PORESKI PRIZNATI I NEPRIZNATI TROSKOVI

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Enana

PORESKI PRIZNATI I NEPRIZNATI TROSKOVI

Post by Enana » 08/12/2011 22:10

Eh ovako, meni bi trebala mala pomoc. Studiram ekonomiju i trenutno imam predmet racunovodstvo iz kojeg cu ubrzo imati ispit, i imam u svesci napisano nesto za poreski nepriznatu amortizaciju i reprezentaciju ali ne mogu da skontam bas najbolje jel kako profesor prica nisam uspjela sve sa razumijevanjem napisati.

Pocetak kontam, i ide ovako: nabavili masinu NV 200 000, pretpostavljamo da ce nam donijeti ekonomsku korist 20 000 svake godine narednih 10 godina, znaci 10% jej povrat investicije. Eh sad,kod formalnog racunovodstva, drzava kaze da je maksimalna priznata amortizacija 10 000 godisnje, tj 20 godina je obracunavamo. Eh sljedece ne mogu da shvatim:

Neto dobit 50 000
Nepriznata amortizacija 10 000
-------------------------------------
60 000

Reprezentacija na 0.5% prihoda = 50 000, on donio 200 000, i u poreski bilans knjizimo 150 000.

Molim vas,ako iko ovo zadnje shvata da mi objasni,stvarno mi je potrebno,znam da je malo teze da iko shvati kad ja sama ne znam sta sam napisala, ali eto, nada umire posljednja :D :D :D

enx

Re: PORESKI PRIZNATI I NEPRIZNATI TROSKOVI

Post by enx » 09/12/2011 10:28

hajd da probam ja
Neto dobit 50 000
Nepriznata amortizacija 10 000
-------------------------------------
60 000

evo probaću laički tj školski da objasnim, ovo bi ti moglo značiti da kad na kraju godine praviš bilans i izračunavaš dobit, pošto si prethodno u knjigovodstvu već opteretila troškove sa 20.000 amortizacije, od toga ti, za plaćanje poreza na dobit priznaje samo 10.000, (porezno priznat rashod, iznad ove visine priznaće se u nekom narednom obračunskom periodu) a moraš na tih ostalih 10.000 obračunati porez na dobit, onda ih sabiraš sa neto dobiti i na ukupan iznos od 60.000 obračunaš porez.
Porezno priznat znači da se amortizacija priznaje kao trošak prilikom obračuna finansijskog rezultata i poreznog bilansa, u okvirima stopa propisanih Nomenklaturom sredstava za amortizaciju. Nadam se da ti je dovoljno razumljivo.

Reprezentacija na 0.5% prihoda = 50 000,

što se tiče reprezentacije ona nema veze sa ovom amortizacijom, na kraju godine kad obračunavaš dobit, troškovi reprezentacije se priznaju u ukupnom iznosu koji je utrošen ali su (ako dobro shvatam ovo) porezno priznati do 0,5% ukupnih prihoda, valjda je to mislio taj tvoj profesor.

on donio 200 000, i u poreski bilans knjizimo 150 000.

E sad šta je ko donio ovdje to ne znam dok ne vidimo cijeli zadatak. Eto ako je šta jasnije sad biće mi drago. Sretno

JOSIPICA

Post by JOSIPICA » 09/12/2011 12:24

Bila bi zahvalna kad bi dobila odgovor na slijedeća pitanja:
1. vozilo stoji na zalihi dugo vremena i nikad se neće moći prodati po cijeni po kojoj je zaduženo, sad radim inventuru i na koji način da smanjim zaduženje vozila, odnosno da dam prijedlog upravi a poslije i smanjim vrijednost vozila (ispravka vrijednosti radi ekonomski neostvarive prodaje) ?
2. iz 2008 god imam isplata iz blagajne koja je prenesena na potraživanje od zaposlenika (direktor) i tako stoji do dan danas. Sad trebam to otpisati i ne znam jeli trebam obračunati porez na dohodak jer je isplata bila prije poreza na dohodak. (isprava i rashod ili samo odmah direktno na rashode)?
Unaprijed hvala valjda sam znala objasniti šta tražim...

Ricken

Post by Ricken » 15/12/2011 10:17

JOSIPICA wrote:Bila bi zahvalna kad bi dobila odgovor na slijedeća pitanja:
1. vozilo stoji na zalihi dugo vremena i nikad se neće moći prodati po cijeni po kojoj je zaduženo, sad radim inventuru i na koji način da smanjim zaduženje vozila, odnosno da dam prijedlog upravi a poslije i smanjim vrijednost vozila (ispravka vrijednosti radi ekonomski neostvarive prodaje) ?
2. iz 2008 god imam isplata iz blagajne koja je prenesena na potraživanje od zaposlenika (direktor) i tako stoji do dan danas. Sad trebam to otpisati i ne znam jeli trebam obračunati porez na dohodak jer je isplata bila prije poreza na dohodak. (isprava i rashod ili samo odmah direktno na rashode)?

