Postavljanje TV-a na zid i kablovi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Eborg

Postavljanje TV-a na zid i kablovi

Post by Eborg » 22/10/2012 11:22

Razmišljam o tome da montiram TV na zid ali kako bi to lijepo izgledalo želio bih sve kablove da provučem kroz zid. Ima tu dosta posla oko štemanja i gletovanja zida no mislim da je na kraju ljepši rezultat nego da sve visi preko zida.

Nije problem premjestiti utičnicu i vodilicom dovesti kablovsku pa onda staviti onu dvojnu utičnicu za struju i kablovsku iza TV-a no zanimaju me ostali kablovi. Je li iko provukao HDMI kablove kroz zid, tj. ima li neki efikasan način za to da ne ostavljam rupu u zidu iza TV-a i još rizikujem da kablovi upadnu u rupu?

Dakle, želim da postignem nešto ovako:

Image

sema911

Re: Postavljanje TV-a na zid i kablovi

Post by sema911 » 22/10/2012 11:29

Eborg wrote:Razmišljam o tome da montiram TV na zid ali kako bi to lijepo izgledalo želio bih sve kablove da provučem kroz zid. Ima tu dosta posla oko štemanja i gletovanja zida no mislim da je na kraju ljepši rezultat nego da sve visi preko zida.

Nije problem premjestiti utičnicu i vodilicom dovesti kablovsku pa onda staviti onu dvojnu utičnicu za struju i kablovsku iza TV-a no zanimaju me ostali kablovi. Je li iko provukao HDMI kablove kroz zid, tj. ima li neki efikasan način za to da ne ostavljam rupu u zidu iza TV-a i još rizikujem da kablovi upadnu u rupu?

Image

ikmas u peny plus siroke vodjice diomenzije su nekih 10*3cm iskopas zid proviuces sve kablove sto su potrebi iza tv zagletujes rupu sto si napravio neznam kakv ti je zid i kroz tu vodjicu provuces sve kablovee na kraj vodjica imas kupiti i kutije da ti oni kablovi ne vire bezveze

cijena vodjice je mislim oko 3-4 km metar i te kutije su oko 0,50km

i

tataćusak

Post by tataćusak » 22/10/2012 11:33

Sve te kablove dovedeš iz druge sobe iza leđa i samo probušiš zid iza TV-a. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zezam se halali. Zanimljiva tema. I ja prije 2-3 dana stavio TV na zid i neku policu ispod umjesto ove komode. Kablovi vise i izgleda pravo bezze. I ja sam mislio staviti vodilicu ali i to mi nije neko rješenje.

Referent za ONO i DSZ

Post by Referent za ONO i DSZ » 22/10/2012 11:40

Been there, got the T shirt :D

Uglavnom kad sve zavrsis skontas da sav belaj stemanja, prasine/smeca, (sansa da crkne usisivac :D ), gletovanja(koji btw nikad izgletovat sam fino neces), krecenja... :x Jos ako kasnije hoces pomjeriti poziciju TVa a vrlo cesto se i to desava onda sve u 3PM-e :sad:

Najbolje rijesenje kupis plasticnu kutiju vodilicu, okrecis je u boju zida i na kraju se vidjeces sasvim solidno vizuelno uklopi. Jos ako je boja zida neka masna(nije bijela) onda bude super sve zajedno.

Eborg

Post by Eborg » 22/10/2012 15:04

Svjestan sam da je to jako puno posla i da opet rizikujem estetski promašaj zbog ćize na zidu zbog gletovanja, čak kontam da opalim neku fancy tapetu na taj zid kad završim.

No dobro, o tom problemu ćemo kada se dođe do njega. :)

Kutija za struju i kablovsku nije problem, tu mi je sve jasno. Ali kako probaciti HDMI kabal (tačnije 2-3 njih)? OK, stavim ih u vodilicu no kako da regulišem ta dva izlaza iz zida (recimo iza komode i iza televizora)? Koliko znam ne postoje kutije za HDMI kablove a ne bih da ostavljam rupu u zidu sa kablom koji viri tek tako.

janje_

Post by janje_ » 22/10/2012 15:09

nikad neces provuc dovoljno kablova.. sad je mozda samo kucno kino na hdmi, sljedeci bajram/bozic/ili-neki-partizanski-praznik-ko-jos-slavi kupis xbox, pa jos hoces digitalni zvuk, pa da prikljucis i laptop i sl.. i nakoti se toga nepredvidjeno..

elem, vodilice su mozda najjeftinije i najbrze rjesenje..

ili ukomponujes vEtrinu tako da se kablovi ne vide.. stemanje ti treba biti bas nako zadnja opcija..

