Pomozite mladim programerima

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

kaajma

Pomozite mladim programerima

Post by kaajma » 24/06/2012 21:50

Završio sam Ekonomski fakultet, smjer razvoj poslovnih informacionih sistema. Tu sam se površno upoznao sa C programskom jeziku. Na savjet prijatelja koji se vec profesionalno bavi programiranjem, odlučio sam da ucim c#. Ucim evo vec nekih 3 mjeseca i imam osjecaj da tapkam u mjestu. Moja zelja za programiranje nije samo u parama ima dosta tu do onog osjecaja kad stisnem tipku debug i sve prode bez errora :)

Zamolio bih sve programere koji su voljni da nama pocetnim programerima objasnite najbolji nacin za ucenej nekog programskog jezika(meni bi najvise pomogao c#) i na koji nacin da sto prije upadnemo u profesionalce :) iz svog vlastitog iskustva. Jos da napomenem da sto detaljniji budete to je bolje.

Nadam se da se nebojite konkurencije i nadolazecih generacija :-D

xamp

Re: Pomozite mladim programerima

Post by xamp » 24/06/2012 21:52

Nadji ideju za projekat i pravi to... Tako ces najbolje nauciti :)

gentoo
System

Post by gentoo » 24/06/2012 21:59

Iskreno.. ako si ne mozes naci pomoc na Google ili eventualno stackoverflow, treba da se zapitas da li si za programera ili IT-a uopste.

klix ti je brate za sumahere i ostale auto sveznalice, "djevojke" u 38. , ljubitelje zivotinja i udruzenja o istima itd..

donja_crtica

Post by donja_crtica » 24/06/2012 21:59

zaposli se ko junior u nekoj firmi koja zaista razvija. Ako je čestita ekipa isplati se i đaba radit 3,4 mjeseca

casanova123

Post by casanova123 » 24/06/2012 22:14

kako ce raditi kad ne zna dovoljno...

inace, preporucio bih ti knjigu head first c sharp..
nije problem da nadjes da skines..

kaajma

Post by kaajma » 24/06/2012 23:37

donja_crtica wrote:zaposli se ko junior u nekoj firmi koja zaista razvija. Ako je čestita ekipa isplati se i đaba radit 3,4 mjeseca

pa obisao sam par firmi, ali nezele pocetnike, ja bih prezadovoljan bio da nadem takvu firmu i spreman sam raditi za dopli obrok dok ne dostignem taj novi, al opet govorim nisam jos uvijek nasao takvu firmu, ako znas neku konretno mozes da mi javis na pp bio hih ti puno zahvalan

casanova123 wrote:kako ce raditi kad ne zna dovoljno...

inace, preporucio bih ti knjigu head first c sharp..
nije problem da nadjes da skines..

trenutno ucim iz te knjige :) i mislim da definitivno nema bolje :)

Alen Online

Post by Alen Online » 25/06/2012 17:11

kaajma wrote:Završio sam Ekonomski fakultet, smjer razvoj poslovnih informacionih sistema. Tu sam se površno upoznao sa C programskom jeziku. Na savjet prijatelja koji se vec profesionalno bavi programiranjem, odlučio sam da ucim c#. Ucim evo vec nekih 3 mjeseca i imam osjecaj da tapkam u mjestu. Moja zelja za programiranje nije samo u parama ima dosta tu do onog osjecaja kad stisnem tipku debug i sve prode bez errora :)

Zamolio bih sve programere koji su voljni da nama pocetnim programerima objasnite najbolji nacin za ucenej nekog programskog jezika(meni bi najvise pomogao c#) i na koji nacin da sto prije upadnemo u profesionalce :) iz svog vlastitog iskustva. Jos da napomenem da sto detaljniji budete to je bolje.

Nadam se da se nebojite konkurencije i nadolazecih generacija :-D

Kao prvo nisi završio Ekonomski fakultet, već Višu poslovnu školu u Sarajevu, jer smjer "Poslovnih informacionih sistema" postoji samo na Poslovnoj. Drugo, izvini, ali ću biti direktan, čovjek ako želi da se zaposli barem treba imati osnove pismenosti i znati da se negacije uz glagole pišu odvojeno. Ako želiš da naučiš C# traži po internetu, onda ima dosta ljudi koji se razumiju u to na forumu Hardware Base i sličnim. Ništa nije teško kad se nešto hoće, ali bolje bi ti bilo da ako već tražiš posao, počni od svoje struke. Ja znam da se na tom tvom smjeru radi manje od osnovnih pojmova o C#.

