Posjeta Meke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dingosp0

#1 Posjeta Meke

Post by dingosp0 » 28/01/2011 19:41

Sellam,

Interesuje me dali je ko iso u meku ali prije ili poslje hadza. Planiram nekad na ljeto posjetiti meku, sedmicu dana...
Kakve su sanse da u to vrijeme dobijem vizu? I od prilike koliko izadje putovanje?

Hvala!

KotromanichII

#2 Re: Posjeta Meke

Post by KotromanichII » 28/01/2011 19:45

Sellam,

Interesuje me dali je ko iso u meku ali prije ili poslje hadza. Planiram nekad na ljeto posjetiti meku, sedmicu dana...
Kakve su sanse da u to vrijeme dobijem vizu? I od prilike koliko izadje putovanje?

Hvala!
ja nemogu docekati da odem na hadzdz :wink:

evo pogledaj ovaj video o dozivljajima americkih muslimana prvi put na Hadzdzu :thumbup:

Hodati i biti ondje gdje je bio Adem, Ibrahim, Ismail, Muhammed i ostali BOziji poslanici , nevjerovatan osjecaj sigurno.

dingosp0

#3 Re: Posjeta Meke

Post by dingosp0 » 28/01/2011 19:51

^^to sam neki dan gledo, i bas me nekako pogodilo i ako nisam nikad tamo bio...a mogu misliti koji je to osjecaj...

Ne znam bili ceko hadzdz pa da odem, ili da odem prije pa abd opet nekad na hadzdz...

KotromanichII

#4 Re: Posjeta Meke

Post by KotromanichII » 28/01/2011 19:59

Ne znam bili ceko hadzdz pa da odem, ili da odem prije pa abd opet nekad na hadzdz...
cekaj hadzdz, bolje ti je hadzdz jer je to farz dok umra nije farz

Kako placu na ispracaju kineskih hadzdzija :)

Kineski muslimani o pripremama za hadzdz prvi dio
'

Kineski muslimani o pripremama za hadzdz drugi dio
http://www.youtube.com/watch?v=d0QIVgSzW9Q&feature=fvw

Nele9

#5 Re: Posjeta Meke

Post by Nele9 » 28/01/2011 20:53

U svim GCC (Gulf Cooperation Council) zemljama doći kao turista u zemlju je relativno lahko. To možeš odraditi čak preko interneta na način da rezervišeš sobu u hotelu i zatražiš od hotela da ti izregulišu turističku ili vizit vizu. Isti je slučaj i s Saudijom. Trebaće tvoju kopiju pasoša (skeniranu). Oni ti onda vizu pošalju na email adresu. Vizu odštampaš i to je to.
Što se tiče para, to zavisi. Povratna avionska karta iz BiH do Rijada te može koštati od 540 fo 900 i kusur dolara pa čak i više u vrijeme kojekakvih praznika, godišnjih odmora, itd.
Hoteli nisu jeftini ali ako si uporan možeš naći adekvatan smještaj za pristojne pare.

HZArnel

#6 Re: Posjeta Meke

Post by HZArnel » 28/01/2011 20:59

KotromanichII wrote:
cekaj hadzdz, bolje ti je hadzdz jer je to farz dok umra nije farz

Kako placu na ispracaju kineskih hadzdzija :)

Kineski muslimani o pripremama za hadzdz prvi dio
'

Kineski muslimani o pripremama za hadzdz drugi dio
http://www.youtube.com/watch?v=d0QIVgSzW9Q&feature=fvw
hahahahaha,al' ti mene nasmija @kotromanic II :mrgreen:
Jel' teb islam dodje kao hobi ili si vehabija ili stvarno toliko volis islam?Ako je ovo zadnje,divim ti se :mrgreen:

