Porijeklo begova iz Mađarske

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
A1fa

#26 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by A1fa » 06/03/2011 22:43

Moj rahmetli dedo je porijekolm sa Vratnika. kad smo jednom tako pricali o naseljavanju Sarajeva, rekao mi je da su se na obroncima Sarajeva naseljavale upravo te muslimanske madjarske porodice, a tvrdio je da je njemu njegov dedo govorio kako se on kao dijete igrao upravo sa djecom koja su izmedju sebe pricali madjarski. Dakle, ako je to tacno, oko 1870-80 godine je u Sarajevu bilo porodica koje su njegovale svoje madjarsko porijeklo i jezik.
Last edited by A1fa on 06/03/2011 22:53, edited 1 time in total.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#27 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Pera Trta » 06/03/2011 22:47

A1fa wrote:Moj rahmetli dedo je porijekolm sa Vratnika. kad smo jednom tako pricali o naseljavanju Sarajeva, rekao mi je da su se na obrobcima Sarajeva naseljavale upravo te muslimanske madjarske porodice, a tvrdio je da je njemu njegov dedo govorio kako se on kao dijete igrao upravo sa djecom koja su izmedju sebe pricali madjarski. Dakle, ako je to tacno, oko 1870-80 godine je u Sarajevu bilo porodica koje su njegovale svoje madjarsko porijeklo i jezik.
Pa baš da su 200 godina održali mađarski jezik u Bosni...teško. Da se dedo nije igrao sa djecom novopristiglih okupatora? To je mnogo vjerovatnije.

A1fa

#28 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by A1fa » 06/03/2011 22:52

Pera Trta wrote:
A1fa wrote:Moj rahmetli dedo je porijekolm sa Vratnika. kad smo jednom tako pricali o naseljavanju Sarajeva, rekao mi je da su se na obrobcima Sarajeva naseljavale upravo te muslimanske madjarske porodice, a tvrdio je da je njemu njegov dedo govorio kako se on kao dijete igrao upravo sa djecom koja su izmedju sebe pricali madjarski. Dakle, ako je to tacno, oko 1870-80 godine je u Sarajevu bilo porodica koje su njegovale svoje madjarsko porijeklo i jezik.
Pa baš da su 200 godina održali mađarski jezik u Bosni...teško. Da se dedo nije igrao sa djecom novopristiglih okupatora? To je mnogo vjerovatnije.
Nemam zaista mogucnosti da to provjerim, ali ovo nisam izmislio. No ne izgleda mi bas nemoguce da su 200 godina uspjeli da izdrza a da se ne asimiliraju. u Tuskoj evo vec 150 godina ima sela u kojima se prica bosanski, sefardi su i nakon 500 godina znali spanski :roll:

Fratris

#29 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Fratris » 06/03/2011 23:32

BSn wrote:Bila je emisija ili na BHT ili na TVSA.
Nisu to sve bili odseljeni Bosnjaci/Slaveni.
Bilo je mnogo i Madjara, jer kako rekose u emisiji, Madjari su poceli da rade pritisak i neku vrstu entickog ciscenja, gdje su islamizirani Madjari mogli ili da se isele ili budu nasilno pokrsteni. Opcija ostanka cistokrvnih Madjara koji su primili islam nije dolazila u obzir. Vecinom su se naseljavali u Slavoniju i Posavinu, ali neki od njih su dobacili cak i do Sarajeva. Po dolasku u Bosnu najcesce su mijenjali prezimena, tako da su rijetki zadrzali svoja izvorna (ima ih), iako su bili cisti Madjari, bez ikakve primjese slavenskog ili turskog.
Kakvih sve nebuloza u ovoj poruci. Mađari nisu mogli raditi nikakvo etničko čišćenje kad se muslimansko stanovništvo povuklo s Turcima prije stabilne uspostave mađarske vlasti. Muslimani se sigurno nisu naselili u Slavoniju, jer je i ona došla pod austrijsku vlast u isto vrijeme kad i Mađarska. Naseljavanja u Posavinu nije moglo biti jer u Posavini nema muslimana u većem broju. Prezimena u današnjem smislu nisu postojala u 17. stoljeću. Pokrštavanja muslimana u Slavoniji i Mađarskoj nije bilo, jer nije ostao niko da ga se pokrsti.

Otkad su TV emisije izvor informacija o prošlosti?

