Polog pazara

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
mariovid

Polog pazara

Post by mariovid » 15/01/2016 11:44

Pozdrav računovođama,

postavljam ovo pitanje jer ni savjetničke kuće nisu načisto šta i kako a Zakon kao i svaki Zakon ostavi dosta toga nedorečeno, pa reko' da vidim kako ostali to rješavaju.
Situacija:
Određen blagajnički maksimum 500,00 KM.
Stanje blagajne sa danom 13.1.2016 iznosi 290,00 KM. Jučer 14.1.2016 ostvaren promet u iznosu od 800,00 KM.
Imam za isplatiti 300,00 KM za službeni put.

Jedna kuća kaže da mogu uraditi na slijedeći način:
Stanje blagajne na dan 13.1.2016 290,00
Ostvaren promet na dan 14.1.2016 800,00
Isplata za službeni put 300,00
Uplata pazara na banku 500,00
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
ostaje stanje blagajne na dan 14.1.2016 290,00 KM

-----------------------------------------
-----------------------------------------
Druga kuća kaže slijedeće :

Stanje blagajne na dan 13.1.2016 290,00
Ostvaren promet na dan 14.1.2016 800,00
Uplata pazara na banku 800,00
Podizanje novca za putne troškove 300,00
Isplata za službeni put 300,00
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostaje stanje blagajne na dan 14.1.2016 290,00 KM

Ajd javite koju metodu vi koristite....

Mohamad Sissoko

Re: Polog pazara

Post by Mohamad Sissoko » 15/01/2016 13:21

U jednoj firmi rade po drugom metodu, vjerovatno da cisto i kroz banku prodje preko ceka da si et maksuz digo radi puta. :mrgreen:

Ricken

Post by Ricken » 15/01/2016 14:44

Ja bih osobno izabrao savjet druge kuće. Jer zakon kaže da se pazar polaže naredni dan.

Nakon toga možeš nadopuniti blagajnu z BAM 210, i podići posebno još BAM 300 za putne troškove, pošto oni ne ulaze u blagajnički maksimum.

mariovid

Post by mariovid » 15/01/2016 15:11

Ricken wrote:Ja bih osobno izabrao savjet druge kuće. Jer zakon kaže da se pazar polaže naredni dan.

Nakon toga možeš nadopuniti blagajnu z BAM 210, i podići posebno još BAM 300 za putne troškove, pošto oni ne ulaze u blagajnički maksimum.

Evo šta mene zbunjuje:

Jasno je rečeno kako se određuje blagajnički maksimum:
Ukupan zbroj isplata u prethodnom mjesecu/ broj isplata
Recimo ja imam svakog tjedna isplatu oko 800,00 KM putni troškovi ( ide se po robu )
i jednom mjesečno isplata za topli obrok oko 3000,00 KM
Znači 4 x 800= 3200
1x3000= 3000
---------------------------
6200
6200 :5= 1240,00 KM
Plus imam dva depozita 2 x 200=400
Znači moj blagajnički maksimum iznosi 1640,00 KM ( sve po Zakonu )

E sad šta će mi ikako blagajnički maksimum ako sve moram položiti ?
Ako sve što trebam isplatiti, moram prvo podići sa računa, te ako to isplatim isti ili sljedeći dan nikako nema utjecaja na blagajnički maksimum !
STvarno nema logike....samo se banka raduje i uzima proviziju...

Ricken

Post by Ricken » 15/01/2016 22:43

mariovid wrote:
Ricken wrote:Ja bih osobno izabrao savjet druge kuće. Jer zakon kaže da se pazar polaže naredni dan.

Evo šta mene zbunjuje:

Jasno je rečeno kako se određuje blagajnički maksimum:
Ukupan zbroj isplata u prethodnom mjesecu/ broj isplata
Recimo ja imam svakog tjedna isplatu oko 800,00 KM putni troškovi ( ide se po robu )
i jednom mjesečno isplata za topli obrok oko 3000,00 KM
Znači 4 x 800= 3200
1x3000= 3000
---------------------------
6200
6200 :5= 1240,00 KM
Plus imam dva depozita 2 x 200=400
Znači moj blagajnički maksimum iznosi 1640,00 KM ( sve po Zakonu )

E sad šta će mi ikako blagajnički maksimum ako sve moram položiti ?
Ako sve što trebam isplatiti, moram prvo podići sa računa, te ako to isplatim isti ili sljedeći dan nikako nema utjecaja na blagajnički maksimum !
STvarno nema logike....samo se banka raduje i uzima proviziju...

