Porez pri kupovini nekretnine

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
amrino

Porez pri kupovini nekretnine

Post by amrino » 03/07/2007 13:03

Cula sam da postoji zakon po kojem se porez pri kupovini prve nekretnine ne placa.
Da li je to tacno?

prleitihi

Post by prleitihi » 03/07/2007 13:10

jeste..meni mihrija neki dan rekla.. 8-)

maajaa

Post by maajaa » 03/07/2007 13:26

Cula sam da postoji zakon po kojem se porez pri kupovini prve nekretnine ne placa.
Da li je to tacno

Ovo vazi samo za odredjene kategorije: RVI, porodice sehida i poginulih boraca i demobilisane borce (koji imaju 2 god staza u Armiji). Raspitaj se u poreznoj upravi, oni ti moraju znati detaljnije informacije.

amrino

Post by amrino » 03/07/2007 13:27

maajaa wrote:
Da li je to tacno

Ovo vazi samo za odredjene kategorije: RVI, porodice sehida i poginulih boraca i demobilisane borce (koji imaju 2 god staza u Armiji). Raspitaj se u poreznoj upravi, oni ti moraju znati detaljnije informacije.

ok TNX

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 03/07/2007 13:45

neki kazu da se treba cekati sa placanjem poreza jer postoji velika mogucnost da ga uskoro ukinu ili bar smanje... posto u svijetu se porez placa samo jednom i to na novu nekretninu a ne svaki put pri promjeni vlasnika...

ali raspitaj se ti malo kod ovih insajdera nasih

karanana
Been thanked: 3 times

Post by karanana » 03/07/2007 13:52

Pa ni ovdje se ne placa porez na staru nekretninu. Ustvari placa nekih 5%, dok se na novogradnju placa punih 17%.

nokia6170

Post by nokia6170 » 03/07/2007 13:57

Zakon o porezu na prometu nepokretnosti i prava Kantona Sarajevo ti regulise to sto te zanima. Ako treba da ti ga posaljem javi mi se na private.
Last edited by nokia6170 on 03/07/2007 14:06, edited 1 time in total.

maajaa

Post by maajaa » 03/07/2007 14:01

5% je porez na promet nekretnine, 17% je PDV za novogradnju (i mislim da se ne placa porez na promet kod novogradnje).

za ovaj porez na promet, meni rekose da se mora prijaviti (i platiti ili dobiti rjesenje o oslobadjanju od poreza) u roku od mjesec dana od potpisivanja ugovora o kupoprodaji.

LeeLooSA

Post by LeeLooSA » 07/08/2007 11:20

U kojim Sl. novinama se moze naci ovaj zakon?

Tarikh1

Post by Tarikh1 » 19/02/2008 10:20

Sl. novine Kanton Sarajevo 10/99

teletrader

Post by teletrader » 19/02/2008 10:40

Ako se sta u medjuvremenu nije promjenilo...
Porez ukoliko se radi o vec postojecoj nekretnini iznosi 5% od vrijednosti koju opstinska komisija procjeni...
Znaci kupio si kucu koja vrijedi recimo 200 000 KM,cak i ako u kupoprodajnom ugovoru pise da si je platio samo 50 000 platices onu vrijednost koju komisija procjeni...
POrez se jedino ne placa ukoliko se radi o prijenosu vlasnistva sa roditelja na djecu..

gaius

Post by gaius » 20/02/2008 19:47

da mi se dokopat zakona o porezu na dohodak.. izgleda da će sada prihod od prodaje nekretnine biti oporezovan sa 10%.. i poklon.. i naslijeđe.. :) ispade da će sad kad stari sinu poklanja.. prodavati da izbjegnu porez :)

neprovjereno.. ko dođe do zakona neka se javi.. interesuje me..

sarajevo_84

Re: Porez pri kupovini nekretnine

Post by sarajevo_84 » 08/12/2011 13:45

Ima li neko novije informacije o plaćanju poreza na kupovinu nekretnine, u pitanju je stan starije gradnje, dakle konkretno pitanje je da li osoba koja prvi put rješava stambeno pitanje ima neku povlasticu prilikom plaćanja istog?!

