Pomoc oko auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Svemirski_Jebach

Pomoc oko auta

Post by Svemirski_Jebach » 18/12/2006 06:08

Imam Forda Focusa '02 godiste, automatik mjenjac i danas mi se desilo u VOZNJI na autoputu (vozio oko 90-100) da mi pravo trza auto. Imate li vi ideju zasto bi to moglo biti?

Iskljucujem mogucnost da je gorivo lose.

puno hvala

velaxsa

Post by velaxsa » 18/12/2006 06:35

Provjeri dovod struje...svjecice,kablovi.....moze biti i problem oko transmisije....Focusi imaju dosta problema ....moj ti je savjet da ga se rijesis na vrijeme...

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 18/12/2006 06:38

osim svjecica pogledaj fuel filter
check engine light se ne pali?

Haris033

Post by Haris033 » 18/12/2006 07:42

velaxsa wrote:Provjeri dovod struje...svjecice,kablovi.....moze biti i problem oko transmisije....Focusi imaju dosta problema ....moj ti je savjet da ga se rijesis na vrijeme...

Izvini, ali gdje si ti to procitao da "Focusi imaju dosta problema"?!? Znam x ljudi koji voze istog te ga isti samo hvale, a nikako se ne zale na kvarove ili nesto slicno.... O tome ima x clanaka na net-u sto strucnih sto od onih koji ga posjeduju (razni forumi, itd). Osim toga, i ja sam vlasnik Focusa 1.8 TD 66 KW 2000.god. i do sada nisam imao niti jedan kvar a vozim ga 2 godine!!!

Jedini Focusi koji se kvare su oni koji su pravljeni u Americi za njihovo trziste jer nisu pravljeni od istih materijala od kijh se pravi ovaj evropski...

Pretpostavljam da si vlasnik nekog VW vozila pa tako pricas o Focusu, zato bih te zamolio da bez nekih konkretnih argumenata ne iznosis lazi o mom najdrazem autu... :-D :-D :-D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 18/12/2006 08:25

moj je napravljen u americi :(

vjerovatno cu ga se rjesavat vrlo brzo...al jos neko vrijeme mi treba, pa me interesuje sta bi moglo bit, cisto radi sebe da znam, da mi onaj tamo ne supljira nesto :D

ne pali mi se nikakva lampica...samo trza ono (ne previse) kao kad nema snage. Ili kao da (automatik) hoce prebaciti u brzinu, ali ne moze.

moze li to biti do transmisije? Ili je nesto sa svjecicama ili oko dovoda goriva nesto?

bonsai

Post by bonsai » 18/12/2006 09:09

imao sam taj problem samo pri manjim brzinama.kao da je mjenjac zbunjen dali da prebaci ili ne ali bilo je do mene pokusao sam namjestiti da prebacuje ranije (na manjem broju obrtaja).na brzini od 20/30 je trzao.mislim i skoro sam siguran da je do reglaze automatskog mjenjaca.vozio sam hondu automatik proizvedenu u americi 7godina.

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 18/12/2006 09:28

Jesi ti i sad u USA, ili si doveo Focus iz USA ovamo? Jesu li manje-vise isti dijelovi za oba modela?

putnik

Post by putnik » 18/12/2006 10:20

velaxsa wrote:...Focusi imaju dosta problema ...

Ovi kandidati su mi najbolji :D Pucaju od znanja :D Stručnjaci !!! :-)

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 18/12/2006 15:56

Svemirski_Jebach wrote:moj je napravljen u americi :(

vjerovatno cu ga se rjesavat vrlo brzo...al jos neko vrijeme mi treba, pa me interesuje sta bi moglo bit, cisto radi sebe da znam, da mi onaj tamo ne supljira nesto :D

ne pali mi se nikakva lampica...samo trza ono (ne previse) kao kad nema snage. Ili kao da (automatik) hoce prebaciti u brzinu, ali ne moze.

moze li to biti do transmisije? Ili je nesto sa svjecicama ili oko dovoda goriva nesto?

prvo probas sa jeftinijim popravcima :D
ne znam sto si se nameracio na najskuplju opravku - transmisiju :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 18/12/2006 18:24

sad sam u USA. ne bi ovo dovukao, mislim do sada je bio ok, al bojim se da ce sad pocet otkazivat. Jest da ga je cura sjebala svojom voznjom (ko zensko) :D al svejedno, ne bi trebao tako tek mu je 4 godine.

