Povjernje, odanost, prijateljstvo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

StLouis

#1 Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by StLouis » 03/08/2007 04:45

Koliko vjerujete ljudima?

Koliko ste odani u ulozi "pravog" prijatelja?

Da li vjerujete ljudima koje smatrate i drzite za najbolje prijatelje ?

Koliko su ljudi danas prijatelji jedni drugima?

Image

danas

Post by danas » 03/08/2007 12:01

religija? :D filozofija? :D

black
Has thanked: 7 times
Been thanked: 105 times

Post by black » 03/08/2007 12:04

danas wrote:religija? :D filozofija? :D
ili umjetnost zivljenja.. :D

danas

Post by danas » 03/08/2007 12:12

black wrote:
a kod sumiko ide na LJ&S :D :D

pinkzelena

#5 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by pinkzelena » 03/08/2007 12:13

StLouis wrote:Koliko vjerujete ljudima?

Image

Ja sam bila tip prijateljice,koja bi i bubreg dala ako zatreba..
odana u svakom mogucem smislu te rijeci,medjutim nakon nekih razocarenja shvatila sam da u sustini bar u mom zivotu ne postoje najbolji prijatelji...i da je bolje sa svakim biti na nekoj pristojnoj distanci i ne zblizavati se previse,jer se tako neces imati priliku ni razocarati.
Iskreno..jedina osoba,koju pored onog roditelji,brat,sestra..porodica..itd..
smatram izmedju ostalog i najboljim prijateljem je moj momak.
Druge osobe nema... ostali su raja.. za kafenisanje,sijela,kafice..
ali nema tu nekakvog zblizavanja pretjeranog.Za mene se to ispostavilo ko najbolje.. jednostavno me manje glava boli,ako se nesto i iznenadim,znam da sam to ocekivala...a kad ti imas nekoga koga smatras najboljim prijateljem/prijateljicom (pogotovo prijateljice) nije ti bas svejedno kad te necim iznenadi negativno.

I u vezi ovog pitanja..koliko su danas ljudi prijatelji jedni drugima..
Ima ljudi na koje uvijek mozes racunati i oni na tebe..
Nije neophodno da se ti s nekim vidjas svaki dan ili cujes na tel, postoje oni s kojima se ne vidis po pola godine..ali da ih nazoves nakon pola godine u neka doba i zatrazis bilo sta,pomoci ce ti.
Za mene je prijatelj,koji to pokaze djelima,tako bar i ja pokazujem.

StLouis

Post by StLouis » 03/08/2007 12:49

danas wrote:
black wrote:
nisam znao zelene mi trave :D

forUMASH

#7 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by forUMASH » 03/08/2007 22:30

StLouis wrote: Koliko su ljudi danas prijatelji jedni drugima?
.....kad bi upalili sve sijalice na svijetu u isto vrijeme... :-D ........vjerovatno bi crk'o elektro-energetski sistem... :shock: .....sto me dovodi do zakljucka da se nikada totalno mraka rijesiti necemo.... :D :D :D

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by Bosanac sa dna kace » 04/08/2007 17:27

ma najgore kad ono budes spreman dat nekom i bubreg ako mu/joj zatreba sto se kaze, i na kraju ta te osoba najvise izada...a jojs se koristim i vjerom/religijom da te iskoristi :-?

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 04/08/2007 17:31

danas wrote:
black wrote:
:lol: :lol: radi benefits :D

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 04/08/2007 17:33

pinkzelena wrote:Ja sam bila tip prijateljice,koja bi i bubreg dala ako zatreba..
odana u svakom mogucem smislu te rijeci,medjutim nakon nekih razocarenja shvatila sam da u sustini bar u mom zivotu ne postoje najbolji prijatelji...i da je bolje sa svakim biti na nekoj pristojnoj distanci i ne zblizavati se previse,jer se tako neces imati priliku ni razocarati.
ali nema tu nekakvog zblizavanja pretjeranog.Za mene se to ispostavilo ko najbolje.. jednostavno me manje glava boli,ako se nesto i iznenadim,znam da sam to ocekivala...a kad ti imas nekoga koga smatras najboljim prijateljem/prijateljicom (pogotovo prijateljice) nije ti bas svejedno kad te necim iznenadi negativno.