BSn

#30 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by BSn » 06/03/2011 23:42

Fratris wrote:
Bilo je mnogo i Madjara, jer kako rekose u emisiji, Madjari su poceli da rade pritisak i neku vrstu entickog ciscenja, gdje su islamizirani Madjari mogli ili da se isele ili budu nasilno pokrsteni. Opcija ostanka cistokrvnih Madjara koji su primili islam nije dolazila u obzir. Vecinom su se naseljavali u Slavoniju i Posavinu, ali neki od njih su dobacili cak i do Sarajeva. Po dolasku u Bosnu najcesce su mijenjali prezimena, tako da su rijetki zadrzali svoja izvorna (ima ih), iako su bili cisti Madjari, bez ikakve primjese slavenskog ili turskog.
Kakvih sve nebuloza u ovoj poruci. Mađari nisu mogli raditi nikakvo etničko čišćenje kad se muslimansko stanovništvo povuklo s Turcima prije stabilne uspostave mađarske vlasti. Muslimani se sigurno nisu naselili u Slavoniju, jer je i ona došla pod austrijsku vlast u isto vrijeme kad i Mađarska. Naseljavanja u Posavinu nije moglo biti jer u Posavini nema muslimana u većem broju. Prezimena u današnjem smislu nisu postojala u 17. stoljeću. Pokrštavanja muslimana u Slavoniji i Mađarskoj nije bilo, jer nije ostao niko da ga se pokrsti.

Valjda sam zato i napisao iz kojeg izvora dolazi informacija. Jesam ja reko da je tako, il sam napisao da su tako rekli?

A sto se tice istrazivanja zivota i doseljavanja muslimana u Slavoniju, koga interesuje, mnogo konkretnih podataka se moze naci u tamosnjim crkvenim almanasima. Dio ih je presao i u Drugom ratu gore, pa neki i to mijesaju sa Madjarima, npr., mada nemaju veze s njima.

Haris.ba

#31 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Haris.ba » 06/03/2011 23:47

BSn wrote: A sto se tice istrazivanja zivota i doseljavanja muslimana u Slavoniju, koga interesuje, mnogo konkretnih podataka se moze naci u tamosnjim crkvenim almanasima.
Imaš knjigu "Tuzlanski okrug" jednoga fratra(ne mogu se imena sada sjetiti)?

imposible

#32 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by imposible » 06/03/2011 23:52

A1fa wrote:Moj rahmetli dedo je porijekolm sa Vratnika. kad smo jednom tako pricali o naseljavanju Sarajeva, rekao mi je da su se na obroncima Sarajeva naseljavale upravo te muslimanske madjarske porodice, a tvrdio je da je njemu njegov dedo govorio kako se on kao dijete igrao upravo sa djecom koja su izmedju sebe pricali madjarski. Dakle, ako je to tacno, oko 1870-80 godine je u Sarajevu bilo porodica koje su njegovale svoje madjarsko porijeklo i jezik.

Janjoši su porijeklom Mađarsk9 Muslimani i žive i dan danas na Carini iznad Vratnika.Provjereno. :run:

Sarajevski_Marlboro

#33 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Sarajevski_Marlboro » 07/03/2011 01:54

Prezime Hiroš je iz Mađarske...

Fratris

#34 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Fratris » 07/03/2011 02:54

BSn wrote:Valjda sam zato i napisao iz kojeg izvora dolazi informacija. Jesam ja reko da je tako, il sam napisao da su tako rekli?
Izvinjavam se. Nakon što sam pročitao svoj post, vidim da sam grubo i nekulturno reagirao. Loša navika s ovog podforuma. :D

emillio estevez
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#35 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by emillio estevez » 07/03/2011 16:47

Fratris wrote:

Slazem se !
Etnicko ciscenje tada , a dolaskom <Turaka je bilo oslobodjenje ili etnicko ciscenje sa dovodjenjem stranoga naroda u Madjarsku ??

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#36 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Pera Trta » 07/03/2011 18:03

Nisu Turci oslobađali, ali ne znam ni da su činili etničko čišćenje.
S druge strane, sa svih područja sa kojih se osmanska država povlačila od ovih ratova (kada je i počela silazna putanja carstva) do njenog kraja, više od 200 godina kasnije, muslimansko stanovništvo je brzo nestajalo (izuzev u Bosni) i danas u pravilu traga nema njegovom postojanju na tim teritorijama.

Bosanac sa dna kace

#38 Re: Porijeklo begova iz Mađarske

Post by Bosanac sa dna kace » 13/03/2011 10:51

A1fa wrote:Moj rahmetli dedo je porijekolm sa Vratnika. kad smo jednom tako pricali o naseljavanju Sarajeva, rekao mi je da su se na obroncima Sarajeva naseljavale upravo te muslimanske madjarske porodice, a tvrdio je da je njemu njegov dedo govorio kako se on kao dijete igrao upravo sa djecom koja su izmedju sebe pricali madjarski. Dakle, ako je to tacno, oko 1870-80 godine je u Sarajevu bilo porodica koje su njegovale svoje madjarsko porijeklo i jezik.
U 19.vijeku su mnogi seljaci i sitni plemići iz AU monarhije bježali u Osmansku Carevinu, mnogi od njih su prihvatili i islam, moguće je da su te porodice tog porijekla....jezik se bez institucija koje ga podučavaju održi u neke 3 maksimum 4 naredne generacije, danas je to 1 generacija zahvaljujući tehnoglogiji i živtonim potrebama koje iziskuju jedan jezik....

Post Reply