Pozar u Sarabon-u

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
bpsang

Pozar u Sarabon-u

Post by bpsang » 22/04/2007 16:32

Pored sve muke i nedaca zaposlenih u Sarabonu,
danas oko 15 h je izbio pozar u tom preduzecu

Image

Image

Image

Image

Neelix

Post by Neelix » 22/04/2007 19:42

vidio sam i puno gusci, crni dim. uslikao si samo kraj :roll: :)

bpsang

Post by bpsang » 22/04/2007 20:01

tad sam i prosao, kad je sve skoro gotovo bilo

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 22/04/2007 21:11

Na dnevniku su rekli da je izgorio administrativni dio fabrike, uključujući i svu arhivu preduzeća... :? :shock:

Ivy

Post by Ivy » 22/04/2007 21:45

Pa sta je ovo danas sa pozarima??? :shock: :?

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 22/04/2007 21:45

valterbranisarajevo wrote:Na dnevniku su rekli da je izgorio administrativni dio fabrike, uključujući i svu arhivu preduzeća... :? :shock:

S obzirom da su pod stečajem i da je izgorjela dokumentacija...Samo ću reći, ničija nije do zore gorjela, svanuće i nama dan!

van Basten
Has thanked: 2 times

Post by van Basten » 23/04/2007 02:09

Čim izgori administrativni dio nekog kompleksa i samim tim u prah pretovir "tek ponešto papirića", očito je da tu nisu čista posla i da se neko rješavao nepotrebne dokumentacije

Qler

Post by Qler » 23/04/2007 09:30

van Basten wrote:Čim izgori administrativni dio nekog kompleksa i samim tim u prah pretovir "tek ponešto papirića", očito je da tu nisu čista posla i da se neko rješavao nepotrebne dokumentacije

i ja sam ovo pomislio..

texel

Post by texel » 23/04/2007 10:23

van Basten wrote:Čim izgori administrativni dio nekog kompleksa i samim tim u prah pretovir "tek ponešto papirića", očito je da tu nisu čista posla i da se neko rješavao nepotrebne dokumentacije

da se primjetiti da nije slučajno..

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 23/04/2007 10:24

Ma nek sve zapale, zgradu moju.... tvoju... jel ovo je definitivni zemlja za sve njihove ljude... za njihovu djecu.... za taldžije..., a mi slobodno možemo da se reselimo... i da im sve ostane.....

Kupili su Barice, kupili su Nišiće.... Skakavac, Nahorevo... podižu velike ograde.... vrijeme je da mi razgulimo jer je jasno da im kvarimo plan....

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 23/04/2007 10:41

uvjek dobar gost wrote:Ma nek sve zapale, zgradu moju.... tvoju... jel ovo je definitivni zemlja za sve njihove ljude... za njihovu djecu.... za taldžije..., a mi slobodno možemo da se reselimo... i da im sve ostane.....

Kupili su Barice, kupili su Nišiće.... Skakavac, Nahorevo... podižu velike ograde.... vrijeme je da mi razgulimo jer je jasno da im kvarimo plan....

Ko je ono nešto govorio da će ''Bosnom vladati 20 bošnjačkih porodica''?! :roll:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 23/04/2007 11:14

Ili čak i manje..... njih, a mi obični smrtnici sretat ćemo se na poljima čaja, kafe... i maka..... nek nam je na čast, a njima na obraz... i jeste valjda je i taj sudni dan blizu... pa nek svak sam ide bogu na istinu.... i nek onda sam pravda svoja djela učinjena na ovom dunjaluku...

Ne znam samo šta čekamo.....

