Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Prof_Okultis

#1151 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 14/08/2015 22:53

Tesla10 wrote:Neka mi se ponovo javi neki Alijagić kako bih mogao više saznati o toj istoj porodici :) .

Unaprijed zahvalan ;) .
Koliko ja znam, Alijagica ima mnogo i daleko od toga da svi imaju isto porijeklo. Iz kog si kraja?

Tesla10

#1152 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Tesla10 » 14/08/2015 23:12

Prof_Okultis wrote:
Tesla10 wrote:Neka mi se ponovo javi neki Alijagić kako bih mogao više saznati o toj istoj porodici :) .

Unaprijed zahvalan ;) .
Koliko ja znam, Alijagica ima mnogo i daleko od toga da svi imaju isto porijeklo. Iz kog si kraja?
Zanimaju me oni iz Visokog :) . Otac mi je gore kojeg nisam vidio 20 godina :-? .

aburovic

#1153 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic » 15/08/2015 13:04

Prof_Okultis wrote:
aburovic wrote:
Prof_Okultis wrote:A da li si ti mozda Burovic ili je to samo slucajna slicnost sa nickom?
Ko je taj Burovic? Na koga misliš?
Pa mislio sam da nisi ti slucajno Burovic? Upitah neki dan, cisto iz znatizelje, podsjetio me nick na to istorijski znacajno i zanimljivo prezime...
Da, moje prezime je Burović. Šta mi možeš reći u vezi porijekla mojeg prezimena i zašto je historiski značajno?

colt

#1154 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by colt » 15/08/2015 13:29

Ko se od Vas baš, baš razumije u porijeklo prezimena da mu svoje prezime pošaljem na pp. Moje prezime je toliko specifično i malo nas ima (maksimalno 20-tak u BiH i u uglavnom je TK). Volio bi znati, odakle je nastalo jer niko pouzdano nema informacije. Ja znam nešto. Neko mi je našao neko naselje u Rogatici (slično mom prezimenu) koje i dan danas postoji, ali tog prezimena tamo nema unazad 100 godina . . .Inače, djed mi je tuzlak (iako ne i porijeklom) tako da je to neka migracija. .

Prof_Okultis

#1155 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 15/08/2015 13:38

Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.

aburovic

#1156 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic » 15/08/2015 16:19

Prof_Okultis wrote:Za Aburovica

Ne bih da izigravam eksperta jer ne vjerujem ni onim sto se izdaju za kompetentne. Mnogo je slozena ta problematika, a usmena predanja bih, cesto, kacio macku o rep. Poslacu ti na pp sta je mene zaintrigiralo.
Burovici-porodicna istorija od srpskog akademika Kaplana Burovica
http://www.mediafire.com/view/ksyvvdx8j ... torija.pdf

Prof_Okultis

#1157 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 15/08/2015 18:22

Hvala za ovu knjigu. Trazio sam je i na netu i po Herceg Novom, ali ne nadjoh.

Kaplan Resuli Resulbegovic Burovic je mnogo kontraverzna licnost. Neki dan sam citao jedan njegov intervju za albanski medij. Pomucio sam se sa google translate, ali sam shvatio da jednu pricu prica Srbima, drugu Crnogorcima, a trecu Albancima. Sve treba kriticki primati i propustati kroz stotine filtera, pa i Burovica.

Prof_Okultis

#1158 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 15/08/2015 23:15

aburovic wrote:

Ne znam bas da je Kaplan srpski akademik. Koliko mi se kroz maglu cini, on je pocasnu titulu akademika dobio na nekom albanskom univerzitetu.

aburovic

#1159 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by aburovic » 17/08/2015 23:36

Prof_Okultis wrote:
aburovic wrote:

Ne znam bas da je Kaplan srpski akademik. Koliko mi se kroz maglu cini, on je pocasnu titulu akademika dobio na nekom albanskom univerzitetu.
http://www.tragovi-sledi.com/8-naslovna ... 1vajcaskoj. Zato sam i rekao da je kontrverzan em je pocasni clan albanske akademije, em je srpski vitez, pocasni clan srpskih pisaca i sta jos ne.

Prof_Okultis

#1160 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 18/08/2015 11:23

Bas fino. Dizu ga u zvijezde sad kad iz njegovog opusa mogu vaditi iz konteksta segmente, pogodne za njihove neobjektivne i bolesne opservacije.
Inace, jako udruzenje i jaki knjizevnici. Do moga...