Pacino94

Post by Pacino94 » 25/06/2012 17:22

Drug, najbolje bi tebi bilo da naucis metodologiju programiranja u C/C++-u, ali ono bas... Da si u stanju implementirati Whirlpool hash, da razvijes program za Rubikovu kocku... To tebi treba, a sintaksa i ostali streberluk, to se nauci u 2 dana, ako znas C/C++ i metodologiju programiranja. A pogotovo C#... Ako ti nesto treba slobodno pitaj na PM...

donja_crtica

Post by donja_crtica » 25/06/2012 20:19

kaajma wrote:
donja_crtica wrote:zaposli se ko junior u nekoj firmi koja zaista razvija. Ako je čestita ekipa isplati se i đaba radit 3,4 mjeseca

pa obisao sam par firmi, ali nezele pocetnike, ja bih prezadovoljan bio da nadem takvu firmu i spreman sam raditi za dopli obrok dok ne dostignem taj novi, al opet govorim nisam jos uvijek nasao takvu firmu, ako znas neku konretno mozes da mi javis na pp bio hih ti puno zahvalan

ne znam trenutno, ispao sam iz shema.
Ali da te motivisem malo, cijenim tvoj trud, da imam firmu, ja bih ti dao sansu :)

threshold

Post by threshold » 25/06/2012 23:14

Pacino94 wrote:Drug, najbolje bi tebi bilo da naucis metodologiju programiranja u C/C++-u, ali ono bas... Da si u stanju implementirati Whirlpool hash, da razvijes program za Rubikovu kocku... To tebi treba, a sintaksa i ostali streberluk, to se nauci u 2 dana, ako znas C/C++ i metodologiju programiranja. A pogotovo C#... Ako ti nesto treba slobodno pitaj na PM...

Ah gdje si sintaksa 2 dana, ne prepoznah te odmah.
To su garant one knjige "Learn C++ in <insert small amount of days here>"

Nema druze sintakse, a pogotovo, semantike, bez pola godine aktivnog ucenja. Jezik ko i ljudski, ima duh, ima nacin kako radi. To se ne moze uraditi za 2 dana.

Kakav Hash, kakav rubik? 94, to je godiste, malo da pokazes da znas nesto, je li?

Za postavljaca, svaka cast na zelji, to se svugdje cijeni. KUPI dobru knjigu (dakle, > 400 stranica), i uci sistematski. Razumij koncepte, vjezbaj male zadatke, pa nakon nekog odredjenog vremena probaj nesto vece gdje ces sintetizirat usvojeno.

Budi spreman da to traje dugo, i da neces sve moci u 2 dana, ali jednom kada dobro shvatis jedan jezik, ostali takodjer nece biti posebno teski, stvar je u nijansama kada je u pitanju sintaksa.

OOP koncepte razumjeti, UML dijagrami, nadji projekt na sourceforge gdje mozes kolaborirati.
Jedna linija koda optimiziranog/dodanog je jedan korak naprijed.

Sretno, i nemoj sve u 2 dana ;)

int21

Post by int21 » 25/06/2012 23:35

Treashold je u pravu. Bez muke nema nauke. Knjige u ruke i praksa. Mozes citati koliko hoces a ako ne probas nista od toga.

Na netu ima dosta projektat koje mozes skinuti sebi pa malo gledati kako je napravljeno. I bitna ti je komunikacija sa bazom jer uglavnom vecina applikacija koja se razvija koristi neku bazu za nesto . Nebitna koja je baza, MSSQL, mySQL....sve je slicno, samo skontaj koncepte.

Izbor je ok. C# ili cak mozda i java. Dobar OOP koncept. Kako god, treba vise od 2 dana, ali manje od jednog zivota, pa bujrum... :)

A sto se tice c/c++ toga se batali, to je za jaaaaako napredne, i vecina firmi koji zaposljavaju programere ne traze c/c++. Onaj 94 je procitao negdje da je c/c++ najbolji pa se malo fali okolo. A ako mu je 94 godiste onda nema sta da prica o c/c++.

