Politizacija miješanih brakova

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
hAZNADAR
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Politizacija miješanih brakova

Post by hAZNADAR » 29/02/2012 08:49

Pokusaj drugi.

Dragi prijatelji forumasi, kao novi clan koristim priliku da sa vama podijelim jedan problem koji me muci neko vrijeme, a razlog je antikampanja protiv mijesanih brakova sa bosnjacke strane sto je za mene nesto novo. Navikao sam odranije da se susjedni nacionalizmi oglasavaju protiv ove pojave, i neugodno sam iznenadjen sto se kampanja protiv mijesanih brakova danas nalazi na internet prezentaciji istine o genocidu u Bosni.
Stranica
http://bosniangenocide.wordpress.com/
je danas najveca i najznacajnija internet prezentacija istine o genocidu nad Bosnjacima prva izlazi u trazilicama kada se ukucaju pojmovi Bosna/Bosnia + genocid.
Stoji doslovno u manifestu izmedju ostalog i sljedece:

ZALAŽEMO SE:
1. PROTIV miješanih brakova, jer vode asimilaciji Bošnjaka u druge etničke grupe, a BiH nemože opstati bez Bošnjaka;

U tekstovima koji slijede se moze procitati:
"mijesani brakovi ruse etnicki identitet grupe/a i sa time ugrozavaju kompaktnost iste/ih",
"To su ljudi kojima nije stalo ni do Bosne i Hercegovine, ni do bosnjackog naroda",
"Srebrenica: Miješani Brakovi Uništavaju BiH, Almir Salihović Oženio Srpkinju Dušicu",

U demokratskom drustvu svako moze misliti i pricati sto hoce, pa i oni koji se protive mijesanim brakovima. Medjutim, kada se ta politika nalazi na jednoj od najznacajnijih medijskih prezentacija istine o genocidu, to je vec zabrinjavajuce. Sto znaci da svako ko se zeli vise informisati o genocidu u Bosni na internetu nadje prvo ovo udruzenje i ovu stranicu gdje u samom vrhu stoji ova antikampanja.

Politizacija mijesanih brakova je pogresna u bilo kojem smislu. Pogresno je to hvaliti i spominjati kao "most pomirenja", ili praviti politicke podobnosti kao iz doba komunizma. Ali je isto tako pogresno se politicki boriti protiv ove pojave koja je bezopasna za bilo koji i ciji nacionalni cilj i opcenito iciji nacionalizam.
Medjutim, ako se ta antikampanja nalazi na jednij od najznacajnijih medijskih prezentacija istine o genocidu, to cini stetu samoj istini o genocidu. Genocid je pogodio ne samo Bosnjake vec i mijesane brakove jer politika koja je to sprovela nije stedila ni njih. Neka se antagonizam prema mijesanim brakovima drzi nekih drugih okvira, cim je pod plastom istine o genocidu, automatski umanjuje i znacaj genocida i prlja istinu o tome.

Evropa je puna ultranacionalista, desnicara,.. ali otpor prema mijesanim brakovima mozes procitati samo kod neonacista. Zato sam prethodnu temu nazvao fasizmom pod plastom genocida, teme vise nema, pa se ne usudjujem koristiti taj termin. Koristim priliku da napomenem administratorima da ovo nije kritika moderacije, samo molba da ova tema ostane, ili da mi se barem objasni gdje sam pogrijesio ako i ovo moradne nestati. Mislim da i mijesani brakovi imaju pravo na svoje politicko misljenje i da mogu imati i ovdje prostor da kazu sta misle o kampanji protiv njih.
Eto toliko od mene, bolje ne mogu sastaviti, oprezniji u izrazavanju ne mogu biti, lose namjere nemam,.... neznam ni sam vise kako da se postavim a da ne dodje do cenzure. Nadam se da mijesani nisu postali nepozeljni i kolateralna steta i u Bosnjaka, jer time bi Bosnjaci pogazili osnovni princip svoje drzavnosti.

pozz
Haznadar

žulijan asanž

Re: Politizacija miješanih brakova

Post by žulijan asanž » 29/02/2012 08:53

bolesno prijatelju, bolesno....a takvima što se za to zalažu šćera obično ode za srbina :D

