Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
sinuhe
Has thanked: 8 times
Been thanked: 44 times

#801 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by sinuhe » 17/11/2012 22:31

Ja znam da i Hadzija i Abdica ima po milion.

DuckZz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

#802 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by DuckZz » 25/11/2012 16:42

Zanima me porijeklo prezimena Smajić (inace dosta rašireno prezime kroz citavu prijašnju Yugoslaviju, danas ih je najviše u BiH). Ako može itko nešto opširnije napisati ? :-D

Inace zanima me da li svi ljudi istog prezime vuku korijene od iste osobe, znam da je oduvijek bilo ono "Samo zato sto se isto prezivate ne morate biti u rodstvu" , ali ipak mora biti neke povezanosti ?

riko-ga
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

#803 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by riko-ga » 26/11/2012 20:24

DuckZz wrote:Zanima me porijeklo prezimena Smajić (inace dosta rašireno prezime kroz citavu prijašnju Yugoslaviju, danas ih je najviše u BiH). Ako može itko nešto opširnije napisati ? :-D

Inace zanima me da li svi ljudi istog prezime vuku korijene od iste osobe, znam da je oduvijek bilo ono "Samo zato sto se isto prezivate ne morate biti u rodstvu" , ali ipak mora biti neke povezanosti ?
Isto prezime ne mora automatski znaciti i isti rod.Evo moje prezime je jedno od najraspostranjeni u BiH ili najrasprostranjenije i nema sanse da smo svi iz iste loze.

zambaklija

#804 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zambaklija » 26/11/2012 20:26

u moje Herke prezime na Turskom ima značenje puška :P :D

theTruePath

#805 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by theTruePath » 27/11/2012 00:01

a prezime Salihovic? jel cesto ili rijetko danas? i odakle su ?

Hodidid

#806 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hodidid » 27/11/2012 19:45

Svi ovi koji se bavise Filipovicima da kazem da o Filipovicima znaju u biti jako malo i uglavnom netacne podatke. Filipovici poticu iz Zgosce kod Kraljeve Sutjeske. Odatle Franjo Filipovic odlazi u Hrvatsku odnosno u Zagreb i postaje kanonik. Isti onaj kanonik o kojem pise Senoa. Franjo Filipovic se smatra rodoslovnikom Filipovica muslimana i ti Filipovici nemaju blage veze sa Filipovicima u Hrvatskoj. Franjo Filipovic je zavrsio dva doktorata dok je bio van Bosne. Kako god dosao je u sukob sa katolickom crkvom iz niza razloga sto vjerskih sto svjetovnih i pobjegao je nazad u Bosnu a zatim i presao na Islam. Zivio je u Glamocu odakle se poslije granaju tri loze Filipovica. Ova krajiska loza ima svoje posjede u Kljucu i oko Kljuca. Toj lozi pripadaju rahmetli akademici Zaim i Nedim Filipovic, zatim zivuci akademik Muhamed Filipovic, rahmetli reditelj Benjamin Filipovic. Poslije Kljucki Filipovici dobrim dijelom odlaze u Prijedor i poslije jedan manji dio u Banjaluku. Ti Banjalucki Filipovici poslije uglavnom prelaze u Sarajevo.

Ima loza Filipovica koja je zavrsila iz Glamoca negdje kod Foce. Navodno je Tarik Filipovic recimo od te loze Filipovica. Krajiski Filipovici se bas nesto ne paze sa ove ostale dvije loze Filipovica a izmedju se onako. Kako sve to znam. Hebi ga, imam insider informacije :D .

theTruePath

#807 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by theTruePath » 28/11/2012 02:29