Eborg

Post by Eborg » 22/10/2012 15:13

Ma sve sam ja to prokontao 50 puta ali jednostavno mi ne idu vitrine ili one drvene pregrade iza TV-a, znam da bi bilo jednostavnije rješenje ali jednostavno ne leži u prostoru. :-?

Zato i kontam već o 2-3 HDMI kabla, već sad bih skopčao DVD i Xbox 360 a jedan neka stoji za surround ili šta već u budućnosti. Zeznuta je to stvar.

janje_

Post by janje_ » 22/10/2012 15:17

Eborg wrote:Ma sve sam ja to prokontao 50 puta ali jednostavno mi ne idu vitrine ili one drvene pregrade iza TV-a, znam da bi bilo jednostavnije rješenje ali jednostavno ne leži u prostoru. :-?

Zato i kontam već o 2-3 HDMI kabla, već sad bih skopčao DVD i Xbox 360 a jedan neka stoji za surround ili šta već u budućnosti. Zeznuta je to stvar.

pa jeste.. ne znam koliko ti je zid debeo, mozda je dobra opcija da provuces komad one kanalizacione cijevi.. kroz nju poslije mozes provlaciti i kad naknado nesto zatreba..

ako ti nije prevelika kvadratura, mozes uraditi u rigips preko cijelog zida, prodjes bez stemanja, malo skuplje, ali elegantiš.. ;) ili izvedes neki šrajn samo za tv u rigipsu ( tu bi mogo dobro odradit i pozadinsko osvjetljenje), a iza svega sakriješ instalacije..

sema911

Post by sema911 » 22/10/2012 15:18

hdmi kako sam ja konto utaknes u dvd i provuces kablo kroz vodicu ostavis rupu na kutiji u tv isto tako za sledeci put za sledece kablo nemoj nikkve uticnice pravit i sl vec samo napravis kao tunel kroz zid da provuces kablove jer dok kupis uticnicu pa je postavis shebaces citav zid samo od vodjica napravis tunel zagletujes i gotovo a ako nece da gletujes tapetu iza tv i stalka i bude ko neka sminka neki detalj isamo ukopas vodjicu da ne viri puno malo je zagitujes i tapetica ima da bude ko cupacups lizalo salaaa :lol:

janje_

Post by janje_ » 22/10/2012 15:19

vako nesto

Image

ili vako:

Image

landlord

Post by landlord » 22/10/2012 15:22

I ja sam postavio to na zid. Meni je jedini slobodan zid bio iznad kamina i ja sam tako doveo kabl od struje i kablovske kroz zid. Ali ja imam i receiver za kablovsku pa onda sam stavio tri floating police. Takodjer ako imas neki od smart TV-a pa hoces tu da dovedes internet, racunaj i na kabl za mrezu.

P.S. Dobro povedi racuna o visini na koju kacis TV. Ja sam ga postavio previskoko i nije bas najugodinje za gledanje. Najidealnije ej da je centar ekrana u liniji sa ocima.

Kinaski

Post by Kinaski » 22/10/2012 16:28

pratim

janje_

Post by janje_ » 23/10/2012 08:46

Jaguar84 wrote:Kako bi rigips izdrzao tv?Ja sam neki dan zakacio svoj i kablove sad za sad samo zalijepio selotejpom a mislio sam da kupim tu vodilicu ili ima onaj fazon kao neki ukrasni stripor pa neznam ni sam sta kako...vodilice kazete imaju da se kupe u peniju?

rigips ne bi izdrzo, na njega i ne postavljas, nego sve sto treba privrstitit, ubusiti i sl. ide u konstrukciju (drvenu ili metalnu, u zavisnosti od "tehnologije") koja nosi i sam rigips..

