Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
juve32
Posts: 38
Joined: 02/04/2013 17:39

#1 Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by juve32 »

..-.
Last edited by juve32 on 17/11/2021 16:19, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by amar1994 »

astra H 1,4 ili 1,6 ili 1.9cdti :) ,al za te pare tesko,probaj astru G 1,6 ili 1,8 ili 2,0dti :thumbup:
pouzdan auto,za 7 god nije nikad ostavila na putu,trap otporan na ove nase rose po cesti :) ,udobna,malo je volan nedirektan al ne previse. :) http://www.olx.ba/artikal/17258205/auto-opel-astra/ , http://www.olx.ba/artikal/18873216/opel-astra/ :izet:
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#3 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by citroen xm »

Nije loša ova G, ali je vala što se udobnosti tiče tu negdje sa bukovim panjem.

Mada ako se nađe dobar primjerak može fino poslužiti. :thumbup:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#4 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by sparky »

Fabia sdi, možda ti i ostane love za neki normalan servis. Kasnije održavanje ko dvica, a gorivo proizvodi.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#5 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by Nabucco »

Seat Leon
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#6 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by sema911s »

sparky wrote:Fabia sdi, možda ti i ostane love za neki normalan servis. Kasnije održavanje ko dvica, a gorivo proizvodi.
jest, ali je u njoj voznja ko u golfu dvici sa ispuhanim gumama
User avatar
juve32
Posts: 38
Joined: 02/04/2013 17:39

#7 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by juve32 »

...
Last edited by juve32 on 18/06/2021 20:31, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40633
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by konektovan »

juve32 wrote:Da li je istina da su dijelovi i odrzavanje Mondea uzasno skupi? i kakav je Leon?
Ta stara Astra mi se ne svidja, unutrasnjost siromasna.. Fabia mi se ne svidja opcenito.

Pa ford vozila su mozda skuplja za odrzavanje od ostalih, al' nije to tako velika razlika, sve je u pet deka. Bitno je da nadjes ocuvan, koliko toliko, gdje neces imati velikih ulaganja na startu
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#9 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by sparky »

sema911s wrote:
sparky wrote:Fabia sdi, možda ti i ostane love za neki normalan servis. Kasnije održavanje ko dvica, a gorivo proizvodi.
jest, ali je u njoj voznja ko u golfu dvici sa ispuhanim gumama
Kako kome. Doduše nisam vozio dvicu sa ispuhanim gumama :) vidim da dečko traži auto za sebe i tatu. Lovom je ograničen na auta koja su možda i najgora za kupovinu. Fol mlado, a 15 godina staro. Moze da bira između nekog "ko lutka" sa "stvarnih" 150 hiljada na satu ili nekog lošijeg rejtinga sa možda urednom servisnom historijom. Naravno, uvijek postoji mogućnost da naleti na tek uvezeno koje je vozila baba i dala 80% ispod cijene da bi se uvoz isplatio ikako. Zato predlozih fabiu. Nije skupa, dijelovi ok cijena, trajnost motora ok, potrošnja mala, ima sve sto i ostali auti, klima, podizaci, sigurnost... Ja bi kupio bmwa svakako :)
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#10 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by citroen xm »

Ja bih išao na 307. Lijepo dizajniran, udoban, dizelski motor veoma izdržljiv a u tom cjenovnom rangu gledajući 2.0 HDI nemaš ni plivajući ni FAP filter što su potencijalno skupi kvarovi. Za nekih 5500 KM može da se nađe solidan promjerak i ostane ti para da ga registruješ i uradiš veliki servis.