Hodidid wrote:Svi ovi koji se bavise Filipovicima da kazem da o Filipovicima znaju u biti jako malo i uglavnom netacne podatke. Filipovici poticu iz Zgosce kod Kraljeve Sutjeske. Odatle Franjo Filipovic odlazi u Hrvatsku odnosno u Zagreb i postaje kanonik. Isti onaj kanonik o kojem pise Senoa. Franjo Filipovic se smatra rodoslovnikom Filipovica muslimana i ti Filipovici nemaju blage veze sa Filipovicima u Hrvatskoj. Franjo Filipovic je zavrsio dva doktorata dok je bio van Bosne. Kako god dosao je u sukob sa katolickom crkvom iz niza razloga sto vjerskih sto svjetovnih i pobjegao je nazad u Bosnu a zatim i presao na Islam. Zivio je u Glamocu odakle se poslije granaju tri loze Filipovica. Ova krajiska loza ima svoje posjede u Kljucu i oko Kljuca. Toj lozi pripadaju rahmetli akademici Zaim i Nedim Filipovic, zatim zivuci akademik Muhamed Filipovic, rahmetli reditelj Benjamin Filipovic. Poslije Kljucki Filipovici dobrim dijelom odlaze u Prijedor i poslije jedan manji dio u Banjaluku. Ti Banjalucki Filipovici poslije uglavnom prelaze u Sarajevo.

Ima loza Filipovica koja je zavrsila iz Glamoca negdje kod Foce. Navodno je Tarik Filipovic recimo od te loze Filipovica. Krajiski Filipovici se bas nesto ne paze sa ove ostale dvije loze Filipovica a izmedju se onako. Kako sve to znam. Hebi ga, imam insider informacije :D .
A kad je zivio taj Franjo Filipovic?

Hodidid

#808 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hodidid » 28/11/2012 11:25

theTruePath wrote:
Hodidid wrote:Svi ovi koji se bavise Filipovicima da kazem da o Filipovicima znaju u biti jako malo i uglavnom netacne podatke. Filipovici poticu iz Zgosce kod Kraljeve Sutjeske. Odatle Franjo Filipovic odlazi u Hrvatsku odnosno u Zagreb i postaje kanonik. Isti onaj kanonik o kojem pise Senoa. Franjo Filipovic se smatra rodoslovnikom Filipovica muslimana i ti Filipovici nemaju blage veze sa Filipovicima u Hrvatskoj. Franjo Filipovic je zavrsio dva doktorata dok je bio van Bosne. Kako god dosao je u sukob sa katolickom crkvom iz niza razloga sto vjerskih sto svjetovnih i pobjegao je nazad u Bosnu a zatim i presao na Islam. Zivio je u Glamocu odakle se poslije granaju tri loze Filipovica. Ova krajiska loza ima svoje posjede u Kljucu i oko Kljuca. Toj lozi pripadaju rahmetli akademici Zaim i Nedim Filipovic, zatim zivuci akademik Muhamed Filipovic, rahmetli reditelj Benjamin Filipovic. Poslije Kljucki Filipovici dobrim dijelom odlaze u Prijedor i poslije jedan manji dio u Banjaluku. Ti Banjalucki Filipovici poslije uglavnom prelaze u Sarajevo.

A kad je zivio taj Franjo Filipovic?
Imas tu u kratkim crtama o Filipovicima iako dosta povrsno ali boze moj.
http://www.rodoslov.ba/pages/view_zavicaj_news/189

Nacionalniid_BOSANCI
Been thanked: 2 times

#809 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 06/12/2012 16:05

Nacionalniid_BOSANCI wrote:
poznanik wrote:
_ _ _ wrote:Filipovici
Vjerojatno jedan od rodočelnika drevne hrvatske obitelji FILIPOVIĆ bilježi se još 1545.g. kao zagrebački kanonik - Stephanus Philipovic de Mundszent (mađ. Mundszent = Sesvete) koij sebe designira - da je podrijetlom iz Jelkovca, iako je to u biti nastupilo tek kasnije.
Razlozi zašto se ovaj rod Filipovića prozvao "sesvetskim" leži i u priči o Franji/Mehmedu Filipoviću, koja je opisana nešto kasnije.
Ovaj rod Filipovića s pridjevkom "od Jelkowecza" (Jelkovečki) ili "de Mundszent" (Sesvetski), koji su dobili plemstvo i grb od cara Rudolfa II., u Pragu 1578. godine, bili su uglavnom pripadnici Gradiške pješačke pukovnije,

plemicki dvor Mehmeda bega Filipovica je palaca nadbiskupskig Sjemenista u Zagrebu gdje je otvoren i prvi Hrvatski Univerzitet ...itd

