Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#1 Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by siimee »

Pozdrav svim forumašima. Zanima me da li iko ima iskustva sa prodajom šume ovdje, te da mi da savjet u vezi istog.

Naime, pored Foče, iznad mjesta Zavajt moja porodica ima šumu veliku, oko 50.000 m2, većinom jelovina (ima i smreke dosta), prosječne starosti oko 70 godina, spremna za sječu. Zainteresovani su za prodaju, ali je problem u tome što je šuma 1/4, nikome se ne mrda guzicom osim meni jer misle da je to nemoguće izganjati (seljačka politika, znam), pa me interesuje koja bi bila procedura u vezi svega toga, šta se kod advokata mora izganjati, punomoć, ostali dokumenti itd.?


Znam da dosta ljudi iz RS-a pere pare preko šuma, i dosta kupuju, pa bi bilo kome prodali, jer nije baš da svako ima 400.000-450.000KM da iskešira za istu, pa kome da se obratim po pitanju prodaje (ukoliko zna iko). Džaba šuma stoji, žao mi da je sjeku ilegalno, bolje da ovako imamo hajra i mi i potencijalni kupci.

Hvala unaprijed na odgovorima.


p.s. nadam se da nisam fulio podforum 8-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by Danguba »

Prije svega provjeri u zadnjim zk i gruntovnici na kome je ta suma.
Kako znam mnogo suma je drzava oduzela. Kako ni sam ne znam. Sve sto nije u gruntu, sve su oduzeli.

Na jednom mjestu imao sam sumu(moj djed, otac). Godinama(recimo 50 god.) smo cuvali, uzgajali, koristili tu sumu bez ikakvih smetnji da bi slucajno pogledao u zadnjim zk knjigama da to vise nije na nama. Ne smijem nikom ni reci jer bi je svu isjekli(drvokradice) kao i sve u okolini.
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#3 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by siimee »

Danguba wrote:Prije svega provjeri u zadnjim zk i gruntovnici na kome je ta suma.
Kako znam mnogo suma je drzava oduzela. Kako ni sam ne znam. Sve sto nije u gruntu, sve su oduzeli.

Na jednom mjestu imao sam sumu(moj djed, otac). Godinama(recimo 50 god.) smo cuvali, uzgajali, koristili tu sumu bez ikakvih smetnji da bi slucajno pogledao u zadnjim zk knjigama da to vise nije na nama. Ne smijem nikom ni reci jer bi je svu isjekli(drvokradice) kao i sve u okolini.
Hvala na brzom odgovoru. Šuma je na nama i dalje, provjereno je to u najnovijem zk izvodu, 1/4 na 4. braće i sestara, nije oduzeta.
Sada ja mislim da trebam od troje ostalih tražiti punomoć, ali koja je dalja procedura u svom tom procesu, da li ima neke razlike radi toga što je šuma u RS-u? :)
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#4 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by Sarayman »

U ZK uredu dobijes izvadak koji ti je svakako potreban, u Opstini Foca kupis kopiju katastarskog plana, i to su ti dokumenti koji ti trebaju za prodaju. Nisu skupi, u Sarajevu kostaju 10 KM za ZK izvadak i 12 KM KKP po parceli. Dalje, sa tim papirima odete kod notara gdje ti dobijes saglasnost od ostalih da mozes prodati zemlju i time su ispunjeni svi uslovi da objavis oglas za prodaju. Dalje je do tebe..
siimee wrote:
Danguba wrote:Prije svega provjeri u zadnjim zk i gruntovnici na kome je ta suma.
Kako znam mnogo suma je drzava oduzela. Kako ni sam ne znam. Sve sto nije u gruntu, sve su oduzeli.

Na jednom mjestu imao sam sumu(moj djed, otac). Godinama(recimo 50 god.) smo cuvali, uzgajali, koristili tu sumu bez ikakvih smetnji da bi slucajno pogledao u zadnjim zk knjigama da to vise nije na nama. Ne smijem nikom ni reci jer bi je svu isjekli(drvokradice) kao i sve u okolini.
Hvala na brzom odgovoru. Šuma je na nama i dalje, provjereno je to u najnovijem zk izvodu, 1/4 na 4. braće i sestara, nije oduzeta.
Sada ja mislim da trebam od troje ostalih tražiti punomoć, ali koja je dalja procedura u svom tom procesu, da li ima neke razlike radi toga što je šuma u RS-u? :)
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#5 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by sema911s »

prije prodaje/sjece dovdi par sumara, sto vise misljenja cijena je veca,. moji su se zahebali poprilicno, imali mnogo sume u blizini gorazda, na kraju ako su uzeli par tisutja nisu vise, sve im radili lokalci koji su znali kuda i kako ukrast...

ako nema nekog prilaznog puta kamiondzije dizu cijenu, lokalce za sijecu ne uposljavaj jer znaju ukrasti mnogo, zaposli nekoga kome vjerujes nek broji od kamiona radnika, trupaca, i svega sto moze prebrojat,

u opstinu foca(?) ponesi para za kafe ako zelis tacne podatke,
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#6 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by siimee »

Sarayman wrote:U ZK uredu dobijes izvadak koji ti je svakako potreban, u Opstini Foca kupis kopiju katastarskog plana, i to su ti dokumenti koji ti trebaju za prodaju. Nisu skupi, u Sarajevu kostaju 10 KM za ZK izvadak i 12 KM KKP po parceli. Dalje, sa tim papirima odete kod notara gdje ti dobijes saglasnost od ostalih da mozes prodati zemlju i time su ispunjeni svi uslovi da objavis oglas za prodaju. Dalje je do tebe..

Hvala puno na odgovoru :izet:
siimee
Posts: 142
Joined: 25/06/2012 19:28

#7 Re: Pomoć u vezi prodaje šume [50.000m2]

Post by siimee »

sema911s wrote:prije prodaje/sjece dovdi par sumara, sto vise misljenja cijena je veca,. moji su se zahebali poprilicno, imali mnogo sume u blizini gorazda, na kraju ako su uzeli par tisutja nisu vise, sve im radili lokalci koji su znali kuda i kako ukrast...

ako nema nekog prilaznog puta kamiondzije dizu cijenu, lokalce za sijecu ne uposljavaj jer znaju ukrasti mnogo, zaposli nekoga kome vjerujes nek broji od kamiona radnika, trupaca, i svega sto moze prebrojat,

u opstinu foca(?) ponesi para za kafe ako zelis tacne podatke,

I mislim da ću to uraditi, već su bili neki i procjenili su je na 450.000, ima prilaz kamionu na nekih 50-100 metara ali ne bih ja sjekao pa prodavao, već bih prodao šumu sa zemljom spremnu za sječu :-D
Post Reply