JoseMujica
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Post by JoseMujica » 29/02/2012 08:57

fašizam nam na uši izbija a usta puna jednakosti, demokratije i ljudskih prava :-) Na priči o tzv. "mješanim brakovima" (iako je danas većina mješana kao zajednica žene i muškarca) se to ofirno vidi, a postoji još niz drugih stvari gdje fašizam pihtija između redova

palamuda

Post by palamuda » 29/02/2012 09:01

žulijan asanž wrote:bolesno prijatelju, bolesno....a takvima što se za to zalažu šćera obično ode za srbina :D
Živa istina, potvrđeno u praksi x puta :thumbup: :thumbup:

Inače miješanim brakovima se bave samo ljudi opterećeni fašističkim ideologijama i nacionalističkim sranjima, kod takvih ljudi obično mozak ima marginalnu ulogu u funkcionisanju kompletne ličnosti. vala sam morao ovo reć pa taman bio banovan.

Kakve veze ima miješani brak i asimilacija Bošnjaka u druge etničke grupe, svako ima svoj identitet i svoje ja i ako želi zadržat će ga pa taman bio u braku sa japancem ili japankom.

neki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post by neki » 29/02/2012 09:19

žulijan asanž wrote:bolesno prijatelju, bolesno....a takvima što se za to zalažu šćera obično ode za srbina :D
I nista mi nema draze nego kad se to tim idiotima desi :-)

popajic

Post by popajic » 29/02/2012 09:20

palamuda wrote:

Inače miješanim brakovima se bave samo ljudi opterećeni fašističkim ideologijama i nacionalističkim sranjima, kod takvih ljudi obično mozak ima marginalnu ulogu u funkcionisanju kompletne ličnosti. vala sam morao ovo reć pa taman bio banovan.

Kakve veze ima miješani brak i asimilacija Bošnjaka u druge etničke grupe, svako ima svoj identitet i svoje ja i ako želi zadržat će ga pa taman bio u braku sa japancem ili japankom.
vala si dobro i rekao :D :thumbup:

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 29/02/2012 09:30

palamuda wrote:

Ne treba ovdje ocekivati neki moral i etiku. Ako se vjerske institucije odnose negativno prema ovoj pojavi, kako onda to ocekivati od politike ili udruzenja. Antagonizam prema mijesanim brakovima je fakta i dokle god ne diraju, fizicki napadaju, diskriminisu,.. mijesane brakove,.. nema problema. Svako moze da propagira sta god hoce.

Medjutim, ovdje nije rijec sta neko prica vec gdje prica.
Neka protivnici mijesanih brakova iznose drugdje svoju politiku,.. na prezentaciji istine o genocidu toj prici nema mjesta.
Kako stupiti u kontakt sa njima i kulturno ih zamoliti, barem povesti debatu o tome?

Hodidid

Post by Hodidid » 29/02/2012 13:26

Stvar je u tome da su bosnjaci u nacionalnom smislu neizgradjen a politicki nepismen narod i to su fakta.Jedan je musliman, drugi je bosanac, treci je bosnjak, cetvrti je jugosloven, petog ne zanima nista sve dok ima piva, janjetine i dok moze "zaveslati" kakvo kolce na nekom od bosanskih teferica i sijela i to je tako.

I onda zbog toga sto nam je sve svejedno i sto smo neizgradjeni kao ljudi dodjemo u situaciju da stavimo brak kao instituciju u prvi plan a moral, etiku, savjest i neke druge jako bitne faktore ,koji nam sluze da izgradimo licnost, u drugi plan.

jedan_dobar_dan

Post by jedan_dobar_dan » 29/02/2012 13:38

nisu oni to dovoljno duboko istrazili.
npr. prednost kada uzmes neku druge vjere, pa je prevedes.
zatim, bolje je i druge vjere nego istog spola,
da ne govorimo o ljepoti dokazivanja da smo multi upravo zato sto se tamo neko dvoje, razlicitih nacija, vole...
jel onaj tabu film upravo nesto o tome pricao...

mogu se ti brakovi politizirati na razne nacine, kako kome odgovora,
kao i struja, penzije, autoput...
sve moze, samo ne mozes ugodno zivjeti od svog rada.

