Povorka ponosa u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

elcaliente

#76 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by elcaliente » 01/04/2019 14:44

Henry Chinaski wrote:
elcaliente wrote: Znas kako je to, naprimjer lopovi imaju uvjek strah da ce ih neko pokrasti.

Tako ovi sto su radiklano protiv ovih parada vjerovatno svako od njih ima neki homoseksualni nagon u sebi.
Ne seri sa glupostima dijete. Uhvatiće te mama da si na internetu pa će ti oduzeti kompjuter.
Psihologija, ali sta ti znas sta je to, ti si vjerovatno SDA glasac i veliki fan Huse Cesira.

Nisrin

#77 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Nisrin » 01/04/2019 14:44

mirsek wrote: Mislim da je cilj parade dokazivanje da takve osobu mogu sasvim jasno i transparentno pokazati svoju seksualnu orijentaciju u nekom drustvu bez ikakvih posljedica. Mi hetero isto to mozemo organizovati ako smatramo da treba i ako su nam ugrozena hetero prava.

Ali opet pitam, sta ce postici time sto ce pokazati svoju seksualnu orijentaciju, otkud uopste POTREEBA DA SE TAKVE STVARI NEKOME DOKAZUJU? Ako si gay, gay si sebi i svom partnetu...sta nas ostale briga za to?! Zivi, radi kao i svi drugi! Nego meni se cini da ovim hoce da nametnu drugacije stavove drustva - sto se nikad nece desiti nigdje!!!, da izmuzu sto vise love od skandinavskih zemalja, SADa itd..da se vidi "da nesto rade"...
Puno je bitnijih prava ugrozeno od toga jesi li gay ili nisi...

I sad je bas moderno postalo mijenjanje identiteta licnog ili sto namecu holivudske zvijezde - dijete mi je ONO, dok se ne izjasni je li on ili ona :run:

Hakiz

#78 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Hakiz » 01/04/2019 14:45

Rizvan wrote:Naravno da podržavam pravo na slobodu izražavanja.

A što se tiče održavanja, živi bili pa vidjeli, svašta je moguće do ljeta. A ovo je i test za vladajuću koaliciju, koliko su ozbiljni u poštivanju vladavine prava.
Upravo.

Sve i jedna država koja je ušla u EU u zadnjih 20-ak godina je morala prvo imati paradu ponosa i to bez incidenta.

Kao što ti kažeš, time se testira odnos insitutcija prema vladavini prava i pravima (ugroženih) grupa i manjina, naprosto testira se stanje ljudskih prava i sloboda u državi pretendentu na članstvo.
Last edited by Hakiz on 01/04/2019 14:46, edited 1 time in total.

Irsar

#79 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Irsar » 01/04/2019 14:46

bosanska senzacija wrote:Nikome ne treba zabranjivati da paradira i iznosi svoje stavove pa makar se radilo i o četnicima.
Zanimljivo. Samo što društva tako ne funkcionišu, niti su ikada funkcionisala. "Sloboda izražavanja", čak i u "najdemokratskijoj" državi svijeta - zvanoj SAD - je limitirana, nije baš da svako može ili smije iznijeti u javnost neke "državne tajne" tek tako; a "državnom tajnom" se može proglasiti skoro pa bilo šta što ne odgovara onima sa uticajem i moći.

Drugo, prihvatanje, podržavanje i promocija zla je... zlo. A zlo bi se trebalo sprječavati, ili bar ne učestvovati u njemu, zar ne? Pa ako se zlo može spriječiti zakonom, zašto ne bi? Ali pravi problem ovdje je što ti ne vidiš veličinu ovog i sličnih zala. Mada opet meni je ovo sve samo "prirodan nastavak" glupe ideologije jednakosti i sloboda započete prije kojih stotinjak godina, tako da čak ne mogu nešto puno ni protestvovati na ovo kada je pravi uzrok daleko stariji i danas skoro općeprihvaćen; primjer je feminizam, općeprihvaćen ali destruktivan sam po sebi, mada većina ne primjećuje (dok ne budu zamijenjeni drugim narodom).