Pozdrav

Pacino94

Post by Pacino94 » 25/06/2012 23:39

Niste me razumjeli, ne kazem ja da je nauciti programski jezik 2 dana, stvar je nauciti jedan programski jezik kao recimo C/C++ kojeg ces uciti i po 2,3 godine, ali ce ti svaki prog. jez. kasnije biti 70% jasan jer je svaki na kalup C/C++-a. Svaki programski jezik koji je danas u siroj upotrebi (Java, C#, PHP...) ima istu sintaksu, bukvalno istu kao i C++, samo sto imaju drugu primjenu i druge mogucnosti. Ostaje samo strebanje koje i ne traje toliko dugo, jer i tu ima dosta slicnosti, dosta je kljucnih rijeci i pravila isto, samo sto su mogucnosti i primjena drugacija, ali opet ima tu dosta o cemu bi se moglo dosta pricati....

Nego da ne idemo u OFT...
Sjedi i uzmi knjigu "Demistificirani C++" od Julijana Šribara i Borisa Motika, jest da ima ~430 strana, ali ces nauciti bolje nego na fax-u ako sjednes samo to raditi. Jos kazes da si studirao Ekonomiju, znaci imas dobru podlogu kad je u pitanju matematika, pa eto ta ti je knjiga idealna.
Neces imati poteskoca ni sa jednim novim jezikom, vjeruj mi.

I btw, nisam 94 godiste :)

threshold

Post by threshold » 25/06/2012 23:57

int21 wrote:A sto se tice c/c++ toga se batali, to je za jaaaaako napredne, i vecina firmi koji zaposljavaju programere ne traze c/c++.
Pozdrav

Super, napredan sam ;) SCNR

casanova123

Post by casanova123 » 26/06/2012 00:43

tresshold prekucao u ove dvije godine i c i c++ haha :D
jelde :D

threshold

Post by threshold » 26/06/2012 08:16

casanova123 wrote:tresshold prekucao u ove dvije godine i c i c++ haha :D
jelde :D

Cuj 2 godine? 4 dana druze, ni manje ni vise ;)

Oprostite na off-u, izgleda SegFault sam napravio, valjda me admin nece "terminirat" ;)

int21

Post by int21 » 26/06/2012 08:33

threshold wrote:
int21 wrote:A sto se tice c/c++ toga se batali, to je za jaaaaako napredne, i vecina firmi koji zaposljavaju programere ne traze c/c++.
Pozdrav

Super, napredan sam ;) SCNR

:) Svaka cast. :) SCNR
Haha

Samo sam htio reci da c/c++ nije za pocetnike i za ucenje programiranja.

filozofija

Post by filozofija » 26/06/2012 08:36

kaajma,

Najvise se uci kada se radi. Bez posla nema nauke. Kursevi su jedno, ali je praksa drugo. Dakle, moj ti je prijedlog slijedeci:

- Prvo pogledas kakvih poslova u software inzinjeringu ima (recimo na posao.ba)
- Drugo, napises dobar CV, koji ce zainteresovati poslodavca (dakle za svaki posao pisi poseban CV, jer sa jednim ne mozes da apliciras na sve poslove)
- izrazi jaku zelju za programiranjem i to treba da se primjeti kao prva osobina kada neko vidi tvoju aplikaciju za posao
- nikada ne navodi da si spreman da radis za djaba (firma ako valja ce da te primi i kao pocetnika i ako dugorocno razmisljaju)
- kad nadjes posao kao programer, za jedno godinu dvije aktivnog rada sve ce sjesti na svoje mjesto

Sa srecom i dobro dosao u klub

xamp

Post by xamp » 26/06/2012 09:47

Pacino94 wrote:Niste me razumjeli, ne kazem ja da je nauciti programski jezik 2 dana, stvar je nauciti jedan programski jezik kao recimo C/C++ kojeg ces uciti i po 2,3 godine, ali ce ti svaki prog. jez. kasnije biti 70% jasan jer je svaki na kalup C/C++-a. Svaki programski jezik koji je danas u siroj upotrebi (Java, C#, PHP...) ima istu sintaksu, bukvalno istu kao i C++, samo sto imaju drugu primjenu i druge mogucnosti. Ostaje samo strebanje koje i ne traje toliko dugo, jer i tu ima dosta slicnosti, dosta je kljucnih rijeci i pravila isto, samo sto su mogucnosti i primjena drugacija, ali opet ima tu dosta o cemu bi se moglo dosta pricati....