Postujem enormni trud Burovica i njegov doprinos osvjetljavanju mnogih dogadjaja iz proslosti. Naravno da je mnogo "odvojio" od ublehasa i pseudo naucnika, kojih danas ne manjka. Vjerovatno ima i gresaka, ali ko radi taj i grijesi. Zamjeram mu sto se upusta u davanje kvalifikacija, subjektivno ocjenjivanje i nedovoljno objektivan i posten odnos prema proslosti, sa jedne znacajne vremenske distance.
Upravo taj njegov, po meni pogresan, a u medijskim istupima, formiran stav prema istorijskim dogadjajima sluzi kao topovska hrana frustriranim likovima i nacional-sovinistima svih boja. Ne mogu se oteti utisku ni da je u svojim knjigama sklon odredjenom romantiziranju sto ima za posljedicu pogresna tumacenja.

Istorija je nesto sto se ne smije silovati i falsifikovati jer je besmisleno - tok dogadjaja se nece promijeniti.

Burovic ima legitimno ljudsko pravo da se opredijeli kao hriscanin i da tu odluku argumentuje istorijskim cinjenicama. Navodim Burovica samo kao primjer, neke druge danasnje ugledne pojedince necu poimenicno navoditi. Dakle, ja postujem njihove stavove po tom pitanju. Medjutim, ima i druga strana medalje. Oni NEMAJU pravo da na bilo koji nacin potcjenjuju (ili, ne daj Boze vrijedjaju) one koji misle i osjecaju drugacije ( jer i ti ljudi imaju slobodu izbora da ostanu ono sto jesu). Ako to rade, padaju u mojim ocima, bez obzira na sve kvalitete i doprinose u nauci ili umjetnosti.
Na kraju krajeva, ako bi se Srbi vracali svojim korijenima, morali bi odbaciti ove sadasnje svece (neki su i jako problematicnih karijera) i Nazarecanina, vratiti paganske obicaje (mada su neki i zadrzani), Peruna i ostalu ekipu.

Prof_Okultis

#1161 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Prof_Okultis » 18/08/2015 16:41

Prof_Okultis wrote:Bas fino. Dizu ga u zvijezde sad kad iz njegovog opusa mogu vaditi iz konteksta segmente, pogodne za njihove neobjektivne i bolesne opservacije.
Inace, jako udruzenje i jaki knjizevnici. Do moga...

Postujem enormni trud Burovica i njegov doprinos osvjetljavanju mnogih dogadjaja iz proslosti. Naravno da je mnogo "odvojio" od ublehasa i pseudo naucnika, kojih danas ne manjka. Vjerovatno ima i gresaka, ali ko radi taj i grijesi. Zamjeram mu sto se upusta u davanje kvalifikacija, subjektivno ocjenjivanje i nedovoljno objektivan i posten odnos prema proslosti, sa jedne znacajne vremenske distance.
Upravo taj njegov, po meni pogresan, a u medijskim istupima formiran stav prema istorijskim dogadjajima sluzi kao topovska hrana frustriranim likovima i nacional-sovinistima svih boja. Ne mogu se oteti utisku ni da je u svojim knjigama sklon odredjenom romantiziranju sto ima za posljedicu pogresna tumacenja.

Istorija je nesto sto se ne smije silovati i falsifikovati jer je besmisleno - tok dogadjaja se nece promijeniti.

Burovic ima legitimno ljudsko pravo da se opredijeli kao hriscanin i da tu odluku argumentuje istorijskim cinjenicama. Navodim Burovica samo kao primjer, neke druge danasnje ugledne pojedince necu poimenicno navoditi. Dakle, ja postujem njihove stavove po tom pitanju. Medjutim, ima i druga strana medalje. Oni NEMAJU pravo da na bilo koji nacin potcjenjuju (ili, ne daj Boze vrijedjaju) one koji misle i osjecaju drugacije ( jer i ti ljudi imaju slobodu izbora da ostanu ono sto jesu). Ako to rade, padaju u mojim ocima, bez obzira na sve kvalitete i doprinose u nauci ili umjetnosti.
Na kraju krajeva, ako bi se Srbi vracali svojim korijenima, morali bi odbaciti ove sadasnje svece (neki su i jako problematicnih karijera) i Nazarecanina, vratiti paganske obicaje (mada su neki i zadrzani), Peruna i ostalu ekipu.

saltaga

#1162 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by saltaga » 07/10/2015 11:03

Vec duzu vrijeme pokusavam pronaci informacije o svojoj porodici SALTAGA. Znam da su do Drugog svijetskog rata zivjeli u Glamocu a onda je vecina preselila sirom Bosne I Hercegovine. Bio bih veoma zahvalan za bilo kakve informacije ili literaturu gdje bih mogao da pokusam da nadem jos informacija.

Niemand

#1163 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Niemand » 29/10/2015 12:59

Edit je u ovom slucaju bio pametan potez.