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 23/04/2007 19:56

Istraga MUP-a Kantona Sarajevo: Požar podmetnut

Albina DACIĆ, Maja RENER 23.04.2007 18:13

SARAJEVO - Požar u Tvornici čokolade i kandita "Sarabon" Sarajevo, koji je izbio dan uoči najavljenog podnošenja krivičnih prijava zbog pronevjera u firmi, podmetnut je.
Utvrdio je ovo vještak protivpožarne zaštite MUP-a Kantona Sarajevo. Iz policije je saopšteno da je nepoznata osoba ili više njih u nedjelju u upravnom dijelu zgrade "Sarabona" izazvala požar posipanjem zapaljive tečnosti i paljenjem otvorenim plamenom.
Uništavanje kancelarija sa dokumentacijom o poslovanju nije spriječilo Sindikat firme da juče podnese krivične prijave zbog kriminala u ovoj tvornici.
Hamdo Duraković, predstavnik bivših radnika "Sarabona", u kojem je proizvodnja zbog milionskih dugova prekinuta u januaru prošle godine, tvrdi da se odmah znalo da je požar podmetnut.
"Logično je da je požar podmetnut jer su i struja i plin u fabrici isključeni prije godinu i pol. Požar je izbio u direktorovoj kancelariji, a proširio se na još desetak kancelarija", rekao je Duraković.
Kaže da je požar podmetnut u kancelariji gdje je bila financijska dokumentacija o ljudima koji su izvršili kriminal u "Sarabonu".
Esad Zulić, predsjednik Sindikata "Sarabona", kazao je da je Sindikat juče podnio krivične prijave protiv 14 osoba iz Uprave i Nadzornog odbora ovog preduzeća, Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo i Vlade Kantona Sarajevo zbog nepravilne privatizacije i nezakonitosti učinjenih nakon nje.
"Krivične prijave su podnesene zbog postojanja osnova sumnje da su postupali kao organizovana grupa i pojedinci s namjerom pribavljanja koristi i nanošenja štete kantonu i radnicima, a u cilju uništavanja preduzeća, što je za posljedicu imalo potpuni kolaps preduzeća sa epilogom stečaja. Radnici su oštećeni za pet miliona KM", rekao je Zulić.

Imena osumnjičenih za kriminal

Krivične prijave podnesene su protiv Vahidina Čomora, vlasnika i direktora "Sarabona", njegovog brata Bahrudina Čomora, predsjednika Nadzornog odbora, protiv članova Uprave i bivših direktora Sabahudina Zahirovića i Sulejmana Bajrića. Radnici su prijavu podnijeli i protiv Mihajla Stanarevića, izvršnog direktora, i Musadika Bogorovca, izvršnog direktora za finansije.
Među 14 osoba prijavljenih tužilaštvu su i Abid Šarić, ministar privrede KS, Ševkija Okerić i Nusret Prguda, bivši direktori Kantonalne agencije za privatizaciju (KAP), Fahrudin Nalo, predsjednik Uprave KAP-a, te bivši članovi Nadzornog odbora "Sarabona" Esad Medošević, Muhamed Prlja, Mustafa Gadžo i Sidiku Sahail, koji je kupcu "Sarabona" dao milion KM za dokapitalizaciju firme.

Nezavisne novine

in33sa

Post by in33sa » 24/04/2007 10:58

Pa svasta, nedavno na 60 minuta usnimise i ove Comore, ma na ranu ih priviti, posteni, pametni, tvrde da su radnici izmanipulirani, ne bijese tesko shvatiti da ih je izmanipulirao Zlaja a sve kamerom zabiljezio Zlajin poltron Bakir.
A oni se samo bore za bosnjacke interese, kao i komsija im Scepo preko ceste.

