KO ZABORAVI NEKA MU JE VJECNI HARAM..

Mirni protest ˝Žena Srebrenice˝ - Tražimo naše nestale
Nakon punih trinaest godina žene iz Srebrenice i podrinjskih sela u svojim zahtijevima za hapšenjem ratnih zločinaca imaju jednog manje, naravno riječ je o Radovanu Karadžiću, idejnom tvorcu i realizatoru zla počinjenog na prostoru Bosne i Hercegovine u toku agresije.
Žene Srebrenice svaki 11. u mjesecu, na dan kada je počinjen genocid u Srebrenici, izlaze na ulice Tuzle, okupljaju se u mirnim protestima tražeći istinu i pravdu za izgubljene članove svojih porodica, hapšenje ratnih zločinaca i ubrzavanje procesa traganja za nestalim. Još uvijek se ne zna gdje su posmrtni ostaci na hiljade ubijenih žitelja podrinjskih mjesta, a za njihove porodice nema mira dok ne budu pronađeni i dostojno ukopani. Žene koje su izgubile sinove, očeve, braću, muževe, i ostale bliske muške članove porodice, pored svog zla i nepravde koja ih je snašla, boli što ne znaju ni gdje su njihove kosti.
Ne znaju gdje su posmrtni ostaci ali znaju gdje su mnogi počinioci ovog strašnog zločina. Prema riječima Hajre Ćatić, svaki put kada odlazi u Srebrenicu vidi ih, susreće se s njima na ulici, a od njih 31 radi u policiji.
Ipak, zadovoljne su da je konačno uhapšen Radovan Karadžić, prate zbivanja oko njega i misle da će se suđenjem dokazati i da je međunarodna zajednica saučesnik u zločinu počinjenom 11.07.1995. godine.
Jedan od rijetkih, ako ne i jedini političar koji se gotovo uvijek pridruži "Ženama Srebrenice" u mirnim protestima je Mirnes Ajanović, predsjednik stranke BOSS, koji smatra da su same žene doprinjele hapšenju Radovana Karadžića. Dodaje da se ovim protestima vrši pritisak koji će rezultirati hapšenjem i ostalih orgovornih za zločin. Dužnost svih nas je da dođemo i pružimo podršku ženama koje su pokazale kako se treba boriti protiv ratnih strahota, tražeći pravdu i hapšenje ratnih zločinaca, kaže Ajanović.
Mirni protesti kroz sliku
Do danas ekshumirano 55 kompletnih i 150 nekompletnih posmrtnih ostataka
Tuzlanski ekspertni tim Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine ekshumirao je do danas na lokalitetu Kamenica, općina Zvornik, 55 kompletnih i 150 nekompletnih skeletnih ostataka.
Ekshumacije su počele 12. augusta pod vodstvom Tužiteljstva Tuzlanskog kantona.
„Grobnica je sekundarnog karaktera i pretpostavlja se da su žrtve Srebreničani ubijeni 1995. godine“, izjavila je tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Tuzla Alma Džaferović.
Ona nije mogla precizirati koliko će potrajati i kada biti završene ekshumacije na ovoj grobnici.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080902109
Mirni protest žena Srebrenice - Zahtjev Hagu i Švedskoj da ne dozvole puštanje Biljane Plavšić na slobodu
Kao i svakog 11. u mjesecu, i danas su članovi Udruženja građana "Žene Srebrenice" bili na ulicama Tuzle. Šetnjom od Pinge do gradske česme, noseći jastučnice na kojima su izvezena imena žrtva, traže od odgovornih i nadležnih istinu. Žele izručivanje ratnih zločinaca, ubrzavanje identifikacije posmrtnih ostataka kao i traženje masovnih grobnica koje još nisu pronađene.
Uz zahtijeve koje stalno ponavljaju, svaki mjesec imaju i dodatne koji se odnose na aktuelnu situaciju. Ovaj mjesec najavljuju zahtjev koji će uputii švedskoj ambasadorici u Sarajevu kao i sudu u Hagu da se ne dozvoli ranije puštanje Biljane Plavšić. Žene Srebrenice smatraju da je njoj nagrada i kazna od 11 godina zatvora kojeg provodu i udobnom zatvoru te da je ne treba ranije oslobađati. Uz ovaj zahtjev žele i da se objelodane dokumenti koji se vode kao zaštićeni.
