Poslusajte pravog gitaristu

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

Post Reply
jednonogi_Jack

Poslusajte pravog gitaristu

Post by jednonogi_Jack » 18/01/2006 18:29

Ovaj covjek "razvaljuje" gitaru.Ne samo da je tehnicki perfektan nego
i genijalno komponuje.

http://www.sabitovic.net/ba/index.html

joki
Location: esterajh (http://de.youtube.com/watch?v=pRzG--NFjPw)

Post by joki » 19/01/2006 21:20

upravo sam skinuo "asika"-ona mi je nekako najbolje legla i cini mi se da bi njoj naslov "bosanska fantazija" bolje odgovarao
mozda ne bi bilo lose inspiraciju za nove komade potraziti u bosankom kulturnom nasljedju-blize nam je od spanije ili turske...
a i uvjerljivije zvuci...
te kroz nesumnjivo tehnicko umijece traziti spojne tacke sa drugim kulturama,naci sebe koristeci se gitarom kao instrumentom...
kao stefanovski na "krusevu" npr...

jednonogi_Jack

Post by jednonogi_Jack » 19/01/2006 22:59

Pa i Bos. fantazija i Asik su zvukovi Bosne odnosno Balkana i dalje.To je nasa muzika,dio nas,zasto da bjezimo od toga?U nama je orijent i okcident.Kod Sanela se to vidi po tome sto upotrebljava i jednu i drugu formu.
Pa i Stefanovski svira ono sto ti nazivas "turskom" muzikom.Sa malim nijansama sve ima istu formu ,od Turske(pa i dalje) do Bosne.

joki
Location: esterajh (http://de.youtube.com/watch?v=pRzG--NFjPw)

Post by joki » 20/01/2006 09:02

dobronamjernom citaocu zasigurno nije promakla dobronamjernost u mojim retcima,no bosanska mi je fantazija vise andaluzijska u cilju pokazivanja i dokazivanja gitarskog umijeca a umjesto dueta sa dincom,zasigurno velikim sazlijom od kog se kojesta da nauciti,mogao bih pretpostaviti duet sa h.muharemovicem npr. u kom bi sazlija svirao neku od nasih sevdalinki a sanel "oblijecao" oko osnovne teme improvizirajuci.
bilo bi mi,naime,drago kad bi se napokon neko pozabavio i nasim kulturnim blagom,u formi dzeza ili klasike,ne mislim tu na novokomponovanu narodnu muziku.
a za to je potrebno sviracko umijece,dobra volja i dusa bosanska.
cini mi se da sanel ispunjava potrebne uslove...

jednonogi_Jack

Post by jednonogi_Jack » 20/01/2006 19:11

:-D :-D :-D :-D
Ma nisam ja ni sekunde pomislio da je zlonamjerno nego samo hocu da kazem da sto neko cuje u Bosanskoj fantaziji zvuk Andaluzije je zvuk Bosne,a on je sigurno i zvuk Makedonije i Srbije(manje vise),Bugarske itd.
Sevdalinka ima svoj oblik i to je samo mali dio naseg etnosa,ali nama najpoznatiji.
Sanel ima sevdalinku u malom prstu i on je te improvizacije (kako si ti zamislio)svirao sa svojim ocem sa svojih devet godina.NJegov otac je virtuoz,davno dobio nagradu u Londonu za sviranje na sazu,ali je bio manje
ambiciozan od Sanela.
Sviranje sa Dincom ima svojih prednosti u tome sto preko njega ima mogucnost sviranja mnogih koncerata kao npr. koncert u Istanbulu pred
40 000 hiljada ljudi ili koncert u Kairu itd.
Uostalom na njegovoj stranici mozes naci sve podatke o vrsti njegove muzike(uticaji,ritmovi,harmonija).On je velikih kapaciteta i kupi znanje gdje god moze da stigne.

Hamzigadrp

Post by Hamzigadrp » 06/09/2006 17:52

A kako vam se svidja njegovo djelo "Maqam"? Ja bih volio da taj Sanel organizuje koncert pa da to sve uzivo poslusamo...

stranac2

Post by stranac2 » 06/09/2006 19:40

A jesu ovi Mostarci muzikalni :-D :music2:

Post Reply