jednoj religiji sasvim normalan odnos gospodar-rob, u gradjanskom drustvu je diskriminacija i kaznjivo djelo.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#35

Post by pesak »

Mislim da je osnovno govoriti istinu i primati onog koji govori istinu, biti otvoren za istinu. Sve posle dodje samo.
Mozda sam malo opterecena, ali mislim da je Istina osnova svakog dobra.

S druge strane, ne postoji dobro, kao sto ne postoji ni zlo. Bar sam nekad tako razmisljala. :-? Mi smo samo glumci na 'pozornici zivota". Ali, treba biti dovoljno dobar, dovoljno otvoren istini , da bi se uopste shvatilo o cemu se govori.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#36

Post by pesak »

Cini mi se da je osnovni motiv svakog cina dobroga u zivotu posledica zelje da nama bude dobro. Sujeta. To je obeshrabrujuce. Neko kaze da to nije bitno, da je vazan sam cin dobrog dela. Ne mislim tako. Meni je bitno zasto to cinimo. A ako ne mozemo mi sami da cinimo dobro radi samog dobra , onda nema smisla ni ciniti dobro. Bar meni ne.
Ako si ti preveo slepu zenu preko ulice da bi se ti dobro osecao, a ne da bi njoj ucinio dobro, onda- nema smisla, nema vrednosti.
Ne znam.
Hocu da kazem da ako mi sami ne cinimo dobro radi dobra samog, onda je i besmisleno izvlaciti od drugog dobro, jer i tudje dobro je isto poradi sujete, a ne zbog samog dobra. Prosto, verujem da covek vise voli gram svog sala nego hiljade suza hiljade drugih ljudi.
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#37 Re: Pozitivna tema

Post by WizzardFromBOZ »

klif wrote:Pitanje upuæujem svima, ali prije svega religioznim meðu nama.

Kako iz ljudi izvuæi ono najbolje, najpozitivnije i najljudskije u njima?
jedino sto mozemo (i moramo) jeste da "izvlacimo ono najbolje, najpozitivnije i naljudskije" u - nama, pa cemo onda isto dobiti i u - njima.
User avatar
mama32
Posts: 259
Joined: 27/10/2004 10:33
Location: Sweden
Contact:

#38

Post by mama32 »

Što bi rekli ljudi.. a ko te ružio pa ti sad treba utjeha.. da u njemu pokušaš naći ono pozitivno i ljudsko?
Tu ti leži odgovor.. nisu svi ljudi isti.
Neki su sami od sebe i pozitivni i humani i lijepi i dobri... i fini
Evo, ja, npr... ;)
Obidjite me na Zakonprivlacnosti.com. :)
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#39

Post by simi5 »

Iz dobrog čoveka ne mora ništa da se izvlači. Daje sam(a) od sebe sve što može. Samo takve dobre ljude uglavnom ne ceni okolina. Ili su previše dobri pa ih ismevaju, ili iskorišćavaju pa zaborave, ili se prepadnu i počnu da traže neke tajne planove i skrivene interese.
Post Reply