Portugal

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
foucault

Portugal

Post by foucault » 12/08/2007 10:37

Ima li Bosanaca u Portugalu ? Jel' iko od vas bio, vidio, putovao, planira li neko da ide, zna li iko nesto vise o ovoj zemlji na rubu Europe ? Zanima me sve. :-D

foucault

Post by foucault » 14/08/2007 10:07

Znaci nemamo dijaspore u Portugalu. Ok.

Dr.Cuddy

Re: Portugal

Post by Dr.Cuddy » 23/07/2011 21:14

Jel se neko u medjuvremenu (od postavljanja teme 2007. godine), preselio/odselio u Portugal? I mene zanimaju neka prakticna pitanja/odgovori :)

;-)

olensoner

Post by olensoner » 26/07/2011 16:43

Dr.Cuddy wrote:Jel se neko u medjuvremenu (od postavljanja teme 2007. godine), preselio/odselio u Portugal? I mene zanimaju neka prakticna pitanja/odgovori :)

;-)

Znam neke ljude iz Portugala, Rumune, a imam jednog prijatelja Bosanca koji je bio u Portugalu neko vrijeme. U biti Portugalci nisu bas nesto otvoreni niti prijateljski nastrojeni prema stranim useljenicima. Drzava nije bas jaka ekonomski, dugo vremena je Portugal bio jedna od najsiromasnijih drzava Europe, ponuda poslova na trzistu rada nije velika kao npr. u Skandinaviji, Austriji li Njemackoj. Tako da ici u Portugal zivjeti i nije bas najbolja opcija. Ici kao turista je skroz druga prica jer ima puno sadrzaja kojeg se isplati vidjeti i nije puno skupo.

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 26/07/2011 16:47

olensoner wrote:
Dr.Cuddy wrote:Jel se neko u medjuvremenu (od postavljanja teme 2007. godine), preselio/odselio u Portugal? I mene zanimaju neka prakticna pitanja/odgovori :)

;-)

Znam neke ljude iz Portugala, Rumune, a imam jednog prijatelja Bosanca koji je bio u Portugalu neko vrijeme. U biti Portugalci nisu bas nesto otvoreni niti prijateljski nastrojeni prema stranim useljenicima. Drzava nije bas jaka ekonomski, dugo vremena je Portugal bio jedna od najsiromasnijih drzava Europe, ponuda poslova na trzistu rada nije velika kao npr. u Skandinaviji, Austriji li Njemackoj. Tako da ici u Portugal zivjeti i nije bas najbolja opcija. Ici kao turista je skroz druga prica jer ima puno sadrzaja kojeg se isplati vidjeti i nije puno skupo.

Ma neću da živim u Portugalu, zanima me zbog godišnjeg :D

olensoner

Post by olensoner » 26/07/2011 16:50

U tom slucaju, dobra je destinacija :thumbup:

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 19:45

mig

Post by mig » 28/07/2011 20:01

Ja cu 1. septembra na odmor u Portugal. Kada se vratim, ako jos nekoga bude zanimalo....

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 20:28

Naravno, podijeli utiske i slike sa nama...i ja bih tamo nekad.
Nedavno su mi se javile dvije Portugalke (jel se kaze Portugalke? :roll: ) i trazile smjestaj preko couchsurfinga. Cinilo mi se da pricaju jako los engleski pa nisam odgovorila...kontam sta cu sa njima kad ne znaju jezik :roll:

mig

Post by mig » 28/07/2011 20:35

Hocu, samo se plasim da cu imati vise hiljada fotografija :-)

Da, kaze se Portugalke. I ja poznajem neke momke iz Portugala, tacnije iz Porta, trebali bismo i da se sretnemo tamo, ali je njihov engleski mnogo bolji od mog, pa kontam, sta cu s njima kad ne znam jezik :sad: :lol:

Procitala sam dosta putopisa, pogledala fotografije, sve mi deluje predivno.... :-D

seshat

Post by seshat » 28/07/2011 20:43

Portugal je jedna od ljepših i zanimljivijih evropskih zemalja u kojima sam bila (prije dvije godine). Bila sam u Lisabonu, Portu, Coimbri i Estroilu. Lisabon i Porto su premedeni, na nekakvim brežuljcima. Estroil turističko mjesto, more (okean) malo hladno, a ponuda kao i u ostalim sličnim mjestima po npr. Španiji. Otiđi i na najzapadniji rt Evrope Cabo da Roca. Nema se ništa posebno vidjeti osim table na kojoj piše gdje se nalaziš i svetionika, ali je super kad skontaš da je prekoputa (mislim preko okeana) Brazil :-) Portugal je divan. Mada su mi najveći smor bili likovi koji po ulici prodaju hašiš :D , nikako ih izbjeći.
P.S. mislim da je to jedina evropska zemlja u kojoj nisam srela nikoga s prostora ex yu.