Evo recimo nešto ovako kao jedan od oko hiljadu primjeraka na PIK-u. Čak je i održavanje veoma pristupačno, čak jeftinije od VW-a.

http://www.olx.ba/artikal/19624000/peug ... p-filtera/
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by sema911s »

sparky wrote:
sema911s wrote:
sparky wrote:Fabia sdi, možda ti i ostane love za neki normalan servis. Kasnije održavanje ko dvica, a gorivo proizvodi.
jest, ali je u njoj voznja ko u golfu dvici sa ispuhanim gumama
Kako kome. Doduše nisam vozio dvicu sa ispuhanim gumama :) vidim da dečko traži auto za sebe i tatu. Lovom je ograničen na auta koja su možda i najgora za kupovinu. Fol mlado, a 15 godina staro. Moze da bira između nekog "ko lutka" sa "stvarnih" 150 hiljada na satu ili nekog lošijeg rejtinga sa možda urednom servisnom historijom. Naravno, uvijek postoji mogućnost da naleti na tek uvezeno koje je vozila baba i dala 80% ispod cijene da bi se uvoz isplatio ikako. Zato predlozih fabiu. Nije skupa, dijelovi ok cijena, trajnost motora ok, potrošnja mala, ima sve sto i ostali auti, klima, podizaci, sigurnost... Ja bi kupio bmwa svakako :)
sve to stoji druze,., al fobija meni je golf 2 sa servom(mada sam takav prema svim tim malim avticima :evil: )
vecinom su rashebani po gradu(trotoari, parkinzi) i usminkani,. sjedit u tom i mondeu neprocjenjivo,., nek mondeo ima 380284km na satu a (fobija, clio, pujdo) 0km na satu taj mondeo je bar meni bolji,,(prvo mozes se isporuzit, 4osobe komotno da sjedu,. voznja istog u odnosu na pezejce je voznja a ne borba za goli zivot,.,

fobiju(i slicne) ce naletit na bijelo,tek oprano usisano govno koje na prvu amann obara sa nogu,., a mondea nece pogledat jer zaboga veliko, to trosi ko tenk, jos u ovom slucaju ford,

ja krenem od sebe koristim auto kojem u 94% vremena ne koristim njegov potencijal,., dok u ovih 6%(ko prosle nedelje 4odrsle osobe sa sto kila zive sa skijama, bordovima na krovu, punim gepeketom) nakon 3 sata voznje izlazimo nasmijani,., isti put isto sve,. kako se zove skoda fabija al sedan(kao umanjena oktavia),., kukaju pomazu slomili se,., nema mjesta nazad, onoga koljena slomise nije mogao nazad klupu,,.,
ja jesam naopak i ters i sta vec al malko pogledas izvan okvira,., nece niko samo po gradu vozit i parkirat u sstrosi il ciglanama,. jbga nije zivot jedna ulica,.,

a ta fobija dat za tolisno auto 6-7000Km,., neam blage mozda je do menee all
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#12 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by citroen xm »

Sve je to fino i krasno samo što si zaboravio da mu taj Mondeo sa 300 000 ili neko slično auto mogu zagorćčati toliko život da proklinje dan kada ga je kupio. Nemojmo podcjenjivati kilometre jer tada postoji velika vjerovatnoća da se na autu svaka stvar pokvari, a što luksuznije auto to su skuplje stavke većinom.

A uostalom ne treba zanemariti ni faktor parkinga. Ako će mu auto 90% vremena provesti u gradu, a taj grad recimo bude Sarajevo ima da se namuči u pronalasku parking mjesta.

Ja vozim većinom velika auta i ne bih se lako navikao niti bi lako kupio mali automobil, ali realno ima i on svojih prednosti. Meni je sreća što imam u okolini velike parkinge, a nisam ni sa čim vezan za veliki grad.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#13 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by Dzontra_Volta »

Nađi Megana benzinca (1,4 16v ili 1,6 16v) za te pare, godište od 2003. na ovamo, najmanje će te boliti glava.
Ja ne bih uzimao tako starog dizela, nema šanse.
Kupovanje polovnog auta je mačak u vreći, ali sa benzincem će te sigurno manje zaboliti glava ako se šta pokvari.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#14 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by amar1994 »

http://www.olx.ba/artikal/8833454/pezo-406-hdi/
ovoj je cini se fin auto za te pare :thumbup:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#15 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by sema911s »

citro gdje je to usko u Sa parkirat (pricamo o legelanim parkinzima ne izmedju trotoara, kontenera),.mozda bistrik i mahale,. al ko gore zalazi :izet:

mondeo navedoh ko primjer i dijelovi nisu skuplji od tih sprceka( meni promjenise prednji amortizer"vrecu" 2300KM,., beze pitam prijatelja koliko kosta za insigniu(opruga amortizer set 1995KM stim da kod njih mora ostat 2 dana),., a razlika izmedju E i insignije je ****,.,
tak i za te sprceke i normalne aute,.,

mene mozda sa puskom bi natjerali(krenuli su na poslu da seruckaju za potrosnji i nude neke male aute(c4edhi,g7tdi i astra) probao ma neeemoze moja gujica da prodje kroz vrata,.,

ih a to mali auti ne prelaze puno kilometara,. sve babe vozile do doktora i nazad,

moj glas ide bas za mondea jer nema potraznje za njima pa i kilometri su stvarni,. nece ga niko ukrast,.servis u Sa. mozda je problem al elvir zna i to pa onoo,.,
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#16 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by Nabucco »

Leon ti je mix A3 i Golfa 4. Duži je od golfa za 4cm, širi za 1.5cm. Znaci veci gepek i vise prostora.. Unutrašnjost ti je sa A3 (vecina). Sve preporuke za 1.9tdi ASV od 81kw.. Ja sam zadovoljan.. Jedan je Leonu drugi u Toledu. Ovaj iz Leona je kupljen cipovan ( pretpostavljam na 140KS). Leon je prešo orginalnih 210 provjereno. Dok kod toleda stoji 216, mada mislim da ima više... Što se tice potrošnje, mogu ti reci za toleda, jer Leon nije baš fabricki. Vrti se oko 6 litara.. Jedan mjesec bude 5.5, drugi 6... Voznja je otprilike 70% otvoreno, 30% grad. Na otvorenom se može spuštati ako se vozi fino.. Rekord na koji sam ga spustio bilo je 3.8 Sarajevo-Mostar bez klime samo ja bio u autu... Veliki servis je oko 350KM, mali dođe oko 70-80KM bez filtera goriva, sa filterom nekih 100KM. Od vanderdnih kvarova imao samo to sto mi je jednom ventilator kabine radio samo na 4. brzini ( taj kvar sam sam otklonio). i još su me zezali brisaci, nekad nisu htjeli kad je hladno, to sam rijesio detaljnim ciscenjem i podmazivanjem. Jos jedan veliki plus je sto bar meni puno ljepše izgleda od G4 i A3, pogotovo ako se stave neke 17ke (malo šire).. Također veliki plus je i sto je manje poželjan lopovima... Također je jeftiniji od A3 i G4, pa tako možeš kupiti puno bolji i opremljeni primerak Leona nego Golfa..
NediM17
Posts: 21687
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by NediM17 »

Mislim da je tu od pobrojanih 307 2.0 HDi 66kw najmudriji izbor, ili mozda Astra benzin.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by madner »

sema911s wrote:citro gdje je to usko u Sa parkirat (pricamo o legelanim parkinzima ne izmedju trotoara, kontenera),.mozda bistrik i mahale,. al ko gore zalazi :izet:

mondeo navedoh ko primjer i dijelovi nisu skuplji od tih sprceka( meni promjenise prednji amortizer"vrecu" 2300KM,., beze pitam prijatelja koliko kosta za insigniu(opruga amortizer set 1995KM stim da kod njih mora ostat 2 dana),., a razlika izmedju E i insignije je ****,.,
tak i za te sprceke i normalne aute,.,

mene mozda sa puskom bi natjerali(krenuli su na poslu da seruckaju za potrosnji i nude neke male aute(c4edhi,g7tdi i astra) probao ma neeemoze moja gujica da prodje kroz vrata,.,

ih a to mali auti ne prelaze puno kilometara,. sve babe vozile do doktora i nazad,

moj glas ide bas za mondea jer nema potraznje za njima pa i kilometri su stvarni,. nece ga niko ukrast,.servis u Sa. mozda je problem al elvir zna i to pa onoo,.,
Insignia ima vece amortizere, moras bas biti specijalac da ih sjebes.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by amar1994 »

