ODREDBE PIT-akralj-sah wrote:Pozdrav,
Nisam siguran da li postoji vec slicna tema, al volio bih ako mi neko mozeo odgovoriti na par pitanja
Prvo, nisam se odjavio iz Bosne, a napustio sam prije godinu dana i imam jos 10ak godina stanbenog kredita. Placam redovno rate i uskoro planiram da otplatim preostali dug.
E sad kako legalno da unesem novac u Bosnu, a da ne platim porez na dohodak? Da li uoce trebam platiti porez? Naravno, novac je legalno zaradjen, porijeko novca mogu dokazati.
Znam da legalno mogu unijeti 10 000 eura i bez problema poloziti na racun, medjutim kredita je ostalo mnogo vise.
Ako je neko imao slicnih iskustava volio bih da podijeli.
Hvala puno!
2. Porezni obveznik
Član 2.
(1) Obveznik poreza na dohodak je rezident Federacije i nerezident koji ostvaruje dohodak, i to:
1) rezident koji ostvaruje dohodak na teritoriji Federacije i izvan teritorije Federacije,
2) nerezident koji obavlja samostalnu djelatnost putem stalnog mjesta poslovanja na teritoriji Federacije,
3) nerezident koji obavlja nesamostalnu djelatnost na teritoriji Federacije,
4) nerezident koji ostvaruje prihod na teritoriji Federacije od pokretne i nepokretne imovine,
autorskih prava, patenata, licenci, ulaganja kapitala, ili bilo koje druge djelatnosti koja
rezultira ostvarenjem prihoda koji je oporeziv prema ovom Zakonu.
(3) Rezidentom Federacije, u smislu ovog Zakona, smatra se fizičko lice koje:
1) ima prebivalište na teritoriji Federacije,
2) na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem
poreznom periodu,
3) ima prebivalište u Federaciji a na osnovu obavljanja nesamostalne djelatnosti van
područja Federacije ostvaruje prihode iz federalnog budžeta i/ili budžeta Bosne i Hercegovine.
Nerezidentom, u smislu ovog Zakona, smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije nema prebivalište i stalno boravište,
a koje na teritoriji Federacije boravi manje od 183 dana.
Očigledno da je pitac rezident FBiH, jer kako kaže ima prijavljeno prebivalište i boravište. Rezidentu se oporezuju dohodci zarađeni u FBiH i van FBiH.
2. Porezni kredit
Član 25.
(1) Ako fizičko lice iz Federacije stekne dohodak u stranoj državi ili u Republici Srpskoj ili u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: druga teritorija Bosne i Hercegovine), ostvareni prihod se oporezuje i u Federaciji i u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine. U tom slučaju porez na dohodak koji je plaćen u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine odbija se od poreza na dohodak u Federaciji.
(2) Umanjenje poreza na dohodak u Federaciji za plaćene poreze u inozemstvu ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine u poreznom periodu ne može preći visinu poreza na dohodak izračunatog primjenom stopa poreza na dohodak Federacije za poreznog obveznika
za taj porezni period.
(3) Obvezniku poreza na dohodak u Federaciji može se umanjiti porez na dohodak za iznos poreza koji je platio u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine isključivo na osnovu validne dokumentacije koja je ovjerena od nadležnih organa strane države ili
druge teritorije Bosne i Hercegovine.
9. Utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak
Član 35.
(4) Rezidentu koji dohodak ostvari u inozemstvu, odnosno na drugoj teritoriji Bosne
i Hercegovine porez na dohodak utvrdit će se na osnovu odredbi ovog Zakona uz
priznavanje plaćenog poreza po odbitku i akontacija poreza na dohodak plaćenih u
inozemstvu, odnosno na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine.
(5) Kod utvrđivanja poreza na dohodak u jednom poreznom periodu, a u cilju
izbjegavanja dvostrukog oporezivanja, prednost pred odredbama ovog Zakona imaju
odredbe ratificiranih međunarodnih ugovora ili sporazuma (konvencija) o izbjegavanju
dvostrukog oporezivanja.
Postavlja se pitanje je li pametno imati prijavljeno prebivalište, ako je stopa poreza na dohodak u FBiH veća od one državi u kojoj radiš. Ukoliko je stopa u FBiH manja, a tvoj dohodak oporezovan vani, podnesi poreznu prijavu, i moožeš slobodno vršit transfer novca.