033_NS

Post by 033_NS » 23/10/2012 09:21

.

tataćusak

Post by tataćusak » 23/10/2012 09:38

landlord wrote:I ja sam postavio to na zid. Meni je jedini slobodan zid bio iznad kamina i ja sam tako doveo kabl od struje i kablovske kroz zid. Ali ja imam i receiver za kablovsku pa onda sam stavio tri floating police. Takodjer ako imas neki od smart TV-a pa hoces tu da dovedes internet, racunaj i na kabl za mrezu.

P.S. Dobro povedi racuna o visini na koju kacis TV. Ja sam ga postavio previskoko i nije bas najugodinje za gledanje. Najidealnije ej da je centar ekrana u liniji sa ocima.

Rigips je izgleda najbolje rješenje.
I ja stavio previsoko i još postavih neke police ispod, izgleda da će biti sve nanovo :-) :-) .

janje_

Post by janje_ » 23/10/2012 10:36

ovo je ono sto sam mislio sa kompletnim zidom od rigipsa.. izgleda mnogo dobro..

Image

janje_

Post by janje_ » 23/10/2012 18:04

Jaguar84 wrote:Ili mozda varijanta da se izreze rigips radi ventilacije a tv da se zakaci na zid.....

lijepa opcija.. i u toj "kutiji" se da lijepo odraditi pozadinsko osvjetljenje..

trippy_

Post by trippy_ » 23/10/2012 18:53

Eborg wrote:Razmišljam o tome da montiram TV na zid ali kako bi to lijepo izgledalo želio bih sve kablove da provučem kroz zid. Ima tu dosta posla oko štemanja i gletovanja zida no mislim da je na kraju ljepši rezultat nego da sve visi preko zida.

Image

Image

Jeste da to na zidu super izgleda i manje zauzima prostor i šta ja znam, ali ja nikad ne bih stavljao na zid i to iznad je razlog. Samo bi strahovao kad će pasti i ode u pm i pare i trud oko postavljanja, ma sve.

landlord

Post by landlord » 23/10/2012 19:28

Kod mene su zidovi takvi da se jace naslonis mozes ga probiti. Svakig 16 incha imas kao neke nosive grede. Na ove grede smo stavili ojacanje, vratili zid koji smo prethodno izrezali :) i postavili nosac od TV-a. Na ovaj nosac sam se ja okacio i izdrzao je. E, sad mi reci kako nece izdrzati LED ili LCD tv koji ima do 20 kg?

Eborg

Post by Eborg » 23/10/2012 19:33

Pa nećete valjda ekserom zakucavati. Izbušiti rupe, staviti gedore, popuniti gipsom ostatak i nema te sile koja će nosač izvaliti iz zida. :-)

landlord

Post by landlord » 23/10/2012 19:44

Ma tacno tako. Pogotovo sto ovi LCD-i nisu ni 20 kg teski.

mali_balon

Post by mali_balon » 23/10/2012 19:52

trippy_ wrote:

Image

Image

Jeste da to na zidu super izgleda i manje zauzima prostor i šta ja znam, ali ja nikad ne bih stavljao na zid i to iznad je razlog. Samo bi strahovao kad će pasti i ode u pm i pare i trud oko postavljanja, ma sve.

Samo ti uzmi kvalitetniji nosac, oko 50KM, i 4 sarafa 10etke i ne sikiraj se, na to ces moci okaciti cetveroclanu porodicu, a kamo li lcd od 10ak kila.

Dady

Post by Dady » 23/10/2012 19:55

Eborg wrote:Ma sve sam ja to prokontao 50 puta ali jednostavno mi ne idu vitrine ili one drvene pregrade iza TV-a, znam da bi bilo jednostavnije rješenje ali jednostavno ne leži u prostoru. :-?

Pa neka ti onda sljedeća investicija bude kakav av risiver i biće ti potreban samo jedan hdmi kabel od risivera do TVa. A na risiver kopčaš sve druge ulaze.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Eborg

Post by Eborg » 29/10/2012 22:57

Dady wrote:

Pa neka ti onda sljedeća investicija bude kakav av risiver i biće ti potreban samo jedan hdmi kabel od risivera do TVa. A na risiver kopčaš sve druge ulaze.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Je li to samo za audio/video ili i HDMI iz recimo Xbox 360 konzole ide u to?

Šta bih dobio time osim elegancije, equalizer zvuka? :?

Post Reply