U skladu sa članom 8 nesretne Uredbe, poslovni subjekti su dužni da gotov novac, ostvaren obavljanjem registrovane djelatnosti, evidentiraju u skladu sa propisima o računovodstvu i uplate istog radnog dana na svoj račun otvoren kod ovlaštene organizacije, a najkasnije narednog radnog dana.
Izuzimanje od obaveze dnevnog polaganja gotovine (pazara, dnevnog prometa) na transakcijski račun, odnosi se samo na privredne subjekte čiji dnevni promet ne prelazi 200,00 KM (sa PDV-om, ako su PDV obveznici) ili ako su isti udaljeni od poslovne banke više od 15 km.
Ovi subjekti imaju obavezu da dnevne promete (zbirno) polože na transakcijski račun najkasnije u roku od pet dana. Priređivači igara na sreću imaju obavezu da ukupan sedmični dnevni promet (zaključno sa nedeljom) polažu na transakcijski račun najkasnije u utorak naredne sedmice.
Također, dnevni promet ostvaren u petak i dane vikenda se polaže na transakcijski račun u ponedjeljak.
Paušalci su potpuno izuzeti od obaveze polaganja dnevnog prometa na transakcijski račun.
U članu 4 se kaže: Poslovni subjekti mogu podizati gotov novac sa svojih računa kod ovlaštenih organizacija radi plaćanja namjena iz člana 3. ove uredbe i održavanja blagajničkog maksimuma utvrđenog odlukom organa poslovnog subjekta.

U prvom postu si postavio jedno pitanje, a onda te zbunjuju druge stvari. Pazar je pazar, i on ti nije blagajnički maksimum jer si ga u obavezi položiti na banku. Blagajnički maksimum je maksimalan iznos gotovine svakog dana koji ti može zanoćit u kasi, a koji si podigao s svog transakcijskog računa u skladu sa članom 4, u koji ne ulazi gotovina namjenjena za svrhe nabrojane u članu 3 uredbe (putni troškovi, dnevnice, povrat PDV-a, isplate penzija...). Također, po mom mišljenju, ni pazar ne ulazi u taj iznos, jer si ga obavezan položiti na račun. Tako ja shvatam.

Vjerovatno na ovaj način vlasti žele staviti pod kontrolu prijavljivanje prometa. Naime, inspekcija ti može banuti, i novac koji nemožeš opravdati će biti tretiran kao trgovina na crno.

Opet kažem, tako ja shvatam, praksa još nije posebno zaživjela, a ponekad je esencijalna za porezno/pravnu praksu i konkretno postupanje.

mariovid

Post by mariovid » 16/01/2016 09:23

U prvom postu si postavio jedno pitanje, a onda te zbunjuju druge stvari. Pazar je pazar, i on ti nije blagajnički maksimum jer si ga u obavezi položiti na banku. Blagajnički maksimum je maksimalan iznos gotovine svakog dana koji ti može zanoćit u kasi, a koji si podigao s svog transakcijskog računa u skladu sa članom 4, u koji ne ulazi gotovina namjenjena za svrhe nabrojane u članu 3 uredbe (putni troškovi, dnevnice, povrat PDV-a, isplate penzija...). Također, po mom mišljenju, ni pazar ne ulazi u taj iznos, jer si ga obavezan položiti na račun. Tako ja shvatam.

Samo malo, vezano za ovo gore, blagajnički maksimum je iznos koji ti stalno možeš imati u kasi jer si ga odredio izračunom (kod mene 1640 KM ) i donio takvu odluku. Ja ako danas napravim promet od 5000,00 KM, svakako zanoći i idući radni dan polažem to na račun i opet mi ostaje mojih 1640,00 KM do kraja radnog dana ako nisam imao nikakvih promjena. Ne vidim svrhu izračuna blagajničkom maksimuma na onaj način kako su rekli, a sada ne mogu isplaćivati u tik okvirima nišza nego sve moram prvo podići pa isplatiti. Blagajnički maksimum nema onda nikakvog smisla.

Vjerovatno na ovaj način vlasti žele staviti pod kontrolu prijavljivanje prometa. Naime, inspekcija ti može banuti, i novac koji nemožeš opravdati će biti tretiran kao trgovina na crno.

Ako je problem dokazivanja kad inspekcija bane pa imaš sve potrebno sukladno računovodstvenim evidencijama, za sve isplate moraš imati račun ili putni nalog ili bilo koji drugi dokaz. S tim se nije igrati, ne mislim ja nešto muljati u ovom slučaju nego samo ako imam blagajnički maksimum moram se toga držati i da mi na dnevnoj bazi stanje blagajne ne smije preći svoj maksimum.

