Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Sarayman

#1 Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Sarayman » 12/12/2010 09:13

Očekuje me izgradnja mostića preko potoka čija je širina cca 3 metra, a za vlastite potrebe prelaska putničkim autom, pa da prvo pokušam dobiti informaciju od ljudi koji ovo čitaju (prije nego što kontaktiram neku građevinsku firmu)... Naime, zanima me da li je neko ovo već radio i kakve su moguće varijante mostića? Može i bilo koji drugi savjet. Hvala.

Prolaznik

#2 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Prolaznik » 12/12/2010 09:46

На двије ствари треба да водиш рачуна. Статичко оптеречење носиве конструкције и обале тј. како ријешити ослањање конструкције на обале.

За носиву конструкцију најбоље је да узмеш стару шасију од камиона. Тиме ћеш добити на дужини и нећеш требати рачунати статику. Свака шасија носи најмање 3 тоне тако да си рјешио тај проблем.

Што се тиће ослањања то ћеш урадити тако да направиш двије квалитетне темљне основе на које ћеш поставити, раније поменуту, шасију. То препусти неком што се разумије у бетон јер треба правилно димензионирати, откопати, темељити и на крају ослонити.

Касније шасију премажи антикорозивном бојом а преко постави добре храстове даске, бар 5-ицу које ћеш премазати неким заштитним средством или још боље импрегнирати.

Такав мост имам на викендици и корисимо га већ 15 година.

The Nightwatchman

#3 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by The Nightwatchman » 12/12/2010 10:20

Prolaznik wrote:На двије ствари треба да водиш рачуна. Статичко оптеречење носиве конструкције и обале тј. како ријешити ослањање конструкције на обале.

За носиву конструкцију најбоље је да узмеш стару шасију од камиона. Тиме ћеш добити на дужини и нећеш требати рачунати статику. Свака шасија носи најмање 3 тоне тако да си рјешио тај проблем.

Што се тиће ослањања то ћеш урадити тако да направиш двије квалитетне темљне основе на које ћеш поставити, раније поменуту, шасију. То препусти неком што се разумије у бетон јер треба правилно димензионирати, откопати, темељити и на крају ослонити.

Касније шасију премажи антикорозивном бојом а преко постави добре храстове даске, бар 5-ицу које ћеш премазати неким заштитним средством или још боље импрегнирати.

kliknuh slučajno jer me uopste ne zanima mostic preko potoka, niti znam kako ga napraviti.

ovaj post pišem jer odavno ne pročitah konstruktivniji i konkretniji odgovor na nečije pitanje. :thumbup: :thumbup: :)

sarayman zovi čovjeku turu pića :D

Sarayman

#4 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Sarayman » 12/12/2010 10:35

Prolaznik wrote:На двије ствари треба да водиш рачуна. Статичко оптеречење носиве конструкције и обале тј. како ријешити ослањање конструкције на обале.

Prije svega, hvala na odgovoru. A sada ide pitanje..
Da li je takva šasija dovoljne dužine? Šta ako je za 3 metra širine potoka potreban mostić od 8 metara dužine (a upravu takvu informaciju sam dobio)?.

Zlocin&Kazna

#5 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Zlocin&Kazna » 12/12/2010 10:45

Samo da potvrdim ovo sa šasijom, komšija ima sličan mostić preko rijeke čija je širina možda i 4 metra. Već 10-tak godina kako ga je izgradio... Ako će ti pomoći, mogu ti napraviti i koju fotku pa da pogledaš....

Prolaznik

#6 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Prolaznik » 12/12/2010 10:54

Није ми баш јасно зашто ти треба 8 метара дуг мост на потоку ширине 3 метра? Да нису обале високе и да се не шире тако да је горња ширина 8 метара?

