Posao-dijaspora-zna li neko?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

HeroinaSA

Posao-dijaspora-zna li neko?

Post by HeroinaSA » 07/09/2006 18:44

Cao raja

ja i muz bi da 'pokupimo prnje' iz Amerike nakon 10 godina i da se vratimo odakle smo dosli :-D
Kupili smo stan, e sad muz zeli pokusati nesto da otvori kao frizerski i da vidi ima li fajde. Mene interesuje konkretno kako za posao tamo?
Ja imam zavrsene studije i radim kao knjigovodja, 5 godina iskustva,
tecno poznavanje Engleskog i rada na racunaru. 28 godina imam
E sad posto svake godine dolazim tamo i upoznata sam sa situacijom ,
stela, podplacivanje itd, zanima me da li postoji mogucnost da nadjem dobar posao tamo ( pristala bi i da pripremim kovertu ako vec nema drugog nacina)???? Zanima me da li znate kolike su prosjecne plate tamo knjigovodje/racunovodstva u boljim firmama i da li je moguce naci bolji posao ako vec odlucis nekome platiti da ti nadje posao ili da poziciju?
Znam da zvuci jadno i bjedno, toliki narod bez posla i sredstava za zivot, ali sta cu moram i nama da razmisljam kad se vrati covjek sta i kako.
Suma za podplatit nije bitna samo da je bolji posao u pitanju a ne negdje kod privatnika.

Hvala vam mnogo :D :D

muha_sa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Post by muha_sa » 07/09/2006 19:09

Sretan vam povratak i samo naprijed--daj bože da i ostali uspješni,obrazovani i mladi ljudi slijede vaš primjer.

HeroinaSA

Post by HeroinaSA » 07/09/2006 19:21

Muha je li to provokacija ili mi se cini?
Covjek danas nema izbora, ako ces da zivis u svojoj zemlji ili ces da zivis bez posla i sredstava za zivot, ili ces da platis nekome (ako si u mogucnosti) da te zaposli i da imas normalan zivot i prihode.
Ja imam izbor da ostanem ovdje gdje sam sto mi se nimalo ne svidja ili da se vratim i pokusam nesto ostvariti ako nista naci kakav fin posao i zivjeti sa svojim narodom u svojoj zemlji. Sumnjam da ce naum mog dragog puza da upali, ipak toliko ljudi ima frizerske i ostale privatluke-iako pokusamo
opet covjek ce da zaposli dva tri radnika pa dobro njima imaju posao a dobro i nama.

muha_sa

Post by muha_sa » 07/09/2006 19:30

Na pamet mi ne pada da ovako provociram.Ko želi a bogme i hoće da radi,za njega ima ovdje života.Zaista vam želim sretan povratak i pogotovo još zanatliji koji ima para da samostalno radi--za takve nema zime.

EI Presidente

Post by EI Presidente » 07/09/2006 19:38

Koliko sam cuo, mnogo ljudi je platilo da dobiju posao u telecomu ili posti, onda tu ti je i elektroprivreda, te pivara, ili coca-cola...samo pazi kome placas, jer znaju ljudi obecati, pa onda nista. Sto kazu: dvaput mjeri, jednom sijeci.
Frizeraj je uvijek dobro zanimanje, trebalo bi biti nafake. Neka vam je sretan povratak!

HeroinaSA

Post by HeroinaSA » 07/09/2006 21:34

Mnogo vam hvala na zeljama :)
da ne bude zabune ja sam otisla iz Sarajeva 97'e roditelji bez posla u godinama, mi djeca , nikakve nafake. Bog zna gdje i kako bi zavrsili da nismo otisli, bar ovako covjek je nesto uspio i zaraditi a i zavrsiti.
Ipak, moje Rajvosa :D nikakav Holivud ne moze zamjeniti, nigdje nema boljih ljudi ni ljepsih zena :-)