Al ovaj Focus (americki) izgleda nije nesto...valjda ih oni prave da mogu izdrzat samo par godina i onda na smetljiste.

ma upravo i pitam da vidim moze li sta jeftinije biti da ne moram se zajebavat sa mjenjacem :D :D jesi li ti sam uspio podesiti? ili si morao voziti majstoru?

imam jos jedna problem...kad mi volan ono okrenut puni na stranu, cuje se onaj zvuk kao skripi, to je remen? Jesam li u pravu?

stripiii

Post by stripiii » 18/12/2006 18:30

Svemirski_Jebach wrote:sad sam u USA. ne bi ovo dovukao, mislim do sada je bio ok, al bojim se da ce sad pocet otkazivat. Jest da ga je cura sjebala svojom voznjom (ko zensko) :D al svejedno, ne bi trebao tako tek mu je 4 godine.

Al ovaj Focus (americki) izgleda nije nesto...valjda ih oni prave da mogu izdrzat samo par godina i onda na smetljiste.

ma upravo i pitam da vidim moze li sta jeftinije biti da ne moram se zajebavat sa mjenjacem :D :D jesi li ti sam uspio podesiti? ili si morao voziti majstoru?

imam jos jedna problem...kad mi volan ono okrenut puni na stranu, cuje se onaj zvuk kao skripi, to je remen? Jesam li u pravu?

Ili drobi???Ako drobi onda je kinetički

putnik

Post by putnik » 18/12/2006 21:03

ako skripi u mjestu to se pumpa serva žali. Uvijek vrati malo volan.

velaxsa

Post by velaxsa » 18/12/2006 21:30

putnik wrote:
velaxsa wrote:...Focusi imaju dosta problema ...

Ovi kandidati su mi najbolji :D Pucaju od znanja :D Stručnjaci !!! :-)

Ne pucam ja od znanja nego znam iz iskustva vise ljudi.Mislio sam na americku verziju a ne na evropsku.U USA spadaju medju najgora auta,a evropski standardi su nesto drugo.Moj prijatelj je kupio novog i nije uspio preci 100 000 milja uz redovne servise(otkazao motor).Cijene im nevjerovatno brzo padaju i to sa razlogom.Opet kazem,bez namjere da bilo koga vrijedjam ,ali americki focus i evropski su dva razlicita svijeta...

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 18/12/2006 22:49

e baš sam raspoložen za dijeljenje savjeta o autima :D :D :D kupi hondu :D pa barem ih tamo ima i jeftine su :D kućeš bolji argument

shadow

Post by shadow » 18/12/2006 23:06

@svemirski, vozio si 90-100 km/h ili mph? Kakvi su ti obrtaji, jel se auto vrti na vecim obrtajima i pati se da prebaci u vecu brzinu, obrati paznju? Svi problemi sa strujom, gorivom se moraju reigstrovati preko check engine light-a, nekad potraje da ti se svjetlo upali ali je vec u memoriji tako da ako odes u auto zonu mogu ti ocitati codove ako ih uopste ima.
Jel se trese volan, kakve su ti felge i gume? Postoji mogucnost da je neko "jahao" po trotoarima i iskrivio ih(pogotovo aluminijske) ili su tegovi spali. Mozes li preci tu brzinu od 90-100 i ako mozes, jednom kad je predjes, vrate li se stvari u normalu?

@vozda123, check engine light se nece upaliti ako ima problema sa mjenjacem, mozda nesto malo sa elektronikom ( safety switch ili tork convertor a na sve ostalo nek zaboravi, to je mrtva mehanika), a ne vjerujem da focus ima check gearbox light kao neka auta pa da izbaci nesto malo preciznije.

@Haris033, ovdje je Focus kita. Nije ni VW kao onaj svapski jer je vecina napravljena u Mexicu i Brazilu ali je u svakom slucaju tito za focus, ne kvari se toliko i solidno drzi cijenu. A turbo dizel modeli se ovdje zlatom placaju.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/12/2006 01:33

shadow wrote:@svemirski, vozio si 90-100 km/h ili mph? Kakvi su ti obrtaji, jel se auto vrti na vecim obrtajima i pati se da prebaci u vecu brzinu, obrati paznju? Svi problemi sa strujom, gorivom se moraju reigstrovati preko check engine light-a, nekad potraje da ti se svjetlo upali ali je vec u memoriji tako da ako odes u auto zonu mogu ti ocitati codove ako ih uopste ima.
Jel se trese volan, kakve su ti felge i gume? Postoji mogucnost da je neko "jahao" po trotoarima i iskrivio ih(pogotovo aluminijske) ili su tegovi spali. Mozes li preci tu brzinu od 90-100 i ako mozes, jednom kad je predjes, vrate li se stvari u normalu?