Tomahawk11
Globalni moderator

#80 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 14:47

Hakiz wrote:
Rizvan wrote:Naravno da podržavam pravo na slobodu izražavanja.

A što se tiče održavanja, živi bili pa vidjeli, svašta je moguće do ljeta. A ovo je i test za vladajuću koaliciju, koliko su ozbiljni u poštivanju vladavine prava.
Upravo.

Sve i jedna država koja je ušla u EU u zadnjih 20-ak godina je morala prvo imati paradu ponosa i to bez incidenta.

Kao što ti kažeš, time se testira odnos insitutcija prema vladavini prava i pravima (ugroženih) grupa i manjina, naprosto testira se stanje ljudskih prava i sloboda u državi pretedentu na članstvo.
Inače smo mi sve testove položili. Kod nas ako nisi Bošnjak, Srbin ili Hrvat, ideš u koš ostali. Dakle, identitet - zdra'o.

harač

#81 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by harač » 01/04/2019 14:50

Nisrin wrote:
mirsek wrote: Mislim da je cilj parade dokazivanje da takve osobu mogu sasvim jasno i transparentno pokazati svoju seksualnu orijentaciju u nekom drustvu bez ikakvih posljedica. Mi hetero isto to mozemo organizovati ako smatramo da treba i ako su nam ugrozena hetero prava.

Ali opet pitam, sta ce postici time sto ce pokazati svoju seksualnu orijentaciju, otkud uopste POTREEBA DA SE TAKVE STVARI NEKOME DOKAZUJU? Ako si gay, gay si sebi i svom partnetu...sta nas ostale briga za to?! Zivi, radi kao i svi drugi! Nego meni se cini da ovim hoce da nametnu drugacije stavove drustva - sto se nikad nece desiti nigdje!!!, da izmuzu sto vise love od skandinavskih zemalja, SADa itd..da se vidi "da nesto rade"...
Puno je bitnijih prava ugrozeno od toga jesi li gay ili nisi...

I sad je bas moderno postalo mijenjanje identiteta licnog ili sto namecu holivudske zvijezde - dijete mi je ONO, dok se ne izjasni je li on ili ona :run:
nakon 500 komentara na klixu koji pozivaju na "ljubav i razumijevanje", dva vehabijska napada na prethodne zatvorene nekakve izlozbe/pripredbe, ova se pita zasto se ovi nesto bune :D

shin

#82 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by shin » 01/04/2019 14:53

Meni opada inteligencija čitajući njeno rezonovanje.

MarlboroGold

#83 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold » 01/04/2019 14:54

Tomahawk11 wrote:Znači, ako sam dobro shvatio, nakon parade, postaćemo prosperitetni?!
Svi problemi ove zemlje će biti ko rukom odneseni?!
Daj onda sutra, šta imamo čekati septembar!
Pa oni se bore za svoja prava. To je njima prioritet i ako se izbore to hoće biti jedan dio prosperiteta. To što si se ti predao i posvetio samo ličnom zadovoljstvu, ne talasaš i gledaš svoja posla pored toga što je grozna situacija u globalu u zemlji je tvoj problem (ako sam te dobro shvatio na onoj temi koju je Jimmy napravio). Kod velike većine ostalih je najvažniji prioritet da se ne talasa, a ima i ono "ako Bog da/daće dragi Bog".
Zato ovim ljudima skidam kapu. Ostali se na njih trebaju ugledati bez obzira zašto održavaju paradu.
Last edited by MarlboroGold on 01/04/2019 14:56, edited 1 time in total.

elcaliente

#84 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by elcaliente » 01/04/2019 14:54

Na kraju ce se LGTB osobe prije izboriti za svoje prava nego ostali, jer su imali muda da nesto urade.