Nije neophodno da se ti s nekim vidjas svaki dan ili cujes na tel, postoje oni s kojima se ne vidis po pola godine..ali da ih nazoves nakon pola godine u neka doba i zatrazis bilo sta,pomoci ce ti.
et :D i mi se u necemu U POTPUNOSTI slazemo :) :D:D

Sogan

Post by Sogan » 04/08/2007 17:42

Sta ce mi prijatelji kad imam TV :D ili sto Homer rece: "television - teacher, mother, secret lover!" :lol:

pinkzelena

Post by pinkzelena » 04/08/2007 17:55

dawn_upon_dawn wrote:
pinkzelena wrote:Ja sam bila tip prijateljice,koja bi i bubreg dala ako zatreba..

et :D i mi se u necemu U POTPUNOSTI slazemo :) :D:D

:D :) e baš mi je drago

StLouis

Post by StLouis » 06/08/2007 04:13

Sogan wrote:Sta ce mi prijatelji kad imam TV :D ili sto Homer rece: "television - teacher, mother, secret lover!" :lol:
kako ovo realisticno zvuci
:D

Lepi Johnny

#14 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Lepi Johnny » 06/08/2007 16:21

StLouis wrote:Koliko vjerujete ljudima?

Image
Ljudima vjerujem...

Kao prijatelj sam odan...( mada prijatelje biram)...

Na zalost sve je manje pravih prijatelja.

" Prijatelje ne treba traziti vec cuvati"!

Lauryn Hill

#15 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Lauryn Hill » 02/12/2008 01:32

odana u svakom mogucem smislu te rijeci,medjutim nakon nekih razocarenja shvatila sam da u sustini bar u mom zivotu ne postoje najbolji prijatelji...i da je bolje sa svakim biti na nekoj pristojnoj distanci i ne zblizavati se previse,jer se tako neces imati priliku ni razocarati...
I feel the same way... Image
I ne vjerujem u ono: "kao se ti ponasas prema ljudima, ljudi ce se tako ponasati prema tebi" ili "dobro se dobrim vraca" i slicne fraze. Ma please, sve to je bunch of BS! Niko - nikog vise ne cijeni, svi se koriste maksimalno. Rijetki su slucajevi "iskrenog prijateljstva" u danasnje vrijeme. Neki ljudi jednostavno ne umiju/nece da cijene necije prijateljstvo... ah, i'm over it! Image

metal_rules_cura

#16 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by metal_rules_cura » 02/12/2008 20:31

Lauryn Hill wrote:Neki ljudi jednostavno ne umiju/nece da cijene necije prijateljstvo... ah, i'm over it!
Da! Ali vremenom shvatis kako takvi nikada nisu ni bili vrijedni tog prijateljstva... Show must go on! :)

mamba

#17 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by mamba » 03/12/2008 13:53

Nažalost, svaki čovjek u životu prije ili kasnije izgubi osobu koju je smatrao pravim prijateljem :sad: :sad: :sad: Mnogi su razlozi zašto i treba biti i samokritičan. Prijatelj nije neko ko će biti stalno tu već onda kada ga trebamo...
Slažem se da se sve svodi na puki interes. Stari prijatelji odjednom imaju druge životne navike, drugi krug prijatelja, a poneka kafa tu i tamo postaje samo formalnost...jer misaona i vremenska distanca čine svoje... :run:
U životu nam mnogo puta zatreba prijatelj, jer na ovom svijetu ništa nije stalno i sigurno... a prijateljstvo bi trebalo biti...
Svi mi tragamo za sigurnošću i stalnošću, nažalost to naći je nemoguće, jer sutra vas uvijek može dočekati nespremne :o :o Jednog dana se probudite i ostavi vas momak za kojeg ste vjerovali da vas nikada ne bi mogao povrijediti, a da i koji vam je bio i prijatelj :shock: :shock: Sve nestane bukvalno u jednom danu...(lično iskustvo).
Odjednom više niste ni dio svijeta vaših prijatelja...jer više se ne uklapate u njihove 'savršene živote' 8-) 8-) i nemaju vremena za vas... :?
Desilo se da sam mnogo puta prijatelju na neki način ili direktno poslala SOS, a on nije bio tu iz razloga...nije vrijedno spomena...
U životu sve bude i prođe...a kad smo najusamljeniji trebali bi biti tu jedni za druge...prijateljstvo ne bi trebalo biti nešto što je prolazno...ali često priajtelji zaboravljaju da budu prijatelji... :(

metal_rules_cura

#18 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by metal_rules_cura » 03/12/2008 15:26

Slazem se i sa prethodnim postom. Dodala bih jos da, nazalost, mnogi od nas u trci sa zivotom i egzistencijom zaborave prave vrijednosti. U toj trci, tom putu, izgube i sebe i ono sto im je u zivotu bilo vrijedno. Treba znati stati i sa tim. Zivot donese svoje, ali prodju godine, mi se osvrnemo i shvatimo kako smo svaki svoj dan sveli na puku biologiju, puke fizioloske potrebe. A kvalitet je negdje drugo...

Isto vazi i za prave prijatelje...