šatirana_ljubičica

#1164 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica » 29/10/2015 13:05

Niemand wrote:Edit je u ovom slucaju bio pametan potez.

hahaha :lol:

šatirana_ljubičica

#1165 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica » 29/10/2015 13:06

na prvu je zvučalo istinito :lol:

KUZNETSOV

#1166 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by KUZNETSOV » 29/10/2015 14:10

šatirana_ljubičica wrote:na prvu je zvučalo istinito :lol:
nisi to valjda povjerovala ljubicica?

šatirana_ljubičica

#1167 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by šatirana_ljubičica » 30/10/2015 08:01

KUZNETSOV wrote:
šatirana_ljubičica wrote:na prvu je zvučalo istinito :lol:
nisi to valjda povjerovala ljubicica?

kao što rekoh-na prvu je zvučalo istinito :lol: :lol: al kad bolje pogledah-more..kod Glamoča :D itd.

vejsilo

#1168 Re: Prezimena

Post by vejsilo » 02/01/2016 13:19

I Milicevic je zaboravio neka prezimena, npr. prezime Copelj, iz Nevesinja ili okoline.

vejsilo

#1169 Re: Prezimena

Post by vejsilo » 02/01/2016 13:26

Prozor wrote:
callmethebreeeze wrote:mene zanima zasto mnoga hercegovacka prezimena ne zavrasavaju na ic?
neki kazu da je zbog vlaskog porijekla velikog dijela Hercegovaca.
Interesantno pitanje zavrsetka prezimena na "ic". Tvrdnja da je uzrok tome vlasko porijeklo tesko da pije vode. Zasto? Zato sto su dugo njihova prezimena najcesce zavrsavala na "ic". ne treba zaboraviti cinjenicu da su prezimena postala obavezna tek po dolasku Austrije. Hercegovci su bili skloniji od Bosanaca dijeliti nadimke jedni drugima, nerijetko ironicne i cak podrugljiva. I poslije nekog vremena po tim nadimcima postanu prepoznatljivi, i kad se moralo imati prezime, onda taj nadimak jednostavno postane prezime.

vejsilo

#1170 Re: Prezimena

Post by vejsilo » 02/01/2016 13:35

pirmin wrote:Po nekim istrazivanjima moj se pradjed do posrbljavanja prezivao Vajraca da bi nakon toga bio prisiljen uzeti prezime koje danas nosi moja familija - Vasiljevic.

Ako neko zna nesto vise o ovim prezimenima molicu da napise koju.
Mene interesuje lokacija gdje je bilo prezime Vajraca, lokacija.

vejsilo

#1171 Re: Prezimena

Post by vejsilo » 02/01/2016 20:56

Fratris wrote:
JoseMujica wrote:znali neko nešto o prezimenima Kapo i Đipa? kako su nastala i odakle potiču

Đipe - Hercegovina, Ulog - Porija ...

Kapo - Ima u Hercegovini, Rogatici, Grčkoj i Obali Slonovače (najpoznati s ovim prezimenom je fudbaler i reprezentativac Francuske Olivier Kapo, rođenu Abidžanu, Obala Slonovače)
Prezime Đipo je vjerovatno istog nastanka kao i prezime Đipalo. Riječ đipnuti ili điknuti je dijalektalni izraz za skočiti ili naglo se pokrenuti. Riječ vjerovatno nije turcizam i rječnik turcizama Abdulaha Škaljića je ne navodi. Prije će biti da je nastala onomatopejom. Jevto Dedijer nalazi prezime Đipo kod muslimana u Jezeru kod Uloga. Kaže da su došli iz nedalekog sela Obada, a o daljoj starini nije ništa zabilježio. Koliko sam vidio, nema pravoslavnih ni katoličkih Đipa u BiH.