Navedi izvor ovih podataka o Filipovićima?
Navedi ti validne podatke u vidu dokumenta o tvom porijeklu i porijeklu tvog prezimena zadnjih 100, 200, 300, 400, 500 i 1000 godina unazad pa da znamo sta pricamo, ko smo, sta smo, odakle smo i tako to? :D
Slijedeci problem je sto mnoge porodice imaju isto prezime a uopste ne pripadaju istoj grani familije te se na taj nacin gubi stvarni trag o porijeklu nekog u ovom slucaju aktuelnom porijeklu prezimena.

Yamcha

#810 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Yamcha » 06/12/2012 16:15

Zna li iko odakle potiče prezime Šahović? Hvala unaprijed

adem55555

#811 Porijeklo familije Pomozite mi

Post by adem55555 » 15/12/2012 19:22

Pozdrav svim dobrim ljudima!

E ovako, ja sam momak koji zivi u Svedskoj i zelim da istrazujem porijeklo i stablo svoje familije po muskom rodu.
Znam 5 generacija unazad, imena i mjesto rodjenja! Ali, to mi nije dovoljno.. Znali iko od vas kako se moze doci do podataka svoga prezimena muskoga roda, znaci, moj otac, njegov otac itd. Kao sto sam naveo ja vec znam 5 generacija unazad ali zelio bih jos vise. Posto sam ja iz Banjaluke i znam da je od mog dede djed bio hodza u Dolcu, poslao sam mail muslimanskoj zajednici, ali niko mi ne odgovara.

Pomoc, imali ko savjet?

Ps, zar nebi trebalo toga imati u arhivama opstine itd?

Sarajmen

#812 Re: Porijeklo familije Pomozite mi

Post by Sarajmen » 15/12/2012 22:44

Dobro pišeš za jednog naturalizovanog Šveda, još kada bi malo počeo čitati k'o bivši banjalučanin...
http://www.klix.ba/forum/porijeklo-poro ... 48461.html

adem55555

#813 Re: Porijeklo familije Pomozite mi

Post by adem55555 » 16/12/2012 04:15

Druze, ja nisam naturolizovani svedjanin, nit cu ikada to biti. Bosanac sam, a domovina mi je Bosna
ma gdje god ja budem zivio. Ali nazalost ima mnogo nasih ovdje koji su zaboravili svoje porijeklo pa postali
ono sto po prirodi nikada nemogu biti, nisu shvatili razliku izmedju integracije i asimilacije...

Kako god, hvala na komplimentu, ali u tom postu sto si mi poslao nema odgovora na moje pitanje, nit pise
gdje se moze vise potraziti o svom porodicnom stablu..

Ipak, hvala na odgovoru..

Sarajmen

#814 Re: Porijeklo familije Pomozite mi

Post by Sarajmen » 17/12/2012 08:27

Link koji sam ti dao je tema koja je po svom smislu namijenjena za odgovore na pitanje slično tvom. Dakle, postavi tamo pitanje o svom prezimenu, pa već će se neko naći da ti pruži više ... :wink:

adem55555

#815 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by adem55555 » 18/12/2012 00:47

znali iko odakle dolazi prezime Jasarevic, ja sam vec 5a generacija banjalucanina!! ali trazim podatke o pradjedovima,
ali neznam gdje da se okrenem? islamska zajednica? ili mozda opstina Banjaluke?