E pa svasta, ne mozes vjerovati.

in33sa

Post by in33sa » 24/04/2007 11:04

valterbranisarajevo wrote:Istraga MUP-a Kantona Sarajevo: Požar podmetnut

Krivične prijave podnesene su protiv Vahidina Čomora, vlasnika i direktora "Sarabona", njegovog brata Bahrudina Čomora, predsjednika Nadzornog odbora, protiv članova Uprave i bivših direktora Sabahudina Zahirovića i Sulejmana Bajrića. Radnici su prijavu podnijeli i protiv Mihajla Stanarevića, izvršnog direktora, i Musadika Bogorovca, izvršnog direktora za finansije.
Među 14 osoba prijavljenih tužilaštvu su i Abid Šarić, ministar privrede KS, Ševkija Okerić i Nusret Prguda, bivši direktori Kantonalne agencije za privatizaciju (KAP), Fahrudin Nalo, predsjednik Uprave KAP-a, te bivši članovi Nadzornog odbora "Sarabona" Esad Medošević, Muhamed Prlja, Mustafa Gadžo i Sidiku Sahail, koji je kupcu "Sarabona" dao milion KM za dokapitalizaciju firme.

Nezavisne novine

Inace, ekipa sa spiska (minus neki, plus jos neki) je u crno zavila jos sarajevskih firmi, broja nema jer tesko je znati u sto su sve se upleli.

Ono sto ja znam, nije za pricu, jer nikoga nije ni briga.

Ali svakako treba dodati gospodina Zagija Backovica, bivseg ministra privrede kantona, on je cuda radio.
Zatim bivseg nacelnika opcine Stari Grad gospodina Fehima prezime mu znate, pa ostale nacelnike sarajevskih opcina, opcinske sluzbenike, kantonalne sluzbenike, manje vise svi su se vodili onom "sa medom raditi a med ne lizati, nema smisla".

Drzave i govana.

senada

Post by senada » 24/04/2007 11:19

valterbranisarajevo wrote:Istraga MUP-a Kantona Sarajevo: Požar podmetnut

SARAJEVO - Požar u Tvornici čokolade i kandita "Sarabon" Sarajevo, koji je izbio dan uoči najavljenog podnošenja krivičnih prijava zbog pronevjera u firmi, podmetnut je.
Utvrdio je ovo vještak protivpožarne zaštite MUP-a Kantona Sarajevo. Iz policije je saopšteno da je nepoznata osoba ili više njih u nedjelju u upravnom dijelu zgrade "Sarabona" izazvala požar posipanjem zapaljive tečnosti i paljenjem otvorenim plamenom.
Uništavanje kancelarija sa dokumentacijom o poslovanju nije spriječilo Sindikat firme da juče podnese krivične prijave zbog kriminala u ovoj tvornici.
Hamdo Duraković, predstavnik bivših radnika "Sarabona", u kojem je proizvodnja zbog milionskih dugova prekinuta u januaru prošle godine, tvrdi da se odmah znalo da je požar podmetnut.
"Logično je da je požar podmetnut jer su i struja i plin u fabrici isključeni prije godinu i pol. Požar je izbio u direktorovoj kancelariji, a proširio se na još desetak kancelarija", rekao je Duraković.
Kaže da je požar podmetnut u kancelariji gdje je bila financijska dokumentacija o ljudima koji su izvršili kriminal u "Sarabonu".
Esad Zulić, predsjednik Sindikata "Sarabona", kazao je da je Sindikat juče podnio krivične prijave protiv 14 osoba iz Uprave i Nadzornog odbora ovog preduzeća, Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo i Vlade Kantona Sarajevo zbog nepravilne privatizacije i nezakonitosti učinjenih nakon nje.
"Krivične prijave su podnesene zbog postojanja osnova sumnje da su postupali kao organizovana grupa i pojedinci s namjerom pribavljanja koristi i nanošenja štete kantonu i radnicima, a u cilju uništavanja preduzeća, što je za posljedicu imalo potpuni kolaps preduzeća sa epilogom stečaja. Radnici su oštećeni za pet miliona KM", rekao je Zulić.