Unaprijed se zahvaljujem svima. :thumbup:

Dr.Mr.Fr.

Re:

Post by Dr.Mr.Fr. » 08/12/2011 14:08

Tarikh1 wrote:Sl. novine Kanton Sarajevo 10/99

:thumbup:

LieToMe

Post by LieToMe » 08/12/2011 14:23

sarajevo_84 wrote:Ima li neko novije informacije o plaćanju poreza na kupovinu nekretnine, u pitanju je stan starije gradnje, dakle konkretno pitanje je da li osoba koja prvi put rješava stambeno pitanje ima neku povlasticu prilikom plaćanja istog?!

Unaprijed se zahvaljujem svima. :thumbup:

Koliko sam u toku porez na promet nekretnine se ne placa samo ako se kupuje nov stan, ne PDV (to svi placaju) vec porez na promet nekretnine. Prijatelj i njegova supruga su nedavno kupili stan koji nije novogradnja (prvi put rjesavaju stambeno pitanje) i platili su najnormalnije porez.

enx

Re:

Post by enx » 08/12/2011 16:21

gaius wrote:da mi se dokopat zakona o porezu na dohodak.. izgleda da će sada prihod od prodaje nekretnine biti oporezovan sa 10%.. i poklon.. i naslijeđe.. :) ispade da će sad kad stari sinu poklanja.. prodavati da izbjegnu porez :)

neprovjereno.. ko dođe do zakona neka se javi.. interesuje me..

nemojte miješati PDV, porez na nekretnine i porez na dohodak. To su tri vrste poreza. Ako vam treba zakon o porezu na dohodak imate na stranici PU FBiH i zakon i pravilnik. Ili pošaljite meil na PP pa ću vam poslati prečišćeni tekst pravilnika.
maja je fino rekla
PostPostao/la maajaa dana 03/07/2007 13:01
5% je porez na promet nekretnine, 17% je PDV za novogradnju (i mislim da se ne placa porez na promet kod novogradnje).

za ovaj porez na promet, meni rekose da se mora prijaviti (i platiti ili dobiti rjesenje o oslobadjanju od poreza) u roku od mjesec dana od potpisivanja ugovora o kupoprodaji.

