Politika i pojedinac

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Liberalism

Politika i pojedinac

Post by Liberalism » 14/01/2007 15:59

U stiuaciji gdje mnogi ne znaju ko u drzavi kreira politiku (politika uzeta generalno konsolidovano za sve drustvene oblasti, ili za bilo koju specificnu oblast drustvenog interesovanja), tesko je procjeniti (precizno u granicama koje dopustaju potvrdjeni u praksi principi, metodi i tehnike 'drustvenog inzinjeringa', isl...), koja politika(e) su na vecu ili manju stetu po ekonomske i drustvene interese (korisim samo ove dvije dimezije samo kao primjer bilo kojeg interesa odredjene drustvene grupe) pojedinca.

Cesto se desavama da velika vecina podrzava jednu politiku i nakon sto se vidi da e to pogresna politika svi su 'konsenzusom' protiv te iste politike, pa cak i ta osoba koja se nametnula svima takvu pogresnu politiku. I nikom nista... Nas u Bosni vec 15 godina vode ljudi koji konstantno donose pogresne politike i nikom nista. Niko nece da prizna da je 'pogresno procjenio' i samo se davimo u blatu.

Eto tema o tome....

Liberalism

Post by Liberalism » 16/01/2007 21:02

Svima je ocigledno da nacionalnki koncept steti svima. Zasto se građanska opcija otvoreno ne suprostavi nacionalnoj?

Zasto građani (u smislu grupe ljudi koji vjeruju u ideale slobode, demokratije i humanizma) dopustaju da ih nacionalisti svjesno obmanjuju da pripadaju građanskoj opciji kada je ocigledno da da su to ortodoksni nacionalisti.

Kakva je razlika danas izmedju nacionalista (primjer SDA) koji kazu mi pripadamo građanskoj opciji ali moramo se voditi nacionalnim principom, od kvislinga (saradnika okupatora) u II svjetskom ratu?

Vodenjak

Post by Vodenjak » 16/01/2007 21:54

Liberalism wrote:Svima je ocigledno da nacionalnki koncept steti svima. Zasto se građanska opcija otvoreno ne suprostavi nacionalnoj?
Zasto građani (u smislu grupe ljudi koji vjeruju u ideale slobode, demokratije i humanizma) dopustaju da ih nacionalisti svjesno obmanjuju da pripadaju građanskoj opciji kada je ocigledno da da su to ortodoksni nacionalisti.

Kakva je razlika danas izmedju nacionalista (primjer SDA) koji kazu mi pripadamo građanskoj opciji ali moramo se voditi nacionalnim principom, od kvislinga (saradnika okupatora) u II svjetskom ratu?

Zato sto je gradjanska opcija previse inetligentna da se upusti u borbu protiv populizma i time neminovno dovede sebe na stub srama kao izdajnik naroda!
Na zalost svih nas, ukljucujuci i one koji podrzavaju nacionalizam i nacionaliste (mada oni to ne znaju!), sve ce doci na svoje tek kad se nacionalizam smiri sam od sebe.
Nacionalizam je kao virusna gripa. Ako se lijeci, treba sedam dana da se izlijeci, a ako se ne lijeci onda treba cekati citavu sedmicu da prodje.

Problem je samo u tome sto nacionalizam traje mnogo, mnogo duze... :oops:

lindjo

Post by lindjo » 17/01/2007 03:01

e merhaba vodeni 8) ovdje mi zgodno priupitat te za kolegu fair lifea :oops:

imas li kakva habera :? ...ja sam cuo da je otis'o na Hadz :)...i vise se nije vratio :shock: :-D

ni u bivsoj yugi nije bilo gradjana,narodi i narodnosti su bili na prvom mjestu tema je posiroka...drinjam :zzzz:

Liberalism

Post by Liberalism » 17/01/2007 09:02

Vodenjak wrote:Zato sto je gradjanska opcija previse inetligentna da se upusti u borbu protiv populizma i time neminovno dovede sebe na stub srama kao izdajnik naroda!Na zalost svih nas, ukljucujuci i one koji podrzavaju nacionalizam i nacionaliste (mada oni to ne znaju!), sve ce doci na svoje tek kad se nacionalizam smiri sam od sebe.
Nacionalizam je kao virusna gripa. Ako se lijeci, treba sedam dana da se izlijeci, a ako se ne lijeci onda treba cekati citavu sedmicu da prodje.