Dok ce se ostali ujediniti u tome da napadaju LGTB osobe iako im od njih ne prijeti nista jer za sve ostalo nisu imali damu za da promjene svoju situaciju , bezmude pickice.
Vazno je zivjeti u torovima i primati samare od Huse Cesira ali nedo Bog da LGTB osobe traze svoja prava tu se ujedine i cetnici i ustase i balije i talibani i selefije i dudlaci nargila u uskim hlacicama.

broj dva

#85 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by broj dva » 01/04/2019 14:56

Irsar wrote:
bosanska senzacija wrote:Nikome ne treba zabranjivati da paradira i iznosi svoje stavove pa makar se radilo i o četnicima.
Zanimljivo. Samo što društva tako ne funkcionišu, niti su ikada funkcionisala. "Sloboda izražavanja", čak i u "najdemokratskijoj" državi svijeta - zvanoj SAD - je limitirana, nije baš da svako može ili smije iznijeti u javnost neke "državne tajne" tek tako; a "državnom tajnom" se može proglasiti skoro pa bilo šta što ne odgovara onima sa uticajem i moći.

Drugo, prihvatanje, podržavanje i promocija zla je... zlo. A zlo bi se trebalo sprječavati, ili bar ne učestvovati u njemu, zar ne? Pa ako se zlo može spriječiti zakonom, zašto ne bi? Ali pravi problem ovdje je što ti ne vidiš veličinu ovog i sličnih zala. Mada opet meni je ovo sve samo "prirodan nastavak" glupe ideologije jednakosti i sloboda započete prije kojih stotinjak godina, tako da čak ne mogu nešto puno ni protestvovati na ovo kada je pravi uzrok daleko stariji i danas skoro općeprihvaćen; primjer je feminizam, općeprihvaćen ali destruktivan sam po sebi, mada većina ne primjećuje (dok ne budu zamijenjeni drugim narodom).

Jebeš temu bez offtopičarenja ali već šta smatraš feminizmom kada smatraš da je destruktivan ?
Borba za jednaka prava žena (glasanje, rad/plata, reprodukcija) ili nešto drugo ?
Ako ciljaš na slabljenje strukture familije tu su veći krivci neki drugi "izmi" a kako nemam utisak da si "žensko u kuhinju" tip onda me interesuje zašto taj komentar?

elcaliente

#86 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by elcaliente » 01/04/2019 14:56

Treba zvati Torabija ponovo u Sarajevo da podjeli koju flasu vode talibanima.

bosanska senzacija

#87 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by bosanska senzacija » 01/04/2019 14:57

Irsar wrote:

De ti meni na jednu stranu izdvoji zemlje gdje je "glupa" ideologija jednakosti započeta prije sto godina a na drugu stranu izdvoji zemlje gdje je još nema ni u promilima.

Pa da vidimo na čemu smo.

broj dva

#88 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by broj dva » 01/04/2019 14:59

Tomahawk11 wrote:
broj dva wrote:I sta sad, dopustamo cetnicima da paradiraju a znamo da bi nas klali dok se treba okomiti na pedere u ime nekog "patriotizma" i necije religije ?
Ne hvala, nek setaju dok ne popadaju s noga nisu nam oni problem.
Gdje im dopustamo da paradiraju?
Nisi pratio vjesti ?

MarlboroGold

#89 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold » 01/04/2019 15:01

elcaliente wrote:Na kraju ce se LGTB osobe prije izboriti za svoje prava nego ostali, jer su imali muda da nesto urade.

Dok ce se ostali ujediniti u tome da napadaju LGTB osobe iako im od njih ne prijeti nista jer za sve ostalo nisu imali damu za da promjene svoju situaciju , bezmude pickice.
Vazno je zivjeti u torovima i primati samare od Huse Cesira ali nedo Bog da LGTB osobe traze svoja prava tu se ujedine i cetnici i ustase i balije i talibani i selefije i dudlaci nargila u uskim hlacicama.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ma dobro reče onaj Zoran Milanović onda... fakat jesmo kao bosanski lonac. Udrobljeno svega i svačega, ali tačno se vidi skoro pa identična mržnja iskazana prema LGBT osobama uglavnom od strane islamskih, katoličkih i pravoslavnih fanatika.