dingosp0

#7 Re: Posjeta Meke

Post by dingosp0 » 28/01/2011 21:05

Nele9 wrote:U svim GCC (Gulf Cooperation Council) zemljama doći kao turista u zemlju je relativno lahko. To možeš odraditi čak preko interneta na način da rezervišeš sobu u hotelu i zatražiš od hotela da ti izregulišu turističku ili vizit vizu. Isti je slučaj i s Saudijom. Trebaće tvoju kopiju pasoša (skeniranu). Oni ti onda vizu pošalju na email adresu. Vizu odštampaš i to je to.
Što se tiče para, to zavisi. Povratna avionska karta iz BiH do Rijada te može koštati od 540 fo 900 i kusur dolara pa čak i više u vrijeme kojekakvih praznika, godišnjih odmora, itd.
Hoteli nisu jeftini ali ako si uporan možeš naći adekvatan smještaj za pristojne pare.
hvala za informacije
:thumbup:

dingosp0

#8 Re: Posjeta Meke

Post by dingosp0 » 28/01/2011 21:06

HZArnel wrote:
Jel' teb islam dodje kao hobi ili si vehabija ili stvarno toliko volis islam?Ako je ovo zadnje,divim ti se :mrgreen:
koji debilizam.... :shock:

HZArnel

#9 Re: Posjeta Meke

Post by HZArnel » 28/01/2011 22:21

dingosp0 wrote:
HZArnel wrote:
koji debilizam.... :shock:
pripazi na vokabular,s obzirom da hoces na hadz.Kotromanic zna ,vec, zasto ga pitam,nije tvoje da se mijesas,pogotovo da vrijedjas. ;-)

KotromanichII

#10 Re: Posjeta Meke

Post by KotromanichII » 28/01/2011 22:33

Jel' teb islam dodje kao hobi ili si vehabija ili stvarno toliko volis islam?Ako je ovo zadnje,divim ti se
islam mi je zivot fakticki, normalno da volim islam :wink: meni bi zivot bio nezamisliv bez islama, cini mi se uginuo bi ko riba bez vode :D

Mrs.Zurbrigen

#11 Re: Posjeta Meke

Post by Mrs.Zurbrigen » 28/01/2011 22:49

KotromanichII wrote:
Jel' teb islam dodje kao hobi ili si vehabija ili stvarno toliko volis islam?Ako je ovo zadnje,divim ti se
islam mi je zivot fakticki, normalno da volim islam :wink: meni bi zivot bio nezamisliv bez islama, cini mi se uginuo bi ko riba bez vode :D
a cime se jos bavis, ono, u slobodno vrijeme? posto si toliko aktivan na ovom forumu, pa onda kad jos uracunas vrijeme za obavljanje vjerskih zadataka... stvarno moras biti genije za organizaciju svakodnevnih termina i obaveza... :D

btw, moze li se izvan mjeseca kad je hajj posjetiti ne znam kako se zove mjesto, ali tamo gdje stoji kaaba? ili je to samo otvoreno za vrijeme hajja?

KotromanichII

#12 Re: Posjeta Meke

Post by KotromanichII » 28/01/2011 23:52

a cime se jos bavis, ono, u slobodno vrijeme? posto si toliko aktivan na ovom forumu, pa onda kad jos uracunas vrijeme za obavljanje vjerskih zadataka... stvarno moras biti genije za organizaciju svakodnevnih termina i obaveza...
pa jedini razlog sto sam sad malo vise na forumu, jeste sto je zima, hladno vani, pa vec kad sam u kuci a imam internet malo diskusije na forumu nije za odbacit :D
btw, moze li se izvan mjeseca kad je hajj posjetiti ne znam kako se zove mjesto, ali tamo gdje stoji kaaba? ili je to samo otvoreno za vrijeme hajja?
ma moze se posjetiti kad hoces, ali ako je vec prvi put onda bi se trebalo ici na hadzdz zato st oje to vjerska duznost onima koji su u mogucnosti.

biti na ovim svetim mjestima neprocjenivo, biti pored tijela Muhammeda u Medini , posto njegovo tijelo je jos tu i nije se raspalo, pa nazvati mu selam islamski pozdrav

poslanikova dzamija
Image

Image

Kaba
Image

ili Arefat, u toku HADZDZA je kao neka simulacija Sudnjeg dana na ovome svijetu, zamisli biti na jednom mjestu sa 3 do 4 miliona ljudi, svi isto obuceni, siromasi i kraljevi u istoj odjeci i mole se bogu, to je kao smrtnicka odjeca cefini, tako izgleda kao da mrtvi hodaju zemljom.