Silno iscekujem povratak. Kad smo otisli 97'e zaglavila sam i bolnice toliko mi je bilo tesko privici se na njihov jadni zivot, provociranja, ismijavanja u skoli zbog nepoznavanja jezika, uzas zivi. Hvala ti cemeriko, ali za mene u tebi vise nema mjesta :roll:

muha_sa

Post by muha_sa » 07/09/2006 21:43

HeroinaSA wrote:Mnogo vam hvala na zeljama :)
da ne bude zabune ja sam otisla iz Sarajeva 97'e roditelji bez posla u godinama, mi djeca , nikakve nafake. Bog zna gdje i kako bi zavrsili da nismo otisli, bar ovako covjek je nesto uspio i zaraditi a i zavrsiti.
Ipak, moje Rajvosa :D nikakav Holivud ne moze zamjeniti, nigdje nema boljih ljudi ni ljepsih zena :-)

Silno iscekujem povratak. Kad smo otisli 97'e zaglavila sam i bolnice toliko mi je bilo tesko privici se na njihov jadni zivot, provociranja, ismijavanja u skoli zbog nepoznavanja jezika, uzas zivi. Hvala ti cemeriko, ali za mene u tebi vise nema mjesta :roll:

Tamo je bolje al je ovdje mnogo ljepše.
Još jednom---želim vam sretan povratak i siguran sam da ćete uspjet---nikom se ne pravdajte--otišli-nešto naučili-zaradili fala bogu i rikverc.
Pozdrav iz najljepšeg šehera.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 07/09/2006 21:44

Gdje zivis u americi ako nije problem odgovoriti?

HeroinaSA

Post by HeroinaSA » 07/09/2006 23:36

Ne nije, daleko od toga.
Jedan od najljepsih gradova u AmeriKi :-D BOSTON

EI Presidente

Post by EI Presidente » 07/09/2006 23:39

HeroinaSA wrote:Ne nije, daleko od toga.
Jedan od najljepsih gradova u AmeriKi :-D BOSTON

Samo sto ga tuneli malkice .ebu :D ...

underground

Post by underground » 07/09/2006 23:45

Plata knjigovođe koja radi u jednoj velikoj knjogovodstvenoj firmi ovdje je između 700 i 800 KM. To znam iz prve ruke.

HeroinaSA

Post by HeroinaSA » 07/09/2006 23:53

EL ma to je nista :-) desilo se jednom, nesto nije uradjeno kako treba bilo.
Stvarno bila sam u mnogo gradova, Boston je najcistiji, visok standard, jako lijep grad poput Evropskog, jako kulturan narod i obrazovan (vecina), najbolji fakulteti su mi tu u okruzenju, ali sta ja imam od svega toga??
Nista. Niti gdje otici na kafu, sladoled, kolac, nigdje kluba da lici na nesto naseg (imaju dvije kafancuge samo pijanice tu vise samci), nigdje da cujes nase ljude da pricaju (iako ih mnogo ima, svako svoj zivot vodi nema tu druzenja). Strahota.
Sto se tice te plate od 800km nije lose, ali ja sam kontala da je bar 1000 u dobroj firmi s dobrim baksisom :D :D
Pa moja drugarica bezveze u opstini radi u Vogosci pa ima 850 sa srednjom
:sad: :sad: :sad: :sad:

underground

Post by underground » 07/09/2006 23:56

Drugo je opština a drugo je neka privatna firma. Doduše nije to ni loša plata. Ja ti mogu dati kontakt broj vlasnika te knjigovodstvene službe pa ti vidi sa njim kako i šta. Ako te to zanima.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/09/2006 00:00