voajer

Post by voajer » 29/02/2012 13:39

Pa nije to bash tako svjeza ideja. Premudri Efendija je josh za rata djecu iz mjeshanih brakova malte ne kopiladima nazivao. Da su se njegove umotvorine s vremenom prenjele na poneku ovchicu u stadu bilo je i za ochekivati. Ovca ko ovca, bleji i zvace...

voajer

Post by voajer » 29/02/2012 13:46

jedan_dobar_dan wrote: ...zatim, bolje je i druge vjere nego istog spola,...
Dva mi se pitanja nametoshe kako prochitah ove tvoje mudrosti:

1. Jel bolje istog spole nego iste vjere?
2. Sta je najbolje po tvom skromnom mishljenju?

Kad sve moguce kombinacije provrtim po glavi, meni narochito sljedeca ima neki poseban sharm:
"Puno bolje ikakvog spola nego bilo kakve vjere." :lol:

Opetja033
Been thanked: 17 times

Post by Opetja033 » 29/02/2012 13:47

voajer wrote:Pa nije to bash tako svjeza ideja. Premudri Efendija je josh za rata djecu iz mjeshanih brakova malte ne kopiladima nazivao. Da su se njegove umotvorine s vremenom prenjele na poneku ovchicu u stadu bilo je i za ochekivati. Ovca ko ovca, bleji i zvace...
A ocito je da i crveni coban ima svoje vjerne ovcice i ovnove koje ce vjerno prenositi i najvece lazi kako bi usicarili jeftine politicke poene. Reis ul ulema Mustafa ef. Ceric nikada, ali nikada, nije nazvao djecu iz mjesovitih brakova kopiladima ili sl. Ta izjava je dosla od Dzemaludina Latica. Uostalom ne znam sto Haznadar uopce otvara dvije identicne teme u dva dana, kada je prosla zakljucana i pobrisana. Valjda ima neki razlog.

palermo
Been thanked: 2 times

Post by palermo » 29/02/2012 13:51

Opetja033 wrote:
voajer wrote:Pa nije to bash tako svjeza ideja. Premudri Efendija je josh za rata djecu iz mjeshanih brakova malte ne kopiladima nazivao. Da su se njegove umotvorine s vremenom prenjele na poneku ovchicu u stadu bilo je i za ochekivati. Ovca ko ovca, bleji i zvace...
A ocito je da i crveni coban ima svoje vjerne ovcice i ovnove koje ce vjerno prenositi i najvece lazi kako bi usicarili jeftine politicke poene. Reis ul ulema Mustafa ef. Ceric nikada, ali nikada, nije nazvao djecu iz mjesovitih brakova kopiladima ili sl. Ta izjava je dosla od Dzemaludina Latica. Uostalom ne znam sto Haznadar uopce otvara dvije identicne teme u dva dana, kada je prosla zakljucana i pobrisana. Valjda ima neki razlog.
Zar nije i Enes Karić govorio o miješanim brakovima ? (pitam stvarno, ne mogu se pouzdati u sjećanje, ali mi se čini da je to jedna od mrlja na njegovoj inače svijetloj karijeri ). Ako griješim , ispravi slobodno.

A ne vidim zašto bi ti smetala ova tema.........ne bi trebala da ti smeta

jedan_dobar_dan

Post by jedan_dobar_dan » 29/02/2012 14:01

voajer wrote:
jedan_dobar_dan wrote: ...zatim, bolje je i druge vjere nego istog spola,...
Dva mi se pitanja nametoshe kako prochitah ove tvoje mudrosti:

1. Jel bolje istog spole nego iste vjere?
2. Sta je najbolje po tvom skromnom mishljenju?

Kad sve moguce kombinacije provrtim po glavi, meni narochito sljedeca ima neki poseban sharm:
"Puno bolje ikakvog spola nego bilo kakve vjere." :lol:
:)
bilo kakve vjere, za to glasam uvijek...

a najbolje je, istog spola, a druge vjere....
sta bi na to rekli vrli vjernici.

Dozer
Has thanked: 158 times
Been thanked: 70 times

Post by Dozer » 29/02/2012 14:02

Kompleksna je ovo tema sama po sebi. A najbitnija je upravo onima kojim imaju puna usta demokratije i jednakosti, a mozak fasistickih ideja i nakana, kako neko vec rece.