Kad se donosi odluka o blagajničkom maksimumu u njoj se navede da je važeća do donošenja nove, znači ja mogu u slučaju nekih izmjena ( npr. sezonski otkup poljoprivrednih proizvoda ) donijeti novu odluku o maksimumu i onda opet sukladno tome pravdati stanja blagajne ( sve po Zakonu ).

mariovid

Post by mariovid » 16/01/2016 09:25

Sama riječ blagajnički maksimum je maksimalni iznos novca u blagajni, mogu je ja držati na nuli stalno ako mi ništa ne treba za isplate. E šta u tom slučaju ?
Blagajna mi nula i ja napravim promet od 300,00 KM a blagajnički maksimum mi određen na 500,00 KM !
Nisam probio maksimum i ne nosim pazar na banku :-)

madridist

Post by madridist » 16/01/2016 22:12

Nabijem naqrac i birokratu koji je izmislio ovu uredbu i onog iz politike koji ju je progurao u parlamentu a posebno nabijem onog ko je ukinuo knjizenje gotovinskih faktura.
Izvinjavam se na offu..

Ricken

Post by Ricken » 16/01/2016 23:13

mariovid wrote:Sama riječ blagajnički maksimum je maksimalni iznos novca u blagajni, mogu je ja držati na nuli stalno ako mi ništa ne treba za isplate. E šta u tom slučaju ?
Blagajna mi nula i ja napravim promet od 300,00 KM a blagajnički maksimum mi određen na 500,00 KM !

Tebi je zakon propisao da polažeš svoj cjelokupno ostvareni dnevni promet, bez obzira što ti je on ispod blagajničkog maskimuma, izuzev ako si paušalac, ili u fleksibilnijim rokovima ako imaš dnevni promet ispod propisanog cenzusa. I tu ću makar što se mene tiče staviti tačku.

mariovid

Post by mariovid » 17/01/2016 13:48

Ricken wrote:
mariovid wrote:Sama riječ blagajnički maksimum je maksimalni iznos novca u blagajni, mogu je ja držati na nuli stalno ako mi ništa ne treba za isplate. E šta u tom slučaju ?

Tebi je zakon propisao da polažeš svoj cjelokupno ostvareni dnevni promet, bez obzira što ti je on ispod blagajničkog maskimuma, izuzev ako si paušalac, ili u fleksibilnijim rokovima ako imaš dnevni promet ispod propisanog cenzusa. I tu ću makar što se mene tiče staviti tačku.

Ma razumijem ja tebe, ne tvrdim ni ja da je ovo gore navedeno ispravno, sačekati ćemo prve kontrole od strane nadležnih institucija pa ćemo vidjeti. Mada i u tom slučaju kontrola, poučen dosadašnjim iskustvima, ne znam šta možemo očekivati od inspektora.......
Šteta što se nije više ljudi nije uključilo u raspravu, kao da niko ne radi sa gotovinom i nema problema oko gore navedenog.

Clavis

Post by Clavis » 18/01/2016 17:26

Ja sam tu svu problematiku malo zapustio, ne raspitivam se puno za praksu kod drugih poslovnih subjekata.

Nego imam slučaj gdje potrebe za gotovinskim isplatama nema, a opet "naloženo" da se pazar evidentira kroz blagajnu (Ulaz po dnevnom pazaru, izlaz po pologu na banku). Imal potrebe napraviti 360 ovakvih dokumenata stvarno? Mislim da je dovoljan isječak iz kase koji kaže koliki se pazar ostvario i koliko treba biti položeno na banku, to sam i na prvim seminarima postavljao pitanje onako među kolegama i svi su bili mišljenja da treba....

mariovid

Post by mariovid » 19/01/2016 08:47

Clavis wrote:Ja sam tu svu problematiku malo zapustio, ne raspitivam se puno za praksu kod drugih poslovnih subjekata.

Nego imam slučaj gdje potrebe za gotovinskim isplatama nema, a opet "naloženo" da se pazar evidentira kroz blagajnu (Ulaz po dnevnom pazaru, izlaz po pologu na banku). Imal potrebe napraviti 360 ovakvih dokumenata stvarno? Mislim da je dovoljan isječak iz kase koji kaže koliki se pazar ostvario i koliko treba biti položeno na banku, to sam i na prvim seminarima postavljao pitanje onako među kolegama i svi su bili mišljenja da treba....

Da, trebaš evidentirati svaki ulaz u blagajnu ( primitak ) i isto tako svaki izlaz iz blagajne ( polog na banku ), i to je gotovinski promet.

Ricken

Post by Ricken » 19/01/2016 08:52

mariovid wrote:
Ricken wrote:

Ma razumijem ja tebe, ne tvrdim ni ja da je ovo gore navedeno ispravno, sačekati ćemo prve kontrole od strane nadležnih institucija pa ćemo vidjeti. Mada i u tom slučaju kontrola, poučen dosadašnjim iskustvima, ne znam šta možemo očekivati od inspektora.......
Šteta što se nije više ljudi nije uključilo u raspravu, kao da niko ne radi sa gotovinom i nema problema oko gore navedenog.