Problem je samo u tome sto nacionalizam traje mnogo, mnogo duze... :oops:

Vjerovatno je da je to razlog (bold). Ali takva strategija i strah nas ne vodi nigdje. Takav odnos su u proslosti vjerovatno imali sve demokratske snage (u svim demokratskim zemljama), pa su na kraju pobjedili nacionalizam.

Nacionalistima je jedina odbrana od napada demokrata da su demokrati neprijatelji naroda (sto u praksi mozemo vidjeti kroz oruzije kojim se napada SDP BiH). Ja mislim da je vrijeme da demokrati pokazu da su nacionalisti najveci neprijatelji svog vlastitog naroda. Primjer po primjer. Korak po korak. Drukcije izgleda ne moze.

Primjer 1. Nacionalistima je vazan font slova na pasosu, al ih nije briga sto i bebe moraju otici u ambasadu po vizu... bas zbog toga sto je nacionalisti vode brigu oko fonta slova na pasosu (a ne oko drugih stvari npr. da na sve granicne prelaze u zemlji dovedu el.energiju kako bi DGS imao mogucnost da koristi elektronsku opremu kod skeniranja pasosa), građani BiH ne mogu slobodno putovati Evropom.

mostarac

Post by mostarac » 17/01/2007 09:20

Nema struje na svim granicnim prelazima :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

To ipak nesto ne mogu da vjerujem, jer ne bi bili u stanju da obavljaju posao nema sanse.

Liberalism

Post by Liberalism » 17/01/2007 09:30

To je podatak koji je objavljen od strane centra za sigurnosne studije dobiven kroz istrazivanje mogucnosti za ublazavanje viznog rezima u Bosni i Hercegovini.

Podatak iz avgusta 2006. Mi nismo ni svjesni koliko sve nas sramote domaci predstavnici vlasti.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/01/2007 10:26

lindjo wrote:e merhaba vodeni 8) ovdje mi zgodno priupitat te za kolegu fair lifea :oops:

imas li kakva habera :? ...ja sam cuo da je otis'o na Hadz :)...i vise se nije vratio :shock: :-D

Smatraj se opomenutim.

klif

Post by klif » 17/01/2007 13:31

Liberalism wrote:Svima je ocigledno da nacionalnki koncept steti svima. Zasto se građanska opcija otvoreno ne suprostavi nacionalnoj?

Postavljaš suštinsko pitanje koje se tiče principa funkcioniranja (demokratskog) društva i države od osamostaljenja BiH do danas. BH država i društvo od osamostaljenja funkcioniraju kao skup, manje kao zajednica, tri naroda, a ne kao zajednica građana.

Mnogo je razloga za nesuprostavljanje ili neuspjeh u suprostavljanju građanske opcije nacionalnoj. Pobjeda nacionalnih stranaka na prvim izborima, okončavanje procesa stvaranja nacionalnih država Srbije i Hrvatske, njihova borba za teritorije u BiH, pogrešno shvaćena ideja demokratije kao takve od strane većine, nepostojanje političke volje svjetskih centara moći da podrže građansku BiH, zastupanje teze da „građanska opcija“ koristi samo jednom narodu u BiH i to na uštrb i štetu druga dva, su, po mom mišljenju, samo neki od njih. Ovi bi se razlozi mogli uslovno nazvati objektivnim. Jedna dublja analiza bi svakako bila od koristi. Ali kome?

Smatram, medjutim, da jedan od najvažnijih (subjektivnih?) uzroka leži u činjenici da se građanska BiH od momenta gubitka prvih demokratskih izbora 1991. do sada nije oporavila. Oni ostaci SKBiH, koji su se definirali kao multinacionalna i građanska snaga u BiH, se nisu uspjeli ni formirati, a kamoli nametnuti kao relevantna politička snaga i alternativa nacionalizmu, kako u toku rata, tako ni poslije njegovog završetka.

Dalje, zemlju su, početkom i u toku trajanja rata, uglavnom napustili oni članovi društva koji su trebali biti nosioci ideje građanskog društvenog i državnog uređenja. Zemlju je napustila, a i dalje napušta, društvena i intelektualna elita mukotrpno stvarana u zadnjih par decenija prije osamostaljenja, sto je dodatno otvorilo prostor jačanju i definitivnom učvršćivanju nacionalističkih snaga. Sigurno je da se jedan dio te elite stavio u službu ostvarivanja nacionalnih odnosno nacionalističkih ideja, ali se određeni dio njih, nalazeći se na raskršću puteva u nacionalističko i građansko društvo, dao zavesti „neodoljivom šarmu jednostavnosti nacionalizma“, za razliku od mukotrpnog stvaranja društva ravnopravnih jedinki. Tu bitku neminovno dobivaju grlatiji i beskrupulozniji. Sama činjenica da je zemlju od 4 miliona stanovnika trajno napustio (najmanje) svaki deseti stanovnik ne bi ostao bez posljedica i u mnogo razvijenijim demokratskim društvima.