MojneBaKofrcenje

#816 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by MojneBaKofrcenje » 18/12/2012 19:44

Ima, administrator portala klix.com

Imas forum www.klix.com/forum

Zna dosta tih podataka, ali nemoj mu slucajno reci da si Bosanac. Covjek raspolaze s ogromnim znanjem oko prezimena, i postoji dosta tog. No, ne mogu reci da ce ti pomoci, ali makar se kod njega radi
:thumbup:

dno

#817 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by dno » 21/12/2012 19:59

adem55555 wrote:znali iko odakle dolazi prezime Jasarevic, ja sam vec 5a generacija banjalucanina!! ali trazim podatke o pradjedovima,
ali neznam gdje da se okrenem? islamska zajednica? ili mozda opstina Banjaluke?
Upućen si na dobru adresu od strane MojneBaKofrcenje.

Code: Select all

http://www.klix.com/e-biblioteka/1461-bosnjaci-sipova-kroz-historiju
Mada Jašarevića ima posvuda, te iako naglašavaš da si 5-ta generacija u Banjaluci, vrlo vjerovatan odgovor u tvom slučaju je:

Bešnjevo, Šipovo.

Code: Select all

http://www.besnjevo.com

91Armin91

#818 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by 91Armin91 » 24/12/2012 17:47

Da li neko zna ista o prezimenu KEČO, odakle vuče korijene....

breuer
Has thanked: 124 times
Been thanked: 60 times

#819 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by breuer » 29/12/2012 12:40

SunCioX wrote:Pozdrav svima!

Prezime Alagić
O porijeklu ovog roda postoji predanje u kome se tvrdi da su u vrijeme turske uprave Bosnom iz Anadolije krenula tri brata; jedan brat se zaustavio u Ključu, drugi u Kamečku, a treći u Sanici. Miralembeg je imao sinove: Alagu, Karabega, Šećerbega i Bećirbega. Od njih su današnji: Alagići, Karabegovići, Šećerbegovići i Bečirbegovići.
Jel to znači da sam pola turčin pola bošnjak ili kako već? Ne živim u BIh pa neznam ove stvari, jedino znam to da smo nastali od Alage... Bilo kakav odgovor je dobro došao.
Ti si ono što osjećaš da jesi :) porijeklo ti je nesumnjivo od bosanskih muslimana, a dalje porijeklo od Turaka što ne mora biti tačno jer su tamo živjele mnoge etničke skupine u periodu migracije tvojih predaka ;)

gruxis

#820 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by gruxis » 05/01/2013 19:06

Kad su srbi, bosanci i hrvati poceli da primenjuju postfiks -ic na kraju svojih prezimena? (za vreme kog vladara, vek, godina, razlog)

hajro89

#821 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by hajro89 » 08/01/2013 15:40

as selamu alejkum i dobar dan svima :) imam jedno pitanje

naime, odakle potice prezime spi(j)odic ? znam da hi ima previse u okolini zepe (krusev do) haman su svi potekli iz krusev dola :D ali zelim saznati odakle sudosli kad su naseljivali krusev do i zepu ? duboko vam se unaprijed zahvalujem :bih:

ako vam nije mrsko (ponavljam - SAMO ako vam nije mrsko) mozete i pronaci odnosno otkriti porijeklo husica, ahmetovica i begica (svi iz istocne bosne tacnije iz srebrenice i bratunca)

jos jednom duboko vam hvala :thumbup:

zlata

#822 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zlata » 11/01/2013 18:06

breuer wrote:

Prezime Alagić
O porijeklu ovog roda postoji predanje u kome se tvrdi da su u vrijeme turske uprave Bosnom iz Anadolije krenula tri brata; jedan brat se zaustavio u Ključu, drugi u Kamečku, a treći u Sanici. Miralembeg je imao sinove: Alagu, Karabega, Šećerbega i Bećirbega. Od njih su današnji: Alagići, Karabegovići, Šećerbegovići i Bečirbegovići.
Jel to znači da sam pola turčin pola bošnjak ili kako već? Ne živim u BIh pa neznam ove stvari, jedino znam to da smo nastali od Alage... Bilo kakav odgovor je dobro došao.
Ti si ono što osjećaš da jesi :) porijeklo ti je nesumnjivo od bosanskih muslimana, a dalje porijeklo od Turaka što ne mora biti tačno jer su tamo živjele mnoge etničke skupine u periodu migracije tvojih predaka ;)
Izgleda da su ti krajiski Turci, bili "pravi". A puno se se izmnozili, jer ogroman broj krajiskih rodova potice iz Anatolije, a neki su rodom Tatari.
I u jeziku, i u kuhinji im je ostalo puno dokaza o toj vezi izmedju Krajine i anatolskih Turaka, iako Krajisnici naginju Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i Njemackoj.

U Krajini nije rijedak "keltski, germanski, slavenski" fenotip.
Razlog moze bit i roblje koje su dovlacili sa svojih pohoda po Austro-Ugarskim prostorima.
Ima puno vrlo plavih, "blidih" tj. "zutih" tipova. :-) Turci su bili poznati po svom obicaju "kradje mlade".

Ali Krajisici, cak i kad su smedji, ili "garavi", cesto imaju prave "azijatske" crte lica.
Poznam Krajisku koja izgleda k'o da je iz Uzbekistana. Ko je ne'zna, nebi mi vjerov'o.
Al' brat joj je puno svjetliji. K'o bosanski Marat Safin. Ima i on malko kose okice.

Dok sam tamo boravila, podrazumjevalo se da su "Gare lipotice",
a da je Bog na plave i PIRGAVE,
izli'v'o varikinu. ;-)

Kad je bio djete, u posjeti u Krajini, moj mali bi vazda pit'o: "Sto Minin dido izgleda k'o Kinez",
pa "Sto ona nane lici na Kinezicu"?
Uocilo djete pravo azijatske crte lica, prije neg' sto je ista znao o genealogiji i povjesti.

ps. da me nebi formski dezurni "turko-mrzci" optuzili za turkofilstvo, moram istaknut da krajiski Bosnjaci imaju puno vise zajednickog s'ostalim Bosnjama :D
al' isto i sa Licanima, Bunjevcima, pa i Slavoncima.

Cybernetic

#823 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Cybernetic » 12/01/2013 03:43

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 14:29, edited 1 time in total.

Max Bunker
Been thanked: 11 times

#824 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Max Bunker » 12/01/2013 03:48

Prezime Alagić
Koliko ti ja ovo kontam, to ti znaci da si iz Krajine, tj. mozes popiti i imas muda ko dzamija :D

zlata

#825 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zlata » 12/01/2013 22:08

Cybernetic wrote:
zlata wrote: Izgleda da su ti krajiski Turci, bili "pravi". A puno se se izmnozili, jer ogroman broj krajiskih rodova potice iz Anatolije, a neki su rodom Tatari.
I u jeziku, i u kuhinji im je ostalo puno dokaza o toj vezi izmedju Krajine i anatolskih Turaka, iako Krajisnici naginju Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i Njemackoj.

U Krajini nije rijedak "keltski, germanski, slavenski" fenotip.
Razlog moze bit i roblje koje su dovlacili sa svojih pohoda po Austro-Ugarskim prostorima.
Ima puno vrlo plavih, "blidih" tj. "zutih" tipova. :-) Turci su bili poznati po svom obicaju "kradje mlade".

Ali Krajisici, cak i kad su smedji, ili "garavi", cesto imaju prave "azijatske" crte lica.
Poznam Krajisku koja izgleda k'o da je iz Uzbekistana. Ko je ne'zna, nebi mi vjerov'o.
Al' brat joj je puno svjetliji. K'o bosanski Marat Safin. Ima i on malko kose okice.