Nemoj tako, madridista je bio vrlo konkretan. :D

mariovid

Post by mariovid » 19/01/2016 09:38

[/quote]Tebi je zakon propisao da polažeš svoj cjelokupno ostvareni dnevni promet, bez obzira što ti je on ispod blagajničkog maskimuma, izuzev ako si paušalac, ili u fleksibilnijim rokovima ako imaš dnevni promet ispod propisanog cenzusa. I tu ću makar što se mene tiče staviti tačku.[/quote]

Šteta što se nije više ljudi nije uključilo u raspravu, kao da niko ne radi sa gotovinom i nema problema oko gore navedenog.[/quote]

Nemoj tako, madridista je bio vrlo konkretan. :D[/quote]

Dijelim njegovo mišljenje... :lol:

Clavis

Post by Clavis » 19/01/2016 13:57

Ali paradox je to sinko, ja zatvorim u osam navečer 19.03.2016, izvučem dnevni izvještaj iz registar kase, i proknjižim kao blagajnički primitak. Saldo blagajne na 19.03.2016. godine 851,00 BAM, a vamo odluka o blagajničkom maksimumu 200 BAM ili ništa :D :D Što će im to kino.....

mariovid

Post by mariovid » 19/01/2016 20:26

Clavis wrote:Ali paradox je to sinko, ja zatvorim u osam navečer 19.03.2016, izvučem dnevni izvještaj iz registar kase, i proknjižim kao blagajnički primitak. Saldo blagajne na 19.03.2016. godine 851,00 BAM, a vamo odluka o blagajničkom maksimumu 200 BAM ili ništa :D :D Što će im to kino.....

A zbog toga je u uredbi isti ili najkasnije idući radni dan. Koje stanje je u blagajni u nedjelju navečer ? :-)

Clavis

Post by Clavis » 19/01/2016 21:38

Ma znam namjerno se pravim majmun, al po meni nepotrebno totalno.

I sad da mi je maksimum bubam 200 BAM, i potrošio ga a taj dan pazario 800 BAM i fino primitak 800, izdatak po osnovu pologa na banku 600 a 200 ostavim za trošiti, i vjeruj mi našo bi se inspektor koji bi reko da sam trebao položiti svih 800 onda čekom napraviti ulaz u blagajnu za potrošnju, i tu se vraćamo na pitanje od početka, koji sam ga onda klinac uopšte vozao kroz blagajnu.

mariovid

Post by mariovid » 05/02/2016 13:25

Clavis wrote:Ma znam namjerno se pravim majmun, al po meni nepotrebno totalno.

I sad da mi je maksimum bubam 200 BAM, i potrošio ga a taj dan pazario 800 BAM i fino primitak 800, izdatak po osnovu pologa na banku 600 a 200 ostavim za trošiti, i vjeruj mi našo bi se inspektor koji bi reko da sam trebao položiti svih 800 onda čekom napraviti ulaz u blagajnu za potrošnju, i tu se vraćamo na pitanje od početka, koji sam ga onda klinac uopšte vozao kroz blagajnu.

Nego ima li kontrole igdje ili inspektori još utvrđuju gradivo ? Ovdje su im fine svote u kaznenim odredbama za prekršaj :-)

Clavis

Post by Clavis » 06/02/2016 08:13

Do sad u praksi nisam primjetio da ih je zanimalo vođenje blagajne kod djelomičnog inspekcijskog nadzora ...obično gledaju fiskalni uređaj sa pripadajućom dokumentacijom i evidencijom, status radnika i ostale "banalnosti" (hint: Turistička) a zadnji trend kod inspekcije rada je kontrola radnih uslova tj. temperature na radnom mjestu za vrijeme zimskog perioda.

Ovo bi trebalo doći do izražaja tek kad lokalne PU malo ažurnije pođu voditi evidencije (naplata javnih prihoda) pa kad neko preduzeće značajnije zakasni da onda izađe prava kontrola i ustanovi da su računi blokirani, a priliva novca po osnovu pologa pazara nema e tu će da globe dodatno, jer ovakav sistem onemogućuje dosadašnju praksu da firma posluje gotovinski, nabavlja osnovna sredstva za rad i trgovačku robu npr. za keš i obrće sve unutar blagajne bez obzira što je račun blokiran.

Znam X primjera, pa je jedini način bio dogovor sa PU o plaćanju obaveza na rate samo da se račun odblokira i nastavi roba i ostalo nabavljati normalno preko žiro računa.

Post Reply