Nego da ne idemo u OFT...
Sjedi i uzmi knjigu "Demistificirani C++" od Julijana Šribara i Borisa Motika, jest da ima ~430 strana, ali ces nauciti bolje nego na fax-u ako sjednes samo to raditi. Jos kazes da si studirao Ekonomiju, znaci imas dobru podlogu kad je u pitanju matematika, pa eto ta ti je knjiga idealna.
Neces imati poteskoca ni sa jednim novim jezikom, vjeruj mi.

I btw, nisam 94 godiste :)

Hahaha... Prelos si :D

sinuhe

Post by sinuhe » 26/06/2012 09:58

Nema nista ljepse od 8-bit MCU i C.

int21

Post by int21 » 26/06/2012 10:01

sinuhe wrote:

Nema nista ljepse od 8-bit MCU i C.

jos kad mozes u svaki klok da racunas :)

Ih...al odosmo mi...

threshold

Post by threshold » 26/06/2012 10:16

Sto se mikrokontrolera tice, istina, C je Bog. Atmega + AVR = Success.
Naravno za svaki klok tu je Verilog, ali to vec nije programiranje vec "dizajniranje" - to isto nije lose ko voli taj Low-level.

Slozio bih da C i C++ nisu za extra pocetnike, znaci za one koji se tek susrecu sa programiranjem.
Tim bih vise preporucio nesto lightweight, mozda neki skriptni jezik, cisto da se ne zamaraju sa
detaljima i striktnoscu "vecih" jezika.

Cak bih mozda i Python preporucio za pocetnike, super jezik i mnogo u upotrebi.

Nisam ni ja sveznalica, tako da ne garantujem da sam u pravu 100%, ovo je samo neko moje skromno misljenje.

Amomiman

Post by Amomiman » 26/06/2012 14:01

samo da se prikačim

Platformas

Post by Platformas » 26/06/2012 14:07

Nije puno vezano za temu ali da pitam, da li se jos uvjek igdje u ozbiljnim firmama koristi Fortran?
Nas polomise na faxu sa fortranom a koliko vidim C++ je ono sto su nas trebali ucit.

int21

Post by int21 » 26/06/2012 14:08

threshold wrote:Sto se mikrokontrolera tice, istina, C je Bog. Atmega + AVR = Success.
Naravno za svaki klok tu je Verilog, ali to vec nije programiranje vec "dizajniranje" - to isto nije lose ko voli taj Low-level.

Slozio bih da C i C++ nisu za extra pocetnike, znaci za one koji se tek susrecu sa programiranjem.
Tim bih vise preporucio nesto lightweight, mozda neki skriptni jezik, cisto da se ne zamaraju sa
detaljima i striktnoscu "vecih" jezika.

Cak bih mozda i Python preporucio za pocetnike, super jezik i mnogo u upotrebi.

Nisam ni ja sveznalica, tako da ne garantujem da sam u pravu 100%, ovo je samo neko moje skromno misljenje.

Definitivno c/c++ nisu za pocetnike. Ali smatram takodje da nisu ni skriptni jer su manje striktni pa moze glava da zaboli.

Po meni je najbolji izbor nesto izmedju, kao sto je sam postavljac teme poceo sa c# ili mozda cak javom. Dovoljno su formalni i nema preseravanja kao u c/c++. Ili jos gore kad pocne sranje sa skriptnim a nema ni debuger ni klinca palca.

threshold

Post by threshold » 26/06/2012 14:17

Pored ucenja programiranja, sto je prilicno straightforward, preporucio bih i
knjige koje se bave sa Design Patternima, jako bitan aspekt programiranja i
nacina razmisljanja kako sta:

http://www.amazon.com/First-Design-Patt ... 0596007124

Takodje obavezno:

http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Modeling_Language

I naravno bar jedan strani jezik: Engleski najbolje

int21 mozda imas pravo za skriptne, ali svakom njegovo.
Python onda moze.

Post Reply