Medjutim, nije ovo nista novo i ova "selekcija" postoji vijekovima. Krenula je jos u plemenima, pa su se smjele spajati samo osobe iz istog plemena. Pa onda nastadose narodi, ali je princip ostao isti, i kao takav se odrzao do danas.
E sad, danasnja svijest ljudi je poprilicno odmakla od tog nekadasnjeg "sistema", koji se smatra cak i primitivnim, ali ta svijest ocito nije doprijela do svih umova.
Kako je i napisano, ide se logikom/dogmom da mijesani brak rastura jedan narod i asimilira ga u drugi. Ovo je, da budemo realni, djelimicna istina.

Medjutim, u danasnje vrijeme je takvo nesto toliko irelevantno normalnim ljudima da se jednostavno i ne obaziru na to. S druge strane, ocito je da i dalje postoje "snage" koje se i rukama i nogama upiru da sacuvaju to svoje "cisto" etnicko stado jer od toga, kao, zavisi opstanak tog stada. U pozadini, istina je da od toga zavise samo religijske institucije i pozicije pojedinaca u njima, jer ako se povecava broj tzv. mijesanih brakova, velike su sanse i da se povecava broj ateista, tj. nevjernika, pa samim tim se moze ocekivati i rapidno osipanje vjerskog stada koje je, izmedju ostalog, vezano i religijom kao sastavnim dijelom i obiljezjem neke etnicke skupine.
Danas se sve to uveliko prisiva komunistima, jer su oni, eto, potencirali bratstvo i jedinstvo kroz te mijesane brakove.

Dosta tih brakova se raspalo u naletu fasistickih ideologija '91-'95, ali meni je licno vrlo drago da su mnogi i opstali, a i da se danas ponovo sve to polako vraca u neke normalne, ljudske okvire.

Jer, koga zaboli za te nekakve, realno, imaginarne kategorije koje u sustini ne znace apsolutno nista u surovom zivotu...?
Last edited by Dozer on 29/02/2012 14:04, edited 1 time in total.

Opetja033

Post by Opetja033 » 29/02/2012 14:04

palermo wrote:
Opetja033 wrote:
Zar nije i Enes Karić govorio o miješanim brakovima ? (pitam stvarno, ne mogu se pouzdati u sjećanje, ali mi se čini da je to jedna od mrlja na njegovoj inače svijetloj karijeri ). Ako griješim , ispravi slobodno.

A ne vidim zašto bi ti smetala ova tema.........ne bi trebala da ti smeta
Smetaju mi ovakve teme a ispod cu ti objasniti i zasto. Jucer je bila slicna tema i cini mi se da je obrisana - tj ne mogu je naci. Za Karica, sada kada si ga spomenuo, cini mi se onako kroz maglu da je nesto nekada pricao po tom pitanju. Ali vidi nesto, njegovo je demokratsko pravo da iznese misljenje o tome. Znaci ne moze niko zabraniti njemu, petom ili desetom da kaze kako su mjesoviti brakovi ovakvi ili onakvi. Druga stvar je to kada Latic dodje i kaze da su djeca iz mjesovitih brakova kopilad. To je gnusno i - a to sam i juce napisao - meni jos uvijek nije jasno kako ga neko od te "kopiladi" ili roditelja "kopiladi" nije sacekao negde u mraku jer znam kako bih ja reagovao da sam u takvoj situaciji i da mi to neko kaze za moje dijete. Da ga i dan danas pljuju u facu svaki put kada ga vide, malo bi bilo. I ovo pisem kao neko ko sebe nikada ne bi mogao zamisliti u mijesanom braku. Na drugu stranu bilo je i ranije ovdje ovih diskusija gdje su pojedinci tvrdili da su djeca iz mjesovitih brakova superiornija u odnosu na drugu djecu, sto je bljuvotina na nivou Laticeve.

A evo i zasto mi se ova tema ne svidja: tanka je linija i granica dobrog ukusa kada su ovakve stvari u pitanju. Za mene je bilo cija privatnost svetinja a posto i sam brak smatram privatnoscu onda valjda i izbor etnicke pripadnosti ili vjeroispovijesti partnera treba da bude privatna stvar. Tanka je granica ovdje gdje zavrsava sloboda govora a gdje pocinje govor mrznje, mahalastina i primitivizam. Evo konkretnog primjera: poznato je da Islam zabranjuje muslimankama da se udaju za nemuslimane. Zabraniti imamima da o tome govore jeste onda udar na slobodu religije. Zato smatram da je Karic imao puno pravo da kaze svoje misljenje o tome.