Ако је то обични поток са ниским обалама онда би требала камионска шасија тамића да буде довољна. Она је око 5 метара дужине и има их по отпадима или чак негдје бачених. Пошто си написао да је ширина потока 3 метра остаје ти по метар са сваке стране да се квалитетно ослони. Када се буде откопавала земља онда се уради правилна дубина и бочна страна како вода не би подлокавала. Зато сам написао да тај дио радије препустиш некоме ко се разумије у темељење и бетон.

Ако је ипак први случај са вискоким и широким обалама онда ћеш морати да урадиш прави мост а за то треба да се ради пројекат и то од неког ко се разумије у статику. Мислим да би морао чак исходовати и грађевинску дозволу.

saim_adka

#7 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by saim_adka » 12/12/2010 10:59

.
Last edited by saim_adka on 21/01/2017 10:21, edited 1 time in total.

Sarayman

#8 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Sarayman » 12/12/2010 11:21

Prolaznik wrote:Није ми баш јасно зашто ти треба 8 метара дуг мост на потоку ширине 3 метра? Да нису обале високе и да се не шире тако да је горња ширина 8 метара?

Ако је то обични поток са ниским обалама онда би требала камионска шасија тамића да буде довољна. Она је око 5 метара дужине и има их по отпадима или чак негдје бачених. Пошто си написао да је ширина потока 3 метра остаје ти по метар са сваке стране да се квалитетно ослони. Када се буде откопавала земља онда се уради правилна дубина и бочна страна како вода не би подлокавала. Зато сам написао да тај дио радије препустиш некоме ко се разумије у темељење и бетон.

Ако је ипак први случај са вискоким и широким обалама онда ћеш морати да урадиш прави мост а за то треба да се ради пројекат и то од неког ко се разумије у статику. Мислим да би морао чак исходовати и грађевинску дозволу.
Obala potoka je zahtjevnija (i širi se) jer se radi o potoku koji dobro nabuja kada su kiše, tako da postane prava bujica i prije rijeka dubine preko jednog metra, nego li potok. Bilo bi dobro da sam uslikao i izmjerio udaljenost s jedne strane na drugu, a evo baš ću planirati ovih dana da to i uradim, pa će slika dosta sama kazati.

Dendrlix

#9 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Dendrlix » 12/12/2010 11:31

Pajdo mi u mene, uzeo dvije betonske cijevi za kanalizaciju promjera 1,5m i stavio jednu do druge odozgor nasuo frakciju+beton+armaturu, malo ukopao i osalovao dijelove obale gdje se most naslanja. Plah mostic je tako napravio. :D

saim_adka

#10 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by saim_adka » 12/12/2010 11:36

.

NoriDeNoir

#11 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by NoriDeNoir » 12/12/2010 11:43

Sto se tice ovih cijevi i naspianja kamena i betona, kod mene na vikendici je tako i evo od kad znam za sebe nikad nista nije bilo tom mosticu.
Potok u proljece isto tako nabuja i cijev bude puna skoro do vrha... tako da ne mora znaciti da je i ovo rjesenje lose.
Naravno ja se ne razumijem u to i vjerovatno bi strucnjak nasao 1001 razlog zbog cega to nije dobro ali eto kod mene funkcionise bez greske...

baustelac

#12 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by baustelac » 12/12/2010 12:00

saim_adka wrote:
Dendrlix wrote:Pajdo mi u mene, uzeo dvije betonske cijevi za kanalizaciju promjera 1,5m i stavio jednu do druge odozgor nasuo frakciju+beton+armaturu, malo ukopao i osalovao dijelove obale gdje se most naslanja. Plah mostic je tako napravio. :D

Ovako nekako?

I na ovom filmu je riječ o potočiću i zacjevljivanju potoka kako si ti opisao. Samo je problem, kada krene smeće, granje, kad nabuja potok i začepi cijevi, pa se oformi kao brana ispred zacjevljenja i onda nastane ovo. Ovo je malo žešći primjer, al ko garantuje da se to neće desiti i na ovom potočiću, da se napravi jezerce i kad pukne, poplavi sve iznad i ispod, valja sa komšijama na kraj izaći. To rješenje uvijek izbjegavati.
I obavezno pazi na aerodinamiku da ti se nebi ovako nesto desilo :D

Smanji bolan malo dozivljaj, covjek pravi most preko potoka do vikendice ili cega vec, ne premoscava neretvu.