@vozda123, check engine light se nece upaliti ako ima problema sa mjenjacem, mozda nesto malo sa elektronikom ( safety switch ili tork convertor a na sve ostalo nek zaboravi, to je mrtva mehanika), a ne vjerujem da focus ima check gearbox light kao neka auta pa da izbaci nesto malo preciznije.

@Haris033, ovdje je Focus kita. Nije ni VW kao onaj svapski jer je vecina napravljena u Mexicu i Brazilu ali je u svakom slucaju tito za focus, ne kvari se toliko i solidno drzi cijenu. A turbo dizel modeli se ovdje zlatom placaju.

vozio 90 kmh (oko 60mph) i ovo mi se desava kada dodam gas. Znaci, kada je gas normala (kada ne dodajem) onda je ok, ali cim pritisnem papucicu gas pocne trzat.

Nikakva lampica se nije palila.

Volan se ne trese, miran je kao i obicno. Mogu preci tu brzinu ali i dalje cim dodajem gas pocne trzati. Nije to ono naglo trzanje kao kad su npr dizne prljave ili kada ima vode u gorivu nego malo blaze od toga.

puno hvala

digger

Post by digger » 19/12/2006 02:20

Svemirski_Jebach wrote:Volan se ne trese, miran je kao i obicno. Mogu preci tu brzinu ali i dalje cim dodajem gas pocne trzati. Nije to ono naglo trzanje kao kad su npr dizne prljave ili kada ima vode u gorivu nego malo blaze od toga.

puno hvala

Svi savijeti mi izgledaju dobri.

Meni izgleda da je svijecica u pitanju ili kabal do nje. Provjeri nivo automatskog ulja u mjenjacu. Takodjer, jedan od "injectors" moze da ima sklerozu.

Ja bih pregledao svijecice (ili promjenio), ocistio konektore do svijecica uz spricanje WD-40 na njihove terminale, nasuo pun rezervoar 98 oktanskog benzina uz dodatak kvalitetnog cistaca injectora (nesto kao Duralube), pa otisao na izlet autoputom nekih stotinjak kilometara non-stop voznje.

A kasnije kupi "japanca" :D

kekec

Post by kekec » 19/12/2006 02:35

Provjeri da ti sjediste nije preblizu volana.
Auto gubi ravnotezu i pri dodavanju gasa
trza dok je ne uhvati. :)

shadow

Post by shadow » 19/12/2006 02:35

Digger svi ovi simptomi bi mu vrlo brzo (ako ne odmah) upalili check engine light a kod njega to nije slucaj. Ne vjerujem da je do kablova, svjeca ali to nije lose za zamjeniti svakako.
Injection moze biti problem, nije ga lose ocistiti jer prljav throttle body ne otvara/zatvara kako treba i moze mu jebavati obrtaje a onda auto "kasljucka".

@ svemirski, tvoj auto (focus 00-02) ima recall na fuel pump. Ne znam jesi li auto kupio nov ili polovan, i ne znam jesi li uopste dobio pismo od Forda ali ti imas pravo na besplatnu zamjenu pumpe. Raja te pumpe mjenjaju svako 15-20 hiljada milja (toliko su dobre) a problemi uglavnom nastaju kad u rezervoaru imas ispod cetvrtine goriva. Ako je vec nisi zamjenio savjetujem da zamjenis odmah bez obzira na problem koji imas.

peanuth

Post by peanuth » 19/12/2006 02:40

pa pogledaj na netu.imaju sigurno focus forumi.tu ljudi sve znaju.sto nas nehljebare pitas.sta mi znamo sta je auto 02 godiste.to ti je isto kao da u dzungli pitas gdje sledeci handi shop. :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/12/2006 02:54

hvala momci, svaka cast.

ma htio sam da i sam nesto naucim da me oni ne levate :D

maloprije se vratio, odvukao auto na servis. Cika diggeru (i ostali koji su isto navodili), u pravu ste bili, u pitanju su svjecice i onaj kabl.

Ma kupljen je polovan, 2004. godine (dakle star dvije godine bio) al ga je zena vozala dugo i znate kako je to kad zensko voza, razvalilo bi sve.

elem, cim skupim sta para kupujem nesto bolje - japanca :D ili europljanina :D

digger

Post by digger » 19/12/2006 20:39

Svemirski_Jebach wrote:....maloprije se vratio, odvukao auto na servis. Cika diggeru (i ostali koji su isto navodili), u pravu ste bili, u pitanju su svjecice i onaj kabl...

Ja ne samo da dobro izgledam... :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/12/2006 23:40

sto jes' jes' :D

Post Reply