Portugal, navijaci, utisci, uspomene....fotke...

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

kolo naokolo

Portugal, navijaci, utisci, uspomene....fotke...

Post by kolo naokolo » 16/11/2011 22:19

Bio sam u Portugalu na tekmi (nije da se kurcim :D) . Jednostavno nisam mogao ozdrzati a da ne otvorim ovu temu nakon svega sto sam vidio dole. Obisao sam dosta zemalja sto po utakmicama sto iz drugih razloga ali vjerujte, po meni, u goru zemlju nisam dosao... Ne zovu ih uzalud onako kako ih zovu, ciganima...Uz duzno postovanje prema svakome... Da krenem iz pocetka....

Cekajuci let za Lisabon citam na internetu kako ce portugalska policija pruziti maksimalnu zastitu nasim navijacima koji budu dole te da se nece ponoviti scene koje su nam radili kad smo bili prosli baraz. I nisu doduse ali su nam priredjivali svasta nesto drugo... Citam kako predsjednik fudbalskog saveza Portugala izjavljuje da se Portugal nece svetiti za lose uslove koje su oni imali u BiH kad su gostovali...Izuzev loseg terene, koji je i nama bio los, nesto ne znam da su dozivjeli i najmanju neprijatnost...Laser na Ronaldovom licu??? Njegova reakcija??? Laser na Begovicevom licu ??? Njegova reakcija??? Nije se niko oglasio na laser na Begovicevom licu u toku izvodjenja slobodnog udarca kad smo primili go...I nije bilo srednjeg prsta... Prvu neprijatnost smo dozivjeli vec sjedajuci u taxi na aerodromu...taxista nam je uzeo 25 eura za voznju koja realno kuca 8 eura po taximetru...Neki ce reci da nas je okupao...Nakon razgovora sa drugima saznajemo da su apsolutno svi, ili vecina dozivjeli istu stvar...Jedna ekipa se je pobunila zbog toga jer je taxista ugasio taximetar pred kraj voznje i taxista im je pozvao policiju, dvojica nasih su fasovali...Istu stvar smo dozivjeli kada smo se vracali sa stadiona u hotel..Pitajuci taxistu zasto to radi i zar nije onoliko koliko je na taximetru, rekao je da taximetar nije u redu...Drugima je receno da se dodaje kao neka nocna tarifa, trecima ovo, ono i tako dalje....Vracajuci se jutros iz hotela na aerodrom taxista mi je naplatio 7.50 eura za voznju...(izgleda jedini posten) Nekima su naplacivali po taximetru koliko otkuca puta osoba koliko je u taxiju...Ovo govorim samo da vidite gdje smo mi u svemu tome...I koliko su nasi taxisti izgleda dobri...
Dolazimo u hotel, nemamo neprijatnosti...Sve je onako kako smo i trazili i platili...Tokom boravka u hotelu zaista nismo imali problema...Za druge ne znam...Znam da su igraci zbog poksaja poturanja nekakve lose hrane, izgleda pokvarene, htjeli cak i napustiti hotel...Ali to sam samo cuo tako da ne smijem tvrditi sto posto...Skupljamo se navece na trgu s rajom i biva veselo pred par restorana i basti...Bilo nas je poprilican broj...Od prosjaka se glava ne moze dici...Bukvalno prose i gutljaj pive iz vase case...Cigaru, bilo sta...Dilera hasisem i kokainom na svakom koraku...Mislim da ih je bilo oko nas najmanje tridesetak...Policija kao da ne postoji po tom pitanju...Ne znam da je iko dozivio neku neprijatnost po restoranima i pabovima ali ne iskljucujem to...Sutra dan se nastavlja isto...Raja je vesela, dobro se zabavlja...Ne dira nas niko...Ne provocira niko...Njih repka u tom kontekstu i ne zanima bas mnogo...Klubovi su ima vazniji mnogo...Gdje god da krenes prosjaci na sve strane...Nasi su gospoda za njih vjerujte...Cak me je jedan naljutio zadnju noc da je malo falilo i da fasuje...Prvu noc ih se par i napilo sa nama...Koliki su idioti i koliko nisko padaju je i situacija kad jedan od nasih, posto se ne moze rijesiti jednog nametljivca, ode u wc i pomokri se u casu od pive, i da mu...Exira mucaco to bez imalo razmisljanja... Pogan zesca vjerujte...Odemo sutra na tvrdjavu iznad grada, jedan interesantan objekat koji vrijedi pogledati...Pregledali, fotografisali se...Prosetali, i posto nam je receno da pripremimo sitno po dva eura za metro kad krenemo na stadion jer je policija to izricito zahtjevala stanemo tu u tvrdjavi da rasitnimo novac...Djevojka koja prodaje suvenire u tvrdjavi trazi nam po jedan euro da bi usitnila...Ne mozes da vjerujes dokle se spustaju... Mi smo gospoda za njih vjerujte, a za njih smo kao i za mnoge samo Balkanci i stoka najobicnija...da ne spominjem teroristi ili cak sta vise...Dok smo mi bili na tvrdjavi, na Rossio trgu gdje je vec pocelo okupljanje, jedan od nasih je zapalio jednu baklju...Policija ga je odmah uhapsila i ni vidio nije utakmice...Jutros je rano imao let ali njih je to nije zanimalo...Morao je cekat sud u deset sati..Do ovog momenta jos uvjek ne znam sta je bilo s njim..Za njih je to kriminal kako kazu i strogo zabranjeno...Na opasku kako su oko nas sve diler do dilera a da oni hapse nekog ko je zapalio jednu baklju uopste se nisu obazirali...Samo su rekli da su i njih vec hapsili...i da to nije pravi kokain koji oni nude... ( onaj losiji ocigledno smijes javno prodavati) Otpratili su nas do stadiona...Nije bilo vecih problema prilikom puta do stadiona i nazad kao i u toku utakmice...Po tom pitanju su poprilicno dobro odradili posao...Ali ne smijem ni pomisliti da smo kojim slucajem mi prosli na Evropsko...Bojim se da bi bilo svasta sa nama ako pogledamo reakcije i poglede i njihove i njihovih navijaca nakon sto smo mi postizali golove...Himna se svirala nasa...Cijeli stadion zvizdi...Njihova himna...Niko ne zvizdi..Aplaudiramo na kraju himne njihove...A mi smo Balkanci i losi momci po njima ( i ne samo po njima )...Navijamo...Cim se javimo oni pale muziku samo na nasoj tribini...Tacnije, doveli su neki orkestar od 20 ljudi i stavili ga tacno ispod nas da nas remete...
Vjerovatno ce biti jos onih koji ce ostaviti svoja zapazanja, ovo je moje na brzinu sklepano...Sve u svemu, u goroj zemlji bio nisam vjerujte...Nema ovo veze sa porazom nasih niti uopste sa utakmicom...Utakmicu uopste necu komentarisati, samo cu reci da sam ponosan i na nase navijace dole koji su bili ali i na igrace, bez obzira na poraz...