Image

Image

Image

Image

mladi amerikanski musliman govori kroz suze o svojim prvi dozivljajima na hadzdzu, kako ga je to dirnulo sve

simulacija Sudnjeg dana na zemlji, mini pripreme za veliki sudnji dan poslije smrti ;-)
Image

23.11.2009
Image

putopis sa hadzdz

Prvi dan smo u Meki. Sabah namaz klanjali smo u hotelskom mesdžidu. Oko 07.00 krenuli smo prama Kabi da obavimo umru. Svi iz 2. konvoja su tu, raspoređani u grupama po autobusima. Prolazimo kroz tunel, Ogromni ventilatori stvaraju veliku buku, tako da je razgovor nemoguć. Ali i da nije mislim da ne bismo puno pričali. Ipak je veliko uzbuđenje zbog predstojećeg susreta sa Kabom. Na izlazu iz ovog tunela ugledasmo vanjski zid Haremi-šerifa. Uha!!! Trema. Ulazimo unutra da obavimo prvi umranski obred, tavaf oko Kabe, 7 krugova. Najednom, zastade mi dah: KABA!!! Allahu ekber, vidim Kabu. Ali ne plačem, ne mogu kao da sam se skamenio. Mnogi plaču, a ja ne, ali dršćem, cijelo tijelo mi drhti. Gledam tu Crnu kocku i zaboravio sam na sve. Ženu, djecu, baš sve. Šutim, ne znam ništa ni zatražiti od Gospodara Kabe.

Dugo sam se pripremao za ovaj susret. Znam šta ću tražiti od Uzvišenog Allaha kad ugledam Kabu. Međutim, sve sam to zaboravio istog trenutka kad sam je ugledao. Ali što sam je zavolio. I još je volim onako kako nikad ništa nisam volio. I molim Te Gospodaru Kjabe, sada dok ovo pišem, da i Ti mene isto tako voliš. I više od toga da me Ti voliš Gospodaru Kabe.

Pokušao sam vam prenijeti svoj prvi susret sa Kabom, ali to nije ni blizu. I sada, dok ovo pišem, to isto skoro osjećam, ali ne umijem vam to prenijeti. Kad smo se malo pribrali pošli smo u masu hadžija da obavimo tavaf. Dok hadžije čine tavaf oko Kabe trebaju otkriti desno rame. Naravno, ovo se odnosi samo na muškarce. Prethodno smo se dogovorili da muškarci, malo mlađi, budu na krajevima čvrsto se držeći, a u sredini stariji i žene i da ne dozvolimo da se prekida grupa. Tavaf se započinje od Hadžerul-esveda, a tu se i završava. Uglavnom, obavili smo tavaf, prvi obred umre, samo što nismo mogli, zbog gužve, doći do Hadžerul-esveda, Crnog dženetskog kamena. Do Hadžerul-esveda se ide, po pravilu, sam ili još 2-3 insana. Nakon toga klanjali smo 2 rekjata tavafskog namaza, iza Mekami-Ibrahima, odnosno gdje je ko našao mjesta. Na prvom rekatu se uči El-Kafirun a na drugon Ihlas. Napili smo se Zem-Zem vode, malo predahnuli i krenuli da obavimo sa’j, između Safe i Merve, 7 krugova. To je drugi umranski obred. Sa’j započinje na Safi a završava se na Mervi. Na prostoru označenom između dva zelana svjetla muškarci bi trebalo da trče ili žurno hodaju, dok žene normalno idu. I njega smo obavili uglavnom dobro. Sa’j smo obavili na drugom spratu. Nakon ovoga otišli smo u hotel da obavimo šišanje, treći obred umre.Sami smo se šišali ili skraćivali kosu jedni drugima. Ja sam nosio svoju mašinu za šišanje. Radila je satima neprekidno. Kako se ko ošišao, mogao je ići u kupatilo da se okupa i da skine ihrame.Ovim smo završili umru. Sve ihramske zabrane su skinute osim jedne. Oni koji su na hadžu sa svojim suprugama i dalje se sa njima ne smiji sastsajati radi bračnih potreba.