Nezavisne novine

Prilog iz arhiva Nezavisnih septembra 2006. - uzroci spaljivanja dokaznih materijala -

Kapital Tvornice Čokolade i kandita "Sarabon'' Sarajevo manji od poslovnih gubitaka
"Sarabon" u minusu 10,8 miliona KM

SARAJEVO - Tvornica čokolade i kandita "Sarabon" Sarajevo do kraja septembra prošle godine ostvarila je gubitak u poslovanju od oko 10,8 miliona KM, što je za 3,4 miliona KM više od vrijednosti kapitala firme.

Ovi podaci dio su izvještaja vanjskog revizora, revizorske kuće "Anka M" iz Mostara, urađenog na inicijativu dioničara Joze Muse.

Prema poslovnim knjigama firme, gubitak je iznosio oko 410.000 KM, odnosno oko 10,4 miliona KM manje nego što je ustanovio revizor.

Esad Zulić, predsjednik Sindikata "Sarabona", istakao je da do danas stanje nije pozitivno promijenjeno. Čak naprotiv, dodaje on, dugovanja su povećana, a s obzirom da je kapital manji od gubitaka, radnici strahuju od stečaja.

Prema izvještaju vanjskog revizora, "Sarabon" je u zalihama imao oko 375.000 KM robe i opreme, što je za oko 1,5 milion KM manje od stanja navedenog u knjigama. Poslovne knjige iskazale su da "Sarabon" od kupaca potražuje oko 4,5 miliona KM, dok firma, prema nalazu revizora, zapravo od kupaca treba da naplati nešto manje od 600.000 KM.

"Pitanje je šta je s novcem koji je naplaćen, a nije prikazan", kaže Zulić.

Potraživanja od radnika iznose 548.228 KM. Većinu, oko 500.000 KM, firma potražuje od Vahidina Čomora, kupca 45,9 odsto kapitala "Sarabona", generalnog direktora do kraja prošle godine i aktuelnog predsjednika Nadzornog odbora. Ova potraživanja utvrđena su na osnovu odluka Nadzornog odbora i Direkcije iz 2003. godine. Od njegovog brata Bahrudina Čomora, koji je bio predsjednik Nadzornog odbora, a trenutno je v.d. direktora, firma potražuje gotovo 3.000 KM. Potraživanja od ostalih radnika iznose 500 KM. Oko 17.000 KM "Sarabon" potražuje od aktuelnog ministra policije Kantona Sarajevo Sulejmana Bajrića, koji je, kako kaže Zulić, bio direktor Pravne službe, te od Sabahudina Zahirovića. Oko 16.000 KM firmi duguje Mirko Mandić.

Najveća dugovanja, oko 3,4 miliona KM, "Sarabon" ima prema bankama, zatim oko 3,2 miliona KM prema dobavljačima, te oko 1,5 miliona KM prema radnicima.

"Od banaka najviše se duguje Hipo banci koja pod hipotekama ima kompletnu fabriku i koja je tužila i hoće sada da naplati dugove. Dugovi banci su krajem 2004. godine bili oko tri miliona KM, a sada su 3,7 miliona KM. Dugovi radnicima su povećani do danas zbog zaostalih plata i regresa. Tužili smo i nadamo se da ćemo od nečega uspjeti naplatiti potraživanja", kazao je Zulić.

Jozo Musa juče nije odgovarao na naše pozive, a telefoni u preduzeću isključeni su nekoliko mjeseci.

M. RENER

jezičar

Post by jezičar » 24/04/2007 13:08

uvjek dobar gost wrote:Ma nek sve zapale, zgradu moju.... tvoju... jel ovo je definitivni zemlja za sve njihove ljude... za njihovu djecu.... za taldžije..., a mi slobodno možemo da se reselimo... i da im sve ostane.....

Slažem se s tobom.

jezičar

Post by jezičar » 24/04/2007 13:11

Sjećate li se požara u kliničkom centru prije par godina? Juni mjesec +30 stepeni i gorila grijalica naveće. Izgorila neka dokumentacija... Slučajno valjda...

Post Reply