Bas me zanima vidjenje ostalih koji su bili dole....I jesam li mozda previse bio subjektivan.

PS: Bice i nekih klipova poslije posto mi se ne da sad prebacivati....

kurty

Re: Portugal, navijaci, utisci, uspomene....fotke...

Post by kurty » 16/11/2011 23:15

-na ulazima pokusali napraviti isto sranje kao i prije dvije godine... nisu dali da se BHF mjesa sa ostatkom nasih navijaca ispred stadiona...
-pustanje muzike cim nasi zapjevaju...
-55minuta poslije tekme nisu dali da se izadje...i slag na tortu, nakon 45minuta orkestar dolazi da svira pred nasim navijacima

p.s. a tek kakvi su im policki psi :lol: :lol:

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 17/11/2011 00:17

da se je igralo na kosevu i da je njih par hiljada kod nas doslo ,gore bi prosli. mozda bi i bilo batina ...kazne u tramvajima...nasi takisti ne gule strance,jel ... a u kaficima bi ima piva bila tri puta skuplja...
nemoj tita ti , o nasem gostoprimstvu kada smo u njihovom rangu,ako ne i rang nize...

4m3l

Post by 4m3l » 17/11/2011 00:31

ode u wc i pomokri se u casu od pive, i da mu...Exira mucaco to bez imalo razmisljanja..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

slusaj vamo

Post by slusaj vamo » 17/11/2011 00:32

Stoka, malo je rec.

kolo naokolo

Post by kolo naokolo » 17/11/2011 00:42

dupli
Last edited by kolo naokolo on 17/11/2011 00:48, edited 2 times in total.

slusaj vamo

Post by slusaj vamo » 17/11/2011 00:44

Nisam bio na tekmi, momak, al sve si u pravu.

kolo naokolo

Post by kolo naokolo » 17/11/2011 00:46

kolo naokolo wrote:
Murat Sabanovic wrote:da se je igralo na kosevu i da je njih par hiljada kod nas doslo ,gore bi prosli. mozda bi i bilo batina ...kazne u tramvajima...nasi takisti ne gule strance,jel ... a u kaficima bi ima piva bila tri puta skuplja...
nemoj tita ti , o nasem gostoprimstvu kada smo u njihovom rangu,ako ne i rang nize...
Pretpostavljam da to pises iz ugodne fotelje toploga doma...Na koliko si gostovanja bio? U koliko drzava? Mi smo za njih Evropa u ponasanju ..... Neka me neko demantuje ko je bio dole...A bilo nas je par hiljada ....