vedomedo

Post by vedomedo » 28/07/2011 20:47

portugal je sigurno vrijedan posjete, ima mnogo malih i intersantnih mjesta koja jos nisu izvikana, najbolje je prvo cuti
preporuke insidera. u spaniji sam dosta obisao ali u portugal mozda odemo naredne godine.

tacno je da engleski jezik slabo pomaze ali ako govoris francuski, italiajnski ili spanski (ili rumunski :mrgreen: ) dosta dobro
mozes proc. treba sa samo cuvati samo prevaranata taksista, djeparosa i restorana gdje te mogu dobro zapaliti, ali takvog
kriminala ima uglavnom po lisabonu - zato mala mjesta birati. :)

mig

Post by mig » 28/07/2011 20:56

seshat wrote:Portugal je jedna od ljepših i zanimljivijih evropskih zemalja u kojima sam bila (prije dvije godine). Bila sam u Lisabonu, Portu, Coimbri i Estroilu. Lisabon i Porto su premedeni, na nekakvim brežuljcima. Estroil turističko mjesto, more (okean) malo hladno, a ponuda kao i u ostalim sličnim mjestima po npr. Španiji. Otiđi i na najzapadniji rt Evrope Cabo da Roca. Nema se ništa posebno vidjeti osim table na kojoj piše gdje se nalaziš i svetionika, ali je super kad skontaš da je prekoputa (mislim preko okeana) Brazil :-) Portugal je divan. Mada su mi najveći smor bili likovi koji po ulici prodaju hašiš :D , nikako ih izbjeći.
P.S. mislim da je to jedina evropska zemlja u kojoj nisam srela nikoga s prostora ex yu.

:thumbup: Ja planiram biti 4 dana u Lisabonu, zatim 4 dana u Portu, iznajmiti auto i obidji sve u blizoj i daljoj okolini (sve sam se raspitala :D ), a onda se spustiti 2 dana u Lagos, na kupanje. U povratku jos 1 dan u Lisabonu.

U listu zelja sam uvrstila Cabo da Roca :) Takodje zelim obici Bragu, dolinu Dura, Obidos, Sintru, Faro... i jos puno toga, ne znam koliko ti sve ovo zvuci poznato, iskreno, meni nije bilo dok se nisam pocela informisati za put :)

ocaj

Post by ocaj » 28/07/2011 21:12

:thumbup: Ja planiram biti 4 dana u Lisabonu, zatim 4 dana u Portu, iznajmiti auto i obidji sve u blizoj i daljoj okolini (sve sam se raspitala :D ), a onda se spustiti 2 dana u Lagos, na kupanje. U povratku jos 1 dan u Lisabonu.

U listu zelja sam uvrstila Cabo da Roca :) Takodje zelim obici Bragu, dolinu Dura, Obidos, Sintru, Faro... i jos puno toga, ne znam koliko ti sve ovo zvuci poznato, iskreno, meni nije bilo dok se nisam pocela informisati za put :)

joooj mig,ima li mjesta u tom drustvu, hocu i jaaaa! :D

mig

Post by mig » 28/07/2011 21:19

ocaj wrote:joooj mig,ima li mjesta u tom drustvu, hocu i jaaaa! :D

Eh, smestaj vec rezervisan, a avionska karta kupljena ;-)

Ja jako volim da putujem i dosta sam putovala, ali sam nekako posebno uzbudjena kada je Portugal u pitanju. Vec nekoliko dana listam razne clanke, citam utiske, preporuke... I bas se jako radujem ovom putovanju. Mislim da ce mi trebati minimum 5 foto-aparata :lol: Sve mi deluje carobno.

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 21:20

..fakat dobro zvuci @mig, i ja bih sa vama :D :D ..ove godine sam naucila voziti i auto :-)

mig

Post by mig » 28/07/2011 21:28

Soul_Sista wrote:..fakat dobro zvuci @mig, i ja bih sa vama :D :D ..ove godine sam naucila voziti i auto :-)

:lol: Pa da je neko ranije podigao ovu temu, jos smo se i mogle dogovoriti ;-)

Imam poznanicu koja je se bavi turizmom i koja je izdala Vodic za Lisabon, kao i za Portugal, i ona mi je dala mnogo korisnih informacija, koliko vremena treba izdvojiti za neki obilazak, koliko je sta udaljeno i slicno.