Lauryn Hill

#19 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Lauryn Hill » 04/12/2008 03:52

mamba wrote:Nažalost, svaki čovjek u životu prije ili kasnije izgubi osobu koju je smatrao pravim prijateljem :sad: :sad: :sad: Mnogi su razlozi zašto i treba biti i samokritičan. Prijatelj nije neko ko će biti stalno tu već onda kada ga trebamo...
Slažem se da se sve svodi na puki interes. Stari prijatelji odjednom imaju druge životne navike, drugi krug prijatelja, a poneka kafa tu i tamo postaje samo formalnost...jer misaona i vremenska distanca čine svoje... :run:
U životu nam mnogo puta zatreba prijatelj, jer na ovom svijetu ništa nije stalno i sigurno... a prijateljstvo bi trebalo biti...
Svi mi tragamo za sigurnošću i stalnošću, nažalost to naći je nemoguće, jer sutra vas uvijek može dočekati nespremne :o :o Jednog dana se probudite i ostavi vas momak za kojeg ste vjerovali da vas nikada ne bi mogao povrijediti, a da i koji vam je bio i prijatelj :shock: :shock: Sve nestane bukvalno u jednom danu....

Odjednom više niste ni dio svijeta vaših prijatelja...jer više se ne uklapate u njihove 'savršene živote' 8-) 8-) i nemaju vremena za vas... :?
Desilo se da sam mnogo puta prijatelju na neki način ili direktno poslala SOS, a on nije bio tu iz razloga...nije vrijedno spomena...
U životu sve bude i prođe...a kad smo najusamljeniji trebali bi biti tu jedni za druge...prijateljstvo ne bi trebalo biti nešto što je prolazno...ali često priajtelji zaboravljaju da budu prijatelji... :(
Znam tacno o cemu govoris...

Hm, ja smatram da je povjerenje najvaznije. Ako nema povjerenja - nema ni pravog prijateljstva. Isto vazi i za ljubav.
Meni mnogo u zivotu znaci prijateljsto, i trudim se da budem tu za ljude koji mi znace puno u zivotu.
S obzirom da se prebrzo vezem za ljude i PREVISE sam emotivna, osoba sam koja tesko poklanja svoje povjerenje, a naglo pocinjem sumnjati u ljude. Jer i nekim trivijalnim stvarima ("greskama") se moze narusiti moje povjerenje. (Znam, ja sam komplikovan slucaj :-) )
Naucila sam da u podsvijesti uvijek imam koliko govorim, sta govorim, i kojim ljudima dajem pristup u zivotu. Tako da sam na neki nacin spremna i gardirana u slucaju da mi se desi da me neko iznevjeri ili povrijedi nekim cinom ili svojim ponasanjem. A iz svog zivotnog iskustva sam naucila da uvijek budem spremna na najgore! Because, ako nesto ocekujes, ne moze te iznenaditi. ;-) Eh, eto..sad mi preostaje da upoznam nekog ko ce me u potpunosti razuvjeriti. Pozitivno, naravno! :lol:
Opet, s druge strane, I've got me, myself and my alter ego. Nema sanse da sama sebe iznevjerim :mrgreen:

:run:

Layne
Been thanked: 4 times

#20 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Layne » 04/12/2008 04:02

Lauryn Hill wrote:S obzirom da se prebrzo vezem za ljude i PREVISE sam emotivna, osoba sam koja tesko poklanja svoje povjerenje, a naglo pocinjem sumnjati u ljude. Jer i nekim trivijalnim stvarima ("greskama") se moze narusiti moje povjerenje. (Znam, ja sam komplikovan slucaj :-) )
Samo da kažem, da sam se naš'o u ovoj rečenici :mrgreen:
Edit: Pardon :oops: Dvije rečenice :mrgreen:

Lauryn Hill

#21 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Lauryn Hill » 04/12/2008 04:10

Layne wrote:
Lauryn Hill wrote:S obzirom da se prebrzo vezem za ljude i PREVISE sam emotivna, osoba sam koja tesko poklanja svoje povjerenje, a naglo pocinjem sumnjati u ljude. Jer i nekim trivijalnim stvarima ("greskama") se moze narusiti moje povjerenje. (Znam, ja sam komplikovan slucaj :-) )
Samo da kažem, da sam se naš'o u ovoj rečenici :mrgreen:
Edit: Pardon :oops: Dvije rečenice :mrgreen:
:) Layne, da mozda nisi Rak po horoskopu?! God knows i am :oops: I to tipicni predstavnik tog horoskopskog znaka! :D

Layne
Been thanked: 4 times

#22 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Layne » 04/12/2008 04:15

Nisam, riba sam :)
Ne vjerujem u horoskop.