Da potkrijepim bar nesto od ovoga sto sam naveo...

http://sportsport.ba/bh_fudbal/portugal ... nama/68351
http://bihreprezentacijabih.blogger.ba/ ... 15/2955187

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 17/11/2011 01:00

vidi,vidi sto se je pokretac teme "naljutio" .... nije bitno na koliko sam gostovanja bio ,vec da i nase gostoprimstvo nije bolje...a i sam si naveo kakvi smo(pisanje u casu...)
vjerujem ja tebi da je sve to tako bilo u portugalu,ali govoriti da smo mi gospoda za njih je smjesno...

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 17/11/2011 01:00

I sve to sto ste dozivjeli je samo light verzija gostovanja u premijer ligi ove zemlje. :D

oridjidji

Post by oridjidji » 17/11/2011 01:10

Mogu reći samo jedno bolje se Bega mogo postaviti kod onog slobodnjaka Kristijana. Stao paša uz lijevu stativu i nemrda. A onaj s onakvih pozicija ubija ko da penal izvodi.

slusaj vamo

Post by slusaj vamo » 17/11/2011 01:11

Koliko vas je antiprotivnih ikada i bilo u Portugalu, nevezano za ovu tekmu? Mislim, posto vec sve znate, i to...

kurty

Post by kurty » 17/11/2011 01:13

ja nisam bio u portugalu

slusaj vamo

Post by slusaj vamo » 17/11/2011 01:18

Ne moras onda ni ic, sve ti je ovako ko sto covjek i rece. Bila tekma ili ne.

kurty

Post by kurty » 17/11/2011 01:24

slusaj vamo wrote:Ne moras onda ni ic, sve ti je ovako ko sto covjek i rece. Bila tekma ili ne.

znam... nisam ni rekao da nije bilo tako... vozio sam komsije na aerodrom i malo prije isao po njih... i fakat su razocarani

BornInHell

Post by BornInHell » 17/11/2011 01:37

trebali ste vi kupiti malo one "slabe" droge i sve bi odmah bilo lakse 8-) kroz sve smo to prosli i 2009, nista novo

vinnie_jones

Post by vinnie_jones » 17/11/2011 01:38

kolo naokolo wrote: Nekima su naplacivali po taximetru koliko otkuca puta osoba koliko je u taxiju...
au brate pa šta je ovo, cincari vas lopatom uzimali :( :-)

cikaBosanac

Post by cikaBosanac » 17/11/2011 01:42

Ma ne kaze se dzaba PORTUGALCI FIRAUNI, svaka cast navijacima sto su otisli gore i podrzali nasu reprezentaciju! :thumbup:

neo7

Post by neo7 » 17/11/2011 02:03

4m3l wrote:
ode u wc i pomokri se u casu od pive, i da mu...Exira mucaco to bez imalo razmisljanja..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Lipton

Post by Lipton » 17/11/2011 11:46

Malo drugačije zapažanje.
Taxi - sasvim reguralno, u oba pravca. Čuli smo da postoji mogućnost da te oderu, tako da smo imali napisano gdje idemo sa mapom a taksimetar je regularno radio. Isto je bilo u povratku, bez problema i onoliko koliko je pisalo na takismertru (11 eura). Ni taksisti sa sarajevskog aerodroma nisu neke cvjećke.

Smještaj - Nismo bili u hotelu, već smo uzeli stan. Ni najmanja primjedba na ono što je ponuđeno i ono što smo našli.

Ljudi - Prosjaka i dilera koliko hoćeš, ali samo ih ignorišeš i nema problema. Ostali su bili manje više svi ljubazni, neki nas pozdravljali na ulici kad su nas vidjeli sa šalovima. U restoranima i kafićima još bolje, usluga sasvim pristojna.

Grad - Lisabon valja vidjeti, ne samo tvrđavu, nego i dalje, Belem, Alfama, Bairro Alto.....ali vjerujem da je mnogo raje došlo na noć ili dvije tako da nije bilo mnogo vremena. Toplo preporučujem da ga posjetite, nije baš za porodice (puno brda i dolina :-)), ali nekoliko dana uz naravno neku pripremu (trip advisor i slične informacije sa interneta) da se puno ne luta.