Nabucco wrote:Leon ti je mix A3 i Golfa 4. Duži je od golfa za 4cm, širi za 1.5cm. Znaci veci gepek i vise prostora.. Unutrašnjost ti je sa A3 (vecina). Sve preporuke za 1.9tdi ASV od 81kw.. Ja sam zadovoljan.. Jedan je Leonu drugi u Toledu. Ovaj iz Leona je kupljen cipovan ( pretpostavljam na 140KS). Leon je prešo orginalnih 210 provjereno. Dok kod toleda stoji 216, mada mislim da ima više... Što se tice potrošnje, mogu ti reci za toleda, jer Leon nije baš fabricki. Vrti se oko 6 litara.. Jedan mjesec bude 5.5, drugi 6... Voznja je otprilike 70% otvoreno, 30% grad. Na otvorenom se može spuštati ako se vozi fino.. Rekord na koji sam ga spustio bilo je 3.8 Sarajevo-Mostar bez klime samo ja bio u autu... Veliki servis je oko 350KM, mali dođe oko 70-80KM bez filtera goriva, sa filterom nekih 100KM. Od vanderdnih kvarova imao samo to sto mi je jednom ventilator kabine radio samo na 4. brzini ( taj kvar sam sam otklonio). i još su me zezali brisaci, nekad nisu htjeli kad je hladno, to sam rijesio detaljnim ciscenjem i podmazivanjem. Jos jedan veliki plus je sto bar meni puno ljepše izgleda od G4 i A3, pogotovo ako se stave neke 17ke (malo šire).. Također veliki plus je i sto je manje poželjan lopovima... Također je jeftiniji od A3 i G4, pa tako možeš kupiti puno bolji i opremljeni primerak Leona nego Golfa..
kakav je to servis za 70KM :-) ,koje ulje,kakvi filteri :P
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#20 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by citroen xm »

Sema jarane, ako je to sve isto za održavati i ako je Mondeo i auta iz te klase mudrije izabrati reci nam onda zašto Fabia istog godišta košta kao i Mondeo ako je razlika kod novih bila skoro dupla?

Zato što luksuznija auta zahtjevaju obično veća ulaganja posle određene kilometraže. Taj jastuk za tvoj E je 2300. Pomnoži ga sa 4 koliko ima točkova, dobićeš cijenu kompletnog odličnog polovnjaka iz kompakt klase ili ćeš dobiti više od trećine vrijednosti te E klase.

Da nije tako svi bi vozali limuzinčine čija cijena rapidno pada kada pričamo o polovnjacima.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#21 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by ado-šampion »

Za sta se god covjek odlucio, za 6 hiljada nece naci 307 HDI da je presao ispod STVARNIH 300 hiljada. Ja imam dvojicu kolega s tim autima, jedan na 180 k, drugi na 150 k, njihovo stanje u poredjenju sa stanjem 308 kod mog buraza koji sad ima stvarnih 150 k je ko da su presli BAREM duplo vise nego sto pise. A oba su u Bosni tek nekoliko godina. Budimo realni, na svim tim autima starim 10 godina i vise, gdje se ne moze provjeriti servisna historija (a kod kojeg moze poslije 10 godina?), dizeli, treba racunati kilometraza koja pise x2 i to minimalno.

S obzirom na cijenu, tih 300 k stvarnih nije neka kilometraza, ali tu dolazi u pitanje odrzavanje, jer od odrzavanja zavisi sve sto na tim kilometrazama crkava. Ako covjek plati 6 hiljada auto, nije mu svejedno ako rikne turbina, zacepi dizna i slicno jer je to za jednog pocetnika i u tom cjenovnom rangu lova.

Ja preporucujem neki benzinac. Ne znam kako se krecu Astre H s pocetka proizvodnje, benzinac, recimo 1.6 twinport, ali ako moze za te pare to je po meni dobra kupovina. 307, samo ako je facelift, a mislim da za te pare facelift ne moze, mada nisam siguran. Ako se radi o prvom Leonu, to moze biti pouzdano auto, ali je generacijski najstariji. Medjutim ako ne moze Astra H, a covjeku se ne svidja Astra G, a svidja mu se prvi Leon, onda Leon 1.6. U tom cjenovnom rangu najbitnija treba biti pouzdanost i odrzavanje pa onda sve ostalo.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:Za sta se god covjek odlucio, za 6 hiljada nece naci 307 HDI da je presao ispod STVARNIH 300 hiljada. Ja imam dvojicu kolega s tim autima, jedan na 180 k, drugi na 150 k, njihovo stanje u poredjenju sa stanjem 308 kod mog buraza koji sad ima stvarnih 150 k je ko da su presli BAREM duplo vise nego sto pise. A oba su u Bosni tek nekoliko godina. Budimo realni, na svim tim autima starim 10 godina i vise, gdje se ne moze provjeriti servisna historija (a kod kojeg moze poslije 10 godina?), dizeli, treba racunati kilometraza koja pise x2 i to minimalno.