Tomahawk11
Globalni moderator

#90 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 15:02

MarlboroGold wrote:
Tomahawk11 wrote:Znači, ako sam dobro shvatio, nakon parade, postaćemo prosperitetni?!
Pa oni se bore za svoja prava. To je njima prioritet i ako se izbore to hoće biti jedan dio prosperiteta. To što si se ti predao i posvetio samo ličnom zadovoljstvu, ne talasaš i gledaš svoja posla pored toga što je grozna situacija u globalu u zemlji je tvoj problem (ako sam te dobro shvatio na onoj temi koju je Jimmy napravio). Kod velike većine ostalih je najvažniji prioritet da se ne talasa, a ima i ono "ako Bog da/daće dragi Bog".
Ne vidim kako je ovo odgovor na moja pitanja. Dakle, da li će parada riješiti neke od problema koje trenutno imamo kao društvo?
To oni paradu organizuju i za tvoje i moje dobro? Ma hajde...nisam to znao.
Jeste, gledam svoja posla, posvetio sam se svom ličnom zadovoljstvu, ali uradim šta mogu kao jedinka da bi nekom bilo bolje. Bolesnom, nemoćnom, gladnom, potlačenom. Pokušao sam biti politički aktivan, ne zbog svoje koristi nego u smislu da ako nas bude više koji ćemo nešto promijeniti...i to je Sizifov posao. Tako da ako je gledanje svog posla to što sam se distancirao od političke sfere (osim obaveze glasanja na izborima), onda jesam samoživ.
Ne vidim da ima puno onih koji se konkretno bune kontra aktuelne političke vlasti, a i oni koji se bune, vrlo brzo pokažu da su u pet deka kao i ovi protiv kojih se bune.
Nisam se nikad vodio tom da će mi bilo šta pasti s neba niti je palo. Sve sam morao sam zaraditi/zaslužiti.

Tomahawk11
Globalni moderator

#91 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 15:03

broj dva wrote: Nisi pratio vjesti ?
Morebit sam propustio te neke u kojima je održana četnička parada u Sarajevu.

Irsar

#92 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Irsar » 01/04/2019 15:06

broj dva wrote:Jebeš temu bez offtopičarenja ali već šta smatraš feminizmom kada smatraš da je destruktivan ?
Borba za jednaka prava žena (glasanje, rad/plata, reprodukcija) ili nešto drugo ?
Sve to i još više, naravno međusobno uslovljeno.
Ako ciljaš na slabljenje strukture familije tu su veći krivci neki drugi "izmi" a kako nemam utisak da si "žensko u kuhinju" tip onda me interesuje zašto taj komentar?
Da, nisam za "žensko u kuhinju" već za "žensko na polje da zajedno sa muškima kupi sijeno" :D A feminizam je samo jedan od uzroka, a nesumnjiva je činjenica da slabi strukturu porodice; to što se dobar dio svijeta (uglavnom Zapad) odupirao negativnim efektima je rezultat napretka tehnologije, ali taj napredak može samo odgoditi pad, a nikako spriječiti.

Isto i ova tema. Moje pitanje svima koji smatraju da je feminizam OK, a kao LGBT nije - zašto to smatraju? Dolazim nekad u napast da branim LGBT pokret iz čiste iritacije usljed licemjernih argumenata za kojima poseže većina "anti-LGBT" ljudi, koji su istovremeno kao protiv LGBT ali su za npr. feminizam. Za mene nema razlike u argumentima za dvoje.

elcaliente

#93 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by elcaliente » 01/04/2019 15:07