Utakmica - tačno je da su zviždali, puštali razglas, pregledali sve, ali našima svaka čast, ni najmanjeg incidenta nije bilo. Ovo zadržavanje na kraju je očekivano, mada nije bilo neke namjere ni sa naše ni sa njihove strane da se pravi frka. O

Ostalo - kafa, hrana, piće, vrlo pristupačno, čak i jefitinije od Sarajeva za ono što dobiješ. Noćni život nije loš, mada je malo mirnije nego što to bude u kasno proljeće ili ljeti. Upoznali smo dosta interesantih ljudi i nismo imali niti jedinu neprijatnost.

Sve u svemu, hladan tuš na kraju sa utamkicom, ali put u Lisabon nije bio tako loš.

Point.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post by Point. » 17/11/2011 12:16

Meni je dovoljno da vidim na sta onaj Nani lici pa da stvorim sliku Portugala kao ciganske nacije. :run:

Šandor

Post by Šandor » 17/11/2011 12:21

Point. wrote:Meni je dovoljno da vidim na sta onaj Nani lici pa da stvorim sliku Portugala kao ciganske nacije. :run:
Nani je afrički imigrant.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cape_Verde

Tu imaš nacrtano na globusu odakle je šljego čovjek koji je zabio najljepši gol. :) :D

Point.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Post by Point. » 17/11/2011 12:30

Ma znam da je imigrant sa neke vukojebine al izgledom, ponasanjem i manekenskim forama se savrseno uklapa u novu domovinu. Kolonijalne drzave nikad nisam mogo. :)

vozač

Post by vozač » 17/11/2011 13:26

Lipton wrote:Malo drugačije zapažanje.
Taxi - sasvim reguralno, u oba pravca. Čuli smo da postoji mogućnost da te oderu, tako da smo imali napisano gdje idemo sa mapom a taksimetar je regularno radio. Isto je bilo u povratku, bez problema i onoliko koliko je pisalo na takismertru (11 eura). Ni taksisti sa sarajevskog aerodroma nisu neke cvjećke.

Smještaj - Nismo bili u hotelu, već smo uzeli stan. Ni najmanja primjedba na ono što je ponuđeno i ono što smo našli.

Ljudi - Prosjaka i dilera koliko hoćeš, ali samo ih ignorišeš i nema problema. Ostali su bili manje više svi ljubazni, neki nas pozdravljali na ulici kad su nas vidjeli sa šalovima. U restoranima i kafićima još bolje, usluga sasvim pristojna.

Grad - Lisabon valja vidjeti, ne samo tvrđavu, nego i dalje, Belem, Alfama, Bairro Alto.....ali vjerujem da je mnogo raje došlo na noć ili dvije tako da nije bilo mnogo vremena. Toplo preporučujem da ga posjetite, nije baš za porodice (puno brda i dolina :-)), ali nekoliko dana uz naravno neku pripremu (trip advisor i slične informacije sa interneta) da se puno ne luta.

Utakmica - tačno je da su zviždali, puštali razglas, pregledali sve, ali našima svaka čast, ni najmanjeg incidenta nije bilo. Ovo zadržavanje na kraju je očekivano, mada nije bilo neke namjere ni sa naše ni sa njihove strane da se pravi frka. O

Ostalo - kafa, hrana, piće, vrlo pristupačno, čak i jefitinije od Sarajeva za ono što dobiješ. Noćni život nije loš, mada je malo mirnije nego što to bude u kasno proljeće ili ljeti. Upoznali smo dosta interesantih ljudi i nismo imali niti jedinu neprijatnost.

Sve u svemu, hladan tuš na kraju sa utamkicom, ali put u Lisabon nije bio tako loš.

moj komentar bi bio isti u svim segmentima,

dodao bih i da je lisabon prelijep, sav u nekim blagim brežuljcima i avenijama, da nema gužve, da nema frke, niko nas nije ni poprijeko pogledao, ni prije ni poslije tekme, čak su nas zaustavljali i dozivali preko ulice da se slikamo sa njima

nisam vidio bukvalno nikoga da izlazi i ulazi u metro stanice tako da imam utisak da se niko i ne voza istim (za razliku od pariza)

taksisti maksimalno ljubazni i korektni, čak su nam i diktirali cijene usluga, 2 eura start po danu, 2,50 po noći, poželio nam je jedan od njih i sreću na utakmici, drugi se uvalio kroz prozor na štandu i govorio nešto za ronalda, sve uz osmijeh i finu zezanciju, kao zabiće nam 2 gola i pogodio je, što je najtužnije :(

sve u svemu, da nije bilo katastrofe, utisak vrlo lijep, grad ko grad je zaista predivan, samo brate predaleko i sve nekako brzo počelo i završilo, od leta i svega na brzinu pa do onih ekspresnih golova, al šta ćemo, biće bolje, treba biti pozitiva, ipak smo nešto napravili, pomak je evidentan, e sad što to nije još uvijek dovoljno za TOP 16 ... :(

Locked