Dok sam tamo boravila, podrazumjevalo se da su "Gare lipotice",
a da je Bog na plave i PIRGAVE,
izli'v'o varikinu. ;-)

Kad je bio djete, u posjeti u Krajini, moj mali bi vazda pit'o: "Sto Minin dido izgleda k'o Kinez",
pa "Sto ona nane lici na Kinezicu"?
Uocilo djete pravo azijatske crte lica, prije neg' sto je ista znao o genealogiji i povjesti.

ps. da me nebi formski dezurni "turko-mrzci" optuzili za turkofilstvo, moram istaknut da krajiski Bosnjaci imaju puno vise zajednickog s'ostalim Bosnjama :D
al' isto i sa Licanima, Bunjevcima, pa i Slavoncima.
Istrazivanje porodicnog stabla, potraga za porijeklom itd., sve je to jako interesantno. Ne u sirem smislu, ali zanimljivo za pojedinca. Iako nije od egzistencijalne vaznosti nego vise kuriozitet, to ne znaci da genealogiji ne treba pristupiti ozbiljnom metodologijom koja donosi potkrijepljene cinjenice. Izvini, nije mi namjera uvrijediti te, ali ovo sto ti pises je na nivou starih baba koje svakodnevnu monotoniju ubijaju praznovjerjem, gledanjem u fildzane, grah, kasike i sto sve vec.
Sto mi se cini upadljivim je cesto pozivanje mnogih Bosnjaka na nekakvo tursko porijeklo. Zanimljivo je da je od tolikog Osmanskog carstva i raznih naroda koji su ga sacinjavali (osim Turaka i Grci, Bugari, Kurdi, Gruzijci, Armenci, Vlasi, Makedonci, Albanci, Srbi, Arapi etc.) uvijek, gle slucajnosti, u pitanju tursko porijeklo. Da stvar bude jos cudnija, uvijek je rijec o Anatoliji. Na osnovu cega se donose takvi zakljucci? Postoje li pisani dokazi za njih? Poznavajuci povijest BiH, njezinu kulturu i mentalitet naroda u njoj, mozemo slobodno reci da ne postoje. Isto tako nema pisanih dokumenata koji upucuju na kolonizaciju podrucja BiH turskim rodovima. U BiH se opus najpopularnijih "strucnjaka" sastoji dobrim dijelom od mitova (jer od njih zive), a kamoli da pricamo o narodnim "rek'o mi ovaj, rek'o mi onaj" teorijama.
Ovakvo tumacenje genealogije nalikuje tvrdnji svakog drugog Bosnjaka da je begovskog porijekla. Ako im je vjerovati, Bosnjaci nisu samo etnija ili narod nego cak i aristokratska klasa. Ovdje se cesto prezimena uzimaju kao indicija za navodno tursko (ili bilo koje drugo) porijeklo. U vrijeme osmanske vlasti Turci uopce nisu imali prezimena, a i u samoj BiH ona postaju obaveza tek sa dolaskom Austrijanaca. Turcizmi su u bosnjackim prezimenima cesta pojava, ali nam ne govore nista o etnickom porijeklu. Ako se netko preziva Kujundzic ili Kujundzija (ovo prezime se moze naci i kod Srba i Hrvata), mozemo lako zakljuciti da se radi o osobi ciji je predak bio jednostavno zlatar, a ne turski zlatar.
Interesantno je opet kako necete naci ni jednog Bosnjaka koji ce reci da je srpskog ili hrvatskog porijekla (sto je daleko vjerojatnije od turskog ili tatarskog), usprkos cinjenici da su preci mnogih Bosnjaka doselili iz zapadne Srbije, Slavonije, Like i Crne Gore. Za kraj zelim samo dodati da je u bh. slucaju veoma tesko dobiti vjerodostojne podatke kada je u pitanju porijeklo obitelji, pogotovo medju Bosnjacima. Moguce je utvrditi ciji je predak kada i iz kojeg sela otisao u drugo, ali ici nekoliko stoljeca unazad je cista avantura zbog cega i nicu svakakve bajke o porijeklu.