1) Roba treba da bude vrednovana po nižoj između nabavne i neto utržive (prodajna - troškovi prodaje). Znači automobil treba svesti na vrijednost po kojoj će se moći realizirati na tržištu (MRS 2). Ako je procjena da se auto nemože realizirati na tržištu onda ga treba ispraviti na teret rashoda, ako već nepostoje okolnosti da ga Društvo koristi za svoje potrebe.
2) Okolnosti koristi su nastale očigledno u predhodnim godinama, ali je u ovoj godini tvoje preduzeće priznalo isplatu koristi, tako da najmanje što možeš uraditi je u tekućem periodu obračunati poreze i doprinose. Da ne kažem da tu ima elemenata beskamatne pozajmice, i da kreditiranje uposlenika po kamatnoj stopi nižoj od tržišne također zahtjeva obračun poreza i doprinosa na osnovicu za ostavrenu korist do vrijednosti tržišne kamatne stope.

JOSIPICA

Post by JOSIPICA » 16/12/2011 12:49

Ricken wrote:

1) Roba treba da bude vrednovana po nižoj između nabavne i neto utržive (prodajna - troškovi prodaje). Znači automobil treba svesti na vrijednost po kojoj će se moći realizirati na tržištu (MRS 2). Ako je procjena da se auto nemože realizirati na tržištu onda ga treba ispraviti na teret rashoda, ako već nepostoje okolnosti da ga Društvo koristi za svoje potrebe.
2) Okolnosti koristi su nastale očigledno u predhodnim godinama, ali je u ovoj godini tvoje preduzeće priznalo isplatu koristi, tako da najmanje što možeš uraditi je u tekućem periodu obračunati poreze i doprinose. Da ne kažem da tu ima elemenata beskamatne pozajmice, i da kreditiranje uposlenika po kamatnoj stopi nižoj od tržišne također zahtjeva obračun poreza i doprinosa na osnovicu za ostavrenu korist do vrijednosti tržišne kamatne stope.

Hvala na odgovoru, ja sam mladi računovođa, i svaka pomoć mi dobro dođe.

1. vozilo na zalihi ne postoji dakle imam samo račun da je tu, ali je prodano a da nikad nisu položeni novci iti se zna kome je prodano. Zato znam da nikad neću moći razdruži zalihu za to vozilo jer je prodano a nije pravljena faktura. :sad:Imam namjeru to vozilo nekako rashodovati a da dam neko ispravnije objašnjenje :thumbup: od ovoga koje imam.

Ricken

Post by Ricken » 16/12/2011 13:04

JOSIPICA wrote:
Ricken wrote:

Hvala na odgovoru, ja sam mladi računovođa, i svaka pomoć mi dobro dođe.

1. vozilo na zalihi ne postoji dakle imam samo račun da je tu, ali je prodano a da nikad nisu položeni novci iti se zna kome je prodano. Zato znam da nikad neću moći razdruži zalihu za to vozilo jer je prodano a nije pravljena faktura. :sad:Imam namjeru to vozilo nekako rashodovati a da dam neko ispravnije objašnjenje :thumbup: od ovoga koje imam.

Onda je manjak, jer nemaš izlaznu dokumentaciju, pri čemu trebaš obračunati pdv. Eh sad, manjak za vozilo, to je apsurd, ali...

JOSIPICA

Post by JOSIPICA » 16/12/2011 13:33

Ne moram obračunat PDV jer je vozilo bilo staro i nije imalo ulazni pdv. Sve je bila odluka uprave, a sad je na meni da nekako skinem vozilo sa zalihe i da mi to ima sve nekakvog smisla, da je zakonito naravno. Ne mogu nikoga teretiti za vozilo koga nema. Odatle ideja za usklađivanjem...

Ricken

Post by Ricken » 16/12/2011 14:11

JOSIPICA wrote:Ne moram obračunat PDV jer je vozilo bilo staro i nije imalo ulazni pdv. Sve je bila odluka uprave, a sad je na meni da nekako skinem vozilo sa zalihe i da mi to ima sve nekakvog smisla, da je zakonito naravno. Ne mogu nikoga teretiti za vozilo koga nema. Odatle ideja za usklađivanjem...

Ako je vozilo nabavljeno s ciljem daljnje prodaje prije 2006. godine pdv je trebao biti odbijen, ako je djelatnost firme prodaja automobila, ako nije već je nabavljen kao sredstvo onda nije bilo niti moguće odbiti pdv. Ali ako možeš dokazati da pdv nije korišten kao ulazni onda ok! Nemaš šta usklađivati imaš manjak. U skladu sa zakonom o pdv u manjak je oporeziv, a osnovica je njegova sadašnja vrijednost, ali pošto se radi o autu za koji nije korišten ulazni porez onda nema pdv-a (u slučaju da je auto korišteno kao osnovno sredstvo), ako je bio roba sa priznatim ulazni porezom, onda njegova nabavna vrijednost. Ukoliko nije odbijen pdv onda je manjak ne oporeziv.

Post Reply