Određenih problema pri obavljanju umre je bilo. Sve hadžije nisu dobro savladale propise. Neki su nakon tavafa zaboravili obaviti sa’j, pa su se morali vraćati da to sami obave. Neki su skinuli ihrame prije šišanja, pa su morali platiti ekstra kurban. Zato sve hadžije moraju dobro naučiti propise umre i hadža, a vodiči dobro moraju voditi računa jesu li sve hadžije obavile što su trebale. Molim Uzvišenog Allaha s.w.t. da nam svima primi ibadete umre. AMIN!

Dobro upamtite vaš prvi susret sa Kabom. Takav osjećaj više nikad vam se neće ponoviti. Zapamtite, nikada!!!

smoki_choko

#13 Re: Posjeta Meke

Post by smoki_choko » 29/01/2011 03:29

dingosp0 wrote:Sellam,

Hvala!
nazovi centrotrans, oni su sklopili ugovor sa rijasetom oko organizovanja i odlazaka na umru

KotromanichII

#14 Re: Posjeta Meke

Post by KotromanichII » 29/01/2011 12:59

Kisno veselje u Meki, djeca se klizaju oko Kabe :D

Baghira

#15 Re: Posjeta Meke

Post by Baghira » 07/02/2011 12:08

KotromanichII wrote: putopis sa hadzdz

Prvi dan smo u Meki. Sabah namaz klanjali smo u hotelskom mesdžidu. Oko 07.00 krenuli smo prama Kabi da obavimo umru. Svi iz 2. konvoja su tu, raspoređani u grupama po autobusima. Prolazimo kroz tunel, Ogromni ventilatori stvaraju veliku buku, tako da je razgovor nemoguć. Ali i da nije mislim da ne bismo puno pričali. Ipak je veliko uzbuđenje zbog predstojećeg susreta sa Kabom. Na izlazu iz ovog tunela ugledasmo vanjski zid Haremi-šerifa. Uha!!! Trema. Ulazimo unutra da obavimo prvi umranski obred, tavaf oko Kabe, 7 krugova. Najednom, zastade mi dah: KABA!!! Allahu ekber, vidim Kabu. Ali ne plačem, ne mogu kao da sam se skamenio. Mnogi plaču, a ja ne, ali dršćem, cijelo tijelo mi drhti. Gledam tu Crnu kocku i zaboravio sam na sve. Ženu, djecu, baš sve. Šutim, ne znam ništa ni zatražiti od Gospodara Kabe.