Al' fkt sam se naš'o u onom postu. Meni, nekad, možeš učinit nešto veliko (u negativnom smislu) i da ne zamjerim, ali defintivno padaš na nekim sitnicama.
Ako si mislila nešto tako :D

Lauryn Hill

#23 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Lauryn Hill » 04/12/2008 04:35

Po tvojim postovima (pratim neke)stekla sam dojam da bi mogao biti "senzitivni Rak". (Ne mislim nista u negativnom smislu, naravno.) ;-)
Yeah, na to sam mislila. Meni inace sitnice znace a lot u zivotu. I nekim sitnicama mi je dovoljno da neko pokaze da mu je stalo do mene, a isto tako sitnice me povrijede najvise! Za mene prijateljsto se dokazuje sitnicam, djelima... a ne praznim rijecima! The same goes for love! :P

...Ne vjerujem ni ja u horoskop. Ali vjerujem u neke horoskopske karakteristike sto se tice hor. znakova. (Makar sto se tice Rakova,personalno sam tipicna predstavnica tog hor.znaka... ama bas sve karakteristike su tacne)! :oops:

mamba

#24 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by mamba » 04/12/2008 18:39

Lauryn Hill wrote:
mamba wrote:Nažalost, svaki čovjek u životu prije ili kasnije izgubi osobu koju je smatrao pravim prijateljem :sad: :sad: :sad: Mnogi su razlozi zašto i treba biti i samokritičan. Prijatelj nije neko ko će biti stalno tu već onda kada ga trebamo...
Svi mi tragamo za sigurnošću i stalnošću, nažalost to naći je nemoguće, jer sutra vas uvijek može dočekati nespremne :o :o Jednog dana se probudite i ostavi vas momak za kojeg ste vjerovali da vas nikada ne bi mogao povrijediti, a da i koji vam je bio i prijatelj :shock: :shock: Sve nestane bukvalno u jednom danu....

Znam tacno o cemu govoris...

Hm, ja smatram da je povjerenje najvaznije. Ako nema povjerenja - nema ni pravog prijateljstva. Isto vazi i za ljubav.
Meni mnogo u zivotu znaci prijateljsto, i trudim se da budem tu za ljude koji mi znace puno u zivotu.
S obzirom da se prebrzo vezem za ljude i PREVISE sam emotivna, osoba sam koja tesko poklanja svoje povjerenje, a naglo pocinjem sumnjati u ljude. Jer i nekim trivijalnim stvarima ("greskama") se moze narusiti moje povjerenje. (Znam, ja sam komplikovan slucaj :-) )
Naucila sam da u podsvijesti uvijek imam koliko govorim, sta govorim, i kojim ljudima dajem pristup u zivotu. Tako da sam na neki nacin spremna i gardirana u slucaju da mi se desi da me neko iznevjeri ili povrijedi nekim cinom ili svojim ponasanjem. A iz svog zivotnog iskustva sam naucila da uvijek budem spremna na najgore! Because, ako nesto ocekujes, ne moze te iznenaditi. ;-) Eh, eto..sad mi preostaje da upoznam nekog ko ce me u potpunosti razuvjeriti. Pozitivno, naravno! :lol:
Opet, s druge strane, I've got me, myself and my alter ego. Nema sanse da sama sebe iznevjerim :mrgreen:

Da upravu si kada kazes da je povjerenje jako bitno, pogotovo kada provodiš vrijeme s nekim i od te osobe imaš velika očekivanja. Ali, kao u predhodnom postu, trka za životom te otuđi skroz od prijatelja i od stvari koje su zapravo bitne... :-? :-? i sve one stvari koje jedno drugom zamjerate, ostavljaš samo za sebe :skoljka: jer više ne postoji dobra volja ni sa jedne ni sa druge strane da se uspostavi onakav odnos kakav ste nekad imali...u tom slucaju povjerenje postaje nebitno :-)
A sto se tiče spremnosti na najgore, ja nikako da se na to naviknem, cak i kada sve ide u prilog tome... :-) :-) :-) , uvijek se iznenadim :shock: :shock: :shock: Iskreno vjerujem da ce naici neko u tvome zivotu ko ce te u to razuvjeriti pa makar to bilo i na kratko :D :D :D
:D :mrgreen: :)

mamba

#25 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by mamba » 04/12/2008 18:54

Layne wrote:Nisam, riba sam :)
Ne vjerujem u horoskop.

Al' fkt sam se naš'o u onom postu. Meni, nekad, možeš učinit nešto veliko (u negativnom smislu) i da ne zamjerim, ali defintivno padaš na nekim sitnicama.
Ako si mislila nešto tako :D
Hej, ako se smijem ubaciti :) ... slažem se ali zavisi o kojim sitnicama se radi, ne treba biti cjepidlaka :twisted: , jer ljudi i kada rade nešto što tebi ne odgovara nisu zlonamjerni i često ne shvataju da tebi to bas toliko smeta, pa cak i kad im to kazes, a pogotovo ako su ti ljudi tvoji prijatelji..., ja sam bila teška na sitnicama ali sam shvatila da krive drine ne možeš ispravljati, (niko od nas nije savršen)...na kraju samo sebe iznerviram :x ...

Post Reply