pomoc za referat

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
black_noke

pomoc za referat

Post by black_noke » 04/02/2007 19:58

ne znam jesam li stavio na pravo mjesto temu, pa ako sam poglrijesi molim administratore da je stave na pravo mjesto :D

uglavnom imam referat iz biologije na temu "aerobno disanje kod biljaka" i
trazio sam po netu ali nisam uspio nista naci...pa ako mozete da mi pomognete bilo kako bio bih vam zahvalan :)

black_noke

Post by black_noke » 04/02/2007 21:28

pa zar niko nema nista da stavi :?

Dezze

Post by Dezze » 04/02/2007 21:42

Koja je razlika između aerobnog i anaerobnog disanja?

Stanično disanje je proces u kojem se oslobađa energija pohranjena u spojevima koji su nastali procesom fotosinteze. Postoje dva osnovna tipa disanja:

aerobno disanje za koje je nužna prisutnost kisika, a koje je uobičajeno za sve eukariotske organizme i
anaerobno disanje ili vrenje koje se zbiva u odsutnosti kisika (anaerobnim uvjetima)
Stanično disanje je biološki proces u kojem se mobiliziraju i postupno oksidiraju reducirani spojevi. U nizu reakcija kompleksne organske molekule bogate energijom se postupno razgrađuju do jednostavnih produkata koji sadrže manje energije pri čemu se dio oslobođene energije pohranjuje u obliku molekula ATP-a. Dio oslobođene energije se može utrošiti za rad, dio se rasipa u obliku topline, a dio i dalje ostaje zarobljen u kemijskim vezama drugih molekula.

Kao molekule goriva, osim glukoze, u biljnim stanicama se koriste i drugi ugljikohidrati, npr. škrob, saharoza i fruktozini te lipidi, organske kiseline i proteini. Aerobno disanje se kod eukariota odvija u mitohondrijima. Ono je višestupnjevit proces u kojem se glukoza oksidira u nizu reakcija koje se mogu podijeliti u 3 stadija:

glikoliza
ciklus limunske kiseline (Krebsov ciklus)
transportni lanac elektrona ili dišni lanac
Glikoliza je proces koji se zbiva u svim živim organizmima. Za glikolizu nije potreban kisik, što predstavlja prednost za biljna tkiva izložena manjku kisika npr. korijenje močvarnih biljaka. Odvija se u citosolu.

Glikolizni put ima dvojaku ulogu:

razgradnja glukoze u svrhu stvaranja ATP-a i NADH te
osiguravanje građevnih elemenata za sintezu brojnih staničnih sastojaka
Proces je reverzibilan, a put sinteze glukoze iz drugih organskih spojeva se naziva glukoneogeneza.

Ciklus limunske kiseline (Krebsov ciklus) predstavlja drugi stadij u procesu disanja, a zbiva se u matriksu mitohondrija. On je konačan i zajednički put oksidacije molekula goriva: ugljikohidrata, masnih kiselina i aminokiselina. Može se zbivati samo u aerobnim uvjetima. Nije identičan kod biljaka i životinja.

Transportni lanac elektrona je sustav prenositelja elektrona smještenih u unutrašnjoj membrani mitohondrija. Prijenosom elektrona oslobađa se velika količina slobodne energije, od koje se većina sačuva pretvorbom ADP-a i Pi u ATP. Lanac koristi tok elektrona za izbacivanje protona kroz unutrašnju membranu mitohondrija, pri čemu se energija pohranjuje u obliku protonskog gradijenta. Protonski gradijent pokreće enzim ATPazu koja fosforilira ADP kada protoni prolaze kroz nju. Takav način nastanka ATP-a se naziva oksidacijskom fosforilacijom.

Transportni lanac elektrona kod biljaka sličan je onom kod životinja.

Na intezitet disanja utječu okolišni faktori kao što su: temperatura, koncentracija kisika, opskrbljenost vodom, koncentracija ugljikova dioksida, svjetlost i oštećenja.

Literatura:

Branka Pevalek-Kozlina, Fiziologija bilja, PROFIL, Zagreb 2003.

Evo ja nasao na netu. Toliko od mene :-D
Link: http://www.biol.pmf.hr/e-skola/odgovori/odgovor379.htm
Pozdrav,
Dezze
Last edited by Dezze on 04/02/2007 21:43, edited 1 time in total.

black_noke

Post by black_noke » 04/02/2007 21:43

hvala ti puno :)

Dezze

Post by Dezze » 04/02/2007 21:44

Koja srednja?

black_noke

Post by black_noke » 04/02/2007 21:45

prva gim, nije nam lako :D

Dezze

Post by Dezze » 04/02/2007 21:50

Sta cu ti ja, sto si uzeo ovako dosadnu temu. Sam naziv mi je bljak :)

Sretno!

Shoshana

Post by Shoshana » 04/02/2007 21:50

Ubaci u google "anaerobic respiration plants" - svega ima :)

Uh, naknadno skontah da je aerobno, ne anaerobno :-)

K'o sto reko' svega ima :D

black_noke

Post by black_noke » 04/02/2007 21:54

Dezze wrote:Sta cu ti ja, sto si uzeo ovako dosadnu temu. Sam naziv mi je bljak :)

Sretno!

pa nisam ja bir'o, neg mi rece profa uradi ovo, reko moram li kaze moras...
e jbga
nije do mene, tebi hvala u svakom slucaju :D

black_noke

Post by black_noke » 04/02/2007 21:55

Shoshana wrote:Ubaci u google "anaerobic respiration plants" - svega ima :)

Uh, naknadno skontah da je aerobno, ne anaerobno :-)

K'o sto reko' svega ima :D

hvala prijatelju na pomoci :D

Post Reply