Kapo vjerovatno dolazi od istog korijena kao i Kapić i Kapidžić i označavalo bi osobu koja je imala neku dužnost vezanu za kapije ili vrata. To bi mogao biti čuvar, nadglednik, ili u većoj tvrđavi čak zapovjednik vojnika koji čuvaju kapiju. Manje je vjerovatno da ima veze s rječju kapak ili ka(h)pija u značenju kurva ili bludnica. U maloj monografiji Veselina Kosorića "Naselja i porijeklo stanovništva rogatičkog kraja" nisam našao ništa o Kapama i njihovom porijeklu. S obzirom na ono što on općenito navodi o porijeklu pravoslavnog i muslimanskog stanovištva kraja, teško je izvesti zaključak. Među muslimanima ima dosta starinaca, ali i doseljenika iz Mađarske i Slavonije, Hercegovine, Srbije nakon Karađorđeva ustanka, i drugih okolnih krajeva. Samo prezime Kapo naslućuje da bi se moglo raditi o Hercegovini, gdje su iz neobjašnjenih razloga češća prezimena bez patronimičkog završetka -ić. Naravno, ukoliko nisu starinci oko Rogatice.
Za Kape sam skoro siguran da im je domicil Kramer Selo kod Rogatice, odakle su se raseljavali dalje. Bili su u selu 1821. godine. Pisani izvori govore da je te godine Dzelaludin pasa u sarajevsku tvrdjavu zatvorio 12 rogatickih spahija, najvjerovatnije naseljenih samo koju godinu ranije poslije kuge. Jedan od njih je bio Kapo. Petorica njih su podmitila dizdara i pobjegla dok je dizdar zbog toga pogubljen narednog dana.
U Kramer selo su najvjerovatnije dosli iz Sarajeva. U knjizi Mujezinovica sam nasao da je kod Careve dzamije sahranjen jedan Kapo (imena i godine se ne sjecam, ali s eto moze provjeriti. Inace poslije te posljednje velike kuge pocetkom druge decenije 19. vijeka su mnogi dobili zemljiste (timare) na kugom poharana podrucja zapadnog dijela opstine Rogatica

vejsilo

#1172 Re: Prezimena

Post by vejsilo » 02/01/2016 21:02

e_čuuuj wrote:
Mrković wrote:A može li neko naći porijeklo Obarčanina? Zna li neko nešto o tome?
Ili o Mrkovićima, kad je već pri ruci :)
Slucajno "prosetah" ovom temom, pa se odlucih da, iako sa ogromnim zakasnjenjem, pomognem Mrkovicu, ako se isti u medjuvremenu nije zauvijek ispario sa foruma:

Prezime Obarcanin je je nastalo iz udadbeno-zenidbene nuzde, "genetske" i klasne provenijencije, koja je inace, kroz historiju, u cescim intervalima mucila stari gorazdanski plemicki rod Sijercica.
Njegujuci jos od svojih srednjevjekovnih velikaskih vremena disciplinu neorodjavanja sa nizim stalezom, Sijercici su se pocesto mucili da pronadju mladu ili mladozenju ravnu ili primjerenu svom rodu, pa su nerijetko bili prinudjeni problem rjesavati "interno", oslanjajuci se na udadbeno-zenidbene propise koji proisticu iz serijatskog prava. Tako su Sijercici sa glavnog Odzaka (Gornji Odzak*, 10 km sjeverozapadno od Gorazda; Donji Odzak je bio u dolini Drine, u danasnjim Kopacima*) u vise navrata, vrsili primenovanja pripadnika svojih plemenskih ogranaka cija bi se krv vremenom malo "ohladila", tj genetski udaljila za onoliko koljena koliko je serijat dozvoljavao i tolerisao za sklapanje brakova.
Takav je slucaj bio i sa nastankom prezimena Obarcanin. Obarcani su zapravo Sijercici koji su zivjeli na Obarku, prostranoj, plodnoj i posebno vodom bogatoj terasastoj zaravni, koja se skoro u sred Gorazda, iznad nivoa Drine uzdize nekih tridesetak metara. Sam, toponim Obarak proizlazi i naziva za zemljiste na kojem su se zbog bogatstva izvorima i nepropusnosti terena, u odredjenim godisnjim dobima nekad formirale bare. Iako bi po pravilu ovaj toponim, pa i samo prezime nastalo iz njega trebalo izgovarati kako se nekad i izgovaralo - akcentirajuci ga kao rijec opusak ili okrajak (kraj necega, okrajak hljeba), danas se i toponim i prezime izgovaraju sa dugim glasovima "a".
Identican slucaj je bio sa Sijercicima koji su zivjeli na gorazdanskim Bascama (danas Bascelije) i vocarskim Zupcicima (danas porodice sa prezimenom Zupcic).
Da ali bilo je i obrnutih slucajeva, kad je zet uzimao zenino prezime Sijercic, vjerovatno mu uglednije zvucalo. Negdje sam davno procitao da je to bio slucaj s aSijercicima na Ponoru iznad Prace

Quaresma

#1173 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Quaresma » 04/01/2016 19:24

ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D

vejsilo

#1174 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by vejsilo » 04/01/2016 22:17

Quaresma wrote:ima li šta za Spahić, baš me to interesuje :D
To interesuje i mene, ali o samom prezimenu bez navodjenja mjesta, nemas nikakve koristi. I mene to interesuje posto na mom podrucju ima Spahica ali ih sigurno ima na polovini opstina u BiH. Prezime nastalo po statusu predaka - spahija.

Dzenan18

#1175 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Dzenan18 » 08/01/2016 02:29

ima sta o prezimenu Dzeko

Post Reply