Najvise sam protiv ovakvih tema iz slijedeceg razloga, opet cu uzeti konkretan primjer: debili koji stoje iza te web stranice iskoristavaju genocid koji se desio svima nama i indirektno tvrde da je genocid djelomicno posljedica i mjesovitih brakova - sto je idiotizam. Ispada da su nam mjesoviti brakovi jedan od najvecih problema kako drzave BiH tako i Bosnjaka. Meni se ovakve teme gade jer se sve rijesava preko ledja onih najslabijih u drustvu, tj preko ledja djece.

HAVANA
Been thanked: 2 times

Post by HAVANA » 29/02/2012 14:05

Zaboli me ćuna,ja se ozenio.

EKV-30

Post by EKV-30 » 29/02/2012 14:07

Dozer wrote:Dosta tih brakova se raspalo u naletu fasistickih ideologija '91-'95, ali meni je licno vrlo drago da su mnogi i opstali, a i da se danas ponovo sve to polako vraca u neke normalne, ljudske okvire.
:thumbup:

i sama se nalazim u mjesanom braku... danas ljudi vec bolje reaguju na to... bude im zanimljivo...valjda!

Dozer
Has thanked: 158 times
Been thanked: 70 times

Post by Dozer » 29/02/2012 14:22

Ma sta uopste znaci "mijesani brak"?

Mijesan po narodnosti? Vjeri? Nacionalnosti? Rasi? Spolu? Vjerovatno sve ovo zajedno, pa ce neko povuci ovaj ili onaj "argument" i dodati mu raznorazne "negativnosti", kako bi opravdao svoju licnu ili grupnu netrpeljivost ili neke svoje pozadinske ciljeve koje pokusava ostvariti kroz jacanje te netrpeljivosti, poput vjerskih zajednica/institucija.

Ja licno na sve to gledam na vrlo jednostavana nacin:
Musko + Zensko = simpatije = kafice/ruckici/vecerice = sex (po mogucnosti dobar :) ) = brak = djeca (sto i jeste svrha braka, ili uopste neke dugotrajnije vanbracne veze).
Brak ionako danas nije nista drugo nego komad papira koji ne znaci nista, a koji pogotovo nece neko dvoje trajno vezati ili onemoguciti da se razidju (u KS je u zadnje dvije godine skoro duplo vise razvoda nego sklopljenih brakova. Statistika.).

Imaginacije poput etnicke pripadnosti i vjere, koje bi, kao, trebalo da "regulisu" ko ce se s kim vezati i imati djecu, po meni su najobicnije idiotarije. Muskarac i zena su muskarac i zena. On ima "ono", a ona ima "ono za ono", oboje imaju ruke, noge, glavu, oci i identicne zelje i potrebe (da vole, da budu voljeni, da imaju nekoga da se na njega/nju oslone, da se sexaju kad god mogu) i sta se tu ima ista dalje razglabati o njihovim krvnim zrncima kojima je neko nekada dao neki etnicki i/ili vjerski pridjev.

Opetja033

Post by Opetja033 » 29/02/2012 14:26

Dozer wrote:Imaginacije poput etnicke pripadnosti i vjere, koje bi, kao, trebalo da "regulisu" ko ce se s kim vezati i imati djecu, po meni su najobicnije idiotarije. Muskarac i zena su muskarac i zena. On ima "ono", a ona ima "ono za ono", oboje imaju ruke, noge, glavu, oci i identicne zelje i potrebe (da vole, da budu voljeni, da imaju nekoga da se na njega/nju oslone, da se sexaju kad god mogu) i sta se tu ima ista dalje razglabati o njihovim krvnim zrncima kojima je nakada neko dao neki etnicki pridjev.