Isfrustriran sam tvojim itekako bezobraznim pitanjem. Shvatam sta zelis da kazes, ali ti savjetujem da ubuduce i inace (narocito jerBO velis stalno dolazis i znas kako stvari ferceraju - pa tako vjerovatno i znas da je najveci problem ovdje sto raja nema posla s jedne, i korupcija mito i lopovluk s druge strane) malo pazis kako razgovaras i pitas o tim stvarima, narocito ako zelis pomoc nas koji to sve trpimo svakodnevno na svojim ledjima a nismo imali tvoju srecu. Mozes to, ako vec moras, i pitat malo suptilnije, zamotat u celofan i sl.
:x :x :x

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 08/09/2006 00:01

HeroinaSA wrote:EL ma to je nista :-) desilo se jednom, nesto nije uradjeno kako treba bilo.
Stvarno bila sam u mnogo gradova, Boston je najcistiji, visok standard, jako lijep grad poput Evropskog, jako kulturan narod i obrazovan (vecina), najbolji fakulteti su mi tu u okruzenju, ali sta ja imam od svega toga??
Nista. Niti gdje otici na kafu, sladoled, kolac, nigdje kluba da lici na nesto naseg (imaju dvije kafancuge samo pijanice tu vise samci), nigdje da cujes nase ljude da pricaju (iako ih mnogo ima, svako svoj zivot vodi nema tu druzenja). Strahota.
Sto se tice te plate od 800km nije lose, ali ja sam kontala da je bar 1000 u dobroj firmi s dobrim baksisom :D :D
Pa moja drugarica bezveze u opstini radi u Vogosci pa ima 850 sa srednjom
:sad: :sad: :sad: :sad:

Ona ima stelu :)

Haj ako se zaposlis, javi mi kako je, pa se mozda i ja vrnem iz kalifonije :-D

EI Presidente

Post by EI Presidente » 08/09/2006 00:07

cojek wrote:Isfrustriran sam tvojim itekako bezobraznim pitanjem. Shvatam sta zelis da kazes, ali ti savjetujem da ubuduce i inace (narocito jerBO velis stalno dolazis i znas kako stvari ferceraju - pa tako vjerovatno i znas da je najveci problem ovdje sto raja nema posla s jedne, i korupcija mito i lopovluk s druge strane) malo pazis kako razgovaras i pitas o tim stvarima, narocito ako zelis pomoc nas koji to sve trpimo svakodnevno na svojim ledjima a nismo imali tvoju srecu. Mozes to, ako vec moras, i pitat malo suptilnije, zamotat u celofan i sl.

Pa zar ce "motanje u celofan" promijeniti cinjenicno stanje? :D

underground

Post by underground » 08/09/2006 00:08

Niđe veze. Ja ne znam, ako cura ima čime platiti u čemu je problem onda. Ako želiš da postigneš nešto - uradi nešto. Nemoj kukati po forumu. Cura radi konkretno.

mala-i

Post by mala-i » 08/09/2006 00:16

iskreno?otvorite salon,zaposlite 2-3 kvalitetna frizera proučite konkurenciju i u odnosu na njih ubacite neku inovaciju,i bit će ti dovoljno da svom salonu vodiš knjige i budeš sam svoj gazda nego da nekom platiš da te maltretira.kad već možeš
većina vlasnika salona jako dobro živi.vjeruj mi,znam...

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/09/2006 00:18

EI Presidente wrote:
cojek wrote:Isfrustriran sam tvojim itekako bezobraznim pitanjem. Shvatam sta zelis da kazes, ali ti savjetujem da ubuduce i inace (narocito jerBO velis stalno dolazis i znas kako stvari ferceraju - pa tako vjerovatno i znas da je najveci problem ovdje sto raja nema posla s jedne, i korupcija mito i lopovluk s druge strane) malo pazis kako razgovaras i pitas o tim stvarima, narocito ako zelis pomoc nas koji to sve trpimo svakodnevno na svojim ledjima a nismo imali tvoju srecu. Mozes to, ako vec moras, i pitat malo suptilnije, zamotat u celofan i sl.