Ne smije se zanemariti ni činjenica da trenutno na izbore izlazi jedva 50% biračkog tijela. Uglavnom onih „disciplinovanih“ koji glasaju za „svoje“. Znači li to da je skoro 50% biračkog tijela potpuno nezainteresirano za političku budućnost zemlje? Ili jednostavno ne vide političku snagu kojoj bi dali povjerenje za izvođenje zemlje iz krize? Jesu li digli ruke od BiH? Problem pogoršava stvaranje minornih političkih stranaka građanske provinijencije koje posredno doprinose razjedinjavanju građanskih snaga.

Rat je, nadalje, naravno svjesno, vođen do te mjere na surov i nečastan način da bilo koja pomisao na bilo kakvu vrstu zajedništva biva uništena prije nego se izgovori. Naravno da je još mnogo razloga, kako na objektivnom, tako i na subjektivnom nivou društvene svijesti pojedinca. Nepostojanje BH nacije, takođe, ide u prilog nacionalistima, jer nemaju „ravnopravnog“ protivnika koji bi se zalagao za integraciju zemlje, kao svoga „prirodnog prava“ na „nacionalnu državu“.

Razbijeni po nacionalnom principu, razdvojeni entiteskim granicama, rastjerani po svijetu, bez pristupa resursima, bez jasne BH građanske političke svijesti, bez posjedovanja jasne BH građanske strategije, bačeni na marginu zbivanja, građanske BH snage nemaju šansu za relevantno učešće u društvenim zbivanjima u zemlji. Stoga ne čudi želja većine da napuste zemlju. Građanska BiH je na samrti. Samo čudo može da je vrati u život. A čuda se ne dešavaju. Ili?
Last edited by klif on 18/01/2007 11:23, edited 1 time in total.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 17/01/2007 13:53

Dejtonski Ustav, kao i koncepti djelovanja 95% partija koje su do sada bile na vlasti su zasnovane na nacionalnom a ne na gradjanskom. Predizborne kampanje su zasnovane na nacionalnom, a pri samoj prici o gradjanskom sistemu podize se prica o vitalnim nacionalnim interesima. Znaci, hipoteticki, kada bi sutra u Bosni Kinezi cinili 80% stanovnistva bili bi totalno nemocni u politickom smislu, jer se pravo prvenstva, vlasti i odlucivanja daje samo i iskljucivo konstitutivnim narodima odnosno Bosnjacima, Hrvatima i Srbima, cime se automatski eliminira bilo kakva prica o BH naciji.

A ironicno je da pricu o Dejtonskom ustavu pricaju

a) Oni koji su ga '95. godine prihvatili ovakvog kakav je i svojim potpisom zapecatili
b) Oni koji rade sve da se gore nabrojano ne promjeni kako bi omogucili sebi ostanak na vlasti.

Liberalism

Post by Liberalism » 17/01/2007 14:22

Da li dejtonski ustav daje ikakvu sansu građanskoj opciji?

Uobicajeno se predpostavlja da ne daje, jer su po sadasnjem ustavu konstitutivni ne građani vec narodi (BSH). Ali ako pazljivo pogledamo važeći Ustav BiH (posebno u dijelu u kojem se spominju BSH) u dijelu preambule:

Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine..

Uglavnom prema Ustavu BiH, u Bosni i Hercegovini su konstitutivni BSH narodi i građani. U drugim dijelovima Ustava BiH BSH narodi se pominju jos samo po tri puta (u vezi predsjedništva, u vezi doma naroda i u vezi glasanja u Predstavničkom domu). Pisac ustava se zanio i izostavio poziciju građana u svemu ovome.

Dobro je neko rekao na (temi Bosnjacki cilj) da bi ova drzava trebala obezbjediti ravnopravan tretman onim osobama koji nisu BSH vec koji su građani ove drzave i koji su kao takvi konstitutivni sa ljudima koji se opisuju kao pripadnici BSH tora/naroda.

O ovome bi ttrebalo pitati Ustavni sud, jer je preambula najvazniji dio Ustava (da nije tako onda niko ne bi mogao tvrditi da je neki narod konstitutivan na prostoru BiH).