Evo, nije trebalo dugo prije prvog komentara koji je pun nerazumijevanja i netolerancije. Kao prvo, da li ti mozes shvatiti da nekome pitanje vjere nije imaginarna stvar i zasto mene smatras idiotom ako sebe ne mogu zamisliti u braku sa nekim ko nije moje vjeroispovijesti? Ja tvoje razmisljanje i izbor postujem i uvijek cu se zalagati da imas tu slobodu, sutra stupi u mijesani brak i neka tvoje dijete neko nazove kopiletom ja cu ga prvi sastaviti sa zemljom. Zasto ne mozes da tolerises i drugacija misljenja i stavove vec odmah kreces sa raznoraznim uvredama? Ne smatram te idiotom, pa ne vidim razloga zasto ti mene, moj zivot i moje izbore smatras idiotskim kada nikoga ne vrijedjaju i nikome ne trebaju smetati? Meni fakat ovakvi ljudi nikada nece biti jasni, nije sve crno-bijelo u zivotu.. Zapravo malo toga je crno-bijelo.

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 29/02/2012 14:30

Opetja033 wrote:
Valjda,.. moram pokusati naci neki odgovor kako da se spornop udruzenje i stranica kontaktiraju i zamole da premjeste materijal sa teme o genocidu. Zato i ponovo otvaram temu sa drugacijom formulacijom, i sa molbom i nadom da nece biti obrisana bez objasnjanja. Pravila foruma sam pomno procitao i to postujem, nikoga ne vrijedjam iako nekome licn one sjedam.
Dzemaludin Latic je koliko se sjecam nazvao djecu "glavicama kupusa" a ne kopiladima.

Zelim samo reci jednu stvar. Nije mi namjera razgovarati opcenito o mijesanim brakovima i nekoj moralnoj strani.
To postoji u drustvu i svacije je pravo da se odnosi prema tome kako hoce.
Zelim samo da se takav sadrzaj i takva antikampanja maknu sa prezentacije istine o genocidu.

Ne zelim mijenjati svijet, ne zelim se boriti protiv onih koji mrze mijesane niti koristiti ovdje prostor za napade na takve. Samo zelim da se povede inicijativa, nadje nacin kako da se doticni kontaktiraju i zamole da maknu takav sadrzaj sa istine o genocidu. Nije problem sta se prica, vec gdje se prica. Nadam se da sam bio jasniji.

hrusta

Post by hrusta » 29/02/2012 14:38

moj kolega ozenio Japanku, dobra ko avion......a nije nacionalisticki nastrojena.... :lol: :lol:

john fante

Post by john fante » 29/02/2012 14:41

hAZNADAR wrote:
Opetja033 wrote:
Valjda,.. moram pokusati naci neki odgovor kako da se spornop udruzenje i stranica kontaktiraju i zamole da premjeste materijal sa teme o genocidu. Zato i ponovo otvaram temu sa drugacijom formulacijom, i sa molbom i nadom da nece biti obrisana bez objasnjanja. Pravila foruma sam pomno procitao i to postujem, nikoga ne vrijedjam iako nekome licn one sjedam.
Dzemaludin Latic je koliko se sjecam nazvao djecu "glavicama kupusa" a ne kopiladima.

Zelim samo reci jednu stvar. Nije mi namjera razgovarati opcenito o mijesanim brakovima i nekoj moralnoj strani.
To postoji u drustvu i svacije je pravo da se odnosi prema tome kako hoce.
Zelim samo da se takav sadrzaj i takva antikampanja maknu sa prezentacije istine o genocidu.

Ne zelim mijenjati svijet, ne zelim se boriti protiv onih koji mrze mijesane niti koristiti ovdje prostor za napade na takve. Samo zelim da se povede inicijativa, nadje nacin kako da se doticni kontaktiraju i zamole da maknu takav sadrzaj sa istine o genocidu. Nije problem sta se prica, vec gdje se prica. Nadam se da sam bio jasniji.

au brate, bio si mnogo jasniji
sve mislim covjeku smetaju fasisticke ideje zaista, kad ono :skoljka: :run:

nemoj ovo shvatiti licno, ali mislim da si lazni moralista i licemjer

Morales

Post by Morales » 29/02/2012 14:42

Sve dok nema konkretnih nedaj Boze zabrana sve je ovo ok....svako ima pravo da misli sta zeli.

john fante

Post by john fante » 29/02/2012 14:43

Morales wrote:Sve dok nema konkretnih nedaj Boze zabrana sve je ovo ok....svako ima pravo da misli sta zeli.

a kad se poziva na linc dvoje ljudi iz srebrenice zato sto su razlicitih nacija i vjera???
jel i to ok

Locked