Bilo je dosta polemika oko ovih vrsta poreza i logično bi bilo da se ukine jedan od ova dva
porez na dohodak - kao prihod od prodaje nekretnina plaća onaj ko je prodao nekretninu i dobio pare za to,
porez na promet nekretnina plaća (kod nas) onaj ko kupuje nekretninu jer ne može uknjižiti vlasništvo bez plaćenog poreza, oslobođene su samo neke kategorije poput RVI i slično. Zbog donošenja Zakona o porezu na dohodak, za ovaj porez pričaju već godinu da će se ukinuti, ali porez se kako ja mislim, neće ukinuti, jer neće se niko odreći svog prihoda, a ono što kupite odmah i uknjižite na svoje ime jer, valjda ne treba pričati šta se sve događa, a znam slučaj lično kada je čovjek kupio kuću prije rata i izbjegavao je da plati porez, kaže uknjiženo je u katastru, i poslije rata porodica bivšeg vlasnika (umro je) prevela na sebe i ucjenjivali ga. Katastar je ništa, ZK ured je glavni za vlasništvo nad nekretninama.
Obveznikom poreza na promet nekretnina se, formalno‐zakonski, najčešće smatra prodavac nekretnine, odnosno ono fizičko ili pravno lice koje prenosi svoje dotadašnje vlasništvo nad nekretninom.
Međutim, ni kupac (sticalac) nekretnine ne može izvršiti uknjižavanje vlasništva nad nekretninom bez dokaza o plaćenom porezu, tako da on u svakom slučaju garantuje da će porez na promet nekretnina biti naplaćen od prodavca.
Izuzeci od ovog pravila prisutni su samo u Kantonu Sarajevo i Hercegovačko‐neretvanskom kantonu Mostar, gdje se obveznikom plaćanja poreza na promet nekretnina (i formalno‐zakonski) smatra kupac, odnosno sticalac nekretnine.
U slučajevima kada se radi o zamjeni nekretnina, obveznik poreza na promet nekretnina je fizičko ili pravno lice koje u postupku zamjene daje nekretninu veće prometne vrijednosti. Prihodi od ovog poreza su vlasništvo općine na kojoj se nekretnina nalazi a svaka općina ima svoj zakon i svoju stopu poreza. uglavnom je to 5 % osim u ZE DO gdje je 8%.
PDV porez je porez koji se plaća na promet proizvoda i usluga.
Prema Zakonu o PDV u BiH (član 4. stav 3. tačka 4. i član 25. tačka 2.), PDV‐om se (po stopi od 17%) oporezuje samo prvi prenos prava raspolaganja na novosagrađenim (i do tada ne korištenim) građevinskim objektima ili ekonomski djeljivim cjelinama u okviru tih objekata, dok je svaki sljedeći promet građevinskih objekata i njihovih dijelova oslobođen plaćanja PDV‐a.
S tim u vezi, bilo bi logično da se prvi prenos vlasništva nad novosagrađenim građevinskim objektima i njihovim dijelovima ne oporezuje (i) porezom na promet nekretnina. Međutim, važeći propisi po ovom pitanju nisu usaglašeni u tom smislu, tako da se prvi prenos vlasništva nad novosagrađenim građevinskim objekatima i njihovim dijelovima u nekim slučajevima oporezuje i PDV‐om i porezom na promet nekretnina.
Naime, prema važećim propisima o porezu na promet nekretnina, prvi prenos vlasništva na novosagrađenim objektima nije izuzet od oporezivanja porezom na promet nekretnina (što znači da se formalno‐pravno oporezuje i PDV‐om i porezom na promet nekretnina) u:
1. Republici Srpskoj,
2. Brčko Distriktu,
3. Posavskom kantonu Orašje,
4. Hercegovačko‐neretvanskom kantonu Mostar i
5. Zapadnohercegovačkom kantonu Široki Brijeg.
U ostalim kantonima u Federaciji BiH, prenos vlasništva na novosagrađenim objektima nije predmet oporezivanja porezom na promet nekretnina (nego samo PDV‐om), ali samo kada prenos vrši pravno lice. To znači da ako kupuje novosagrađeni objekat od pravnog lica, taj objekat je opterećen sa 17% PDV‐a, a ako kupuje novi objekat od fizičkog lica tada je taj promet opterećen porezom na promet nekretnina.
U Kantonu Sarajevo, situaciju dodatno komplikuje odredba Zakona prema kojoj se porez na promet nekretnina ne plaća na prenos vlasništva na novosagrađenim objektima, kada je prodavac pravno lice, te kada se ti objekti prodaju prvom kupcu u roku od jedne godine od dana završetka izgradnje i primopredaje objekta. To znači da ako neko kupuje nekretninu na području Kantona Sarajevo, koja je izgrađena (odnosno čija je primopredaja bila) prije više od jedne godine, ta nabavka bi bila opterećena i porezom na promet nekretnina i PDV‐om (ako je prodavac u statusu PDV obveznika).

Miki123

Post by Miki123 » 08/12/2011 17:04

Treba dodati, da za razliku od Zakona o porezu na prihod i Zakona o PDV-u, koji su entitetski, odnosno državni, u FBiH, postoji 10 različitih zakona o porezu na promet nekretnina :D , pa nije isto da li kupuješ stan u Ilijašu ili u Kaknju.

Post Reply