Ima li neko ko se bolje razumije u ova ustavna pitanja?

Vodenjak

Post by Vodenjak » 17/01/2007 19:19

lindjo wrote:e merhaba vodeni 8) ovdje mi zgodno priupitat te za kolegu fair lifea :oops:

ni u bivsoj yugi nije bilo gradjana,narodi i narodnosti su bili na prvom mjestu tema je posiroka...drinjam :zzzz:

Vratio se...
Ziv je, malo bolesljiv i ono najvaznije - promijenio je ime sto ce te najvise obradovati, znam to!

Za tebe i slicne tebi sada se zove Variola Vera...

Poselamio je i pozelio da nastavis drinjati...
Nekako bih se slozio time jer mi tad djelujes mnogi konstruktivniji u svojim diskusijama!

Liberalism

Post by Liberalism » 19/01/2007 09:56

Pogledah slucajno sinoc dio intervjua Nikole Špirica u teleringu u momentu kad on govori kako je RAT najgore rjesenje za Bosnu i Hercegovinu.

Ne znam koje je bilo pitanje, ali nakon odgovora Špirica Mate je presao na neku drugu temu.

Nesto mislim, ili Špirić laze ili se zaista neke pozitivne stvari dešavaju u BiH. Ako je ova tvrdnja Špirića tačna, onda ukidanje RS nije najgore rjesenje za vlast u RS??

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 19/01/2007 10:19

Građana nema na mapi, pa nema ih ili nema nas ni u ustavu a kamoli gdje drugo...
Danas je rijetko za čuti da pojedinac da čovjek ima svoje mišljenje, da ima svoj stav.... Svi se zaklanjaju i zaklinju u stav baze u mišljenje mase ljudi, nekako pogrešni ljudi u pogrešno vrijeme su branili naše interese, mnogo toga su ti isti uzeli sebi za pravo... i duboku su stavili ruke u naše džepove da bi se sad odrekli svih tih beneficija.... zašto i bi kad mi još uvijek u glavnom šutimo i pravdamo se nedostatkom vremena....
Još uvijek ne postoji jedinstven front za Bosnu i Hercegovinu za republiku Bosnu i Hercegovinu.... neki se načelno zalažu za tu ideju ali ja im ne vjerujem jer kradu brate dragi...

Sad za kraj ... previše je ljudi otišlo i još ide iz jedne ovako male zemlje da se posljedice na istoj toj zemlji vidjele ne bi... ovoliki odljev mozgova bi i razvijenije zemlje zavio u crno.... a ne nas....
Nama pod hitno treba koncept, vizija koju će napraviti učeni ljudi svih nacija .i iz svih segmenta života.... nakon toga treba veliki pritisak "građana" koji će prepoznati tu viziju kao svoju i kao potrebnu.... što će na kraju nagnati međunarodnu zajednicu da se umiješa na pravi način i da konačnu stane u zaštitu ljudskih prava koja se gazaju na svakom korakuuu.... u suprotnom ovi lopovi će i dalje krasti a svijet će i dalje bježati iz BiH u potrazi za poslom i normala životom...

Liberalism

Post by Liberalism » 19/01/2007 10:30

Zasto mi imamo pogresnu percepciju da građana nema u Ustavu BiH?

Ako po ustavu BiH tumaćimo da su BSH konstutivni narodi, zasto stajemo do zareza kada u ustavu pise BSH narodi i građani. Znaci građana ima u Ustavu, samo sto nama Ustav tumace nacionalisti koji ustav tumace kako njima odgovara.

krkanko

Post by krkanko » 19/01/2007 15:40

Pa nije bas tako gradjanski ako bilo koji gradjanin ne moze biti predsjednik rs ili federacije pa i same drzave, jel tako?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 19/01/2007 15:41

krkanko wrote:Pa nije bas tako gradjanski ako bilo koji gradjanin ne moze biti predsjednik rs ili federacije pa i same drzave, jel tako?

Upravo.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 19/01/2007 16:55

Možemo se mi tješiti, ali očigledno je , na svakom koraku, da naš ustav je u direktnoj suprotnosti sa europskoj konvenciji o pravima građana....

I sa takvim ustavom mi nikad ući nećemo u bilo kakve integracije.....

Sem naravno partnerstvo za mir...... da bi naša djeca išla na svjetske frontove......

