Postizborne koalicije

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
GandalfSivi

Postizborne koalicije

Post by GandalfSivi » 05/10/2006 18:34

Evo sad je CIK postavila na svojoj strani rezultate koji se vise-manje mogu smatrati konacnim (napokon je i Tuzla ukljucena). Dakle neki odokativni rezultati su slijedeci:
SDA - 25,5
SBiH - 22,5
SDP - 15,5
HDZ - 8,1
HDZ1990 - 6,2
BPS - 4,4
Radom za boljitak - 3,3
SDU-BOSS - 2,7

Ovo su normalno rezultati za FBiH, dok je za RS Dodik i mama i tata.
Za mene su ovi rezultati manje - vise bili ocekivani (sem sto me je SDP razocarao).

Pitanje: ko ce sada s kim?

Dali cemo prvi put vidjeti koaliciju SDA-SDP koja bi onda koalirala sa SNSD na drzavnoj razini?

Dali ce SDA ici u koaliciju sa SBiH, pa se onda ganjati sa HDZ-ovima i SDS-om da pokusaju opet nesta na drzavnoj razini?

Opet isto kao gore, samo SNSD umjesto SDS-a?

Mozda cak i koalicija stranaka koje su dobile mjesta u predsjednistvu?

Svi imamo svoje favorite, pa da vas cujem.

Evo ja cu prvi. Iako mi je SDA mrska otkad znam za njih, iako Dodik prosipa neki satro nacionalizam, moj favorit bi bila koalicija SNSD - SDA - SDP - Za boljitak?
Prvo, stvarno mislim da Tihic vodi SDA ka jednom centru, pravi vise narodnu, a manje nacionalnu stranku. Tu jos ima podrsku Bakira Izetbegovica (sto nije za zanemariti) i jos par likova.
Drugo, mislim da ce SNSD puno vise raditi na pitanjima privrede i nekih drugih "normalnih" stvar, a puno manje prosipati nacionalizam nego prije izbora.
SDP jeste partija za koju glasam, tako da tu nemam dodatnih komentara.
Radom za boljitak ima vecinsku podrsku medju hrvatima, a opet nisu toliki nacionalisti, tako da i njih mogu tu ukljuciti.
Ovdje bi mogao ici NHI, ali izgleda da su oni nestali.

Eto, pa hajte vi sada malo

spongebob

Post by spongebob » 05/10/2006 18:46

Radom za boljitak ima vecinsku podrsku medju hrvatima, a opet nisu toliki nacionalisti, tako da i njih mogu tu ukljuciti.

kakvom bolan vecinskom podrskom :shock:
nije dosta sto su Hrvate zajebali sa izborom Komsica...

jedina moguca koalicija je SNSD+SDA+SDP+HDZ

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 05/10/2006 18:47

spongebob wrote:

kakvom bolan vecinskom podrskom :shock:
nije dosta sto su Hrvate zajebali sa izborom Komsica...

jedina moguca koalicija je SNSD+SDA+SDP+HDZ

Nesta sumnjam da ce HDZ sa SPD-om, hehehe

zooropa

Post by zooropa » 05/10/2006 18:47

I ja sam glasao za SDP. Meni se nikako ne sviđa ideja da SDP ulazi u vlast uopšte, iako mislim da su šanse za to 0,01% jer je koalicija SDA-SBiH skoro pa sigurna. Prvi razlog za to jeste što su u sudaru dvije različite ideologije, od kojih jedna (SDP) nema toliko glasova da bi mogla nešto napraviti. Iz toga proizilazi i drugi razlog što nisam za ulazak u vlast SDP-a, jer teško da mogu šta ostvariti sa ovim brojem glasova. Mislim da je bolje da djeluju kao opozicija, tj. pravo bih se razočarao da uđu u vlast i vjerovatno ne bih više glasao za njih. Opet kažem, šanse za to su skoro nemoguće.

Najvjerovatnija koalicija:

FBiH: SDA-SBiH-HDZ-HDZ 1990-NSRZB

BiH: SBiH-SDA-SNSD-HDZ-HDZ 1990-PDP

haris ubleha

Post by haris ubleha » 05/10/2006 19:10

U novoj Slobodnoj Bosni ima kako Dodikova stranka, kao apsolutni pobjednik izbora na drzavnom nivou, ima mandat da formira vladu, a njihov uslov je da tu ne bude Stranka ZAgraBiH. Na drzavnom nivou bi, kao bili, SNSD-SDA-HDZ i, eventualno, SDP. Stvarno bi bio paradoks da Dodiku uspije ono sto nije uspjelo razumnim Bosnjacima u zadnjih 10 godina: da skinu s vlasti lopovsko-profitersku stranku ZAgraBiH, doduse, samo na drzavnom nivou posto bi Lepi Hare i 40 hajduka ostali da nam pije krv u Federaciji, a narocito u "urbanom" kantonu Sarajevu ciji su im stanovnici ukazali povjerenje kao pobjednickoj stranci.
E, sad, zasto bi Dodik Bosnjake spasavao od sramote? Narod koji sa vise od 20 posto podrzi Stranku ZAgraBiH treba snositi posljedice svog izbora... a ima li vece kazne za jedan narod nego da ga u vlasti predstavljaju Safet Halilovic, Azra Hadziahmetovic, Heco, Zilic, Zlatko Petrovic, Meliha Alic, Zaim Backovic i ostala bulumenta lopova i profitera... Narod koji im je dao mandat zasluzio je da ova kamarila u narednom 4-godisnjem mandatu unisti i ono malo sto je ostalo da se moze unistiti. Tada ce se narod valjda dozvati pameti...
Zato, Stranka ZAgraBiH... da ne propadamo kao dosad... malo po malo... nego 100%

Arslan_

Post by Arslan_ » 05/10/2006 19:29

Bosnjaci su izabrali 8)

Federacija>>> SDA i SBIH + neki od HDZ-ova

Parlament BiH>>>> kriza vlasti(bar nekih godinu dana)

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 05/10/2006 19:39

Odlicno napredujemo, prvo nam nam je bila kriva dijaspora, a evo ni Sarajevo vise nije "urbano" posto ne glasa za Vozda.

Kazem ja, smijenimo narod pa u vozdovu socijaldemokratiju, k'o onomad Hicini socijalisti.

:bih:

jeza u ledja
Been thanked: 2 times

Post by jeza u ledja » 05/10/2006 20:08

Paa... ja bi takodje volio koaliciju SNSD+SDA+SDP+??? e ovdje su upitnici. Jer HDZ 1990 koalira sa SBiH i kad su u pitanju ustavne promjene imaju razlicit stav od ovih ostalih. HSP mi je takodje 'nako gotivna. S druge strane HDZ BiH mi je gadan pravo i ne bi ih volio vidjeti uopste na vlasti. NSRzB, mozda, ali su suvise mali.

A ovo ako je tacno za Dodika - da ne zeli koalirati sa SBiH - SKIDAM KAPU!!! U tome bi se razlikovao od svih dosada naci stranaka koje su najbolje saradjivale sa svojim 'najljucim' protivnicima.

Ma bilo kakva koalicija u kojoj nije SBiH mi odgovara.

dizZaster

Post by dizZaster » 05/10/2006 20:28

probošnjačka koalicija SDA+SBIH logično :D

dripac

Post by dripac » 05/10/2006 20:33

SDP nadam se neće učestvovati u vlasti ni na jednom nivou, osim tamo gdje mogu ići sa svojim program. Mislim da treba Stranku za BiH gurati u koaliciju sa SNSD, svakako su jedni drugima puhali u jedra, a nivou Federacije nek koaliraju skim žele, samo ne sa SDP-om.

Titov_pionir

Post by Titov_pionir » 05/10/2006 20:36

Protiv sam ulaska SDP-a u vlast. Ako SDP sad udje u vlast, dozivjet ce da im SDA kroji politiku, koju ce oni podrzavati. Da je kojim slucajem SDP imao vise glasova od SDA, onda bi vec vrijedilo razmisliti o tome. Ali ovako... popunjavati mjesta SDA mi se cini pogresnim.

Bolje casna opozicija nego necasna vlast! Kad vec imamo nepismen narod.

spongebob

Post by spongebob » 05/10/2006 20:39

jeza u ledja wrote:Paa... ja bi takodje volio koaliciju SNSD+SDA+SDP+??? e ovdje su upitnici. Jer HDZ 1990 koalira sa SBiH i kad su u pitanju ustavne promjene imaju razlicit stav od ovih ostalih. HSP mi je takodje 'nako gotivna. S druge strane HDZ BiH mi je gadan pravo i ne bi ih volio vidjeti uopste na vlasti. NSRzB, mozda, ali su suvise mali.

A ovo ako je tacno za Dodika - da ne zeli koalirati sa SBiH - SKIDAM KAPU!!! U tome bi se razlikovao od svih dosada naci stranaka koje su najbolje saradjivale sa svojim 'najljucim' protivnicima.

tacno tako

SNSD+SDA+SDP+HDZ (BIH) bi bila jedina kombinacija koja bi nesto i mogla uciniti za zemlju. Sve ostalo je tapkanje u mjestu

zavrzlama

Post by zavrzlama » 05/10/2006 21:13

Moguci pravci koje ce zastupati tri interesne strane u BIH.