Tomahawk11 wrote:
MarlboroGold wrote:
Ne vidim kako je ovo odgovor na moja pitanja. Dakle, da li će parada riješiti neke od problema koje trenutno imamo kao društvo?
Jeste, gledam svoja posla, posvetio sam se svom ličnom zadovoljstvu, ali uradim šta mogu kao jedinka da bi nekom bilo bolje. Bolesnom, nemoćnom, gladnom, potlačenom. Pokušao sam biti politički aktivan, ne zbog svoje koristi nego u smislu da ako nas bude više koji ćemo nešto promijeniti...i to je Sizifov posao. Tako da ako je gledanje svog posla to što sam se distancirao od političke sfere (osim obaveze glasanja na izborima), onda jesam samoživ.
Ne vidim da ima puno onih koji se konkretno bune kontra aktuelne političke vlasti, a i oni koji se bune, vrlo brzo pokažu da su u pet deka kao i ovi protiv kojih se bune.
Nisam se nikad vodio tom da će mi bilo šta pasti s neba niti je palo. Sve sam morao sam zaraditi/zaslužiti.
Registruj udruzenje, okupi raju i bori se protiv onoga sto ti smeta. Vrlo jednostavno nista drugo neradi ni LGBT zajednica.

broj dva

#94 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by broj dva » 01/04/2019 15:08

Tomahawk11 wrote:
Ne budi samo lokalni patriota, ima Bosne (i Hercegovine) i mimo Sarajeva.

Tomahawk11
Globalni moderator

#95 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 15:09

elcaliente wrote:
Registruj udruzenje, okupi raju i bori se protiv onoga sto ti smeta. Vrlo jednostavno nista drugo neradi ni LGBT zajednica.
Pošteno :thumbup:
Nego vidjeh konstataciju kako je parada put u prosperitet, a mi hiljadu nekih problema.
Ne bi trebali time uopšte da se bavimo u smislu je li to problem. Neka parade, de da mi ovamo svašta nešto riješimo.

Tomahawk11
Globalni moderator

#96 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 15:11

broj dva wrote:
Tomahawk11 wrote:
Ne budi samo lokalni patriota, ima Bosne (i Hercegovine) i mimo Sarajeva.
Najava parade je u Sarajevu, ne u Višegradu.
Činjenica je da ne možeš ništa s državnog nivoa zabraniti u Višegradu.
Tamo se može održavati i Ku Klux Klan skup, osim osude u medijima ništa više nećeš čuti.

scarface32

#97 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by scarface32 » 01/04/2019 15:12

pa jarane ko tebi brani da izadjes na proteste u vezi necega? Ili si zadovoljan sto si moderator na forumu?

Tomahawk11
Globalni moderator

#98 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Tomahawk11 » 01/04/2019 15:14

scarface32 wrote:
pa jarane ko tebi brani da izadjes na proteste u vezi necega? Ili si zadovoljan sto si moderator na forumu?
Niko. To je moje demokratsko pravo. Ne kontam što to mene pitaš?

Zadovoljan s čime? Moderator na forumu je...a ne znam, više hobi nego nešto čime čovjek treba biti zadovoljan :D

MarlboroGold

#99 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold » 01/04/2019 15:15

Tomahawk11 wrote:
MarlboroGold wrote:
Donesu li se zakoni i ostalo i za njih brže ćemo ući u EU. Eto ti primjer i za tvoje i moje dobro. Evo ti primjer i za dobro tvog ili mog djeteta da ne bude šikanirano ukoliko bude bila takva seksualna orijentacija, te da su i njegove potrebe zadovoljene i da su zakonom zaštićeni.
Ne osuđujem ja tvoj izbor... čak sam i ja velikim dijelom takav, ali neka ovih parada... mogu samo biti koliko toliko pozitivne kad je prosperitet u pitanju iako na prvu nije vidljivo.
Last edited by MarlboroGold on 01/04/2019 15:16, edited 2 times in total.

studiorum_tuzlaensis

#100 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis » 01/04/2019 15:15

najmrže stvari u Sarajevu su mi (redom)

- saobraćajne nesreće kad se kucnu pa pola dana vještače o šteti na karambolci a kolona do Stupa
- kojekakvi maratoni kojih se nakotilo ljeti skoro svakog vikenda obustava
- borci ispred Vlade/Parlamenta - njih 30 blokira cestu čitav dan
- parade ponosa (evo prilike za jednu takvu)
- derbi (samo kad je na Grbavici) :D

Locked