Nije ni ideja sa cijevima losa, samo mislim da vise kosta, ima puno betoniranja. Ovako ti trebaju dva oslonca, mozda cak da se ne mora puno ni betonirati, sasija i kubik do kubik ipo hrastovine.

saim_adka

#13 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by saim_adka » 12/12/2010 12:11

.

Dendrlix

#14 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Dendrlix » 12/12/2010 12:25

baustelac wrote: Nije ni ideja sa cijevima losa, samo mislim da vise kosta, ima puno betoniranja. Ovako ti trebaju dva oslonca, mozda cak da se ne mora puno ni betonirati, sasija i kubik do kubik ipo hrastovine.
Skupo brate, mlogo skupa je hrastovina. Kubik betona kad ga sam mjesas je ispod 100 KM. Naravno, ako potocic na proljece postaje prava bestija da nece napraviti most sa jednom cijevi. Ako ima mjesta za tri, stavi tri. Ovom mom drugu su komsije savjetovale da je dovoljna jedna jer taj potok nikada ne naraste puno. On ih nije poslusao i stavio je dvije. Sam kaze: "Jebo poso ako se na proljece voda nekom bascu sjebati". Iduce proljece fakat se nije toliko podigla voda, mozda je popunila petinu visine od obje cijevi.
Najbolje je da covjek baci tri opcije na papir sa troskovima, potrebnim resursima (ljudi, materijal, pive, janje itd) i odabere najjeftiniju/najjednostavniju varijantu.

Alfons Kauders

#15 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Alfons Kauders » 12/12/2010 12:36

Sarayman wrote:Očekuje me izgradnja mostića preko potoka čija je širina cca 3 metra, a za vlastite potrebe prelaska putničkim autom, pa da prvo pokušam dobiti informaciju od ljudi koji ovo čitaju (prije nego što kontaktiram neku građevinsku firmu)... Naime, zanima me da li je neko ovo već radio i kakve su moguće varijante mostića? Može i bilo koji drugi savjet. Hvala.
imas buraz kakvu sliku... mislim nemam pojma kako se to radi, al nekako zvuci simpaticno, pa da vidimo gdje to gradis... :D

baustelac

#16 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by baustelac » 12/12/2010 12:47

Dendrlix wrote:
baustelac wrote: Nije ni ideja sa cijevima losa, samo mislim da vise kosta, ima puno betoniranja. Ovako ti trebaju dva oslonca, mozda cak da se ne mora puno ni betonirati, sasija i kubik do kubik ipo hrastovine.
Skupo brate, mlogo skupa je hrastovina. Kubik betona kad ga sam mjesas je ispod 100 KM. Naravno, ako potocic na proljece postaje prava bestija da nece napraviti most sa jednom cijevi. Ako ima mjesta za tri, stavi tri. Ovom mom drugu su komsije savjetovale da je dovoljna jedna jer taj potok nikada ne naraste puno. On ih nije poslusao i stavio je dvije. Sam kaze: "Jebo poso ako se na proljece voda nekom bascu sjebati". Iduce proljece fakat se nije toliko podigla voda, mozda je popunila petinu visine od obje cijevi.
Najbolje je da covjek baci tri opcije na papir sa troskovima, potrebnim resursima (ljudi, materijal, pive, janje itd) i odabere najjeftiniju/najjednostavniju varijantu.
ovo boldirano se izbacuje iz kalkulacije, to su fiksni troskovi na koju god varijantu da se odluci :D

Sve zavisi od terena i velicine potoka, moze biti da mogu i cijevi, cak i manje, zavisi od terena

LeonardoAC

#17 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by LeonardoAC » 12/12/2010 14:52