Srpski interes i novi srpski Milosevic Dodik.

Dodik ce ici na pravljenje kompromisa a za uzvrat ce traziti samo jednu jedinu protiv uslugu....da se rs-a ustavom proglasi za federalnu jedinicu koja ima pravo na samoopredjeljenje.Dodik je svjestan da kad -tad mora biti jedinstvena policija i da ce se promijeniti obiljezja u entitetima i jedinu sansu da pristanak na sve te reforme naplati necim je ovo sto sam naveo...samo je pitanje dali ce se prvo odraditi reforme pa se udovoljiti Dodikovom zahtjevu ili ce nedaj boze prvo se njemu udovoljiti pa cekati da on pristane na obecane reforme.Trenutno se vodi igra sta ce se prvo uraditi.

Bosnjacki interes:

Taj interes ne postoji ,on je iscekivanje kraja bitke izmedu Dodika i MZ-e.

Hrvatski interes:

Oni su davno izgubili kompas i moguce je trazenje izlaza u promjeni Dejtona i nekoj drugoj fazi ustavnih reformi .

Imaju dvije opcije da se okrenu BIH i napuste politiku drzanja po strani ili da daju doping inekciju Dodiku da pojaca teznje za podjelom BIH.

Koliko god neko hrvate u BIH smatrao beznacajnim faktorom,hrvati su kljuc BIH,jer Vatikan,Hrvatska i zapad respektuju glas hrvata u BIH.

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 05/10/2006 21:24

zavrzlama wrote:
Koliko god neko hrvate u BIH smatrao beznacajnim faktorom,hrvati su kljuc BIH,jer Vatikan,Hrvatska i zapad respektuju glas hrvata u BIH.

Koliko divizija ima taj Vatikan? :D :D :D

jeza u ledja
Been thanked: 2 times

Post by jeza u ledja » 05/10/2006 21:26

Po meni Hrvati s pravom traze treci entitet. Ako postoji RS zasto onda ne bi postojala i HB? Nemam nista protiv toga, ali pod uslovom da to nisu federalne jedinice. Dodik to nikad nece dobiti.

Dilan_dog

Post by Dilan_dog » 06/10/2006 09:00

:D

Hajmo Bosno! Šta Vam je uvrijeđena Hercegovino? A da Komšić sorry.

Nisam pristalica SDP-a ali aferim im za Komšića.

A koalicija SDA+SBIH NARAVNO

mostarac

Post by mostarac » 06/10/2006 09:43

spongebob wrote:
jeza u ledja wrote:Paa... ja bi takodje volio koaliciju SNSD+SDA+SDP+??? e ovdje su upitnici. Jer HDZ 1990 koalira sa SBiH i kad su u pitanju ustavne promjene imaju razlicit stav od ovih ostalih. HSP mi je takodje 'nako gotivna. S druge strane HDZ BiH mi je gadan pravo i ne bi ih volio vidjeti uopste na vlasti. NSRzB, mozda, ali su suvise mali.

tacno tako

SNSD+SDA+SDP+HDZ (BIH) bi bila jedina kombinacija koja bi nesto i mogla uciniti za zemlju. Sve ostalo je tapkanje u mjestu

Nakon koje bi SDP mogao staviti kljuc u bravu i otici u nadlezno ministarstvo da odjavi partiju jer partija bez glasaca nema smisla.

nosara
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Post by nosara » 06/10/2006 09:55

Zvanicne koalicije u kojoj bi SDP mogao participirat, a da ukljucuje neke od nacionalfasistickih stranaka nece bit. Mico je druga prica...

dashing

Post by dashing » 06/10/2006 10:16

interesantno - sdp sada i bi u koaliciju sa hdz-om i sda iako je drug zlaja rekao da nema koaliranja sa nacionalnim strankama.... to ti je ono "ma hajde bolan, vidis da smo dobili po g....i pa sad daj sta das - samo da drug zlaja bude ministar vanjskih poslova - u najmanju ruku".

mislim da je ipak najrealnija koalicija SBiH, SDA, SNSD i HDZ, a moja osobna zelja bila bi:

SBiH, SNSD, BPS, HDZ1990, NHI i NSRzaBoljitak.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 06/10/2006 10:25

spongebob wrote:

mozda dobiju kanal na hrvatskome jeziku... :D

moglo bi se desiti da se HDZ naglo popravi, jer IMJ nije bio niti na jednoj listi za ova tri nivoa, a na predsjednickoj je ispusio foru, pa ce se sigurno dramaticno povuci kao uvrijedjena mlada... :D pa se i ovi dozovu pameti...
licno bih voljela da SDP ode u opoziciju, da se presaberu i onda preuzmu vlast...koalicija mi svaka lici na vegetiranje...