Pa zar ce "motanje u celofan" promijeniti cinjenicno stanje? :D

Neće ni blizu, ali će barem pokazati njenu obzirnost prema onima koji to nisu u stanju, ili onima (valjda i takvih ima) koji to neće a mogli bi (mozda sam ja jedan). I halo ba ljudi, pa sad je to vama normalno?!!! :? :shock: :x :x Zemlja nam grca pod pritiskom tog problema, a vi ovdje regularno "pomazete" curi upucujuci je kako i čak gdje da korumpira :x :x kao da se radi o kupovini alu-felgi. Ma ludnica ziva :x :x :x :x
Gdje su mi sad oni sto stalnu kritikuju politicare, lopovluk itd.??!!

underground

Post by underground » 08/09/2006 00:20

Pa šta zapravo ti hoćeš ? Cura je tražila pomoć i HOĆE da radi za razliku od onih koji se samo žale i ništa ne rade. Molim te...

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/09/2006 00:29

underground wrote:Pa šta zapravo ti hoćeš ? Cura je tražila pomoć i HOĆE da radi za razliku od onih koji se samo žale i ništa ne rade. Molim te...

Necu jaro nista :x :x :x Onda je mozda do mene...pogrijesio sam temu, ili forum, ili drzavu sta li ... :x :x

Problem BiH nije u ljudima koji ne zele da rade - yebo njih, nego je problem ljudi koji itekako zele da rade, i kvalifikovani su (ili nisu nije vise ni bitno) ali zbog između ostale i ove seke, i vas koji je napucujete i to gledate normalno, to nisu u stanju ni pod raznom. Imam fax, hrpu konkursa, nekakvog iskustva, mlad (manje od 30), predao na milion konkursa (jedini koji je bio siguran da ce me primiti je onaj kada sam trebao uletiti koverat ali NISAM HTIO), i - NEMAM POSLA!!! Mozda ipak ja nisam normalan. Ali sam zato nezaposlen...komitragično!
Ne mogu da vjerujem!!!!

harisl

Post by harisl » 08/09/2006 00:31

Nisam za potplacivanje, ali....

20~30% dobrih poslova, zavisno od mjesta, se svakako ne nudi javno (barem je tako u Americi). Ta mjesta se popunjavaju preko 'privatnih kanala' - vecinom preporuka. E sada, ukoliko se ne prilagodis, pa sjedis kuci i samo cukas u Monster.com, nece te sunce ogrijati (ovo znam iz sopstvenog primjera). U Americi se to zove 'networking', ili 'razglasi svima da trazis posao, valjda ce neko cuti nesto'.
Kod nas (BiH) to ocigledno radi drugacije. Znaci sistem 'koverte' je aktuelan. Djevojka pokusava da se prilagodi. Nije njen problem sto to tako radi u BiH, a ona ima mogucnosti da se dobro 'uklopi'....

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/09/2006 00:35

[quote="harisl"]Nisam za potplacivanje, ali....

20~30% dobrih poslova, zavisno od mjesta, se svakako ne nudi javno (barem je tako u Americi). Ta mjesta se popunjavaju preko 'privatnih kanala' - vecinom preporuka. E sada, ukoliko se ne prilagodis, pa sjedis kuci i samo cukas u Monster.com, nece te sunce ogrijati (ovo znam iz sopstvenog primjera). U Americi se to zove 'networking', ili 'razglasi svima da trazis posao, valjda ce neko cuti nesto'.

RAZGLASAVAM SVIMA DA TRAZIM POSAO!!!!!!!!

(sad stvarno ne znam kojeg smjeska da stavim: :x , ili :D ili sve skupa)[/u]

harisl

Post by harisl » 08/09/2006 00:39

Uzeo si dio koji se odnosi na pogresno okruzenje...

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/09/2006 00:42

Ti reče - i prosvijetli me. Sad mi laknu... Trebo bih zivit u Holandiji to mi je u genima :-? :roll:
Last edited by Abu FEED el-Castro on 08/09/2006 00:48, edited 1 time in total.

Post Reply