Ja sam radio jednu improvizaciju sa željeznim stubovima promjera 80cm (možeš ih nabaviti na nekom malo većem otpadu). Poslije možeš po tim stubovima poredati pragove od pruge (koje također možeš nabaviti na otpadu po povoljnim cjenama). Napraviš dvije stope trapezastog oblika da ti voda ne udara drit u most (odnijeće ga ;) ) Uglavnom, sve me izaslo nekih 5-6 milja. most perfektno stoji već 5 godinu - automobili, traktori i manji kamioni regularno prolaze :)
Naravno, sa stručnog aspekta, ne vjerujem da je ovo ispravna varijanta, Postavim ti poslije par fotki, čisto da vidiš kako to izgleda...

kurty

#18 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by kurty » 12/12/2010 15:20

Ako ces raditi sa sasijom od kamiona mogu te odvesti na takav mostic...Uradjen nedavno... U Dabravinama se nalazi (izmedju Breze i Varesa , ali puno blize Brezi)

To Sto je obala siri, pazi da te ne zavara...Mozda je to meko tlo pa nemas dovoljan otpor temeljima...
Ono, klasicni primjer proste grede, ali da su nosaci "uvuceni", tj. da nisu na krajevima...

Nek ti bude jasno da s ovim nema velike zafrkancije, ali nemoj sad da te neko natjera da ti se projektovanje i izvodjenje radova na mostice pretvori u zescu nauku...

Sarayman

#19 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Sarayman » 12/12/2010 15:39

Alfons Kauders wrote:imas buraz kakvu sliku... mislim nemam pojma kako se to radi, al nekako zvuci simpaticno, pa da vidimo gdje to gradis... :D
Bit ce slika cim odem i napravim je. A naravno da mozes pomoci, i to finansijski. :D

Alfons Kauders

#20 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Alfons Kauders » 12/12/2010 16:44

Sarayman wrote:
Alfons Kauders wrote:imas buraz kakvu sliku... mislim nemam pojma kako se to radi, al nekako zvuci simpaticno, pa da vidimo gdje to gradis... :D
Bit ce slika cim odem i napravim je. A naravno da mozes pomoci, i to finansijski. :D
ako ce se okretati janje kad se prereze vrpca, onda imas cvaju od mene... :D

Sarayman

#21 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Sarayman » 12/12/2010 17:55

Alfons Kauders wrote:
Sarayman wrote:
ako ce se okretati janje kad se prereze vrpca, onda imas cvaju od mene... :D
Ako das samo cvaju, onda ce i cevap dobar biti. :mrgreen:

Alfons Kauders

#22 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Alfons Kauders » 12/12/2010 18:36

Sarayman wrote: Ako das samo cvaju, onda ce i cevap dobar biti. :mrgreen:
jbg, evo jos cener al za teletinu ispod sacha :D

kurty

#23 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by kurty » 12/12/2010 18:46

Ako se ovako castite vec...
Od mene kila i po eksera, i dvije marke za trakicu koja ce se presjeci na otvaranju

Alfons Kauders

#24 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by Alfons Kauders » 12/12/2010 18:50

kurty wrote:Ako se ovako castite vec...
Od mene kila i po eksera, i dvije marke za trakicu koja ce se presjeci na otvaranju
ma hebo vrpcu, ako cemo vec stavljati kamionsku sasiju, onda trebamo prerezati zupcasti od fapa i cao... :D

kurty

#25 Re: Poteban savjet za izgradnju mostića preko potoka

Post by kurty » 12/12/2010 18:57

Alfons Kauders wrote:
kurty wrote:Ako se ovako castite vec...
ma hebo vrpcu, ako cemo vec stavljati kamionsku sasiju, onda trebamo prerezati zupcasti od fapa i cao... :D
Vidim dobar si sa investitorom ovog projekta... Elem, ako se odluci za ovu varijantu, nek mi se javi da mu probam izmajmunisat kakve sasije sejfino... Samo nek kaze duzinu...

Post Reply