S obzirom na cijenu, tih 300 k stvarnih nije neka kilometraza, ali tu dolazi u pitanje odrzavanje, jer od odrzavanja zavisi sve sto na tim kilometrazama crkava. Ako covjek plati 6 hiljada auto, nije mu svejedno ako rikne turbina, zacepi dizna i slicno jer je to za jednog pocetnika i u tom cjenovnom rangu lova.

Ja preporucujem neki benzinac. Ne znam kako se krecu Astre H s pocetka proizvodnje, benzinac, recimo 1.6 twinport, ali ako moze za te pare to je po meni dobra kupovina. 307, samo ako je facelift, a mislim da za te pare facelift ne moze, mada nisam siguran. Ako se radi o prvom Leonu, to moze biti pouzdano auto, ali je generacijski najstariji. Medjutim ako ne moze Astra H, a covjeku se ne svidja Astra G, a svidja mu se prvi Leon, onda Leon 1.6. U tom cjenovnom rangu najbitnija treba biti pouzdanost i odrzavanje pa onda sve ostalo.
Nema za ove pare dobre H astre ni sa 1,4 motorom,a kamo li 1,6 16v koje bolje drze cijenu od 1,7cdti :-)
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#23 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by Ned071 »

Te prve astre h izbjegavati. Imale su problema. Kasnije ok.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#24 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by ado-šampion »

Pa rekoh da ne znam, ne znam kako se krecu te s pocetka s proizvodnje, da se radi o nekom 2008. ili 2009. godistu znao bih bolje. :D

Jbga nista nije neka sreca tu onda. Leon je prilicno skucen i objetivno gledano losije auto od 307. Dok je 307 koliko vidim po cijenama za te pare s pocetka proizvodnje a te verzije su na glasu kao jako musicave, s druge strane Leon je na platformi Golfa 4, to je vec skoro kraj upotrebe te platforme tako da je vecina musica ispravljena. Mislim da Leon 1.6 dobro ocuvan nece praviti nikakve probleme, sto isto vrijedi i za Astru G, ali covjek nece Astru G.

Evo prvi na koji sam naisao, cak i ako je presao 70% vise nego sto pise nije neka pljacka, nit je kakav problem za tu masinu.

http://www.olx.ba/artikal/20307492/seat-leon-1-6-16v/

Ovako kad gledam, jako simpatican auto.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#25 Re: Potrebna pomoc u vezi kupovine auta

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:Pa rekoh da ne znam, ne znam kako se krecu te s pocetka s proizvodnje, da se radi o nekom 2008. ili 2009. godistu znao bih bolje. :D

Jbga nista nije neka sreca tu onda. Leon je prilicno skucen i objetivno gledano losije auto od 307. Dok je 307 koliko vidim po cijenama za te pare s pocetka proizvodnje a te verzije su na glasu kao jako musicave, s druge strane Leon je na platformi Golfa 4, to je vec skoro kraj upotrebe te platforme tako da je vecina musica ispravljena. Mislim da Leon 1.6 dobro ocuvan nece praviti nikakve probleme, sto isto vrijedi i za Astru G, ali covjek nece Astru G.

Evo prvi na koji sam naisao, cak i ako je presao 70% vise nego sto pise nije neka pljacka, nit je kakav problem za tu masinu.

http://www.olx.ba/artikal/20307492/seat-leon-1-6-16v/

Ovako kad gledam, jako simpatican auto.
Meni je vala ruzan da ne moze ruzniji bit,pogotovo nazad :D
Post Reply