Dugo sam se pripremao za ovaj susret. Znam šta ću tražiti od Uzvišenog Allaha kad ugledam Kabu. Međutim, sve sam to zaboravio istog trenutka kad sam je ugledao. Ali što sam je zavolio. I još je volim onako kako nikad ništa nisam volio. I molim Te Gospodaru Kjabe, sada dok ovo pišem, da i Ti mene isto tako voliš. I više od toga da me Ti voliš Gospodaru Kabe.Pokušao sam vam prenijeti svoj prvi susret sa Kabom, ali to nije ni blizu. I sada, dok ovo pišem, to isto skoro osjećam, ali ne umijem vam to prenijeti.
Kad smo se malo pribrali pošli smo u masu hadžija da obavimo tavaf. Dok hadžije čine tavaf oko Kabe trebaju otkriti desno rame. Naravno, ovo se odnosi samo na muškarce. Prethodno smo se dogovorili da muškarci, malo mlađi, budu na krajevima čvrsto se držeći, a u sredini stariji i žene i da ne dozvolimo da se prekida grupa. Tavaf se započinje od Hadžerul-esveda, a tu se i završava. Uglavnom, obavili smo tavaf, prvi obred umre, samo što nismo mogli, zbog gužve, doći do Hadžerul-esveda, Crnog dženetskog kamena. Do Hadžerul-esveda se ide, po pravilu, sam ili još 2-3 insana. Nakon toga klanjali smo 2 rekjata tavafskog namaza, iza Mekami-Ibrahima, odnosno gdje je ko našao mjesta. Na prvom rekatu se uči El-Kafirun a na drugon Ihlas. Napili smo se Zem-Zem vode, malo predahnuli i krenuli da obavimo sa’j, između Safe i Merve, 7 krugova. To je drugi umranski obred. Sa’j započinje na Safi a završava se na Mervi. Na prostoru označenom između dva zelana svjetla muškarci bi trebalo da trče ili žurno hodaju, dok žene normalno idu. I njega smo obavili uglavnom dobro. Sa’j smo obavili na drugom spratu. Nakon ovoga otišli smo u hotel da obavimo šišanje, treći obred umre.Sami smo se šišali ili skraćivali kosu jedni drugima. Ja sam nosio svoju mašinu za šišanje. Radila je satima neprekidno. Kako se ko ošišao, mogao je ići u kupatilo da se okupa i da skine ihrame.Ovim smo završili umru. Sve ihramske zabrane su skinute osim jedne. Oni koji su na hadžu sa svojim suprugama i dalje se sa njima ne smiji sastsajati radi bračnih potreba.

Određenih problema pri obavljanju umre je bilo. Sve hadžije nisu dobro savladale propise. Neki su nakon tavafa zaboravili obaviti sa’j, pa su se morali vraćati da to sami obave. Neki su skinuli ihrame prije šišanja, pa su morali platiti ekstra kurban. Zato sve hadžije moraju dobro naučiti propise umre i hadža, a vodiči dobro moraju voditi računa jesu li sve hadžije obavile što su trebale. Molim Uzvišenog Allaha s.w.t. da nam svima primi ibadete umre. AMIN!

Dobro upamtite vaš prvi susret sa Kabom. Takav osjećaj više nikad vam se neće ponoviti. Zapamtite, nikada!!!
Vallahi, sve je ovako, kako je napisao. Neopisiv osjecaj, Allahu ekber! :)

theTruePath

#16 Re: Posjeta Meke

Post by theTruePath » 07/02/2011 15:29

KotromanichII wrote:Kisno veselje u Meki, djeca se klizaju oko Kabe :D

ekstra prilika za dove,,em na najsvetijem mjestu,em kisa(tad se dove najvise primaju po hadisu) :-D

maksi

#17 Re: Posjeta Meke

Post by maksi » 13/03/2011 10:42

Nele9 wrote:U svim GCC (Gulf Cooperation Council) zemljama doći kao turista u zemlju je relativno lahko. To možeš odraditi čak preko interneta na način da rezervišeš sobu u hotelu i zatražiš od hotela da ti izregulišu turističku ili vizit vizu. Isti je slučaj i s Saudijom. Trebaće tvoju kopiju pasoša (skeniranu). Oni ti onda vizu pošalju na email adresu. Vizu odštampaš i to je to.
Brate, mislim da nije baš ovako kako si naveo. Ukoliko želiš samo u Rijad, Džidu ili neki drugi grad mimo Meke i Medine onda stoji da je tako kao si napisao. Međutim Mekka i Medina imaju posebne granice unutar Saudije. I tu mogu ući isključivo muslimani. I potrebna im je viza za Umru ili Hadž koju mi u BiH možemo dobiti samo preko rijaseta , odnosno agencije sa kojim rijaset potpiše ugovor. Vidio sam ponudu od Relaxa, avionom 15 dana, nešto oko 1900 KM sad u martu se ide.

Ne znam da li se nešto u međuvremenu promijenilo, a čuo sam da jeste, ali dosad je bila isključivo moguće na Umru organizovano preko rijaseta. Nisi dakle mogao dobiti pojedinačno vizu za Umru pa da odeš vlastitim autom.