Novi_Nick

Re: Politika i pojedinac

Post by Novi_Nick » 19/01/2007 18:11

Liberalism wrote:[b]Nas u Bosni vec 15 godina vode ljudi koji konstantno donose pogresne politike i nikom nista. Niko nece da prizna da je 'pogresno procjenio' i samo se davimo u blatu.[/]

Eto tema o tome....

Pogresna politika? kako za koga :oops:
1. Recimo politika koju sprovode srpski i hrvatski politicki predstavnici u BiH je dobra za Srbe i Hrvate jer oni su i krenuli u rat u BiH za podijelu teritorije i otimanje drzavnih i privatnih resursa.

2. Politika koju sprovodi veci dio tzv bosnjackih politicara je na stetu Bosnjaka, Bosanaca i Hercegovaca kao i drugih manjinskih naroda jer su dozvoli cementiranje a ne ukidanje entiteta tzv RS i tzv Federacije BiH. Dozvolili su da kompletnu politiku danas u BiH vode recimo srpski predstavnici i medjunarodna zajednica. Dozvolili su da Bosnjaci, Bosanci i Hercegovci kao i drugi manjinski narodi budu zgurani zajednicki u rezervat od nekih caa 23% Bh teritorije. Dozvoli su da drzavni resursi koji su resursi svih gradjana BiH po cijeloj Bh teritoriji budu popljackani a pljacka se i dalje nastavlja. Dozvoli su da se skoro niko od protjeranih ne vrati u tz RS ili na teritoriju koja je pod upravom Hrvata itd, itd, itd.

Ako je ova gore konstatacija ispravna onda se moze vidjeti za koga je ova politika od '95 - 2006 bila dobra a za koga ne. Raznim potpisima i izdajama nekih Bosnjackih politicara od '92 - 2006 su najvise izgubili gradjani Bosanci i Hercegovci i Bosnjaci. Toliko o tome za koga je ova politika od '92 do 2006 bila dobra a za koga ne :oops:

Da bi se situcija za Bosance i Hercegovce kao i za Bosnjake popravila definitivno se mora ici na ukidanje obadva entiteta u isto vrijeme te se BiH jedino teritorijalno podijeliti na decentralizovane Regije gdje ce svi narodi biti na svakom pedlju Bh teritorije konstitutivni sa istim pravima i obavezama.

Novi_Nick

Re: Politika i pojedinac

Post by Novi_Nick » 19/01/2007 18:16

Novi_Nick wrote:
Liberalism wrote:Nas u Bosni vec 15 godina vode ljudi koji konstantno donose pogresne politike i nikom nista. Niko nece da prizna da je 'pogresno procjenio' i samo se davimo u blatu.

Eto tema o tome....

Pogresna politika? kako za koga :oops:
1. Recimo politika koju sprovode srpski i hrvatski politicki predstavnici u BiH je dobra za Srbe i Hrvate jer oni su i krenuli u rat u BiH za podijelu teritorije i otimanje drzavnih i privatnih resursa.

2. Politika koju sprovodi veci dio tzv bosnjackih politicara je na stetu Bosnjaka, Bosanaca i Hercegovaca kao i drugih manjinskih naroda jer su dozvoli cementiranje a ne ukidanje entiteta tzv RS i tzv Federacije BiH. Dozvolili su da kompletnu politiku danas u BiH vode recimo srpski predstavnici i medjunarodna zajednica. Dozvolili su da Bosnjaci, Bosanci i Hercegovci kao i drugi manjinski narodi budu zgurani zajednicki u rezervat od nekih caa 23% Bh teritorije. Dozvoli su da drzavni resursi koji su resursi svih gradjana BiH po cijeloj Bh teritoriji budu popljackani a pljacka se i dalje nastavlja. Dozvoli su da se skoro niko od protjeranih ne vrati u tz RS ili na teritoriju koja je pod upravom Hrvata itd, itd, itd.

Ako je ova gore konstatacija ispravna onda se moze vidjeti za koga je ova politika od '95 - 2006 bila dobra a za koga ne. Raznim potpisima i izdajama nekih Bosnjackih politicara od '92 - 2006 su najvise izgubili gradjani Bosanci i Hercegovci i Bosnjaci. Toliko o tome za koga je ova politika od '92 do 2006 bila dobra a za koga ne :oops:

Da bi se situcija za Bosance i Hercegovce kao i za Bosnjake popravila definitivno se mora ici na ukidanje obadva entiteta u isto vrijeme te se BiH jedino teritorijalno podijeliti na decentralizovane Regije gdje ce svi narodi biti na svakom pedlju Bh teritorije konstitutivni sa istim pravima i obavezama.

Post Reply