Pri tome, imam i te neke drugare u Portu, pa ce i oni doprineti da boravak tamo bude potpun :-D

Uh... ko ce docekati septembar :-)

ocaj

Post by ocaj » 28/07/2011 21:29

ihhh a ja vec iskusna vozacica! :D

Ma joj @mig sta da ti kazem,uzivaj kad mi ne mozemo.Vjerujem da si uzbudjena i ja bi bila,odlicno isplaniran put a destinacija je bas po mom ukusu. :D Bar nas se sjeti ponekad. :D

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 21:31

..ako imas posao brzo ce preletiti. :)
Stvarno zvuci super i dobro je kad vec imas neku raju sa kojom se mozes provesti. Ja sam naucila i bez raje, uvijek nekog novog upoznam na putevima :D Imam prijateljicu koja je bila ovog mjeseca u Portugala i rodicu koja ide u avgustu. Izgleda da je Portugal bas ono sto se kaze IN :D ..nemoj nas zaboraviti i podijeliti utiske. :)

ocaj

Post by ocaj » 28/07/2011 21:32

:lol: Pa da je neko ranije podigao ovu temu, jos smo se i mogle dogovoriti ;-)

Imam poznanicu koja je se bavi turizmom i koja je izdala Vodic za Lisabon, kao i za Portugal, i ona mi je dala mnogo korisnih informacija, koliko vremena treba izdvojiti za neki obilazak, koliko je sta udaljeno i slicno.

Pri tome, imam i te neke drugare u Portu, pa ce i oni doprineti da boravak tamo bude potpun :-D

Uh... ko ce docekati septembar :-)

ljubomorna sam strasno.. :P :P

mig

Post by mig » 28/07/2011 21:42

ocaj wrote:ihhh a ja vec iskusna vozacica! :D

Ma joj @mig sta da ti kazem,uzivaj kad mi ne mozemo.Vjerujem da si uzbudjena i ja bi bila,odlicno isplaniran put a destinacija je bas po mom ukusu. :D Bar nas se sjeti ponekad. :D

E bas ste slatke :)

Najbolje je sto sam mislila da cu ove godine propustiti letovanje jer mi se nikako nije islo na more, ja vise volim ovakav tip putovanja, razgledanje, upoznavanje, obilaske, izlete.... I sasvim neocekivano dobijem ponudu za Portugal. Za 3 dana vec sam imala avionsku kartu i isplaniran ceo put. Sto je jos bolje, ja nisam morala ni prstom mrdnuti, samo sam trebala klimnuti ili odmahnuti glavom :D :lol: Znaci, bukvalno ni iz cega, dobila sam put iz snova.

Soul_Sista wrote:..ako imas posao brzo ce preletiti. :)
Stvarno zvuci super i dobro je kad vec imas neku raju sa kojom se mozes provesti. Ja sam naucila i bez raje, uvijek nekog novog upoznam na putevima :D Imam prijateljicu koja je bila ovog mjeseca u Portugala i rodicu koja ide u avgustu. Izgleda da je Portugal bas ono sto se kaze IN :D ..nemoj nas zaboraviti i podijeliti utiske. :)

Da, radim.
Ja ne volim sama ni do granapa, a kamoli na put :| Ali ko moze, sigurna sam da mu moze biti predivno :thumbup:

Eto, ne mogu obecati, ali cu se potruditi da mislim na vas, mada znate da mi nece biti bas lako :-) :lol:
A sto se tice slika.... Ne recite dva puta, mozda vas ozbiljno shvatim pa zatrpam forum slikama :lol:

A ova tema definitivno vise nije za PDF Dijaspora.

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 21:57

..znam, bit ce ti tesko misliti na nas :lol: :-)

mig

Post by mig » 28/07/2011 22:10

Ma kakvi, svako jutro, cim otvorim oci, prvo cu foruma da se setim :lol:

A ako od prijateljice ili rodice cujes neku preporuku sta obavezno treba videti, probati, doziveti... neka ti ne bude tesko, napisi mi :)

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 28/07/2011 22:13

Nisam se jos cula sa prijateljicom ali bas cu pitati :D ona je inace Francuskinja :D :D :D

mig

Post by mig » 28/07/2011 22:14

E ona onda ima istancan ukus :D Toliko informacija sam vec prikupila, ali eto.... meni nikad dosta :-) :lol:

Hajde da ne pitam na onoj temi, tamo ima vise ljudi pa da ne zachatavam, jel onaj bivsi bio Francuz? :D

Post Reply