Ukoliko bude tačno to da se može od ove godine pojedinačno i ja bih volio ići na ljeto, pa ukoliko ima još zainteresovanih neka se jave na pp pa da nešto napravimo, mislim da idemo skupa, ili autom, ili da se prebacujemo od države do države nekim jeftinijim načinom prevoza. Evo ja bih nam mogao u Siriji obezbjedit odmor (par noćenja) besplatno pošto imam tamo neke raje koje sam ugostio ovdje u BiH pa žele da mi se revanširaju. Mislim da bi najpovoljnije bilo prebaciti se do Sirije i u tamošnjim agencijama uplatit odlazak na Umru. Prije dvije godine Umra iz Sirije koštala je nekih 300 KM.

vazi
Has thanked: 22 times
Been thanked: 1 time

#18 Re: Posjeta Meke

Post by vazi » 13/03/2011 17:23

ko god ima zelju da posjeti Kabu cini mi se da je uputnije to obaviti u sklopu obreda hadza pa poslje , ako vec moze, kao turista ili u sklopu Umre.

kao sto gore procitah, tacno tako sam i ja dozivjela prvi susret s Casnim Hramom. Oci se ne mogu nagledati, srce smireno , sve u najboljem redu ali isto tako sve zaboravila i sta da kazem i sta da molim :razz: Neko jedinstveno i cudno uzbudjenje, sreca, radost, smirenost i zadovoljstvo, ma svasta nesto pomijesano u neki divan i jedinstven osjecaj. Ni ja nemam rijeci da to opisem, to se samo moze dozivjeti i zelim svima koji razmisljaju o tom putu da ga sto skorije obave, akbd, amin.

veoma se kajem sto nisam pisala dnevnik , barem u kratkim crtama jer sve je to kao nestvaran , divan san i poslje ne znas tacno gdje si kad isao/la i kako je sve teklo.

upozoravali su me da mi je najvaznije ponijeti vrecu strpljenja i bili su u pravu mada je vreca mozda malo prevelika mjera, jedna kesica dosta :)
logicno, veliki broj ljudi zeli biti na istom mjestu u isto vrijeme, logicno da je nekada guzva, ali vjerujte te guzve su sto puta podnosljivije "uzivo" nego ovako kad se gleda na slikama.
kad si tamo, jednostavno sve stima :thumbup:

sada, nekada na namazu, samo me "prenese" i ponovo osjetim lagani povjetarac dok klanjam ispred Pejgamberove asvs dzamije. naime, cesto smo dolazile na sabah u zadnju minutu pa bismo ostajele da klanjamo ispred dzamije; taj osjecaj i tu mjepotu, uhvaceni i zaustavljeni trenutak, dasak vruceg povjetarca koji lagano "prlji" usne i poigrava se s nasim salovima/mahramama ...usnula ljepota, nesto fantasticno...Pa onda u dzamiju da napunimo nase male bocice zem zem -om, najboljom vodom na svijetu....

kad sam tamo bila intimno , u sebi, zamjerila sam onima koji dolaze po drugi, treci put...mislila sam kako su sebicni jer svojim boravkom doprinose stvaranju vece guzve i sto kao ne ustupe mjesto nekome ko nije prije imao priliku da obavi obrede...Priznam, isla sam prosle godine i sada samo molim dragog Allaha dz s da mi jos jednom otvori put :)

dosta toga sto sam tamo vidjela i dozivjela dobilo je neki "pravi" smisao tek po povratku kuci... I sto neki kazu, bolje je sve to obaviti dok je covjek mladji...Poslje se ne treba plaho sekirati kako cemo ocuvati hadz jer hadz cuva i nas i samog sebe :)

vazi
Has thanked: 22 times
Been thanked: 1 time

#19 Re: Posjeta Meke

Post by vazi » 13/03/2011 18:40

[Image

Uploaded with ImageShack.us]

Post Reply