Ljiljana Radovanović
Danas su s njima bile i pripadnice nevladine organizacije "Žene u crnom", koje iz Srbije dolaze kad god stignu da podrže "Žene Srebrenice". Njihovo prijateljstvo datira od suđenja Škorpionima u Beogradu kad su podržale "Žene Srebrenice" i pružile im pomoć.
Ljiljana Radovanović, članica "Žena u crnom", rekla je da joj je teško kada dođe i Bosnu, Srebrenicu i Tuzlu, teško joj je zbog svega što se dogodilo i osjeća se odgovornom jer dolazi iz zemlje koja je to sve organizovala, naredila i uradila. Misli da se ne radi dovoljno na otkrivanju istine. Dan prije obilježavanja 13 godina od genocida u Srebrenici, u Beogradu su organizovale projekciju filma o Srebrenicu. Kaže da je na trgu bio muk, nijema tišina, film se puštao tri puta te zato misli da bi to trebalo češće činiti.
Također, Liljana Radovanović kaže da je istina dosta doprla do građana ali postoji jedno odbijanje istine kod uslovno rečeno običnih ljudi, koji ne žele da znaju i ne žele da slušaju. Dodaje da je njoj kao pripadnici naroda koji je učinio zlo, usput Beograđanki, teško da kaže šta misli jer joj neki okreću leđa zbog toga ali ona osjeća da tako treba zbog mladih ljudi koji u Radovanu Karadžiću vide heroja i koji žale zbog njegovog hapšenja.
Mirni protesti kroz sliku
Ekspertni tim pronašao 80 kompletnih i 167 nekompletnih tijela
Ekspertni tim Tužilaštva Tuzlanskog kantona, Instituta za nestale BiH, ICMP-a, MUP-a TK i Komemorativnog centra Tuzla do sada su, nakon skoro mjesec rada, iz sekundarne masovne grobnice u Kamenici kod Zvornika ekshumirali 80 kompletnih tijela i 167 posmrtnih ostataka.
- Nedvojbeno je da se radi o žrtvama genocida u Srebrenici i ovo je samo još jedan u nizu dokaza da se on dogodio - kaže šef tuzlanskog ureda Instituta za nestale BiH Murat Hurtić.
Ekspertni tim jučer je čistio dio grobnice i pripremao se za nastavak ekshumacija koje će potrajati još najmanje sedam dana. Očekuje se da u ovoj grobnici bude pronađeno još najmanje 100 nekompletnih tijela. Osim žrtava, koje su u Kamenicu prebačene iz primarnih grobnica u Branjevu, Pilicima i Kozluku, u grobnici su pronađena i zrna metaka kojima su vršene egzekucije.
Ova grobnica je deseta koja je pronađena u Kamenici na lokaciji Kamenički put.(AVAZ)
U grobnici Kamenica 10 pronađen novi sloj sa posmrtnim ostacima
Tim za traženje nestalih pod vodstvom Tužilaštva TK danas je pri završnim radovima na grobnici Kamenica 10, otkrio novi sloj zemlje sa posmrtnim ostacima Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine. Po naredbi kantonalnog suda u Tuzli, a pod rukovodstvom Kantonalnog tužilaštva, već mjesec dana obavljaju se radovi na ekshumaciji sekundarne masovne grobnice Kamenica 10 u općini Zvornik.
Masovna grobnica Kamenica 10
Pri završnim radovima tim za zdraženje otkrio je novi sloj zemlje sa posmrtnim ostacima Srebreničana, izjavila je Alma Džaferović – Tužiteljica Tužilaštva TK. Do danas je iz ove masovne grobnice ekshumirano 119 kompletnih i 196 nekompletnih skeletnih ostataka civila Srebrenice ubijenih jula 95.-te godine. O broju novootkrivenih nalaza još uvijek je nezahvalno govoriti ali postoji mogućnost da ih ima i na većim dubinama. Među posmrtnim ostacima, uz ostatke odjevnih predmeta i ličnih dokumenata i ovoga puta pronađena su puščana zrna i čahure.
Izvađeni posljednji posmrtni ostaci iz Kamenice 10
Eksperti tim tuzlanskog odjela Instituta za traženje nestalih izvadili su u srijedu iz sekundarne masovne grobnice Kamenica 10, zvornička općina posljednje skeletne ostatke Srebreničana ubijenih jula 1995. godine.