I ne postoji nekakav keltski, germanski ili slavenski fenotip. Posto mnoge na ovoj temi zanimaju ozbiljni odgovori, predlazem da im pruzi ozbiljna pomoc, ukoliko je to moguce. Ali bojim se da nece nikada dobiti trazenu informaciju sto i nije bas razlog za depresiju.
Frajeru, imas dokumentirano u osmanskim defterima, da su se i Turci-OSMANLIJE naseljavali u novo-izgradjene osmanske kasabe na podrucju Donjih Kotara, Like, Krajine, Slavonije, Krajine.
I nije ti istina da ljudi SAMO tvrde da su rodom Turci, a nikad da su rodom nesto drugo, "cafirsko".

Ako je danas u modi najasnjavat da si Ilir, Bosnjak, domorodac, prije 50 godina je bilo najpametnije presutkivat da ti je itko ikad bio Turcin. :-)

U slucaju cure, koja lici na polu Uzbekistanku, ona uopce nije znala da je rodom Turanka. Ja jesam, jer sam joj poznavala pradjeda, koji mi je to prosvjedocio. Njoj uopce nije bilo jasno zasto "onako" izgleda.

Ako je itko objektivan i vrlo neopterecen dnevno-politickim trendovima i tabuima o porijeklu, to su Krajisnici, tako da si nasao pogresnu grupu koju bi optuzivao za subjektivno sagledanje svojih korjena i porjekla.

Ako ista, u Krajini ima puuuuuno vise "turanske" krva i porjekla nego sto su ljudi toga uopce svjesni.
Kako je bilo politicki nepodobno biti Hrvat, a i Turcin, ljudi su mudro presutkivali price o Lici, Slavoniji i Anatoliji.
Oni koji su mogli ista prosjvedocit iz porodicnih predanja, su vecinom vec poumirali.

Trenutno medju bosnjackim etnocentricnim nacionalistim isto nepodobno bit ista nego Bosnjak i Ilir, tj. ista drugo neg' sto ti netko u Sarajevu i Novom Pazaru zacrtava.
Valja se uklopit u "nacionalni projekat" jedinstvenog porijekla i korjena.....

Paradoks cijele price jest u tomu da se Krajisnici uopce ne furaju na ikakav "turkaluk", nit "osmanstvo".....za razliku od Sandzaklija.

A hvala Bogu, imamo DNK, i kad malo pojeftine cijene testiranja,
moci cemo svi potvrdit.....crno na bjelom,
defterski.
Uostalom, ne zanimaju ih takve teme. Ljudi vec imaju identitet: krajisski, bosanski.

ps. i zanima me, ZASTO bi krajiski Srbi prelazili na Islam, i kad bi uopce mogli prec na Islam, kad ih uopce nije toliko ni bilo, prije dolazka Osmanlija na te prostore.
Islamizacija na tim prostorima se vecinom dogodila prije doseljavanja Vlaha, Crnogoraca i Srba.

Krajisnici ne mogu svjedocit o precima Srbima, jer vecinim i nisu rodom Srbi.
izgleda da bi sebi trebali izmislit pradjedove iz Srbistana, samo da bi tebi bilo po cejfu.

A rijec "fenotip" samo upotrebila, ne kao izraz preciznog, naucno egzaktnog pojma necijeg izgleda,
nego kao nesto sto prodazumjeva prosjek, koji je ocit i malom djetetu.

I malom kepecu je jasno da Edin Dzeko ne lici na prosjecnog Senegalca..... :D
Znaci, postoje "tipovi" koji se bolje i cesce poklapaju s'prosjecnim izgledom tamosnjeg naroda.

Isto tako, postoji nekakav fenotip koji se bolje poklapa s'prosjecnim izgledom potomaka Kelta, Germana ili Slavena.
Svi znamo da su "pirgavi zujani", cesca pojava u Irskoj, nego u Egiptu....
Last edited by zlata on 12/01/2013 23:59, edited 3 times in total.

Post Reply