dashing

Post by dashing » 06/10/2006 10:39

mIRCerka wrote:
spongebob wrote:

moglo bi se desiti da se HDZ naglo popravi, jer IMJ nije bio niti na jednoj listi za ova tri nivoa, a na predsjednickoj je ispusio foru, pa ce se sigurno dramaticno povuci kao uvrijedjena mlada... :D pa se i ovi dozovu pameti...
licno bih voljela da SDP ode u opoziciju, da se presaberu i onda preuzmu vlast...koalicija mi svaka lici na vegetiranje...

ni ja ne bih voljela vidjeti hdz tu - ali ipak poslije nokauta u trci za predsjednistvo - mislim da bi bilo jako opasno iskljucivat hdz i hdz1990 iz vlasti - zajedno su ostvarili 15% u FBiH i legitimni su predstavnici hrvatskog naroda.

a sto se tice sdp-a, iako znam da se sad svi puleni skocit' kako ja eto nemam pravo djelit savjete... ali objektivno ta stranka sa svojim solidnim programom moze sebi dati za cilj 40% bosnjackog birackog tijela i 10% srpskog i hrvatskog birackog tijela - teg tada moze nesto uraditi za bih. samo sdp-ovci mogu odgovoriti na pitanja da li ikad mogu ostvariti takav rezultat sa drugom zlajom na celu...

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 06/10/2006 10:43

dashing wrote:
mIRCerka wrote:
spongebob wrote:

ni ja ne bih voljela vidjeti hdz tu - ali ipak poslije nokauta u trci za predsjednistvo - mislim da bi bilo jako opasno iskljucivat hdz i hdz1990 iz vlasti - zajedno su ostvarili 15% u FBiH i legitimni su predstavnici hrvatskog naroda.

a sto se tice sdp-a, iako znam da se sad svi puleni skocit' kako ja eto nemam pravo djelit savjete... ali objektivno ta stranka sa svojim solidnim programom moze sebi dati za cilj 40% bosnjackog birackog tijela i 10% srpskog i hrvatskog birackog tijela - teg tada moze nesto uraditi za bih. samo sdp-ovci mogu odgovoriti na pitanja da li ikad mogu ostvariti takav rezultat sa drugom zlajom na celu...

Ma jok. Jedino ako se vrati genijalni Profesor Nijaz Dudlaković, ili doajen farmaceutike i lopovluka S.Tokić, tek onda sa autentičnim, pravim socijaldemokratama, SDP može da se nečemu nada. :D :D :D :D :D :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/10/2006 10:43

dashing wrote: samo sdp-ovci mogu odgovoriti na pitanja da li ikad mogu ostvariti takav rezultat sa drugom zlajom na celu...

dosadna si kao enterokolitis sa zlajom...jel to opet ziva rana sto muzek nije dobio mjesto predsjdnika foruma mladih 1998. godine?
izvini sto sam ovako licna, ali istu recenicu samo zvaces u nedogled po forumu...

dashing

Post by dashing » 06/10/2006 10:52

mIRCerka wrote:
dashing wrote: samo sdp-ovci mogu odgovoriti na pitanja da li ikad mogu ostvariti takav rezultat sa drugom zlajom na celu...

dosadna si kao enterokolitis sa zlajom...jel to opet ziva rana sto muzek nije dobio mjesto predsjdnika foruma mladih 1998. godine?
izvini sto sam ovako licna, ali istu recenicu samo zvaces u nedogled po forumu...

naravno - kod vas ne moze bez vaseg niskog mahalanja karakteristicnog samo vama. ako zelis argumentirano diskutirat - bujrum, a zlaja-type trac bona nigdje ne vodi.

lijep pozdrav.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 06/10/2006 11:00

dashing wrote:
mIRCerka wrote:

naravno - kod vas ne moze bez vaseg niskog mahalanja karakteristicnog samo vama. ako zelis argumentirano diskutirat - bujrum, a zlaja-type trac bona nigdje ne vodi.

lijep pozdrav.

kojih VAS....
ja nisam BORG, nisam dio KOLEKTIVNE SVIJESTI...a ti si upravo zbog niskomahalskog licnog interesa i pocela svoju hajku na lagumdziju...
i damira... a eto, zeljko ti ko biva ne smeta... :D:D:D:D

Ljudi ti napisase ARGUMENTE, zvanicno potvrdjene cifre, kako se promijenilo glasacko tijelo SDPa, ali ti to ne vidis...ni ti ni vecina onih koji VOLE SDP ALI SAMO AKO ZLATKA TU NEMA....
rodila majka, Zlaja je najveci problem za napredak drzave...

Maco, sajonara :D

Post Reply