Ukupno je pronađeno 145 kompletnih i 217 nekompletnih tijela, te jedan dokument, zrna, čahure i dijelovi odjeće priopćila je glasnogovornica Tužilaštva TK-a Jasna Subotić.
Po njezinim riječima, u iduća dva dana slijedi zatrpavanje i zatvaranje grobnice.
(FENA)
Tužni bajrami Mevlide Hukić
U Mrljevićima kod Banovića ljepotu i radost Bajrama možete osjetiti na svakom koraku. Samo u jednom kutku sela, u kuću u kojoj je odnedavno alternativni smještaj za nanu Mevlidu Hukić (60) iz Srebrenice, Bajram je donio bol i tugu. Tako je, evo, već 13 godina.
U sretnim porodicama Bajram slave uz bogatu sofru. Mevlida umjesto sofre po hastalu razastire albume i slike, po nekom redu koji samo ona zna i razumije. Prvo trojice sinova, pa onda supruga, braće... Onda pomeće slike iz onih sretnih vremena kad su svi zajedno bajrame slavili.
Lijepo se živjelo
- Pobiše ih dušmani, prokleti bili, u šumama više Konjević Polja. Hajdin moj, dole u Srebrenici kupio nam 8,5 duluma zemlje, kuću veliku sagradismo. Djeca rasla, imali smo svega i lijepo živjeli. Najstariji sin Senad imao je 27 godina, bio autoprevoznik, vrijedan na oca i kućenik. Srednji sin Sead bio je pet godina mlađi, veliki šaljivdžija, pokrupan, prava sila od momka, a umio je zapjevati. Najmlađi Samir tek postao punoljetan, volio je majstorisati oko auta - priča i drhtavom rukom briše suze koje padaju po slikama.
Izvinjava se što nam baš na Bajram govori o svojoj tuzi i bolu. Blagim pogledom još jednom prelazi po slikama i nesvjesno ih ponovo skuplja i razmješta.
- Sead i Samir nisu bili oženjeni. Tek se bili zamomčili. Senad mi podario prvo unuče. Kad je Srebrenica pala imalo samo 20 dana. Ali, Allah dragi mi ostavi mog Zuhdu. Šesti dan je uspio preći preko šume. Sad mu je 38. godina. Ima dva sina, Nermina od sedam i Samira od četiri godine, koji je ime dobio do amidži - priča.
Gledam sretne ljude
Propatila je Mevlida i nakon rata. U 13 godina sedam puta su je preseljavali iz izbjegličkih centara do alternativnih smješataja. Istjerivali su je sa sinovom porodicom iz vikendica, vraćali u izbjegličke centre. Imala je dva infarkta, srce oslabilo, šećer u krvi i masnoću teško skida.
- Bol u tuga nikako da prestanu. Za Bajram najgore. Gledam sretne ljude, vesele se sa svojim porodicama, a meni u glavi vrisak žena i djece u onom logoru u Potočarima. Duša mi se iskida kad mog sina Zuhdu, ovako bolesnog i bez posla, uhvati neka kriza pa veli:" Majko, svaki nam Bajram crnji. Dođe mi da sebi smrt učinim. Da sam bogdom bez nogu i ruku ostao pa bi mi djeca bar nešto imala, a ne ovo crkavice što mi daju kao sadaku".
I tako iz godine u godinu, iz bajrama u bajram. Nosi Mevlida svoje breme bolnih sjećanja i teškog života. Živi za trenutak kad joj kosti sinova i supruga nađu, a ovo porodice što je ostalo, Allah sačuva i na put izvede. Zaklela se, veli, da će nadurat i dočekati.
Ubiše me uspomene
U Banovićima je i kćerka Memnuna s porodicom. Obiđem ih za Bajram. Pođem i kažem sebi nemoj im kvariti radost, a ne mogu pobjeći od sebe. Ubiše me uspomene, a svakog Bajrama boli sve više i razdire. Dočekaju me. Spreme bajramsku sofru onoliko koliko se ima, nude i mole da uzmem, a ja vadim lijekove nebil bol prestala. Puna ih torba - govori pa zašuti, pogledajući u hastal sa slikama.
Nenad Makisimović (AVAZ)
Memorijalni centar Srebrenica / Potočari 02.10.2008 Dan šehida